Gönderen Konu: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS  (Okunma sayısı 1570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 5084
 • 234
 • DefenceTurk.com
Roketsan, LOMTAS Lazer Güdümlü Orta Menzilli Tanksavar Füzesi için çalışmaları başlattı. Geliştirilen füze, 4+ kilometre menzile kadar etkili olacak.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; Roketsan, düşük maliyetli tanksavar füzeler için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda, görüntüleyici kızılötesi arayıcı (IIR) başlıklı OMTAS Füzesi üzerinden LOMTAS Tanksavar Füzesi’ni geliştirmek üzere çalışmalara başlanıldı.OMTAS’tan farklı olarak tıpkı MAM-L gibi yarı aktif lazer arayıcı başlığa sahip olacak LOMTAS Tanksavar Füzesi, OMTAS’a kıyasa aşırı derecede düşük bir maliyetle üretilecek. Yakında atış testlerine başlanması beklenen LOMTAS ile Roketsan, hem Türk Silahlı Kuvvetleri için hem de ihracat pazarı için önemli bir ürün ortaya koymuş olacak.

Halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde lazer güdümlü tanksavar füze olarak, Rusya Federasyonu üretimi KORNET-E Tanksavar Füzesi kullanılıyor. Laser beam-rider güdümlü KORNET-E Tanksavar Füzesi, Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında geliştirilen FNSS KAPLAN ve PARS STA araçlarına da OMTAS ile birlikte entegre edildi.LOMTAS Tanksavar Füzesi ise yarı aktif lazer güdümlü olması hasebiyle KORNET-E, Skif ve Corsar gibi lazer beam-rider güdümlü füzelere nazaran çok daha üstün yeteneklere sahip olacak. LOMTAS Füzesi’nin, gerek zırhlı kara platformları ve çeşitli hava platformları gerekse üç ayak üzerinden piyade unsurları tarafından sahada aktif olarak kullanılması bekleniyor.

Roketsan tarafından geliştirilen 8 kilometre menzilli UMTAS ve L-UMTAS Tanksavar Füzeleri, halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılıyor. 2.5 kilometre menzile sahip omuzdan atılan KARAOK Füzesi’nin ise yakında envantere girmesi planlanıyor. 16+ kilometre menzilli LUMTAS-GM Füzesinin atışları ise başarıyla devam ediyor.

LOMTAS Füzesi’nin, düşük maliyetine ilaveten hızlı üretilebilme özelliğiyle günümüz muharebe ihtiyaçlarına en etkin şekilde uyum sağlayacağı değerlendiriliyor.

https://www.savunmasanayist.com/roketsandan-dusuk-maliyetli-yeni-tank-avcisi-lomtas/

Çevrimdışı Denizci16

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2660
 • 75
 • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS
« Yanıtla #1 : 18 Şubat 2024, 00:33:27 »
İyi lomtas demek bir nevi kornet demek yalnız top attack özelliğini karadan atıldımı unutun...

Gerçi 1500 mm çelik delebildiğini varsayarsak top attack olmasada olur..

Dua edilim düşman tankında lazer uyarı sistemi olmasın.

Lazer uyarısı alan tank ortamı sisleyerek kaçabilir lazer kilidi kırabilir.Bkz k2 black panther..
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2024, 00:36:41 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

 • 2021 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2808
 • 266
 • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2024, 02:02:22 »
Sayın putty böyle ucuz yollu bir şey istemişti, kulakları çınlasın. Gerçi o, "tel güdümlü olsun" dedi ama, bu da iş görür herhalde...

Bence itirazla falan boşa vakit harcamasınlar. Uçak hangarlarından ve SAR haritalama işinden başlayarak, @putty'ye peşinen kulak versinler. Nasılsa eninde sonunda adamın dediğine geliyorlar!  ;D

NOT: Ukraynalılar lazer uyarısının çaresini buldular. Lazeri son anda hedefin üzerine getiriyorlar. Biz bu taktiği, LOMTAS sistemine çok daha profesyonelce uygulatabiliriz.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2024, 02:14:17 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

 • 2023 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2906
 • 300
Ynt: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2024, 08:40:21 »
Putty yeterince zaman varsa hep haklı çıkar onun altın gibi bir kalbi vardır. Ey HDS ey Harzemşah nerdesiniz şimdi hiç ikna olamıyordunuz. Tel güdüm fiber güdüm Saclos güdüm Lazer güdüm bunlardan her hangi birisi olabilir çünkü bunlar düşmanın çalışıp karşı önlem geliştiremediği pasif çalışan basit doğru kullanılırsa tam isabetle hedefi vuracağı garanti olan sistemler. Bu yüzden bir silahlı kuvvetin silah piramidinde en tabanda en elzem silahlar katmanında gereken mükemmel doğruluğu önlenemezliği sağlıyorlar. Silah piramidinin tabanında askerin tüfeği mg3 ü roketatarı tanksavarı vardır bunlar basit olabilirler ama kesinlikle düşmanın müdahale edemediği silahlar olmalılar. OMTAS bu temel kuralı bozuyordu.  OMTAS iki türlü kullanım şekli vardı birisi at unut sistem öbürü de telsiz olarak operatörün füzedeki kameranın görüntüsünü ortalayarak yani kamikaze dronlar gibi füzeyi sürdüğü şekilde modu vardı. Bu telsiz mod karıştırmaya bastırmaya açık bir zaafı vardı at unut modu ise bir tanksavardan beklenecek esnekliği sağlaması yazılımsal olarak pek mümkün değildi. At unut akıllı bir yazılımdan çok anladığımız kadarı ile aracın termal lekesini vuran bir sistemdi. Karaok gibi görüş içi menzilde at unut da değil 4 km gibi kısmen görüş ötesi bir menzilde akıllı olarak hedef vurmak çok zordur daha doğrusu bir tanksavardan beklenen doğrulukta yüzdede her hedefi vuramaz. Ayrıca atıcısında lazer mesafe bulucu vardı yani bir anlamda bu siştemde aktif sayılabilecek bir sistemdi hedefte alarm oluşturabilirdi lazer ikaz cihazları ile. Jammer ile haberleşme frekansı protokolü karıştırılabilir bastırılabilir lazer ikaz ile karşı tedbirler sis filan çalıştırılabilirdi. Nerden baksan ucube bir füze OMTAS. Ben dedim bu füzeyi asker asla böyle TOW yerine kullanmaz belki ayıp olmasın diye taktik silah olarak kullanır diye. HDS bana o öyle değil ki derdi Harzemşah hele bir vatansever olarak nasıl kanına dokunurdu güzide projeye laf ettikçe. Ama yine Putty haklı çıktı görüyorsunuz yıllar oldu asker Kornet kullanıyor ama OMTAS a geçemediler bir türlü çünkü içlerine sinmedi. LOMTAS a gelirsek bu füze doğru olanların en kötüsü bir tercih ama en azından doğru bir silah. Bize lazım olan spike gibi fiberoptik bir OMTAS dır.  LOMTAS niye iyi değil çünkü cayır cayır aktif bir sistem tank anında lazeri görüp sisleri filan çalıştıracak.

Bu füze düşük maliyetli bir omtas değildir askerin kabul etmediği normal omtas'ı kabul edilebilir en asgari hale getirilmiş halidir. Daha iyisi de olabilirdi ama lüleleri arkada olduğu için buna sadece imkan oldu fiber için lülelerin yanda olması gerekir. Bence oturup lüleleri yanda spike gibi bir fiber optik füze yapmaları lazım. Bu eski omtas hiç mi işe yaramaz peki? Yarar tabi ki ama elinde mükemmel çalışan varsın basit olsun bir tanksavar mesela TOW Kornet filan varsa o zaman taktik bir silah olarak ne güzel işe yarar tv güdümü var bastırılırsa da bastırılsın o zaman dünyanın sonu değil savaş kazandıran elzem silah olmayacak çünkü elde bir fazladan enstrüman olacak kamikaze silahlar gibi.

Mühendisler tekrar proje başlatsın Spike ın tıpatıpı fiberoptik güdümlü lüleleri yanda OMTAS tasarlasınlar. Böyle bir füzeyi yeminle bir asır kullanır asker yine teknolojisi eskimez. Kamerası olduğu için OMTAS da ki at unut iddiaları üzerine yine çalışabilirler ama bu ikincil bir yöntem olur zaman içinde geliştikçe kullanımı yaygınlaşır ama birincil kullanım şekli kamikaze dronlar gibi TV güdüm olur. Azerbaycan tepelerin arkasındaki tankları bile bu yolla kolayca vurdu spike füzesi ile. Dünyada aynısını yapıyor Fransa Hindistan Amarika hep yeni fiberoptik TV güdümlü füzeler geliştiriyor hepsi OIMTAS dab yeni füzeler demode teknoloji de değilkji.
OMTAS Roketsan ve Aselsan ın çıraklık dönemi hatasıdır özellikle Aselsan kolaycı davranmış en iyi bildiği telsizle video aktarmayı seçmiştir işi askeri kafa ile düşünememiştir bu ucube füze ortaya çıkmıştır.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2024, 09:20:37 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Merzifonlu

 • 2021 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2808
 • 266
 • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2024, 09:18:20 »
Daha iyisi de olabilirdi ama lüleleri arkada olduğu için buna sadece imkan oldu fiber için lülelerin yanda olması gerekir. Bence oturup lüleleri yanda spike gibi bir fiber optik füze yapmaları lazım.

O konuyu da sizin yerinize ben düşündüm Sayın putty. Füzede çok radikal bir yapısal değişiklik yapmadan da tel güdüme geçmek mümkün. Nasıl mümkün?

Şöyle: Her şeyden evvel, OMTAS'ta tek bir gaz çıkış deliği yok. "+" Şeklinde yan yana yerleştirilmiş 4 delik var. Fiberoptik teli bunların tam ortasından geçirebilirsiniz. Doğal olarak bu tel aleve maruz kalacaktır. Buna önlem olarak, fiberoptik telin çıkıştan itibaren 2-3 metrelik kısmını, özel bir kaplama ile korumaya alırsınız.
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2024, 09:30:33 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

 • 2023 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2906
 • 300
Ynt: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2024, 09:23:25 »
Denemeye bile değmez Merzifonlu Roketsan bunu halledemeyecek firma değil lüleleri yanda medeni bir füze tasarlarlar. Sadece fiberin ısıya maruz kalmasıda değil sorun arkaya birde fiberoptik salan bir makara gibi sistem ekleniyor füze uçuş boyunca aynı hızda fiber salıyor arkadan oda bir modül sonuçta nereye koycan onu bu mevcut sistemde.

Bize lazım füze bu Azerbaycan ın Karabağ videolarına bakın bir sürü başarılı kullanımı var tepelerin arkasını vuruyorlar kolayca. Lazer güdüm ile yada SACLOS başka güdümlerle görüş dışı hedefler vurulamaz. Spike ın tıpatıpını yapalım kurtulalım bir asır kullanırız yine işe yarar demode olmaz aynı çanakkaledeki tüfekler ile hala istense savaşılabileceği gibi çünkü basit ve güvenli silah zaman onu eskitemiyor. Bu fiberoptik füze ile en basit tv güdüm ile kamikaze dron gibi hedefi vurmakta mümkün ama  OMTAS gibi at unut über akıllı zeki sistem gibi kullanmakta mümkün bir eksiği yokki OMTAS dan teorikte.  Fiber optikten tv görüntüsü de mükemmel iletiliyor telsiz sistemde parazit oluyor kesilme oluyor karıştırmada teorikte mümkün. Düşünün düşmanınızın tek tanksavarı omtas ve bir jammer ile karıştırmak teorikte mümkün ise düşman her tanka bir jammer ekler vallahi jammer dediğin nedirki havaya ceyran basan bir anten altı üstü. Ayrıca bastırmak yanı sıra telsiz sistemlerin teorikte yeride kestirilebiliyor sen füzeyi atarsın 30 saniye sonra tepene bir dron kamikaze düşer bu çağda telsizle füzenle haberleşirsen.

Ey Roketsan inadı bırak lüleleri yanda fiberoptik TV güdümlü OMTAS ı yap lütfen

Error 404 (Not Found)!!1

https://www.youtube.com/watch?v=XMSle0fB1T0
« Son Düzenleme: 18 Şubat 2024, 09:39:56 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2660
 • 75
 • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2024, 12:48:03 »
Birde burda adats sistemi paylaşılsa artık buna benzer sisteme de ihtiyaç var.

Madem lazer sistemi ile hedefe angaje olacak o zaman omtas sistemi bile değişmesi lazım yani lazer işaretliyiciye bile ihtiyaç var.

Çevrimdışı Denizci16

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2660
 • 75
 • DefenceTurk.com
Ynt: Roketsan’dan düşük maliyetli yeni tank avcısı: LOMTAS
« Yanıtla #7 : 18 Şubat 2024, 13:06:20 »
Arkadaşlar sta araclarının kulesinde lazer aydınlatma özelliği var mı?

Olabilir çünkü füzelerin arasında kornet seçeneği var.