Gönderen Konu: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ  (Okunma sayısı 25012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: 10 TON SINIFI GENEL MAKSAT HELİKOPTERİ PROJESİ
« Yanıtla #160 : 22 Haziran 2023, 14:52:51 »
Yekpare kompresör üretimi ile hava girişindeki kayıp debi sıfırlanmış olur esas merak ettiğim yanmayı nasıl verimli hale getirdiler ?

Acaba peak sıcaklığı mı yükseltiler, rejeneratör mü koydular ne yaptılar ne .......

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 301
« Yanıtla #161 : 25 Temmuz 2024, 19:54:44 »
 Dr. Mehmet Demiroğlu röportajda T-925'de dizayn değişikliklerine gidildiğini T-70 benzeri bir tasarım olacağını belirtti. Ben bunu helikoptere her baktığımda içimden keşke uh60 gibi basık alçak bir model yapsalar diyordum duyunca gerçekten çok memnun sevindim
Video da 9:25 de konu geçiyor

https://youtu.be/55hQ7NRh6-Y

Değişim böyle olacak ben destekliyorum. Bu yeni tercihin daha çok kullanım esnekliği olacak kesinlikle. Çin'de UH60 ı tıpatıp kopyalamıştı. Ayakta durulabilen helikopterler çok ihtişamlılar ama Cougar da gördük dezavantaj yaratıyorlar

« Son Düzenleme: 25 Temmuz 2024, 19:55:34 Gönderen: putty »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #162 : 25 Temmuz 2024, 22:14:53 »
Amerika T70 lisansını uzatmayacak mı ?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 75
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 26 Temmuz 2024, 21:03:01 »
Alıntı

https://twitter.com/BRAHMSNNETC1

Şimdi bu helikopterden vazgeçilip T70 yada Uh60 Black Hawk tarzı bir helikopter isteniyorsa arkadaki rampa olayını nasıl yapacaklar birde Uh60 20 kişilik değil ister 20 kişilik bir helikopteri bakalım nasıl yapacaklar Uh60 8 ton bizimki ise 10 ton kapasiteli bakalım nasıl bir şey göreceğiz

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 301
« Yanıtla #164 : 26 Temmuz 2024, 22:54:59 »

Buna benzetebilir daha önce görmüştük bu tasarımı

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 75
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 26 Temmuz 2024, 23:10:30 »
Belkide NH90 tarzı bir şey görecez gerçekten merak ediyorum nasıl bir mock up ortaya çıkacak diye

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 266
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #166 : Bugün, 00:25:06 »
Motoru ne olacak? O konuda somut veri yok hala. Rampalı tasarımı beğenmiştim. Yazık oldu.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 363
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : Bugün, 01:33:20 »
Ukrayna motorunun randımansız oluşu ve bu kadar modern bir helikoptere o kadar eski teknoloji motoru uydurmak zorunluluğu herhalde bizimkileri T700 motoruna yöneltti. Bu da helikopterin tasarımında oynama gerektiriyor olabilir.

Madalyonun öbür yüzünden bakıldığında da; Ukrayna motoru, bizim tasarladığımız koca helikoptere yetersiz kalınca mecburen helikopterin tasarımını değiştirmek zoruında kaldılar olabilir.

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 50
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : Bugün, 10:56:46 »
Ukrayna motorunun randımansız oluşu ve bu kadar modern bir helikoptere o kadar eski teknoloji motoru uydurmak zorunluluğu herhalde bizimkileri T700 motoruna yöneltti. Bu da helikopterin tasarımında oynama gerektiriyor olabilir.

Madalyonun öbür yüzünden bakıldığında da; Ukrayna motoru, bizim tasarladığımız koca helikoptere yetersiz kalınca mecburen helikopterin tasarımını değiştirmek zoruında kaldılar olabilir.

Sn.Yasar

Ukrayna motoru dediğiniz TV2-117 serisinden bahsediyorsunuz, peki randımanlı motorlarla kıyaslama yapabilirmisiniz.
Motor ömrü, şu ana kadar kaç adet üretilmiş, bu motlarlar kaç saat uçmuş, hangi coğrafyada görev yapmış, yakıt tasarrufu vs gibi net veriler ile dediğiniz randımanlı motorlarla kıyaslama yaparsanız iyi olur, yoksa teyzemin öğlu kahvehanede maç seyrderken söyle demişti gibi dedikodudan ibarettir.

10 ton sınıfı helikopter projesinde seçilen Ukrayna motoru 11-13 ton kalkış apırlığı olan helikopterleri milyonlarca saat uçarak 50-60 enedir uçuruyor. Bu motorun bir çok modeli var.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 301
« Yanıtla #169 : Bugün, 11:33:45 »
UH 60 gibi bir helikopter utanmaz sıkılmaz Çinliler gibi aşırı benzetirsek ben çok memnun olurum bu yeni tasarımdan. Hatta nakliye uçakları ile taşıma gemi hangarlarına uyum gibi bazı lojistik sebepler ile 8 ton ile yetineceksek oda olur. Daha ağır helikopterleri ithal ederiz yada ilerde bir tane yaparız. Arka rampa ise bence gereksiz bir şey ne işe yarıyor ki rampa.

Çin in Z 20 helikopteri mesela kopyalamış adamlar. Ne yapsınlar model çok iyi aynısını yapmışlar. Bizde utanmadan çok benzetelim. İki helikoptere bakarsanız Çin biraz daha kabini büyük buda UH60 gibi 8 ton değil 10 ton yapmış bizimde isterimiz 10 ton zaten haliyle aslında bizimkisi UH60 değil de Çin helikopterine benzeyebilir profil alçak ama kabin biraz büyük

Şahane bir şey ortaya çıkacak gibime geliyor iyiki kuvvet tasarıma müdahale etti ben çok sevindim gönlümden geçen hep UH 60 profilinde alçak siluetli bir helikopterdi. Helikopterde uçaktaki gibi ayakta durmak gereksiz bir şey girer oturursun bu makine denge ile fizikle cebelleşiyor her şey konforuna uyamaz

« Son Düzenleme: Bugün, 11:42:29 Gönderen: putty »