Gönderen Konu: Irak  (Okunma sayısı 86383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nocen

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - Irak İlişkileri
« Yanıtla #170 : 21 Aralık 2015, 13:22:23 »
İyi  taktik
Önce bağımsızlık
Sonra Türkiye'ye ilhak..!
Bakarsın bir yıla kalmaz
Katılım sağlanır

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #171 : 21 Aralık 2015, 19:01:09 »
İyi  taktik
Önce bağımsızlık
Sonra Türkiye'ye ilhak..!
Bakarsın bir yıla kalmaz
Katılım sağlanır

Türkiye'ye ilhak için refeandumdan bahsetmiyor! Bağımsız Kürdisten diyor! Yüz yıllık hayalleri!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Başika'dan çekilme zamana yayılacak
« Yanıtla #172 : 22 Aralık 2015, 08:27:16 »
Uğur ERGAN / ANKARA22 Aralık 2015 - 07:56:07

TÜRKİYE’nin Musullu Sünni birlikler ile Peşmerge güçlerini IŞİD’e karşı eğitmek için Başika Kampı’na gönderdiği ek takviye gücünü geri çekmeyi zamana yayacağı öğrenildi.

Başika’da eğitim veren 80-90 kadar askerin ve kampın güvenliği için 4 Aralık’ta gönderilen tankçılar dahil 600’den fazla askerden yaklaşık 140’ı, 14 Aralık’ta geri çekilmişti. Geriye kalan askerlerin çekilmesinin ise uzun bir zamana yayılması planlanıyor.

Yetkililer, çekilmeden bir anda Başika Kampı’nın boşaltılacağının anlaşılmaması gerektiğini belirterek, birliklerin küçük birimler halinde kamptan ayrılacağını söylediler. Çekilmenin hemen başlamayacağı, bunun için Irak’ın alacağı güvenlik önlemleri de değerlendirilerek uygun zamanın bekleneceği bildirildi.

Kamptan ayrılacak askerler ve zırhlı araçların bir kısmının Kuzey Irak’taki Bamerni’ye kaydırılması, bir kısmının da Türkiye’ye geri dönmeleri öngörülüyor. Irak’la daha önce yapılmış mutabakat kapsamında kampta eğitim vermek için bulunan 80-90 kadar asker ise kalmaya devam edecek. Başika’ya gönderilmek için sınırda bekletilen 22 tankın da sınır bölgesinden çekildiği öğrenildi.

http://www.hurriyet.com.tr/basikadan-cekilme-zamana-yayilacak-40030029
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı nocen

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #173 : 22 Aralık 2015, 20:03:55 »
@skywolf

Elbette TÜRKİYE'ye ilhak olacağız demeyecektir.
Batı için Barzani söz dinlemezdir.
Ve bu sebeple de tasfiye olacağını biliyor
Ordaki kürtlerin çoğunun da zaten
Türkiye'ye bağlanmak istediği gerçeği
Atatürk döneminden tutun da
2008-2009 Yıllarında yapılan bir araştırmanın da sonucudur

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #174 : 23 Aralık 2015, 09:15:16 »
İlhak mı,Türkiye'ye katılım mı???? Hocam bilgisayarı açık unuttunuzda, bunları çocuğunuz falan yazmadı dimi?

Çevrimdışı nocen

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #175 : 23 Aralık 2015, 14:16:59 »
@TUCO
Sevgili forumdaşım henüz çocuğum yok
Saygılar

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #176 : 23 Aralık 2015, 17:45:35 »
Üstadım teşekkürler,yaş kaç bu arada?

Yalnız ilhak ve Türkiye'ye katılım olayı imkansız,öyle birşeyin mümkünatı yok

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #177 : 23 Aralık 2015, 17:59:41 »

Hiç de Türkiye'ye katılmak ister gibi bir halleri yok!

Çevrimdışı nocen

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #178 : 23 Aralık 2015, 20:11:46 »
Çok güçlü argümanlar öne süremem elbette
Benimkisi biraz temenni biraz da bazı bilgilerlerin harmanı
Ancak Irak'ın kuzeyindeki halkların
% 83 Gibi bir kitlenin ki daha fazlasını söyleyenler de yok değil
Bunları AB,ABD ve eski elçisi Ricciardone'den önce
Barzani biliyor
Ama söylediğiniz gibi, kolay olmayacak
« Son Düzenleme: 24 Aralık 2015, 13:04:02 Gönderen: nocen »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Arap Birliği'nden Türkiye'ye 'Musul' tepkisi
« Yanıtla #179 : 24 Aralık 2015, 20:37:06 »
hurriyet.com.tr
24 Aralık 2015 - 18:28:56

Bağdat yönetiminin çağrısı üzerine toplanan Arap Birliği, Türkiye'nin Musul'daki Başika kampında bulunan askeri varlığını ele aldı. Türkiye'yi kınayan Arap Birliği, bölgedeki Türk askerinin çekilmesini talep etti.

AFP'nin haberine göre, Kahire'deki toplantının ardından Arap Birliği adına yapılan açıklamada, Türkiye'nin Musul'daki asker takviyesi, "Irak'ın egemenliğe bir saldırı ve Arap ulusal güvenliğie tehdit" olarak tanımlandı.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed Ben Heli tarafından okunan ortak açıklamada, "Türk askerlerinin bölgedeki karışıklığı artırdığı" iddia edildi.

Oturumun açılışında konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi ise Türkiye’nin "uluslararası hukuku ve Irak’ın egemenliğini açıkça ihlal ettiğini" öne sürdü.

Cihan Haber Ajansı’nın haberine göre, toplantıda konuşan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi, “Türkiye’nin bir yerden başka bir yere güçlerini çekmesi egemenliğimizi ihlal etmediğinin anlamına gelmez, egemenlik parçalanmaz bir bütünlüktür. Bugün Arapların büyük evinde Türkiye’ye karşı ciddi bir kınama yapılmasını ümit ediyoruz. Burada alınacak kararın Irak’ın egemenliğine ve konumuna layık olması lazım” ifadelerini kullandı.

Caferi, ”Burada cesur bir şekilde Türkiye’ye karşı ciddi bir kınama yapılması lazım. Türkiye’nin acil bir şekilde güçlerini çekmesini ve bir daha tekrarlanmaması için bu karar şart" dedi.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi

“TAM ÇEKİLME BEKLİYORUZ”

Öte yandan TASS haber ajansına konuşan Irak Savunma Bakanlığı sözcüsü Nasır Nuri, ”Türk güçleri Başika’nın yakınlarındaki bir yere tekrar yerleşti. Buna ‘kısmı çekilme’ bile demeyiz. Biz Türk askerlerinin tam çekilmesini bekliyoruz” dedi.

“BAĞDAT, PKK’YI SİLAHLANDIRIYOR” İDDİASI

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu İçişleri Komisyonu Yardımcısı Nazım Herki, Bağdat kendi çıkarları doğrultunda terör örgütü PKK'yı Irak'ta silahlandırıp, Haşdi Şabi'nin (Şii milis gücü) bünyesine sokmaya çalıştığını iddia etti.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi internet sitesine konuşan Herki, "Bağdat kendi çıkarları doğrultunda PKK'yı Irak'ta silahlandırıp, Haşdi Şabi'nin (Şii milis gücü) bünyesine sokmaya çalışıyor. Buradaki hedef her bölgede güçlenen Kürtlerin önünü kesmek ve birbiriyle savaştırmaktır" ifadelerini kullandı.

Bağdat'ın böylesine büyük bir yanlış içerisine girmemesinin gerektiğine dikkati çeken Herki, "PKK'nın Bağdat tarafından silahlandırılması büyük bir yanlışlıktır. Aynı zamanda Irak'ın Türkiye'ye savaş ilanı anlamı taşıyor. Bu işten kimse karlı çıkmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Kürt bölgesinin elinin zayıflatılması için merkezi hükümetin PKK'ya silah vermek istediğine değinen Herki, "Irak Başbakanı Haydar el İbadi, PKK'yı elinde bir kart olarak Kürtlere karşı kullanmak istiyor. Bunu yapabilmek için PKK'yı Haşdi Şabi'ye bağlamayı planlıyorlar. Bağdat kendi özel çıkarları için PKK'yı Kürdistan bölgesine karşı kullandırmak istiyor. Daha öncede bu yollar denendi" diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/arap-birliginden-turkiyeye-musul-tepkisi-40031554