Gönderen Konu: Irak  (Okunma sayısı 85793 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Birleşmiş Milletler Irak'ın talebiyle toplanıyor
« Yanıtla #160 : 18 Aralık 2015, 13:09:26 »
hurriyet.com.tr18 Aralık 2015 - 09:48:18

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) bugün, Bağdat yönetiminin talebiyle Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığını görüşmek üzere toplanıyor.

Türkiye bu ay içerisinde Irak’ın kuzeyindeki Musul kenti yakınında bulunan Başika kampına yaklaşık 150 askerini göndermişti. Irak ordusunu IŞİD’e karşı savaşta eğitmek için gönderilen askerler Irak yönetiminde rahatsızlık yaratmış; Bağdat, askerlerin derhâl geri çekilmesini istemişti.

Türkiye bu hafta askerlerin bir kısmını Başika’dan çekerek ülkenin kuzeyindeki başka bir üsse gönderdi ancak bu hamle Bağdat yönetimini tarafından yeterli bulunmadı. Irak, Türk askerinin ülkeden tamamen çıkmasını istiyor.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi 11 Aralık’ta BMGK üyesi 15 ülkeye şikayet mektubu göndererek Türkiye tarafından ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini belirtmişti.

Caferi, "Güvenlik Konseyi'nden Türkiye'ye askerlerini Irak topraklarından çekmesi talimatını iletmesini istiyoruz. Ayrıca bölgesel ve uluslararası anlamda büyük tehdit yaratan bu olayın tekrarlanmaması çağrısını yapıyoruz" demişti.

http://www.hurriyet.com.tr/birlesmis-milletler-irakin-talebiyle-toplaniyor-40028624
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - Irak İlişkileri
« Yanıtla #161 : 18 Aralık 2015, 13:27:27 »
Noldu biz irak a girer girmez kendileri yillardir orda. Artik geri adim atmamak gerek.

Çevrimdışı nocen

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 18 Aralık 2015, 16:41:21 »
Irak, sonuç alamaktan çok ırak 8)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #163 : 18 Aralık 2015, 17:50:37 »
Noldu biz irak a girer girmez kendileri yillardir orda. Artik geri adim atmamak gerek.
Kendileri kim?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Aradı: Türk Askerini Irak'tan Çekin
« Yanıtla #164 : 18 Aralık 2015, 23:10:10 »
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Obama telefonda görüştü. Görüşmede Obama'nın Erdoğan'a "Türk askerini Irak'tan çekin." dediği belirtildi.

Irak'taki Türk askeri varlığına ilişkin ABD Başkanı Obama ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Obama'nın "Irak'ta tansiyonu düşürecek daha fazla adım atın ve Türk askerini Irak'tan çekin." dediği öğrenildi.

OBAMA, TÜRKİYE'NİN GERİ ADIM ATMASINI SİTEDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Barrack Obama ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre "Obama-Erdoğan görüşmesinin gündemi Irak ile yaşanan krizdi. Obama, krizin aşılması için Türkiye'nin adım atmasını istedi.

http://www.haberler.com/erdogan-ve-obama-telefonda-gorustu-7982293-haberi/

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 18 Aralık 2015, 23:19:10 »
Hükümet ve sayın cumhurbaşkanımız bu ikiyüzlü Amerika'nın her dediğini yapmaktan ne zaman vazgeçecekler merak ediyorum.Rusya konusunda hemen aradan sıyrıldılar.Irak konusu malum halkımız bile bunların ikiyüzlülüğünün farkında başımızdakiler ne yapmaya çalışıyor merak ediyorum.Putin bile Türk liderlerin Amerika'ya yalakalık yapmak için bunu yaptığını söylüyor.Bizimkiler süt dökmüş kedi gibiler.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
ABD Musul konusunda ikiyüzlü davranıyor
« Yanıtla #166 : 19 Aralık 2015, 18:48:56 »
Bağdat’tan yana açıklamaları ile Musul konusunda Türkiye'yi yalnız bırakan ABD'nin bölgeye gidileceğinden haberinin olduğu ortaya çıktı.

Bugünkü yazısının son bölümünde ''Başika’ya asker yollayacağımızdan ABD’nin haberi var mıydı?'' şeklinde ara başlık açıp, bu sorunun cevabını arayan Hürriyet Yazarı Verda Özer, Türk askerinin ABD’nin bilgisi dahilinde gönderildiğini vurguladı.

Verda Özer'in yazısındaki ilgili bölüm şöyle;

Bu bilgilendirmenin karşılıklı askeri koordinasyon çerçevesinde yapıldığı söyleniyor.
Şu kritik eklemeyle:
“Zaten 60-70 araçlık büyük bir konvoyun ABD’nin haberi olmadan sınırdan geçmesi mümkün değil.”
Ancak bu takviyenin ABD ile birlikte ya da koalisyonla ilişkili bir şekilde yapılmadığı özellikle ekleniyor.
Konuştuğum önemli bir Türk yetkili de, “tüm ilgili ülkelere” bilgi verildiğini söyleyerek bunu doğruluyor.
Bu da ABD’nin Bağdat’tan yana açıklamalarının, Irak hükümetiyle ilişkilerini korumaya yönelik olduğunu düşündürüyor.
Washington’ın IŞİD’in Irak’taki ana üssü olan Musul’a operasyon yapacağı bir yıldır gündemdeydi.
Türk askerinin oraya intikali bu haberleri yeniden canlandırdı.
Ankara yakında böyle bir operasyon beklemiyor.
O bölgedeki Türk askerinin böyle bir operasyona katılması ise şu aşamada sözkonusu değil.
Son olarak: Aynı Türk yetkili bundan sonraki adımların Bağdat’la koordinasyon içinde atılacağını söylüyor.
Bağdat’la temasın devam ettiğinin altını çiziyor.
Ankara bu meselenin Irak’ın başvurduğu Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu çatısı altında değil, dostluk ve kardeşlik ilişkisi içinde çözülmesini istiyor.

http://www.haber7.com/guncel/haber/1711157-abd-musul-konusunda-ikiyuzlu-davraniyor

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Erdoğan'dan Obama'ya 'Musul' yanıtı: Çekilirsek DAEŞ gelir
« Yanıtla #167 : 20 Aralık 2015, 13:42:53 »

Deniz ZEYREK/ ANKARA
20 Aralık 2015 - 11:34:02

Türkiye ile Irak arasındaki askeri krizin görüşüleceği BM Güvenlik Konseyi toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayan ABD Başkanı Obama’nın “Konu Iraklılar için ulusal onur meselesine döndü, Başbakan İbadi’yi rahatlatalım” dediği öğrenildi. Erdoğan ise Obama’ya “Onlar istediği için oradayız. Çekildiğimizde DAEŞ yerleşecek. Hem ‘Çekilin’ deyip hem ‘DAEŞ’le mücadeleye daha fazla destek olun’ olmaz” karşılığını verdi.

IRAK’ın BM Güvenlik Konseyi’ne başvurmasının ardından Washington - Ankara hattında ciddi bir trafik yaşandı. ABD Başkanı Barack Obama, Irak’ın başvurusunun görüşüleceği BM Güvenlik Konseyi toplantısının hemen öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı aradı. Erdoğan, o sırada Milli Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık ediyordu ve Obama’nın telefon etme gerekçesi olan Irak, Suriye ve bu ülkelerdeki IŞİD terör örgütü ile mücadele konusunda detaylı birifingler almıştı.

DİYALOGLA ÇÖZÜN

ABD Başkanı, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığı nedeniyle karşılaştığı siyasi baskıya dikkat çekerek, konu BM Güvenlik Konseyi’ne gelmeden Ibadi’yi rahatlatacak adımlar atmak istediğini söyledi ve “Konu Irak’ta bir ulusal onur meselesine, siyasi bir krize döndü” dedi. Obama, Türkiye’nin adım atarak, Irak yönetimi ile diyalog kurarak Ibadi’yi rahatlatmasını istedi. Obama, Türk askerlerinin Ibadi ikna edildikten sonra Başika’ya dönmesini istedi.

KENDİLERİ İSTEDİ, GİTTİK

Asker meselesinin bu boyutlara gelmesinin arkasında Rusya ve İran’ın olduğuna inanan Erdoğan ise Obama’ya şunları söyledi: “Biz DAEŞ’le mücadele çerçevesinde oradayız. Durduk yerde niye gidelim ki? Kendileri istedi, Iraklılara eğitim vermek için gittik. 2400 Kürt Peşmerge ve Sunni Arap eğitildi. Sincar’ın geri alınmasında Türkiye’nin verdiği eğitimlerin katkısı büyük oldu. Tamam, biz çekilelim ama biz çekilince oraya DAEŞ yerleşecek. Hem ‘çekilin’ hem ‘DAEŞ’le mücadeleye daha fazla destek olun’ olmaz.” Obama’nın Erdoğan’a yanıtı da “Haklısınız, DAEŞ terör örgütü ile mücadeleye verdiğiniz desteği önemsiyoruz. Ancak, Ibadi, içerdeki baskıya karşı biraz rahatlasın. Iraklıları ikna edelim” oldu.

ABD BÖLMEK İSTEDİĞİNDE KARŞI ÇIKTIK

Üst düzey bir yetkili, Türkiye’nin Başika’ya sonradan gönderdiği askerlerin bir bölümünü Kuzey Irak’taki Bamerni Kampı’na çektiğini, askerlerin burada bekleyeceğini söyledi ve şöyle konuştu: “Krizi büyütme niyetimiz yok. 1600 askerle mi Irak’ı böleceğiz? Irak’ta aralarında Avustralya’nın da olduğu 20’ye yakın ülkenin askeri var. İran’ın Irak’ın neresinde kaç askeri var belli değil. Türkiye’ye haksızlık yapılıyor. ABD Irak’ı üçe bölmeye çalışırken bile biz ‘Irak’ın toprak bütünlüğü’ diye tutturmuştuk.” Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, gelecek hafta Başika’dan başka tahliye olmayacak ve Irak yönetimiyle temaslar artırılacak. Başbakan Davutoğlu, Iraklı muhatabı İbadi ile görücek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Irak Dışişleri Bakanıyla görüşme trafiğine girecek. Irak yönetimi ikna olmadan Başika’ya asker gönderilmeyecek.

http://www.hurriyet.com.tr/cekilirsek-deas-gelir-40029327

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Dışişleri: Çekilme sürecek
« Yanıtla #168 : 20 Aralık 2015, 13:44:59 »
Uğur ERGAN / ANKARA
20 Aralık 2015 - 09:33:11

ABD Başkanı Barack Obama’nın önceki akşam Türk askerinin Irak’tan çekilmesini istemesinden sonra dün akşam geç saatlerde Dışişleri’nden ilginç bir açıklama yapıldı.

‘YENİDEN TANZİM’ YERİNE ‘İNTİKAL’

Hükümet ile Genelkurmay’ın “yeniden tanzim” olarak tanımlamayı tercih ettiği Musul’dan asker çekmenin süreceği açıklamaya şöyle yansıdı:
“Türkiye, Irak tarafının hassasiyetini dikkate alarak ve DAEŞ’le (IŞİD) mücadelenin gerektirdikleriyle uyumlu olacak şekilde, mevcut iletişim kopukluğunun kaynağını teşkil eden koruma kuvvetlerinin Musul vilayetinden intikali için başlayan süreci devam ettirecektir.”

‘IRAK İLE İLETİŞİMSİZLİK YAŞANDI’

Açıklamanın ilk paragrafında ise Musul’a asker takviyesinde Türkiye’den kaynaklanan bir iletişimsizlik yaşandığı kabul edildi. Bu durum açıklamada, “Türkiye Irak’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan desteğini teyid etmekte ve Kuzey Irak’ta DAEŞ’e karşı mücadele eden Irak kuvvetleri için yürütülen eğitim faaliyetlerini desteklemek için yakın zamanda bölgeye intikal eden koruma güçleri konusunda Irak Hükümeti ile bir iletişimsizlik yaşandığını teslim etmektedir” ifadesiyle yer buldu.

‘DAEŞ’LE MÜCADELEDE KARARLIYIZ’

Son bölümünde Türkiye’nin IŞİD’le küresel boyutta mücadeleyi sürdürmede kararlılığının belirtildiği açıklamada, “DAEŞ’e karşı mücadeleye askeri katkılarını Irak Hükümeti ile eşgüdümlemeyi sürdürecek olan Türkiye, ‘DAEŞ’e Karşı Küresel Koalisyon’la işbirliğini derinleştirme konusundaki kararlılığını bu vesileyle bir kere daha teyid etmektedir” denildi. Türkiye Musul’dan ilk asker çekmeyi hafta başında yapmıştı.

http://www.hurriyet.com.tr/disislerinden-onemli-basika-aciklamasi-40029338

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Mesud Barzani "Bağımsızlık" Referandumu İçin Talimat Verdi
« Yanıtla #169 : 21 Aralık 2015, 12:57:04 »
Mesud Barzani "Bağımsızlık" Referandumu İçin Talimat Verdi
21 Aralık 2015 Pazartesi 10:06
Barzani'den Ortadoğu'da dengeleri değiştirecek bir hamle geldi. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı, bağımsızlık referandumu için hazırlık yapılması talimatı verdi.

Mesud Barzani 'Bağımsızlık' Referandumu İçin Talimat Verdi
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, bağımsızlık referandumu için hazırlık yapılması talimatı verdi. Rudaw'ın haberine göre, Barzani partisine yakın isimlere "bağımsız Kürdistan için referandum hazırlığı yapın" talimatı verdi.

TOPLANTININ ANA GÜNDEMİ: BAĞIMSIZLIK

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) dün Genel Başkan Mesud Barzani başkanlığında toplantı yapmıştı. Rûdaw'a konuşan KDP'nin yetkili isimlerinden Aras Haso Mirhan, toplantının ana gündemlerinden birinin bağımsızlık olduğunu, Başkan Barzani'nin referandum için diğer partilerle görüşmeye başlanmasını istediğini bildirdi.

BAĞIMSIZLIK İÇİN ATILACAK ADIMLAR KONUŞULACAK

Mirhan, önümüzdeki günlerde Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile önemli bir toplantı yapılacağını, daha sonra diğer partilerle de biraraya gelinerek, bağımsızlık için atılması gereken adımların konuşulacağını aktardı.

'BAĞIMSIZLIK'A IŞİD ENGELİ

Mesud Barzani'nin 3 Temmuz 2014'te Kürdistan Parlamentosu'nda gerçekleşen kapalı oturumda da bağımsızlık için referandum hazırlığı yapılmasını talep ettiği belirtilmişti. Ancak, IŞİD'in Kürt bölgesine düzenlediği saldırılar nedeni ile bağımsızlık referandumu gündemden düşmüştü.

ANKARA VE RİYAD ZİYARETLERİ

Mesud Barzani, en son 1 Aralık'ta Suudi Arabistan'ın başkenti Rıyad'da, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ile görüşmüştü. Riyad temaslarının ardından Barzani'nin, yakın çevresine, "Bağımsızlık ilan etsek karşı çıkmazlar" dediği ortaya çıkmıştı.

Suudi Arabistan'dan sonra Türkiye'nin başkenti Ankara'ya giden Başkan Barzani, Esenboğa havalimanı'nın VIP salonunda, sehpada Türk ve ırak bayraklarının yanındaki Kürdistan Bayrağı ile karşılanmıştı.

Barzani'nin, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüştüğü Çankaya Köşkü'nde de Kürdistan Bayrağı yerini almıştı.

Barzani, geçtiğimiz aylarda yaptığı ziyaretlerde, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan'dan, bağımsızlık konusunda tam destek almıştı.

http://www.haberler.com/barzani-bagimsizlik-referandumu-icin-talimat-verdi-7986922-haberi/