Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 342617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #470 : 27 Kasım 2018, 12:38:29 »
 2019 ekiminde Yunanistanda genel seçimler yapılacak.  İktidarda bulunan Alexis Tsipras başkanlığındaki SYRIZA partisi son yıllarda Yunanistanın en buhranlı ekonomik çıkmazı ile uğraşmış  olup hayli yıpranmış durumda olsa da iktidarda kalmayı başarmıştır. Hali ile iktidar acı reçetelerin ve kemer sıkma politikalarından kaynaklanan oy kayıplarını teleafi etmek için milliyetci duyguları okşayıp kendisi ve partisinin oy kazandırmak amacı ile seçimlere kadar Ege 12 mil, Doğu Akdeniz ,adaların silahlandırılması gibi bir takım konuları gündeme getirecektir . (Tabi bu tür konuları gündeme getirme sadece SYRIZA partisi tarafından yapılmayacak) Bu vaatlerin bir kısmı her zaman olduğu gibi havada kalacak ,asıl önemli olan Türkiye olarak bu olasılıklardan gerçekleşme olasılığı yüksek olanlara karşın önceden tedbirimizi alabilmektir diye düşünüyorum.

MGM-140 Atacms'ler yunan ordusu envanterine 2011 itibarı ile girmiş bulunuyor. Asıl düşündürücü olan  Egedeki birtakım ada ve adacıkların sistematik şekilde silahlandırılmasına devam edilmesi ve buna karşın biz lerin suskunluğu!

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #471 : 27 Kasım 2018, 12:39:23 »

Aslında çok basit;
Iskandinav ülkelerini yanımıza çekmemiz için adamların hıristiyan önçesi inandıkları tanrılarının türk olduğunu ve kendilerininde aslen türk kökenli olduklarını işletmemiz lazım.
Bunu ben söylemiyorum, isveç tarihinin babası olan sen lagerbring söylüyor.
https://m.sondakika.com/
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, 12:42:54 Gönderen: Atsızbey »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #472 : 27 Kasım 2018, 13:10:36 »

Aslında çok basit;
İskandinav ülkelerini yanımıza çekmemiz için adamların Hristiyanlık öncesi inandıkları tanrılarının Türk olduğunu ve kendilerininde aslen Türk kökenli olduklarını işletmemiz lazım.

Ben bu adreste haberi bir türlü bulamadım.  ::) ::)
Bizim medya şu boşanan ünlü çiftle daha ilgili! hayatımız magazin. Milletin özel hayatına, ülke gerçeklerinden kat kat daha fazla meraklı bir topluma dönüştük!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #473 : 27 Kasım 2018, 13:15:00 »

Aslında çok basit;
Iskandinav ülkelerini yanımıza çekmemiz için adamların hıristiyan önçesi inandıkları tanrılarının türk olduğunu ve kendilerininde aslen türk kökenli olduklarını işletmemiz lazım.

Yok o is o kadar basit degil. Bahsettiginiz ulke Finlandiya, halk da Samiler.

İsvec, Norvec farkli bir tanri ve inanc sistematigine sahipti.
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #474 : 27 Kasım 2018, 13:38:39 »
O değilde anlaşmalara rağmen yunanistanın adaları silahlandırması ve egede mültecilere yaptıklarıyla küresel bir karalama kampanyası başlatabiliriz.

italyada belki bize yaren olur.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Alpagu

• DefenceTurk
  • *
  • -12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #475 : 27 Kasım 2018, 15:24:16 »
O değilde anlaşmalara rağmen yunanistanın adaları silahlandırması ve egede mültecilere yaptıklarıyla küresel bir karalama kampanyası başlatabiliriz.

Bu söylemleri bizim bu platformda dile getirmemiz korkunç. Bu devletin aklı nerede? Bu devlet neden son derece haklı olduğu bir olayda uluslar arası mecralarda mücadele etmiyor...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #476 : 27 Kasım 2018, 15:33:21 »

+1

Bu söylemleri bizim bu platformda dile getirmemiz korkunç. Bu devletin aklı nerede? Bu devlet neden son derece haklı olduğu bir olayda uluslar arası mecralarda mücadele etmiyor...

+1

Peki biz neden bunu yapmıyoruz? Bu ülkeyi yönetenler, iç siyasette incir çekirdeğini bile doldurmayacak konularda dahi ortalığı ayağa kaldırıp geniş kitleleri istedikleri şekilde etkileyebilirken, dış siyasette neden bu kadar pasif kalıyorlar?

Ege üzerinde sürekli keşif uçuşları yapıyoruz. Hangi adada ne kadar silah var vs biliyoruz. Ki bunlar anlaşmalara aykırı değil mi!
« Son Düzenleme: 27 Kasım 2018, 15:34:36 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #477 : 27 Kasım 2018, 18:00:02 »
İtalyanlar niye bize yaren olacak adalar mevzusunda pek anlayamadım!

Öncelikle bazı konulara değinmekte yarar olduğu kanısındayım  Arkadaşlarımın bu konuları bildiğine eminim ama yine de unutulmuş kısımlarını hatırlatmakta yarar olduğu düşüncesindeyim.

Ege adalarını osmanlı ne zaman kaybetti.( Günümüzde dile dolanan yanlış bilgi ,Lozanda ve İsmet paşa tarafından) Her ikisi de yanlış 12 ada Osmanlının italyanlara karşın Trablusgarp harbini kaybetmesi sonrası İtalyanların eline geçti. İsmet paşa ise o devirde Albay rütbesinde idi Sultan Abulhamit ise başta idi)

Osmanlı ile İtalyanlar arasında 1912 Uşi anlaşması veya 1ci Lozan anlaşması ,12 adanın devri anlaşmasında maddelerden biri adalar İtalyanlara devredilecek ,ama balkan harbi göz önüne alınarak adalarda geçici olarak osmanlı kalabilecekti .

Daha sonraları balkan harbinin kaybedilmesi ve birinci cihan harbinde osmanlı ve italyanlar karşı cephelerde olması ve ve yenilgimiz sonrası osmanlı daha önce fiili olarak kaybetmiş olduğu adalardaki tüm hakları kaybedildi. (Sevr andlaşması 1920)

1924 İkici Lozan andlaşması ile sevr gecersiz kılınıp ,adalar konusunda ise Anadolu kıyılarına yakın küçük adalarla, İmroz, Bozcaada ve Semadirek Adası Türkiye’ye verilmesi .Diğer adaların askerden tecrit edilmeli, yani silah ve asker bulundurulmadan tarafsız ve müstakil kalmasında mutabık kalındı.

12 ada italyanın 1943 yılında ikinci cihan harbinden fiili olark çekilmesi ve kendi ana karasına odaklanmasına ile son buldu, italyanların savaştan çekilmesi ile adalar Almanların kontrolüne terk edilmiştir. Almanlar ise 1945 yılında ikinci cihan harbini kaybetiklerinden dolayı adalar önce ingilizlerin kontrolüne sonra ise 1947 paris konferansı sonrası yunanistana verilmiştir. (Ref İlber Ortaylı/Murat Bardakcı)

Yani İtalyanların bu konuda bizlere yaren olabileceklerine pek katılamıyorum. Modern italyanlar yani 1900> her zaman için yunan bilim,ilim ,kultur ,sanat ve edebiyatına aşık olup yakından ilgi duymaktalar. '' şahsi deneyimim ki yaklaşık 30 yıldır İtalya ile yakın bağlantılı birisi olarak tecrübem bizlere karşı belirgin bir  antipatileri  olmamakle birlikte fazla bir yarlik yapmak isteyeceklerini de sanmıyorum. İtalyanlar iyi ticaret insanı olduklarından seçimleri de hali ile menfaetleri gereği hareket ederler.

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #478 : 27 Kasım 2018, 18:51:10 »
Sayın SKYWOLF ve uyvar http://alkislarlayasiyorum.com/m/content/380556/odinin-turk-cikmasi

Isveç tarihinde odin' in TURKENLAND'dan geldiği söyleniyor

Çevrimdışı Atsızbey

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com