Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 338863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cero

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #100 : 25 Eylül 2010, 02:43:55 »
Yunan cunta lideri sessizliğini bozdu
Kıbrıs'ta 1974 darbesini gerçekleştirerek, Türkiye'nin Ada'ya müdahalesine yol açan Yunan cunta lideri 35 yıllık sessizliğini bozdu. Yunan cuntasının lideri Dimitri Yuannides, Amerikalıların kendisini kandırdığını, silah arkadaşlarının da ihanet ettiğini söyledi. Yuannides, 1974 şartlarında Yunanistan'ın savaşta Türkiye'yi yenebileceğini de öne sürdü.

Kıbrıs'ta 1974'teki Yunan albaylar cuntası darbesi... Sonra Türkiye'nin Barış Harekatı... Ve ardından yaşanan süreç.

Olaylar 35 yıl sonra yeniden gündemde. Gündeme getirense, dikkat çeken bir isim. Kıbrıs darbesini gerçekleştiren Yunan cuntasının lideri 89 yaşındaki Dimitri Yuannides.

Pire'deki Koridalos cezaevinden ilk kez konuşan Yuannides kendi açısından Kıbrıs olaylarını anlattı. Cunta lideri Yuanides, Amerikalıların kendisini kandırdığını söylüyor: "Yumruğumu masaya vurarak Amerikalılara, 'Türk çıkarma harekatını engellemek amacıyla Mersin açıklarında devriye gezeceğini vaat ederek bizi aldattınız' dedim. Türkler derhal çekilmezse Yunanistan NATO'dan çıkacak ve Ankara'ya savaş ilan edecek uyarısında bulunduk. ABD Dışişleri Bakanlığı Yardımcısı Joseph Sisco ise, Türkiye'yi 1500 asker bırakarak Kıbrıs'tan çıkmaya ikna edecekleri vaadinde bulundu. Sisco bizden her türlü savaş faaliyetinden kaçınmamızı istedi".

Yuanides, silah arkadaşlarının da kendisine ihanet ettiği iddiaasında: "Kıbrıs'a Türk çıkarması sonrası Deniz Kuvvetleri Komutanı'na Girne limanı açıklarındaki bütün Türk gemilerini batırmasını, Hava Kuvvetleri Komutanı'na ise, 6 fantom uçağını Kıbrıs'ta Türklerin olduğu yerleri bombalamak üzere Girit'ten kaldırmasını söyledim.

Ancak, üç kuvvet komutanı Devlet Başkanı Fedon Gizikis ve Genelkurmay Başkanı Grigorios Bonanos aralarında gizlice görüşüp Türkiye ile çatışmaya girmemek için anlaştılar. Bana ihanet ettiler." Yuannides, 2009 Haziran'ında verdiği ve 13 ay gecikmeyle Yunan Adesmeftos Tipos gazetesinde yayınlanan demecinde 1974 şartlarına göre, "Yunanistan'ın olası savaşta Türkiye'yi yeneceğini" de öne sürdü, "Özellikle deniz ve hava kuvvetlerinde üstündük" dedi.

Yuanides, 1975 yılındaki "cuntacılar davası"nda müebbet hapse mahkum edilmişti.

« Son Düzenleme: 25 Eylül 2010, 10:17:50 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #101 : 25 Eylül 2010, 02:56:00 »
Bak ihtiyar bu ihanet değil sana ihanet etmemişler senin ve Yunan askerlerin yaşamasını , Yunanistan ın çok ağır bir darbe almasını engellemişler ah bu Yunanlar bize savaşa girmeden yenildiler uçaklarının bile bakımları yapılamıyormuş acınacak durumdalar.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #102 : 25 Eylül 2010, 03:32:56 »
Yenerler... Yensinler canım... Biricik hayallerini de ellerinden almayalım, üzülürler...

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #103 : 25 Eylül 2010, 04:06:07 »
Bunlarla sidik yarıştırmak yerine karşılıklı anlaşıp silah alımlarını askıya alsak olmaz mı? Zaten aç kalacaklar yakında, bunlar kim bize saldırmak kim.

ruhumuz var teslim etmeden önce

Çevrimdışı boxer

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #104 : 25 Eylül 2010, 04:13:45 »
Bunlarla sidik yarıştırmak yerine karşılıklı anlaşıp silah alımlarını askıya alsak olmaz mı? Zaten aç kalacaklar yakında, bunlar kim bize saldırmak kim.
Biz onlarla yarıştırmıyoruz ki normal gerekli alımları yapıyoruz onlar bizimle sidik yarıştırmaya kalkıyorlar ve bu sebeple batmak üzereler benim merak ettiğim bizim şu 3 yıllık süreçte envanterimize girecek silahlar karşısında ne yapacaklar donlarına kadar borçlanıp yine silah alır bunlar ;D
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #105 : 25 Eylül 2010, 10:10:55 »
Aramızda sürekli bir gerilim olduğu için ister istemez bir yarışma var. Ancak bu yarışmada büyük oranda hevesli ve takıntılı olan Yunanistan. Savunma sistemleri sadece Türkiye'ye yönelik. AB üyesi olmaının verdiği rahatlıkla bu konuda bizi geçtiğini bile söyleyebiliriz. Ancak Türkiye adımlarını sağlam atarak ilerlerken Yunanistan bu konuda oldukça dengesiz harcamalarda bulunuyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #106 : 25 Eylül 2010, 10:15:20 »
Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. Diğer üç kuvvet komutanı Biliyorlarmış Türkiye'yi yenemeyeceklerini.
Ezik Yunanlı...  :D :D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #107 : 25 Eylül 2010, 10:35:47 »
Şöyle bir şey söyleyeyim, öncelikle Yunanistan bizi yenemezdi çünkü birden karar verdiğimiz bir şey değildi, belgeselde izlediğime göre hazırlık yapılmıştı ki gerçekten operasyonda bir kaç hata dışında her şey planlıydı. Ama Komünistlerin KIbrısa dolmasından dolayı o harekatta ABD Türkiye'ye istemem yan cebime koy hesabı yaptı.

Çevrimdışı skywalker

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #108 : 25 Eylül 2010, 13:42:26 »
Ölüp gidecek hala kuyruk acılarıyla uğraşıyor, ezik bunak.

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #109 : 25 Eylül 2010, 14:58:26 »
1974'de Yunanistan'ın Türkiye'ye göre bu kadar zayıf olduğunu düşünüyor musunuz?.. Sanırım Yunanistan'ın Türkiye'yi yenmesini sürekli Büyük Taarruz ile hezimete uğrayan Batı Anadolu işgali gibi bir "işgal" olarak algılama eğilimindeyiz.. Ancak mekanize askeri güçlerin özellikle Ege, Trakya ve Kıbırs üzerindeki mücadelesinde o yıllarda Yunanistan'ın Türkiye'yi mağlubiyete uğratamayacağını, ya da zarar ve zayiat sonrası barış istemek zorunda bırakacak kadar zorlayamayacağını neye dayanarak syleyebiliyoruz bu kadar emin..

Ben hiç de emin değilim mesela.. Özellikle 74 Barış Harekatı Türkiye için çok çok ciddi riskleri göze alarak çıkılan, çok ciddi yokluklar ve olumsuzluklar ile yürütülen ciddi bir harekattır..