Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 338901 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1490 : 19 Mayıs 2022, 10:18:47 »
Yunan medyası fazla üzülmesin. Bizim forumda bile Amerikalıları tanrısallaştıran, her istediklerini yapmamız konusunda bir tarafını yırtan tipler var. Tabi onların şansızlığı onlardakilerden birinin ülkeyi yönetiyor olması. ;D ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1491 : 19 Mayıs 2022, 10:45:40 »
Yunan medyası fazla üzülmesin. Bizim forumda bile Amerikalıları tanrısallaştıran, her istediklerini yapmamız konusunda bir tarafını yırtan tipler var. Tabi onların şansızlığı onlardakilerden birinin ülkeyi yönetiyor olması. ;D ;D

+1  Daha güzel ifade edilemezdi... 👏👏👏

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1492 : 19 Mayıs 2022, 21:54:39 »

+1  Daha güzel ifade edilemezdi... 👏👏👏

İlginç. Halbuki seni kastediyor.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1493 : 20 Mayıs 2022, 04:23:09 »
Gece gece iyi güldüm.  ;D

Miçotakis eziğin teki. Mart ayındaki NATO toplantısının videolarına bakın kimse sallamıyor, kimse muhabbet etmiyor. Tek başına kavak ağacı gibi bekliyordu aile fotoğrafı öncesi. Yunanistan'da iktidar destekçisi medya 3-4 ay önce Türkiye'nin tecrit edildiğini, Erdoğan'la kimsenin yan yana gelmek istemediğini iddia ediyordu ama NATO toplantısında liderlerin Erdoğan ile gelip tokalaşması ve sohbet etmesi üzerine Yunanlılar Twitter'dan kendileri ile dalga geçip sözde Türkiye tecrit edilmişti, lakin bütün liderler gidip kendisiyle selamlaşırken bizim başbakanı kimse iplemedi, tek başına ayakta bekledi, tecrit edilen Türkiye mi yoksa biz mi diye tweetler atmışlardı.  ;D

Miçotakis gidip 45 dakika konuşma yapmış ama Türkiye diyememiş. Bu gerçekten büyük eziklik. Büyük rezillik. Yunan olsam ki çok şükür değilim, (:D) büyük utanç ve öfke duyardım.

Yunanistan, Türkiye ile tek başına mücadele edemeyeceğini çok iyi biliyor. İstedikleri kadar silah alsınlar yeterli olmayacağını çok iyi biliyorlar. Olası bir savaşta bağımsızlığını dahi kaybedip tarihe karışacağının farkında. O nedenle adeta Amerikan köpeğine evrildiler son 2-3 yıldır. Hatta ABD'ye daha fazla üs vermeyi dahi teklif etmişler. Bir ülke için ne büyük utanç ama. Adeta Amerika'ya biz Türkiye'yi yenemeyiz siz yenersiniz gelin ülkemizi siz koruyun diyorlar.

Yunanistan çok şımardı, Avrupalılar kendilerinden sıkıldı biraz da ABD'nin kafasını ütülesinler. Yunan sevdalısı Biden dinozoru seçimi kaybedip cumhuriyetçiler iktidara gelince kes artık sesini şımarıklığından sıkıldım lafını duyacaklar.

O nedenle Yunanistan meselesinde daha önce de dile getirdim. Bizden öyle böyle korkmuyorlar. Paranoyaklık seviyesinde şizofrenler. Her gün işgal edilecekleri korkusunu yaşıyorlar. Mecvut projelerimiz bitirip savunma sanayinde de tam bağımsız olunca ne Ege'de tir tir titreyecekler.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Garanti isteriz’: Dendias Türkiye’ye F-16 satışına itiraz etti
« Yanıtla #1494 : 20 Mayıs 2022, 08:36:50 »
Garanti isteriz’: Dendias Türkiye’ye F-16 satışına itiraz etti

Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
Mayıs 20, 2022

ABD Kongresi’nde dakikalarca alkışlanan Yunanistan, Türkiye karşıtı söylemi ilerletti. Atina, Türkiye’nin yeni F-16’lara sahip olmaması için çalışacaklarını söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’le birlikte ABD ziyaretinin dönüşünde ülkesinde açıklamalarda bulunan Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin olası F-16 satın alımıyla ilgili haddini aşan ifadeler kullandı. Dendias, Türkiye’nin bazı silah sistemlerini almak için bunları Yunanistan’a karşı kullanmayacağı konusunda güvenceler vermesi gerektiğini savundu.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias (solda), hafta arası ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile görüşmüştü.

‘ENGELLEYECEĞİZ’

Ülkesinde yayın yapan Star TV televizyonuna açıklamalarda bulunan Dendias, ABD temasları için “Çok sevinçliyim. Ziyaret başarılı“ geçti değerlendirmesini yaptı. Türkiye’nin F-16 talebiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yunan bakan, “Türkiye bizi savaş (casus belli) ile tehdit ediyor. Türkiye’nin bazı silah sistemlerine sahip olabilmesi için bunları Yunanistan’a karşı kullanmayacağına dair güvenceler sağlanmalıdır. Türk silah sistemlerinin güçlendirilmesini durdurabilmek için elimizdeki tüm imkânları kullanacağız” diye konuştu. Dendias, Miçotakis’in sık sık alkışlarla bölünen ABD Kongresi’ndeki konuşmasının, Kongre’nin olası bir F-16 satışına yönelik bakışını yansıttığını ileri sürdü.

HARİTA DAĞITTILAR

Dendias, Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in ziyareti sırasında ABD Başkanı Joe Biden’a verdiği Türkiye’nin “Mavi Vatan” haritasının, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi dahil bazı Kongre üyelerine dağıtıldığını söyledi. Dendias kendisinin de salı günü görüştüğü ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’a da Mavi Vatan haritası ile Türk savaş uçaklarının Ege’deki uçuşlarına ilişkin haritaları sunduğunu söyledi.

Dendias, ABD’den beklentilerinin ne olduğuna ilişkin soruya ise “ABD’den ne Türkiye’nin düşmanına dönüşmesini ne de Türkiye’yi NATO’dan kovmasını bekliyoruz. Beklentimiz, uluslararası hukuk ve deniz hukuku konularında açık tavır alarak muhtemel bir olayın yaşanmasını önlemeleri” diye yanıt verdi.

TÜRKİYE’DEN ‘PONTUS’ yalanlarına kınama

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan yönetiminin “Pontus” iddialarının yıldönümü bahanesiyle yaptıkları açıklamaları kınadı. Dışişleri açıklamasında “Yunan makamlarının tarihi akıldışı şekilde çarpıtma çabalarını sürdürdüğünü görmek üzücüdür” denildi. Yunan parlamentosu 1994’te 19 Mayıs’ı “Pontus soykırımını anma günü” ilan etmişti. Atina yönetimi, sözde soykırımın 103’üncü yılı dolayısıyla dün çeşitli açıklamalar yaptı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/garanti-isteriz-dendias-turkiyeye-f-16-satisina-itiraz-etti-42066485
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1495 : 20 Mayıs 2022, 11:36:25 »
Yunanistan 10 yıl ömrünün kaldığının farkında, hırçınlaştıkça hırçınlaşıyor...

10 yıl sonra tam bağımsız savunma sanayimiz olunca Yunanistan'ın tehditlerinin " Guatemala'nın ABD'yi tehdit etmesi kadar geçersiz" kalacağınız farkında...

Biz 10 yıl sonra  savunma sanayinde Şampiyonlar Liginde oynarken  , Yunanistan PTT 1.lig'de oynayacak... 

Biraz sabır , sükunet... İstedikleri bizim bu gelişim çizgimizi çıkaracakları bir krizle yavaşlatmak...

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1496 : 20 Mayıs 2022, 17:51:46 »
Asıl komik olan Türkiye'ye kağıt uçak bile satmayın diye ona buna yalvarırlarken kendilerine neredeyse utanmasalar F-22 isteyecekler. Nasıl bir Türk korkusu varsa bu Yunanda :)

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1497 : 23 Mayıs 2022, 20:25:33 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıklaması:

(Yunanistan) Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye birisi yok. Kendisiyle böyle bir görüşmeyi yapmayı asla kabul etmiyorum,

F-16'lar konusunda öyle zannediyorum ki Amerika, herhalde Miçotakis'in ağzına bakarak kararını vermeyecektir.

https://www.haber7.com/guncel/haber/3225414-cumhurbaskani-erdogan-kritik-kabine-toplantisi-sonrasi-alinan-kararlari-acikliyor

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1498 : 26 Mayıs 2022, 08:32:51 »
Miçotakis Davos’ta Erdoğan’a yanıt verdi

Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
Mayıs 26, 2022

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, katıldığı Davos Ekonomi Forumu’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisi ile ilgili açıklamalarına cevap verdi.
Haberin Devamı

Miçotakis bir soru üzerine “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan’ın egemenliğini ve egemenlik haklarını savunmayacağımı, ya da Türkiye’nin revizyonist güç gibi davranmasını uluslararası alanda dile getirmeyeceğimi zannediyorsa, yanlış yapıyor” dedi. Miçotakis, “Komşularımızla iletişimi kesecek taraf biz olmayacağız” diye de ekledi. Erdoğan, ABD Kongresi’nden Türkiye’ye F-16 satışına onay vermemesini istediği gerekçesiyle “Miçotakis benim için bitmiştir” demişti.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/micotakis-davosta-erdogana-yanit-verdi-42070304

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
YUNANİSTAN'A UYARI: BLÖF YAPMIYORUZ
« Yanıtla #1499 : 26 Mayıs 2022, 14:01:43 »
YUNANİSTAN'A UYARI: BLÖF YAPMIYORUZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, 'Suriye'ye yeni operasyon olacak mı?' sorusuna net cevap verdi ve " Türkiye'ye tehdit artıyor, gereğini yaparız" dedi. Çavuşoğlu, Yunanistan'ın adaları silahlandırmasına da tepki göstererek "Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz." ifadesini kullandı.

ABD'ye açıkça söyledik, ABD'nin gerek Kıbrıs konusunda gerekse Türkiye Yunanistan'ın  dahil  olduğu Ege'de bir denge politikası var. Bu dengeden bir sapma görüyoruz bunu Blinken'a da söyledik, uyarıyı da yaptık. ABD'liler her ne kadar bir NATO üyesi ülkedeki üslerin başka bir NATO ülkesine tehdit olmadığını söylese de elbette bu artış dikkatimizden kaçmadı.

Diğer taraftan Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış anlaşması çerçevesinde şartlı olarak kendisine verilen adaların statüsünü bozması uluslararası hukuka aykırı. Yunanistan ne gerekçe bulursa bulsun gerekçesi geçerli değil. Şartlar nedir, bu adaları silahlandırmayacağı.Yunanistan 1960dan beri silahlandırdı biz de vazgeçmezse egemenlik tartışması başlar dedik, gayet açık. Son derece ciddiyiz blöf yapmıyoruz çünkü şartlı verilen adalardır, her konuşmasında uluslararası hukuk anlaşma diyen Yunanistan buna uymazsa biz bu işi daha ileri noktaya götüreceğiz. Yunanistan'ın attığı adımlar Türkiye'ye tehdit oluşturma amacı güdüyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/disisleri-bakani-mevlut-cavusoglundan-flas-aciklamalar-42070621