Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 339146 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1030 : 15 Eylül 2020, 20:00:08 »

Buna katılamayacağım malesef hocam.MMU yu beklemek büyük bir kumar oynamaktır.Sanki MMU nun başarıyla seri üretime geçmesi garantiymiş gübi olaya yaklaşmak ileride bize büyük sıkıntılar doğurabilir.Uçak almak bu ülkeyi iflas ettirmez herkes nedense öcü gibi bakıyor yeni uçak alımına.MMU nun herşey yolunda gitse dahi FOC kabiliyeti kazanması nereden bakarsanız bakın 2035 sonrasıdır belki de 2040.Biz bu 20 seneyi sadece 238 adet F-16 ile nasıl geçireceğiz Allahaşkına? Kaldı ki bu rakam aynı kalmayacak kaza kırımlar olacak.Bizim F-16 ların ilk envantere girmeye başladığı 1987 yılından itibaren son parti Block50+ ların alınmasına karar verilen süre içinde yani yaklaşık 20 yılda kaç tane F-16 kaybettiğimize bir bakın.90 lı yıllarda biz 3 tip uçak uçuran nicelik olarak çok daha fazla uçağa sahip bir ülkeydik.Şimdi bu devirde ortam bu kadar gerginken Akdenizde zengin gaz ve petrol yataklarının varlığı keşfedilmişken yunanistan,Mısır gibi dandik ülkeler bile çatır çatır uçak alırken ki İsrailden hiç bahsetmiyorum bile15-20 yıl uçak almadan nasıl bekleriz? Niteliği geçtim F-35 ler gelecek olsa +100 fazla uçağımız olacaktı.E şimdi gelmiyor yerine uçak koymayalım mı yani? Bakın hava kuvvetleri Türkiye için hayati bir güçtür zaafa uğratılması güçsüz düşmesi sonucunda bizim hayati çıkarlarımızı korumamız mümkün değildir.Türkiye derhal şu abd seçimlerinden sonra ki öyle olacağını düşünüyorum F-35 in yerine 4,5 nesil bir uçak almak için girişimlere başlamalıdır ve seçilecek uçak tipine göre lojistik altyapısını da kurmalıdır ve bunun için para harcamaktan da çekinmemelidir.Oluyorsa abd olmuyorsa istikamet doğuya döner her türlü zorluğa rağmen.Yapacak birşey yok.Bu konuda çaresizlik Türkiye çapında bir ülkeye yakışmaz.Unutmayalım ki bu bir gap filler alım olmayacak bu uçaklar 2030 larda da kullanılacak inşallah MMU gelirse birlikte uçacak

Kesinlike +1

Ege'de Yunanistan lehine dengeler değişiyor. Sadece bu bile başlıbaşına acil uçak ihtiyacımızın sebebi. Kaldı ki Ege'de her an çıkabilecek bir çatışma dışında Suriye'de, Irak'da ve diğer bölgelerde F-16'ları yoğun kullanıyoruz. Hatta belki de bu uçakları dünyada en fazla kullananan biziz. F-35 gelmeyince yük ihalar ve F-16'lara arasında paylaşıldı. Ama büyük kısmı F-16'lar üzerinde kaldı. İhalarla uzun mesafede operayon yapmak güç mevcut şartlarda. Bize acil uçak lazım!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1031 : 15 Eylül 2020, 20:23:34 »
Acil uçak alımı konusunda bende hemfikirim. JF-17 gibi taka uçaklar değil. En az 4.5 nesil modern uçak lazım. F-35 olmadı, ABD menşeili uçak zor gözüküyor. Rafale malum. EF-Typhoon 'dan başka aklıma bir uçak gelmiyor. Hava üstünlük,  Av/Önleme uçağı olur. Ege de denge bozulmaz. Suriye sınırında Rus Su-35'lere önleme yapacak canavar gibi uçak. Doğu Akdenizde uzun harekât yarıçapı ve güçlü AESA radarları sayesinde gücümüze güç katar.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1032 : 15 Eylül 2020, 20:32:08 »

Ege'de Yunanistan lehine dengeler değişiyor. Sadece bu bile başlıbaşına acil uçak ihtiyacımızın sebebi. Kaldı ki Ege'de her an çıkabilecek bir çatışma dışında Suriye'de, Irak'da ve diğer bölgelerde F-16'ları yoğun kullanıyoruz. Hatta belki de bu uçakları dünyada en fazla kullananan biziz. F-35 gelmeyince yük ihalar ve F-16'lara arasında paylaşıldı. Ama büyük kısmı F-16'lar üzerinde kaldı. İhalarla uzun mesafede operayon yapmak güç mevcut şartlarda. Bize acil uçak lazım!

Tamam hocam da yine basa sardik sanki. Su durumda bizlerin bu konuda karar vermemiz gerekliligini net olarak gosteriyor.

1- Yerli ucak yapimi uzun yillar alacak. " Motor vs yapiminda halen acigimiz mevcut "
2-  Nato uyumlu bati menseli yeni ilave ucak alimi icin bekleme ve onay sorunu yasanabilir  .
3- Rus ve Cin yapisi ucak alimi THK satandarlarina uyumsuzluk gosterebilir ve siyasi sorun yaratabilir.
4- Ikinci el bati menseli ucak alimi icin dis siyasi ortam uygun degil.

Bu durumda madde 1 ve diger  olasiliklardan biri uzerinde mutlak surette karar kilinilmali  anliyorum.
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 20:34:08 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1033 : 15 Eylül 2020, 20:46:11 »
Acil uçak alımı konusunda bende hemfikirim. JF-17 gibi taka uçaklar değil. En az 4.5 nesil modern uçak lazım. F-35 olmadı, ABD menşeili uçak zor gözüküyor. Rafale malum. EF-Typhoon 'dan başka aklıma bir uçak gelmiyor. Hava üstünlük,  Av/Önleme uçağı olur. Ege de denge bozulmaz. Suriye sınırında Rus Su-35'lere önleme yapacak canavar gibi uçak. Doğu Akdenizde uzun harekât yarıçapı ve güçlü AESA radarları sayesinde gücümüze güç katar.
Sn Mermi,
Sözü ağzımdan aldınız!
Kesin ~4 filo tranch3 EF2000 Typhoon en iyi çözüm olur. Bu kadar uçak alınırsa bunların 160-170 adet motorunu da Kale/RR Türkiye’de yapar (Hürjet motorları da ej200 olursa bu üretim oldukça ekonomik olacaktır). Uçak montajı ve bazı parçaları da TAİ tarafından yapılır. Üzerinde Meteor füzesiyle de alım yaparsak f35’e dahi kafa tutabilecek uçak olur. Bu uçağı en az iki hava festivalinde izleme fırsatım oldu. Manevra kabiliyeti yüksek bir uçak. Küçük ama çok kıvrak. Batı’nın elindeki RCS değeri endüşük ve Süper-cruise özelliği en iyi olan 4++ sınıf uçak (1.5 mach).
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 20:49:12 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1034 : 15 Eylül 2020, 21:00:55 »
Sanki bozuk plak gibi aynı şeyleri söyleyip duruyoruz.
Eurofighter güzel uçak ama batıdan uçak almak artık kolay gibi görünmüyor. Bu konuda da bir yığın engel çıkaracaklarına süphem yok artık. Belki İtalya, İngiltere gibi ülkeleri bize EF2000 satışı için yanımıza çekebiliriz ama Almanya vs kesinliklte taş koyacaktır.

Şüphem yok diyorum ama yine de denemekte fayda var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1035 : 15 Eylül 2020, 21:02:18 »
MMU olana kadar (olacagi var mi o ayri konu) baska bir ucak alinmasi gerektigine katiliyorum ama korkarim karar vericiler milli-yerli olayina (zafiyet yaratsa dahi) belkide biraz asiri sekilde odaklanmis durumdalar..

Milli yerli hepimizin hedefi ama maraton kosmadan once biraz antrenman gerekir, 40-50 yil koltukta oturup iki gun sonra maraton kosmaya kalkilmaz..

Once kosmaya alisirsin, sonra 5km, 10 km seklinde gider..Birde yanina antrenor, beslenme uzmani, doktor vs gerekir (bunlarda yabanci katilimcilar oluyor ornegimizde)

Bu MMU biraz koltuktan maratona dorudan gecis..
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 21:04:16 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1036 : 15 Eylül 2020, 21:24:07 »
Sanki bozuk plak gibi aynı şeyleri söyleyip duruyoruz.
Eurofighter güzel uçak ama batıdan uçak almak artık kolay gibi görünmüyor. Bu konuda da bir yığın engel çıkaracaklarına süphem yok artık. Belki İtalya, İngiltere gibi ülkeleri bize EF2000 satışı için yanımıza çekebiliriz ama Almanya vs kesinliklte taş koyacaktır.

Şüphem yok diyorum ama yine de denemekte fayda var.

Sn Skywolf,
EF2000’in İtalya, İngiltere , İspanya ortaklarının oyu %67’ye geliyor. Bize satılmasını engelleyemezler gibi geliyor bana!

https://www.eurofighter.com/about-us

« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 21:25:12 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1037 : 15 Eylül 2020, 21:48:48 »
Buna katılamayacağım malesef hocam.MMU yu beklemek büyük bir kumar oynamaktır.Sanki MMU nun başarıyla seri üretime geçmesi garantiymiş gübi olaya yaklaşmak ileride bize büyük sıkıntılar doğurabilir.Uçak almak bu ülkeyi iflas ettirmez herkes nedense öcü gibi bakıyor yeni uçak alımına...

+1

Dostlar, bu mesele niye acil dersek... Çünkü yeni bir dünya kuruluyor ve şimdiden tedbirlerimizi almak zorundayız. Sen tedbir al da, takdir Allah' tan demişler. Zaman dar, düşman çok, imkanlarımız sınırlı ama hedefler büyük! O halde bir karar vermek zorundayız.

Türkiye' ye karşı müşterek bir taarruz yapılabileceğinden endişeleniyorum. Hatta size özel bir durumumu anlatayım... benim en büyük kabusum budur arkadaşlar. Abartısız defalarca rüyasını bile görmüşümdür. Sanki bir ''flashback'' gibi 20-25 yıldır aynı rüyayı görüyorum. Biliyorsunuz, FETÖ kalkışması olduğunda Ankara semalarını F-16' lar doldurmuştu. O zaman ha işte! dedim.. demek ki gördüğüm rüyalar buna delaletmiş. Sonra anladım ki, değil miş!

Neyse daha fazla detaya girmeden devam edeyim... Bir şekilde Nükleer kapasiteye sahip olmamız gerektiğini konusunda ısrarcıyım. İlla dünyayı havaya uçuracak cinsten olmasına gerek bulunmuyor... Seyreltilmiş ölçülerde, sınırlı alanda etki yapabilecek minyatür nükleer bombalar... Dünyayı yok etmesine de gerek yok, bir kasabayı yok etsin yeter. En azından bir caydırıcılık unsuru olarak elimizin altında bulunması gerektiğini düşünüyorum. Bunu Pakistan' dan başka temin edebileceğimiz ülke olmadığı da aşikardır.

Caydırıcılık konusunda ikinci önemli unsur, hava kuvvetleridir. En azından 2 filo kadar EF-Th3 serisi uçak kotarabilirsek iyi olur diyecektim lakin İngilizlere pek de güvenemiyorum doğrusu! Bunlar sinsi adamlar, ne yapacakları hiç belli olmaz. Galiba dostlar, bu gidişle Rusları mecbur kalacak mışız gibi içimde bir his var.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1038 : 15 Eylül 2020, 21:59:54 »
Su 35  candir

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1039 : 15 Eylül 2020, 22:01:12 »
1-Almanya bize EF vermez... İnanmayan denesin görsün...
2-Nükleer silah ? Yorum yok...
3-MMU'yu yapamazsak asıl o zaman görün Türkiye' nin bekaa sorunu neymiş...