Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 338758 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #780 : 09 Mayıs 2020, 13:40:07 »
F-16'larımızı zaten her tür operasyonda kullandık.Türkiye tarihinde F-16'larımız kadar parasının hakkını veren başka bir uçak yoktur sanırsam... F-4 keşif filolarının kapatılmasıyla bu görevi de F-16'lara kakaladık...

Dolayısıyla uçuş saatleri hızla artıyor... F-35 gelmeyeceği için F-16'lara ek yük daha da binecek..

Hal bu durumdayken bir de yeni veya eski pilotların özellikle it dalaşı eğitimleri için F-16 kullanımı biraz kısıtlanmaya çalışılmış olabilir haklı olarak...

Ben ilk baştan beri Hürjet gibi bir eğitim jetine hiç bulaşmadan tüm kaynak ve imkanları MMU için kullanalım diyordum...Ama özellikle F-35'in gelmemesiyle F-16'ların üzerine binen yükü alması bakımından Hürjet'in büyük önem kazandığını anladım...

İt dalaşı eğitimlerini Hürjet ile rahatlıkla verebiliriz....Zaten mülkiyeti bize ait olacağından toy pilotlarımız it dalaşı sınırlarını zorlayıp "eject" yaptıkça Hürjet üretir dururuz...
Hürjet envantere girince bu it dalaşlarında Yunan uçaklarına karşı tekrar üstün duruma geleceğimizi düşünüyorum...Bol bol böyle videolar izleriz inşallah

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #781 : 10 Mayıs 2020, 17:01:40 »
Serkan hocam, kuvvetin elinde havelsan ın gayet iyi simülatörleri varmış, bunlar etkin kullanılırsa sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.

https://m.youtube.com/watch?v=ygLVnFUMMX8

Ayrıca siha lar özelliklede aksungur ve akıncı devreye girdikçe f16 ya olan ihtiyaç azalır.

Gene anadolu kartalı eğitimleri artırılabilir, genç pilotlar ege de yunan karşısına çıkmadan önce uluslar arası tatbikatlar düzenlenerek hazırlanabilir. Mesela italyan ef 2000 leri ile havada ikmal sonrası deniz üstü randevu ile gayet güzel yunan a bilenirler. Azerbaycan mig 29 ları ile karadeniz üstünde gayet güzel bilenirler. ((Malum 30-60.000 lira maaş+ uçuş parası galiba öyle deniyo, bilenmek için baya iyi bi sebep değil mi? Birçok türk evladı bilenmek için bekliyordur sırada :)).

Daha da olmadı, nette sanal f16 filoları var, daha ne olsun.
« Son Düzenleme: 10 Mayıs 2020, 17:06:42 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #782 : 10 Mayıs 2020, 17:26:42 »
Fırsat yok anlamında söylemedim. Balıkesirden kalkar , gazı Ege'ye doğru köklersen zaten eline fırsat geçer her dakika.
F-16 uçuş saati arttıkça motor-gövde ömürden yer. Bu nedenle genç pilotlara önleme-it dalaşı için biraz daha kısıtlı olanak kalır.Bu iş simulasyonla felan olmaz. İniş-kalkış,hava-yer hücumu tamam simülasyon olabilir ama it dalaşı olmaz...6-9 G'yi bedeninde histemeden keskin dönüşleri kavrayamazsın...
Hürjet gelirse bizim genç pilotlar havada birbirlerini istedikleri kadar kovalasınlar. Zaten fabrikası bizde... İhtiyaç oldukça üretilir.
Şimdi F-16 almaya kalksan bir sürü nazını çekersin Trump'ın...

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #783 : 10 Mayıs 2020, 22:04:36 »
Aynen serkan hocam, g yükü için gerekir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #784 : 11 Mayıs 2020, 04:46:56 »
İt dalaşlarını unutun derim. Hürjet gelse de bizimkiler it dalaşına pek girmeyecekler bundan sonra. Bizim Ege Denizinde tek derdimiz Yunanistan'ın saçma sapan hava sahası iddialarına karşı çıkmak. O işi de SİHA'lar ile efektif olarak yapabiliriz.

Hürjet umarım tez zamanda biter bu arada. İt kopuk bombalamak ve eğitim için F-16 eskitmeye hiç mi hiç gerek yok. Aksungur ve Hürjet birlikte yılanı çiyanı deliğinden çıkmamaya ikna edecektir.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #785 : 11 Mayıs 2020, 11:53:27 »
Niye ihalara önleme taciz uçuşu yapılamaz mı?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #786 : 11 Mayıs 2020, 12:01:04 »
Bu İha'ları çok fazla savunmamızın temeline oturttuk,büyüttük gibime geliyor... Adamlar it dalaşında F-16'larımızı bile düşürdüler.Iha'ya acımazlar...
Ben olsam sınırı geçen Türk İha'larını uyarı bile yapmadan düşürürüm.Nasıl olsa insansız.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #787 : 11 Mayıs 2020, 18:04:13 »
Niye ihalara önleme taciz uçuşu yapılamaz mı?

Konu o değil. Mesele, "Senin açıkladığın hava sahasını tanımıyorum!" mesajını vermek. Eğer İHA'mız düşürülürse karşılık olarak biz de onların İHA'larını puf ederiz.

Bu kadar basit bir siyasi mesaj işi için ne bizim pilotların canını, ne de karşı tarafın pilotlarının canını riske atmaya gerek yok

Ayrıca, it dalaşları sadece bizim pilotları eğitmez. Karşı tarafı da eğitir! Adamlara beleş eğitim vermek ahmaklık olmaz mı?
« Son Düzenleme: 11 Mayıs 2020, 18:12:28 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #788 : 11 Mayıs 2020, 19:07:09 »

Ayrıca, it dalaşları sadece bizim pilotları eğitmez. Karşı tarafı da eğitir! Adamlara beleş eğitim vermek ahmaklık olmaz mı?

''İt dalaşına, sadece filoya yeni atanmış teğmenler girecektir'' şeklindeki bir kararnameyle; Albay, Yarbay rütbesindeki Yunan pilotlarının karşısına teğmenlerimizi göndermiş olsak mesela... Olamaz mı? Bu şekilde Yunan subayları, gerçeği yansıtmayan sanal bir öz güven duygusuna kapılırken, farkında olmadan bizim çaylak pilotları eğitmiş olmazlar mı? Bir fikir sadece...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #789 : 11 Mayıs 2020, 20:52:43 »

''İt dalaşına, sadece filoya yeni atanmış teğmenler girecektir'' şeklindeki bir kararnameyle; Albay, Yarbay rütbesindeki Yunan pilotlarının karşısına teğmenlerimizi göndermiş olsak mesela... Olamaz mı? Bu şekilde Yunan subayları, gerçeği yansıtmayan sanal bir öz güven duygusuna kapılırken, farkında olmadan bizim çaylak pilotları eğitmiş olmazlar mı? Bir fikir sadece...
Pilotu it dalaşına eğitmek için illa karşı ülkenin uçağı olması gerekmez ki. 2 türk uçağıda dogfigh yapabilir. Tatbikatlar bunun için yapılıyor. Konya Anadolu kartalı özellikle. Ayrıca bizim pilotun teğmen olduğunu nerden biliyoruz belki öğretmen pilottu. O kadar önemsenicek bir olay değil bence. Herzaman yaşanan bir olay. Bizim uçakların onların savunma bakanı helikopterini gözetlemesi sonrası yayınladılar. Belki 5 sene önceki olaydı. Ege de olası savaş durumunda o şekilde dogfight zor ihtimal. En başta BVR menzilinde filolar kapışacak. Havada minimum 100Turk jeti olacak hangi biriyle dogfigh yapacaklar. Aynı şekil en az 100 Yunan jeti olacak. 1 v 1 olmaz ki. Gören ateşler füzeyi. O nedenle önce görmek önemli. Radarı güçlü olan uçaklar avantajlı.