Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 342532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #770 : 05 Mayıs 2020, 23:33:16 »
F-16 'larda Meteor füzesi kullanan ülke var mı? F-16 uçağının kaynak kodlarında meteor füzesi tanımlı mı?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #771 : 06 Mayıs 2020, 00:29:55 »
Dog Fightta Yunan'ın ada avantajı var bizim pilotlar zorlasa Yunan hava sahasına girecek gene iyiler mirageları şamar oğlanına çeviriyorlar.
Bizim pilotların marifetini tüm dünya biliyor o inanılmaz manevralara sahip Su 35lerine, Amerikan F 15lerine karşı başarıları biliniyor.
Önümüzdeki bir 20 yıl içerinde olası bir savaşta bizim uçaklara gerek olmadan adamların tüm filolarını imha ederiz ciddi bir kısmını da yerdeyken. Burası da ayrı.

Su-35'lerle ne zaman karşılaştık? Hatırlayamadım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #772 : 06 Mayıs 2020, 01:05:37 »
Efendim siz söyleyince bir googlea arattım bende bir şey bulamadım. Su 30 veya büyük ihtimal Ef 2000 de olabilir.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #773 : 06 Mayıs 2020, 04:21:15 »
Serkan hocam, bildiğim kadarı ile f16 larda  meteor füzesi kullanımı yok. Ben yunan a bizr karşı üstünlük sağlamak için taktırırlar dedim. Tıpkı dünyada tek yunan f16 larında iris t kullanıldığı gibi.

Ayrıca, abd malı hariç  israil kendi  füzelerini takabiliyor abd den aldığı uçaklarına.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2020, 04:34:17 Gönderen: Alpars »

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #774 : 06 Mayıs 2020, 04:24:44 »
Bogü alp hocam, o bizim pilotlar şöyle böle reklam şehir efsanelerine fazla itibar etmeyin. Araç belli, insan belli. İki hacı murat yarışırken, biri şöförden ötürü ferrari performansı göstermez!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #775 : 09 Mayıs 2020, 10:39:58 »
http://www.youtube.com/watch?time_continue=44&v=MtkPHNl6ETA&feature=emb_title#

Nereden nereye , şu itleri sevindiriyoruz ya.

"Yaaaauuuu artık görüş ötesi füzeler var. Ne gerek var dogfighta!" fikri zihinlere yerleştikçe bunun gibi daha çok görüntü görebilirsiniz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #776 : 09 Mayıs 2020, 11:23:21 »

"Yaaaauuuu artık görüş ötesi füzeler var. Ne gerek var dogfighta!" fikri zihinlere yerleştikçe bunun gibi daha çok görüntü görebilirsiniz.

Evet haklisiniz Sn SKYWOLF su devirde "Dog fight " Bir savas durumunda oldukca demode bir konsept. Ancak bence Dog fight Ege  hava sahasi gibi ihtilafli yerlerde baris zamani taraflarin hava sahalarini korumalari ,icin kulanilmakta olan caydirici bir yontem. " Denizde de benzeri olmuyormu Sahil guvenlikler arasinda"

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #777 : 09 Mayıs 2020, 11:56:21 »

Evet haklisiniz Sn SKYWOLF su devirde "Dog fight " Bir savas durumunda oldukca demode bir konsept. Ancak bence Dog fight Ege  hava sahasi gibi ihtilafli yerlerde baris zamani taraflarin hava sahalarini korumalari ,icin kulanilmakta olan caydirici bir yontem. " Denizde de benzeri olmuyormu Sahil guvenlikler arasinda"

Şöyle sağlam bir F-15 / SU-35 ya da F-22/SU-57 dogfight görsek fena mı olur! 🙂🙂🙂

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #778 : 09 Mayıs 2020, 12:43:19 »

Şöyle sağlam bir F-15 / SU-35 ya da F-22/SU-57 dogfight görsek fena mı olur! 🙂🙂🙂

Güzel video yapmışlar. Bununla idare ediver. >> https://www.youtube.com/watch?v=RtTgn4LSP5w&t=9s

Her ne kadar yerli savunma sanayimiz son yıllarda oldukça gelişmiş olsa da, gelecek için ümit veriyor olsa da, Yunanistan ile aramızdaki askeri denge sürekli alyehimize işliyor gibi görünüyor. Eskiye göre Yunan ordusu süreki güçleniyor. Kara birliklerinde bizdeki gibi eski tanklar vardı mesela bir zamanlar. Yenilediler. Eski uçaklarının çoğunu de yenileriyle değiştirdiler. Ege'de askeri yapılandırmalarını artırdılar. Ekonomilerinin çok kötü olmasına rağen Türk Korkusu onlara askeri alanda sıradışı gelişmelere yöneltti.

Bizde ki durum ise farklı. Halen eski tanklarımızı kullanıyoruz mesela. ALTAY senelerdir bekleniyor. Halen eski F-4'lerle uçuyoruz. Bel bağladığımız F-35'ler yok, verilmediler. Atak helikopteri, insansız hava araçlaında çok iyi durumdayız. Askeri araç üretim kapasitemiz de tartışılmaz seviyede artık. Piyade donanımımız vs oldukça iyileştirildi vs. Pek çok silah sistemimizi geliştiriyoruz. Ancak aksaklıklar da az değil. Projeler sürekli uzuyor, öteleniyor. Üretim aksıyor. Tüm gelişmelere, geliştirilen ürünlerin çokluğuna rağmen envantere girenler bence çok az Yunanistan ile karşılaştırıldığında. Daha doğrusu 10-15 yıl önceki askeri denge ile karşılaştırıldığında.

Söz konusu videoda görüldüğü üzere Yunan pilotları örnek gösterirsek eskiye göre kalitelerini artırmışlar. Buna karşın bizde askeri pilot açığı tartışmaları defalarca dile getirildi. Pek çok pilot istifa edip sivil hava kurumlarında işe başladı. Fetö nedeniyle de önemli ölçüde eğitimli pilot kaybımız oldu.

Bazılarımızın sandığı gibi bir masal değil, gerçekten dünyanın en iyi pilotları arasındaydı pilotlarımız. Bunları katıldıkları operasyonlarda, tatbikatlrda elde ettikleri üstün başarılarıyla kanıtladılar. Ben bu nesil pilotlarımızın da iyi seviyede olduklarını düşünüyorum. Ama öncekilere göre biraz daha deneyim sahibi olmaları gerektiğini de düşünüyorum. Buna karşın rakibimiz bize artık üstünlik kurmaya başladığına göre oldukça deneyim kazanmışlar.

Hava kuvvetlerimizde şu anki uçuş eğitimleri, uçuş saatleri, eğitim içerikleri nasıldır bilmiyorum. Ancak eskiden savaş uçaklarımızı çok sık görürdük. Çeşitli manevralar yaparak uçtuklarına defalarca tanık olmuşumdur geçmişte. Ama uzun zamandır jet sesi bile duymadım! Gerçekleştirilen sınırötesi operasyonların yoğunluğu gibi pek çok etken vardır belki ama yine de eskiye göre eğitim daha az gibi geliyor bana...

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #779 : 09 Mayıs 2020, 12:56:17 »
Serkan hocam, bildiğim kadarı ile f16 larda  meteor füzesi kullanımı yok. Ben yunan a bizr karşı üstünlük sağlamak için taktırırlar dedim. Tıpkı dünyada tek yunan f16 larında iris t kullanıldığı gibi.

Ayrıca, abd malı hariç  israil kendi  füzelerini takabiliyor abd den aldığı uçaklarına.

Uzun menzill Meteor füzelerine Lokheed F-16 lara actirmiyor. Pentagon zahten buna karsi. Sadece IRIS-T kisa menzilli füzeler kullanila biliniyor F-16 üzerinde.