Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 343056 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1990 : 09 Mart 2023, 11:08:25 »
Ben savunma sanayimizde şöyle bir yanlış anlayış görüyorum tabi ki kendime göre;

Uçak alamıyoruz ; efendim devir İHA devri , uçağın yaptığı işi rahatça yapar...
Uçak gemisi yaptık(!) üstüne VTOL uçak yok ; efendim TB3 , F-35B'nin işini yapar...
Yunan Meteor füzesi yüklemiş uçaklarına; efendim Bora füzesiyle pistleri yok ederiz uçak kalkamaz...

Bunlar tabiki kurmaylar tarafından alternatif olarak üretilmesi gereken çözümler ama her sistemin kendine has özellikleri var alamadığımız/yapamadığımız her sistemde " alternatifi var" gibi bir kolaycılık-kendimizi aldatma bana doğru gelmiyor...

Uçak uçaktır , gemi gemidir , tank tanktır... Kimsenin önem vermediği topçu sistemlerinin Ukrayna'da yarattığı mucizeleri de gördük...
Ben klasik taraftayım ... Modernleştirilmiş klasik yaklaşım  ;) ;) ;)
kolaycılık yapan yok, sizin bakış açınız sıkıntılı.
düşmanın savaşma şeklini analiz edip, zayıf noktasını bulup suiistimal etmek zaferin tanımıdır.
düşmanın surlarına karşı şahi topunu, hava savunma sistemlerine karşı stealth uçağı, asimetrik gerillasına karşı sihayı yapmazsanız zafer benim diyemezsiniz. tıkanır kalırsınız.
evet; uçak uçaktır, gemi gemidir, tank da tanktır.
sizde var 240 uçak, onun abisinde var 5240 uçak. aman efendim kaypak derler diye duvara kafa mı atacağız?

O zaman niye fellik fellik uçak arıyoruz , gemi arıyoruz , tank arıyoruz...? Dedikleriniz , alternatif sistemler tabiki lazım ama bir orduyu caydırıcı yapan uçak,gemi,tank,topçu sistemler,lojistik gibi ana unsurlardır...
Ben bu ana unsurları eksik bırakırsak alternatif unsurlara fazla güvenirsek hayal kırıklığı yaşayabiliriz demek istedim...
İha'lara çok fazla bel bağladığımızı düşünüyorum...İnsanlı sistemleri ihmal ediyoruz özellikle sayısal anlamda...Bunun nedeni de stratejik değil  maddi imkansızlık gibi...

Uçak konusunda haklısın ama şunu da hatırlatayım ki insansız hava araçları bey bağladık kadar var. Bizim kuşlar sahada bir çok savaşların seyrini değiştirdiler ve Rusya’nın canını halen yakmaya devam ediyor. Tanka önem verdiğimiz sebep bunun ilerde gelebilecek ticari kazanımı var. Alman güvenlik konseyi tankların motoruna neden onay vermediklerini zannediyorsun? MTU’nun elinden gelse alman güvenlik Konseyi’nin ortası da bir bomba atacak çünkü o kuruluş Türkiye ile beraber motor konusunda ortak çalışmayı arzuladığını bir çok demeçlerde beyan etti. Ama iş geri zekalı alman konseyinde bitiyor.

Diyelim ki Yunanların hava üstünlüğü ile Türkiye’ye karşı operasyona girişıyorlar i uçakların operasyondan dönüşünde nereye inecekler pisleri tahrip olmuş hava alanlarına mı? Sayın Heartbang’ in ön görüşünde haklılık payı var.

Amerikan dostlarımız F 35 leri vermiyor onu anladık. Biz de dedik bari anatomisini cebimiz gibi bildiğimiz uçaklara alalım bunlarda F 16. Parasını ödediğim ürünün karşılığını almak benim en doğal hakkım. Burada felek felek veya harıl harıl panik halinde uçak aramasıyla bir alakası yok.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1991 : 09 Mart 2023, 11:51:57 »
Yıllar önce bir tahminde bulundum ben. O zamanlar ANKA filan vardı UMTAS lar Cirit ler savunma sanayimiz şahlanıyordu Yunanistan bu günkü gibi bildiğin miskin Yunanistan dan bile bin beterdi krizin pençesindeydi. Dedimki bir gün Yunanistan silahlanma programı başlatacak ve karşımıza İsrail gibi bir düşman olarak çıakcak haberiniz olsun dedim. İlk önce iha ve siha yapacaklar dedim sonra tadını alınca mühimmat radar elektronikler platformlar ile devam edecekler dedim. Yunanistan için savunma sanayi çok uygun bir gelişme imkanıdır çünkü niş bir sektördür Yunanistan ı kitleyen verimlilik ucuz iş gücü sorunu yoktur. Yunanistan ın Üniversiteleri insan kaynağı ve artı olarak diyasporasıda dahil edilince çok rahatlıkla savunma sanayi kurabilir dedim.  Bunu yaptığında dünya ile barışık AB üyesi bir ülke olarak işleride bizden bin kat kolay olacak dedim hiç bir kısıtlamaya uğramayacak dedim. AB ortak projelerine girecek AB pazarının tedarikçisi olacak dedim. Karşımızda İsrail gibi bir tehdit bulacağız dedim. Bana güldüler forumdakiler. Şimdi şu anda Yunanistan dediğim ilk hamle olan İHA ve SIHA programını çoktan başlattı. Karşıomıza en az ANKA performansında başlangıç iha sı ile çıkacaklar ve onu ithal silahlar ile silahlandıracaklar. Sonra birileri kendi roketimizi füzemizi yapalım diyecek onuda kolayca yapacaklar ve yürüyüp gidecek tadını bir kere aldıktan sonra bu süreç katlanarak artacak. Bunu tekrar yazayımda ben demedimmi diyebileyim. Bir gün İsrail gibi bir Yunanistan ile komşu olacağız
« Son Düzenleme: 09 Mart 2023, 11:59:01 Gönderen: re »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1992 : 09 Mart 2023, 18:53:11 »
"Yunan'ın uçağı varsa bizi vurup döndüğünde inecek pist bulabilecek mi bakalım" diyenlerden biri benim zaten ...Sayın Heartbang'ın dediklerine ben de katılıyorum...

Benim söylemek istediğim ;

" Uçağımız az ama biz bu eksikliği İHA ile kapatırız ; Yunan bizi uçakla bombalarsa biz de inecek pist bulamaz Bora'lar ile yok ederiz , fırkateynimiz eksik bizde İDA sürüsüyle onların donanmasını yok  ederiz , TCG Anadolu'ya muharip İHA konuşlandıran ilk ülke biz oluruz Japonya vb TB3 istiyor F-35B'ye gerek yok , TB2'ler tankları mahvetti tank konusunda acele etmeyelim vb... türü yaklaşımlar tabi ki alternatif tedbirler ve bir kenarda tutulmalı ama bunlar her ülkeye işlemez , ana savunma stratejisini bu önlemlere dayandırmamalıyız diyorum sadece...

İHA,İDA sistemlerinde iyi durumda olmamız harika ama bize  200 MMU , 100 Hürjet , 500 Altay , 12  İstif sınıfı gemi + modern mühimmat lazımoğlu lazımoğlu lazımoğlu lazım... Kendimizi eldeki İHA sistemleriyle avutursak hüsrana uğrarız...
« Son Düzenleme: 09 Mart 2023, 18:57:07 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1993 : 09 Mart 2023, 19:54:43 »
"Yunan'ın uçağı varsa bizi vurup döndüğünde inecek pist bulabilecek mi bakalım" diyenlerden biri benim zaten ...Sayın Heartbang'ın dediklerine ben de katılıyorum...

Benim söylemek istediğim ;

" Uçağımız az ama biz bu eksikliği İHA ile kapatırız ; Yunan bizi uçakla bombalarsa biz de inecek pist bulamaz Bora'lar ile yok ederiz , fırkateynimiz eksik bizde İDA sürüsüyle onların donanmasını yok  ederiz , TCG Anadolu'ya muharip İHA konuşlandıran ilk ülke biz oluruz Japonya vb TB3 istiyor F-35B'ye gerek yok , TB2'ler tankları mahvetti tank konusunda acele etmeyelim vb... türü yaklaşımlar tabi ki alternatif tedbirler ve bir kenarda tutulmalı ama bunlar her ülkeye işlemez , ana savunma stratejisini bu önlemlere dayandırmamalıyız diyorum sadece...

İHA,İDA sistemlerinde iyi durumda olmamız harika ama bize  200 MMU , 100 Hürjet , 500 Altay , 12  İstif sınıfı gemi + modern mühimmat lazımoğlu lazımoğlu lazımoğlu lazım... Kendimizi eldeki İHA sistemleriyle avutursak hüsrana uğrarız...

+1

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1994 : 09 Mart 2023, 20:41:35 »

Benim de değinmek istediğim şu; pistlerimiz vurulursa biz ne yapacağız? Hatay Havalimanı depremde etkilendi ve tekrar kullanımı 1 haftayı geçti diye hatırlıyorum. Afet durumunda dahi 1 haftada pisti onaramıyorsak savaş durumunda nasıl olacak?! Ben açıkçası hiç memnun olmadım bu durumdan bilmiyorum konusu geçti mi?
« Son Düzenleme: 09 Mart 2023, 20:42:15 Gönderen: ACE »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1995 : 09 Mart 2023, 20:47:06 »
Askeri pistlerde istihkam birlikleri vardır, Hatay'daki ise sivil bir havalimanıdır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1996 : 09 Mart 2023, 21:12:42 »
Askeri pistlerde istihkam birlikleri vardır, Hatay'daki ise sivil bir havalimanıdır.

Evet geçen siz yazmıştınız galiba askeri uçaklar hafif olduğu için pistlerin tamiri olan blok parçalar saatler içinde yenilenebilir diye...
Ama bu durum düşman hava üsleri için de geçerli , otoyollar sivil hava alanları da kullanılabilir...

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1997 : 09 Mart 2023, 21:37:22 »

Rusların Ukraynada kaybettiği asker kadar insan kaybederken askeri-sivil ayrımını hiç aklım almıyor.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1998 : 09 Mart 2023, 21:48:46 »

Evet geçen siz yazmıştınız galiba askeri uçaklar hafif olduğu için pistlerin tamiri olan blok parçalar saatler içinde yenilenebilir diye...
Ama bu durum düşman hava üsleri için de geçerli , otoyollar sivil hava alanları da kullanılabilir...
ilk körfez savaşında müttefik uçakları matra'nın durandal bombasıyla o blokların altına nüfuz edip parçalamak suretiyle sağlam hasar bırakmıştı. sonra da alman tornado uçakları bölgeye anti-personel mayını atıp istihkam birliklerine tatil vermişti.

olası savaşın ilk dakikalarında böyle kapsamlı bir operasyon yapabilirsek pistlerimizi bombalayacaklar mı diye endişelenmemize gerek kalmaz.
başka bir yerde sorduğumda birisi aselsan minbonun bu amaçla kullanılabileceğinden bahsetmişti.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1999 : 09 Mart 2023, 22:09:19 »
Hava istihkamcıların da alüminyum tamir tabaka kitleri, hızlı kuruyan çimento, mayın temizleme kaabiliyeti gibi imkanları vardır diye düşünüyorum,

Diğer taraftan Hatay havalimanı onarımının karadan kısa sürede aynı veya bir iki gün  içinde gerçekleştirilmesinin çok gerçekçi olmadığını düşünüyorum.  Kara yollarının tahrip olduğu, İl Jandarma ve Serinyol Jandarma kışlaları dahil şehrin çoğunluğunun tahrip olduğu bir depremden bahsediyoruz. Şehre ya zaten tahrip olmuş, İskenderun Amanos yolundan, yada yine tahrip olmuş, Gaziantep yolundan ulaşabileceksiniz.

Bu deprem ile savaşı karşılaştırmak da çok gerçekçi değil, zira kabaca üç depremde 1000 atom bombası olarak tarif edilen bir tahrip etkisinin 5 büyük il/ilçe merkezi başta 11 ili etkilediği bir durumdan bahsediyoruz. Tamam kolon kriş kesenler, malzeme çalan müteahhitler, denetimsizlik bunlar toplum kaderi değil, ama her şekilde tahribatın kaynağını da gözden kaçırmamak gerekiyor.