Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 343892 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1940 : 09 Şubat 2023, 18:53:39 »
Teşekkürler Yunanistan....

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1941 : 09 Şubat 2023, 19:31:07 »
Koordinasyon eksikliği, yardımların ve ekiplerin geç ulaşması gibi sorunları sıralıyoruz fakat şunu da unutmayalım 10 şehri etkileyen yüzyılın karada olmuş en şiddetli iki depreminden bahsediyoruz. İngiltere yüzölçümü kadar bir alan dünya üzerinde kaç ülke bu kadar büyük alana yayılmış bir depreme anında müdahale edebilir? Bunu da unutmamak lazım.

Yunanistan konusuna dönecek olursak lütfen böyle bir felakette insani değerlerle hareket edelim. iki ülkenin de daha önce olmuş depremlerde biri birine yardım etmişliği var yeni bir şey değil bu sonuçta insani bir konu ve her yerden gelecek yardımlara ihtiyacımız var. Yunanistan'a laf eden arkadaşlar daha önce neredeyse kanlı bıçaklı olacağımız İsrail bile toplam 450 kişilik bir ekip gönderdi Türkiye'ye en çok yardımı yapan ülkelerden biri neden İsrail'de tu kaka demiyorsunuz? Felaketin dostu düşmanı olmaz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1942 : 09 Şubat 2023, 20:31:44 »
Koordinasyon eksikliği, yardımların ve ekiplerin geç ulaşması gibi sorunları sıralıyoruz fakat şunu da unutmayalım 10 şehri etkileyen yüzyılın karada olmuş en şiddetli iki depreminden bahsediyoruz. İngiltere yüzölçümü kadar bir alan dünya üzerinde kaç ülke bu kadar büyük alana yayılmış bir depreme anında müdahale edebilir? Bunu da unutmamak lazım.

Yunanistan konusuna dönecek olursak lütfen böyle bir felakette insani değerlerle hareket edelim. iki ülkenin de daha önce olmuş depremlerde biri birine yardım etmişliği var yeni bir şey değil bu sonuçta insani bir konu ve her yerden gelecek yardımlara ihtiyacımız var. Yunanistan'a laf eden arkadaşlar daha önce neredeyse kanlı bıçaklı olacağımız İsrail bile toplam 450 kişilik bir ekip gönderdi Türkiye'ye en çok yardımı yapan ülkelerden biri neden İsrail'de tu kaka demiyorsunuz? Felaketin dostu düşmanı olmaz.
+1

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1943 : 09 Şubat 2023, 21:03:30 »

Ben bu goruse tamai ile katilmiyorum.  Elbette olayin ebati onemli bir faktor burada hem fikiriz. Ancak olayin buyuklugu eldeki personel kaynaginin ve malzemenin olayin buyuklugune oranla yetersiz kalmasini saglar.

Koordinasyon eksikligi ,malzeme eksikligi tamami ile ayri konulardir. Tv ve medya takibi en azindan bunu gosteriyor.
Ben kisisel olarak elestirilmesi gereken noktalari elestirmekten kacinmama tarftariyim. Ama yapilacak olan elestiri yapici olmali yani salt siyasi gorus nedeni veya elestiri olsun diye elestiri de yapilmamali.  Ulkemiz bir deprem ulkesi ve bizim onca depremden sonra ister buyuk ister kucuk olsun on hazirligimiz ve organizasyonumuzun bunu destekler nitelikte olmasi gereklidir. Hele hele arac gerec malzeme bazinda Sahaya kurtarmak icin timleri gonderirken . Cikarilacak olan yaralilari kategorilerine gore nerelere yerlestirilmesi gerektiginden tutun da gerekli ilaca, akaryakita , timlerin calismasi gece calisabilmesi icin yeterince jenarotore ve projektore tuvalete as evine  daha onca kalemi birlikte hareket ettirebilmektir onemli olan .  Depomuz yikildi deme ile bu is olmuyor . Yerel deponun yikilmasi sadece suratinizi dusren etken olmalidir. halbuki bizdeki sorun noksanlik. Hazir kita askerimizin dahi garnizonlarindan hareket etmesi zaman aldi. En temel malzeme cest torbaniz yok eksik demiyorum.

Benim gorusum  bu depremde de yeterince hazirlikli olamadik. Enkazdan adam kurtarmasini biliyoruz egitimli timlerimiz var halkimiz bonkor ve yardimsever. Ancak devlet devlet oldugunu bugunlerde halkina gosterebilmeli.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1944 : 09 Şubat 2023, 21:22:50 »
Daha önce de dile getirdim. Bu konuda sahadan net bilgi aldığım için söylüyorum:

Normalde depremde çevre illerden ekipler müdahaleye gelir. İlk müdahaleyi çevre illerin ekipleri yapar. Lakin 11 ili etkileyen bir deprem olduğu için bazı ekipler ne yazık ki enkaz altında kaldı, bazı ekipler kendi şehirleriyle uğraşmak durumunda. İnsanlar hala tam olarak ne kadar büyük bir alanın etkilendiğini tahayyül edememekte. Tek bir il yahut birkaç il etkilense daha önceki depremlerde olduğu gibi müdahale çok daha hızlı ve etkili olurdu zaten lakin alan o kadar büyük ki, 11 ilden 400 km'lik bir fay kırığından bahsediyoruz. Üstelik 2 tane deprem yaşandı tek bir depremde değil. Yıkılan binaların yarısının 2. depremde yıkıldığı söyleniyor.

Öte yandan hava şartlarının ilk günlerde kötü olması, kara ve demiryollarının depremden büyük oranda zarar görmesi nedeniyle önceki depremlerdeki kadar müdahale kolay değil.

Dünyada bu kadar alanı etkileyen bir deprem neredeyse yaşanmamış. Karada yaşanan en büyük deprem olduğunu söyleyen yabancı uzmanlar dahi var. 400 km boyunca yıkıcı bir depremden söz ediyoruz. Hatay'dan Malatya'ya kadar uzanan yıkıcı bir deprem.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1945 : 09 Şubat 2023, 21:26:06 »

Ben bu goruse tamai ile katilmiyorum.  Elbette olayin ebati onemli bir faktor burada hem fikiriz. Ancak olayin buyuklugu eldeki personel kaynaginin ve malzemenin olayin buyuklugune oranla yetersiz kalmasini saglar.

Koordinasyon eksikligi ,malzeme eksikligi tamami ile ayri konulardir. Tv ve medya takibi en azindan bunu gosteriyor.
Ben kisisel olarak elestirilmesi gereken noktalari elestirmekten kacinmama tarftariyim. Ama yapilacak olan elestiri yapici olmali yani salt siyasi gorus nedeni veya elestiri olsun diye elestiri de yapilmamali.  Ulkemiz bir deprem ulkesi ve bizim onca depremden sonra ister buyuk ister kucuk olsun on hazirligimiz ve organizasyonumuzun bunu destekler nitelikte olmasi gereklidir. Hele hele arac gerec malzeme bazinda Sahaya kurtarmak icin timleri gonderirken . Cikarilacak olan yaralilari kategorilerine gore nerelere yerlestirilmesi gerektiginden tutun da gerekli ilaca, akaryakita , timlerin calismasi gece calisabilmesi icin yeterince jenarotore ve projektore tuvalete as evine  daha onca kalemi birlikte hareket ettirebilmektir onemli olan .  Depomuz yikildi deme ile bu is olmuyor . Yerel deponun yikilmasi sadece suratinizi dusren etken olmalidir. halbuki bizdeki sorun noksanlik. Hazir kita askerimizin dahi garnizonlarindan hareket etmesi zaman aldi. En temel malzeme cest torbaniz yok eksik demiyorum.

Benim gorusum  bu depremde de yeterince hazirlikli olamadik. Enkazdan adam kurtarmasini biliyoruz egitimli timlerimiz var halkimiz bonkor ve yardimsever. Ancak devlet devlet oldugunu bugunlerde halkina gosterebilmeli.

Hocam ben eksiklerimiz ya da hatalarımız yok demiyorum ki tabi ki var fakat bu kadar büyük alana yayılmış bir depreme bütün ekiplerin aynı anda reaksiyon göstermesini bekleyemeyiz. Beklesek zaten gidip te uluslararası yardım istemezdik.

Birinci depremden sonra ikinci deprem bizi daha kötü vuran bir felaket oldu ki ikinci bir şiddetli depremin aynı gün olacağı kimsenin aklının ucundan geçmiyordu. Ben Ankara'da yaşayan ve çalışan bir insanım. İkinci depremin şiddetini çalıştığım yerde çok kötü bir şekilde hissettim. Ankara'da bile bu kadar şiddetli hissettiysem depremin merkez üssü ve çevresini hayal dahi edemiyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1946 : 09 Şubat 2023, 23:28:02 »
Ben 4.seviye alarm ne diye baktım , ciddiyeti anladım. Ayrıca bekleme felan olmadan direkt 4.seviye alarm vermek bizimkilerin yaptığı en doğru adımdı...

Kışın en sert olduğu zaman , saat 4.17 herkes uykuda , şiddeti yüksek 7.7 ve en önemlisi yüzeye çok yakın , birden fazla şehri vurdu ....Arkasından başlı başına şiddetli 7.6 başka bir deprem....Hasarları da tamamen yıktı...
Yani olabilecek en kötü senaryo karşımızdaki tablo...
Hatay belediye başkanını gündüz dinledim 2.depremin şiddeti bize 10 kat AZ geldi dedi...
2.deprem Malatya,Antep ilçelerini daha çok vurdu....

1999 depremi gibi ülkemizin 10 yıllarına malolacak maalesef....Kızdığımız nokta bu zaten... Yapısal önlemler bu hasarı tamamen onlemezdi ama 5'te birine geriletirdi...
Biz deprem ülkesiyiz,deprem ile yaşamayı öğrenmeliyiz. Doğa ile oyun olmaz

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1947 : 10 Şubat 2023, 00:33:48 »
Alıntı
Hatay belediye başkanını gündüz dinledim 2.depremin şiddeti bize 10 kat AZ geldi dedi...
Sn Serkan1976,
Çok doğru. Benim birader de, İskenderun’da , ilk 7.8’i yaşadıktan sonra öğlenki deprem hem çok daha kısa hemde daha güçsüz geldi bize dedi.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1948 : 10 Şubat 2023, 00:44:26 »
Herkes iki yıkıcı depremden bahsediyor haklı olarak. Ancak iki deprem arasında 9 saatlik süre var. Bu süre içerisinde yardım ekipleri hazır değildi. Oysa hazır olmalıydılar. Çünkü yıllardır daha yıkıcı bir depremin geleceğini biliyoruz. Yıllardır bunu konuşuyoruz. Bütün uzmanlar hemfikir. Sadece arama kurtarmak değil, Metin Bey'in bellirttiği gibi koordinasyon ve lojistik eksiklik. Alan büyük olsa dahi en azından ufak da olsa hızla arama ve kurtarma çalışmalraına başlanmalıydı. Ama Buna olanak sağlayacak olan AFAD binası ve hastaneler bile depreme dayanıksız çıktı. Hasar gördüler. Ve halen depreme dayanıklı bina yapamadığımız acı bir şekilde karşımızda. Bu artık hepimizin kabul ettiği bir gerçek!

İlk depremin yıkamadıklarını ikinci deprem yıktı. Evet hiç kimse büyük bir depremin ardından kısa süre sonra yine büyük bir depremin olacağını düşünmedi. Ama oldu. Afet üzerine afet oldu. Ama kayıplar genel olarak ilk deprem yüzünden oldu. Çünkü ikinci deprem olduğunda insanlar zaten binalarda değil, güvenli yerlerdeydi. Kendi imkanlarıyla kurtarabildiklerini kurtarmaya çalıştılar.  Günlerce yardım istediler. Kimse gelmiyor dediler. Bütün bu olumsuzluklar yanında ne yazık ki trol olarak tabir ettiğimiz ruh hastalarının sosyal medyada, enkaz altındakilerin enkaz altından, enkaz dışındakilerin enkaz başından, uzaklarda bulunan yakınların yazılı, sözlü, görsel yardım çığlıklarına rağmen, herşeyin provokasyon olduğu, her yere yardım ulaştığı, aksini iddia edenlerin provokatör olduklarını söyleyerek hakaretler ve siyasi karalama çabaları büyük infial yarattı. Bütün ülke yardım çığlıklarına bir an önce ulaşmak için seferber olurken, bu zavallı troller muhtemelen yaptıkları iğrençliğin farkında bile değiler muhtemelen. Aynı şekilde enkaz altındakileri arayarak dalga geçenler, deprem olduğu için sevinenler vs çeşitli insanlık dışı varlıklar...

Bir tarafta insanlık, hayat kurtarma çabası, diğer tarafta tarifsiz saf kötülük!

Herşeye rağmen sosyal medya çok işe yaradı. Geç de olsa ulaşan ekiplerin yönlendirilmesinde hayat kurtarmada çok işe yaradı. Ağır şartlara rağmen, binlerce kayba rağmen halen enkaz altında sağ olarak kurtarılanlar olması sevindirici. Böyle afetlerde hayat kurtarmak zamanla yarışmak demiştik. Keşke daha hızlı olup daha önce başlayabilseydik.

Her şerde bir hayır vardır denir. Binlerce insanı kurtarma çabası, diğer milyonlarca insanın birlik olma bilincine erişmesine neden oldu bir kez daha. İçimizdeki az sayıdaki çürük elmalara rağmen ayrım gözetmeksizin yardıma koştu neredeyse herkes. Halen de koşmaya devam ediyor. Tüm farklılıklar bir anda unutuldu, hepimizin kardeş olduğu hatırlandı. Enkazlardan çıkan kayıplar hepimizi kahrederken, kurtarılan her can umut ve coşku veriyor.

Yaşadıklarımız, bundan önce yaşadıklarımızdan yeterince ders almadığımızı gösteriyor. Umarım artık almışsızdır. Umarım bundan sonra böyle felaketler yaşamayız ya da afetlere çok daha fazla hazırlıklı oluruz.

Tekrar hepimize geçmiş olsun. Hayatını kaybedenlere rahmet, başta aileleri olmak üzere yakınlarına, hepimize başsağlığı diliyorum. Yaralı kardeşlerimize, orada bu afeti yaşayan, bu travmayı yaşayan tüm kardeşlerimize de acil şifalar diliyorum.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2023, 00:46:33 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı kdg

• DefenceTurk
  • *
  • 11
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1949 : 10 Şubat 2023, 04:53:55 »

+1