Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 343334 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1850 : 04 Ocak 2023, 14:04:58 »
O zaman başımızda deha vardı

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1851 : 04 Ocak 2023, 15:02:54 »
nüklerin olursa irak  gibi olmazsin nokta

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1852 : 04 Ocak 2023, 16:47:07 »
O zaman başımızda deha vardı

Dehalar öyle zamanlarda çıkıyorlar maalesef.
Şu anki askeri kapasitemiz ve savunma sanayimiz ile Yunanistan'ın bize karşı bir maceraya kalkışması Yunanistan için felakete dönüşür. Yunanlı dinozor generallerin boğaz köprülerini vururuz, TCG Anadolu'yu vururuz gibi boş laflarına bakmayın. Vurabilecekleri her bir hedefin bedelini çok acı ödeyeceklerini de iyi biliyorlar. Serkan'ın dediği gibi Yunanlıları elimizden kimse kurtaramaz. AB ve ABD öyle bir durumda Yunanlılara sırtlarını döner. Anında satarlar. Kimse Yunanistan için kılını kıpırdatmaz. Hiç biri arı kovanının içine elini sokacak kadar aptal değil Yunanlılar gibi... Bırakın Yunanistan için savaşa girmeyi, kimse Türkiye'ye o noktadan sonra baskı yapamaz. Yaparsa, mesela İran gibi bir ambargo altında kalırsak, 20 yıl içerisinde süper güç oluruz.

Dahi liderlerin kıymeti şartların kötü olduğu dönemlerde bilinir. İnsanlığı düşünen liderler normal zamanlarda, her konuda krizler çıkarıp insanları nefretle dolu fanatikler haline dönüştürüp fayda sağlayan yöneticiler karşısında üstünlük sağlayamazlar bazı toplumlarda. Ancak zor şartlar altında sadece dahi liderler başarılı oldukları için büyük destek görebilirler. Bu uzun bir konu fazla girmek istemiyorum. Kısacası şartlar çok vahim hale geldiğinde aramızdan yine bir deha çıkabilir. Tabi son gelenin kıymetini ne kadar bilebildiğimize bağlı olarak yukarından "ne haliniz varsa görün" de denilebilir. İş o zaman hapı yuttuk demektir.  8)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1853 : 04 Ocak 2023, 17:16:20 »
Ben bu konuda daha farkli dusunmekteyim.

Her ne kadar da hasimimiz her zaman icin uslanmaz ac gozlu hasmane politikalar gutmekten vazgecmeyi bilmesede. Dilerim ki izlemekte olunan  politikanin ulkeleri ve halklari icin pek bir kazanc saglamayacagini son noktya varmadan idrak etmeleridir.

Son nokta veya uc nokta ulkemiz icin de fazla hayirli olacagini dusunmemekteyim. Yani boyle bir savastan mutlak kazancli cikacagimiza inanmiyorum.  Savas kaybedende oldugu gibi kazanana da bir bedeli olacagi asikardir. Bu nedenle savas en son care olmalidir.

Olasi bir Turk Yunan  catismasi veya kisa sureli bir savas her iki tarafin kirilgan ekonomisi yaninda mevcut altyapisina da belirli bir oranda zarar verecegi dusunulebilir. Belki hasmimiz ana karamiza yakin birkac kucuk adacigi kaybedebilir ,cikacak savas sonrasinda 12mil ,FIR, MEB gibi bir takim fikirlerini buz dolabina koymak mecburiyetinde kalabilir.

Olaya bu cerceveden bakildiginda mutlak kazanc olmayacagini dusunuyorum. Bu olayin bir de siyasi faturasi olacagi her ne kadar da Savasi biz kazandik desek de. Yani  dunyadaki mevcut sistem goz onune alindiginda iki Nato ulkesinin kapismasinin tercih edilecegini sanmiyorum. Oldu da kisa sureli onlenemeyen veya oluruna birakilan bir catisma savas olsun .O zaman da ulkelerden birinin digerine  mutlak ustunluk saglayacak duruma gelmesi bir sekilde engellenir diye dusunuyorum.

Hasmimiz diledigini yapsin sineye cekelim demiyorum .Geregi ne ise onu zamninda ve gereken sekilde gereken guc oraninda yanitlayalim diyorum.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1854 : 04 Ocak 2023, 17:21:08 »
İşin şakası bir yana artık savaşlar genelde baskın tarzı gerçekleştiği ve hükümetler seferberlik karmaşasından son ana kadar çekindiği için ben para militar güçler ile ABD millî muhafızları gibi yarı aktif birliklere önem verilmesi gerektiğini, yarı aktif birlik derken de çekirdek birlikten değil, yedek askerinin aynı şehirde olup, haftada bir gün de olsa birliği ile beraber hareket edip, eğitim tazelediği bir yapıdan bahsetmek istediğimi belirtiyorum. Diğer türlü sefer görev emri ile birlik toparlanması problem olmasa da savaşa hazır birlik olmak biraz daha problemli olabilir. Çağımızın hızına uygun olarak yedekleri sefere çıkarma hızını uyarlamalıyız.
olası bir yunan savaşında sadece yunanla savaşmayacağız, güneydeki it köpek de cozutacak. hal buyken Suriyeliler öncelikli olmak üzere eli silah tutan herkesi toparlayıp Türkmenelini de kurtarmak farz olur. ayrıca yunan da ya herro ya merro deyip genel seferberlik ilan eder. kafadan 3 milyon yunan askeri demek bu.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1855 : 04 Ocak 2023, 17:30:25 »
Olasi bir Turk Yunan  catismasi veya kisa sureli bir savas her iki tarafin kirilgan ekonomisi yaninda mevcut altyapisina da belirli bir oranda zarar verecegi dusunulebilir. Belki hasmimiz ana karamiza yakin birkac kucuk adacigi kaybedebilir ,cikacak savas sonrasinda 12mil ,FIR, MEB gibi bir takim fikirlerini buz dolabina koymak mecburiyetinde kalabilir.
hasmın yayılmacı fikirlerini buzdolabına koyması zafer falan değildir. zira buzdolabına giren şey zamanı gelince buzdolabından çıkar.
modern yunanistan zaten kuruluş amacı itibariyle Türk iradesini baskılamak için oluşturulmuş sanal bir yapıdır. halkının da sadece ismi yunandır. burada bazı arkadaşlar yunanı moraya kapamaktan falan bahsediyor, bence fazla insaflılar.
yunan beline davrandığı gibi topyekün ezilmeli, vatanım dediği her yer kapsamlı bir dehelenizasyondan geçirilmelidir!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1856 : 04 Ocak 2023, 17:58:02 »

Hasmimiz diledigini yapsin sineye cekelim demiyorum .Geregi ne ise onu zamninda ve gereken sekilde gereken guc oraninda yanitlayalim diyorum.

Ben de her zaman gereken güç oranından yanayım. Yunan azgınlığına son vermemiz gereken güç oranı EGE adalarını ve Batı Trakya'yı, Selanik'i Yunandan alıp 12 mili bizim ilan etmemiz olacaktır. Sorunları ötelemek sorunların çözümü değildir! Tıpkı yıllardır terörle mücadele ettiğimiz gibi, birileri birilerini başına birilerini bela ediyor. İki tarafında mevcut durumlarından çıkmasına bir şekilde engel oluyorlar.  Nesiller boyunca aynı sorunlar devam ediyor. Uzadıkça daha da içinden çıkılmaz hale geliyor. Bazen sorunu çözmenin tek yolu etkili şekilde güç kullanmak oluyor.

Yunanistan'ın NATO'ya faydası nedir bizimkinin yanında? Bugüne kadar NATO için ne yapmışlar? İki NATO üyesi savaşacaksa ve bu konuda dönüş yoksa NATO bunu ciddi şekilde ele almalı! NATO ya köpeğinin tasmasını sağlam tutmalı, yada kurtlar o köpeği parçaladığında sesini çıkarmamalı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1857 : 04 Ocak 2023, 19:34:54 »
valla bana kalsa yunanistan da taş üstünde taş omuz üstünde baş kalmaz tarihin karanlık sayfalarına gömerim.diğer ülkelere ibretlik bir örnek olur.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1858 : 04 Ocak 2023, 20:12:26 »
Sanirim kendimi dogru ifade edemedim. " Sorunlari buz dolabina koymamizi onermedim" Hasmimizin olasi bir catisma veya kisa sureli savas sonrasinda 12Mil ,FIR.MEB gibi sorunlari buz dolabina koyabileceginden bahsettim." Niye buz dolabi dedim Yunanistan tokat da yese sille de yese tamami ile kundeye gelmedigi surece pes etmeyecektir."

EGE adalarinin tumunu almak veya Trakya uzerinden Selaniki alabilmek  malesef fazla iddiali demeyim olmayacak duaya amin demek gibi birsey su zamanda. Soyle diyeyim  trakyada iki ulkenin bir kara muharebesi sonrasinda ne onlarin Istanbula ne de bizim Selanike ulasabilmemiz gercekci degildir. Ipsala sinir kapisindan Selanike kara yolu yaklasik 350Km ,her ne kadar da bu yaklasik normal bir arac ile 4saat kadar surse de bir savas sirasinca birakin gunleri belki haftalar veya aylar alabilecegini dusunun . Her iki devletin de boyle bir sure kafa kafaya catismasina dis etkenler musade etmez . " Nato,AB,BM" 

Gelelim EGE  de ne yapabiliriz en fazla yapabilecegimiz ana karamiza yakin olan kayaliklar,kucuk adaciklar "meis,sombeki,incirli,kelemez,ileriye,istankoy,batnoz,sisam alinabilir. Midilli,Sakiz gibi adalari almak ana karamiza yakin olsaar dahi uzerlerinde bulundurduklari Tugay seviyesi gucten dolayi daha buyuk capli bir amfibik harekati ihtiyaci gerektirir.

Yunanistanin Nato ya faydasi nedir konusuna gelince. Faydasiz oldugunu soylenemez. Yunanistan ana karasi ve adalar cografi olarak onemli konumdadir Nato icin Ozellikle Ege karadinize bir tikac Girit ise Dogu akdenize aynen kibris veya malta gibi onemli bir konumdur.
Yunan silahli kuvvetleri bir butun olarak ekipman,sayi bakimindan ,gecmisteki savas tecrubeleri de goz onune alindiginda Nato icin kucumsenemeyecek bir guc oldug kanisindayim. kiyaslama Turkiyemi -Yunanistan mi seklinde ancak bizim kendi degerlendirmemiz seklinde olabilir. Nato her iki ulkeyide ayni kufe icerisinde tutmayi yegler dusuncesindeyim.

Bu nedenle yapmamiz gerekeni tellalayarak degil . Yapilmasi gerekeni onceden siyasi platformlarda tekrar tekrar anlatarak ,anlattiklarimzi ve takinacagimiz tutumu ve sonuclarini belirterek kayit altina alinmasini saglayip. Zamani geldiginde de onceden soyledigimizi yapmamiz gerekiyor. Ne fazlasi ne azi ki Turkler adalarda gozleri olduklari icin bu savasi cikartilar kozu pek kullanilamasin.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1859 : 04 Ocak 2023, 20:51:23 »
Sanirim kendimi dogru ifade edemedim. " Sorunlari buz dolabina koymamizi onermedim" Hasmimizin olasi bir catisma veya kisa sureli savas sonrasinda 12Mil ,FIR.MEB gibi sorunlari buz dolabina koyabileceginden bahsettim." Niye buz dolabi dedim Yunanistan tokat da yese sille de yese tamami ile kundeye gelmedigi surece pes etmeyecektir."
ben de aynen dediğiniz gibi olduğunu belirttim. karşımızda moradan trabzona kadar göz koyan bir kavim var. yok olana kadar da 12 mili, istanbulu, samsunu falan hep isteyecekler, almak için ellerinden geleni yapacaklar. yapılması gereken şey ortada.