Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 343828 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Türkiye S-300 tacizini NATO'ya taşıyor!
« Yanıtla #1570 : 31 Ağustos 2022, 13:12:54 »
Türkiye S-300 tacizini NATO'ya taşıyor!

Yunanistan'ın Ege’de görev uçuşu yapan Türk jetlerine S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı taciz NATO'ya taşınıyor. Türkiye radar kayıtlarını ittifak ülke bakanlıklarına gönderecek.

Milli Savunma Bakanlığının, Yunanistan'ın, Ege ve Doğu Akdeniz’de görev uçuşu gerçekleştiren Türk jetlerine Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi ile yaptığı tacizin radar kayıtlarını, NATO Genel Sekreterliği ve İttifak üyesi ülkelerin savunma bakanlıklarına göndermeye hazırlandığı öğrenildi.

RUS YAPIMI S-300'LER İLE TACİZ

Akdeniz’de uluslararası hava sahasında görev uçuşlarını gerçekleştiren Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı F-16’lar, 23 Ağustos’ta Girit Adası’nda konuşlu Yunanistan’a ait Rus yapımı S-300 Hava Savunma Sistemi tarafından taciz edilmişti. S-300 sistemine ait hedef takip ve füze güdüm radarı Rodos Adası batısında 10 bin feet irtifada görev uçuşundaki F-16'ya yerden havaya füze kilidi atmıştı.

Bu türdeki hareketler NATO Angajman Kuralları’nda “düşmanca hareket” olarak nitelendirilirken, Türk F-16 savaş uçakları düşmanca harekete rağmen planlı görevlerini tamamlayarak üslerine emniyetle döndü.

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları Yunanistan'ın söz konusu sistemin önceki versiyonunu 23 sene önce tedarik ettiğine dikkat çekerek, NATO müttefiki bir ülkenin, savaş uçaklarına Rus yapımı S-300 sistemi ile kilit atmasının NATO'nun müttefiklik ilkelerine aykırılı olduğu ve Batı ülkelerinin bu konuda çift taraflı politika sergilediği değerlendirmesinde bulundu.

BAKAN AKAR: "BU KADAR ALENİ ŞIMARIKLIK KABUL EDİLEMEZ"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'ın son dönemde yaptığı hava ihlallerine ve tacizlere ilişkin, "23 Ağustos'ta bir Hadise oldu. Geçmişte hava sahamızı savunmak için uzun menzilli bölge hava savunma sistemleri için Amerikalılarla görüştük, Patriot hava savunma sistemini vermediler. Fransızlar görüştük, SAMP-T'yi vermediler. Bunun üzerine gittik biz S-400 aldık. Yer yerinden oynadı, 'siz nasıl alırsınız' diye. Şimdi 23 Ağustos'ta, bunun bir alt modeli S-300'ler NATO görevi yapan Türk F-16'larını radar kilidine aldılar. Kötü komşumuzun bu yaptığının görülmesi lazım, anlaşılması ve anlatılması lazım. Bu kadar aleni şımarıklık bu kadar pervasızlık kabul edilemez" demişti.

YUNANİSTAN İNKAR ETTİ

Atina yönetimi ise Girit adasındaki S-300 füzelerinden radar kilidi atıldığını inkâr etti.

Yunan Savunma Bakanlığı kaynakları ile askeri kaynaklar, “Türk medyasında değinilen gün ve saate S-300 füze sisteminin aktif duruma getirilmediğini, ayrıca söz konusu günde herhangi bir NATO tatbikatının da yapılmadığını” ileri sürdü.

YUNAN TACİZLERİ DEVAM EDİYOR

Yunanistan'ın Türk hava sahası ve karasularına yönelik tacizleri devam ediyor. Sene başından bugüne kadar Yunanistan'a ait savaş uçakları Türk hava sahasını 256 defa ihlal ederken Türk jetlerine yönelik 158 tacizde bulundu. Yunanistan sahil güvenlik botları da Türk karasularını 33 defa ihlal etti.

YUNANİSTAN İLK DENEMEYİ 2013’TE YAPTI

Rus yapımı S-300 sisteminin 1997-1998 yıllarında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından Kıbrıs'a konuşlandırılmak istendiğini anımsatan kaynaklar, Türkiye'nin itirazları sonrasında 1999 yılında Yunanistan'ın Girit Adası'na konuşlandırıldığını bildirdi.

Yunanistan'a ait S-300 Hava Savunma Sistemi'nin de 4 sistem ve 8 fırlatma rampasından teşkil edildiği, füze menzilinin yaklaşık 80 mil olduğu kaydedilirken, Yunanistan'ın sistemin ilk denemesini 2013'teki 'White Eagle' tatbikatında yaptığı da açıklandı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/turkiye-s-300-tacizini-natoya-tasiyor-42129098
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
NATO’nun 30 Ağustos paylaşımı Yunan basınını ayağa kaldırdı
« Yanıtla #1571 : 31 Ağustos 2022, 13:28:48 »
NATO’nun 30 Ağustos paylaşımı Yunan basınını ayağa kaldırdı

NATO Müttefik Kara Komutanlığı'nın dün 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yaptığı paylaşım Yunan medyasında geniş yer buldu.

Komşu Yunanistan'da gündem bir kez daha Türkiye.

NATO Müttefik Kara Komutanlığı sosyal medya hesabından dün 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutlamak için bir gönderi paylaşıldı.

Türk askerlerinin fotoğrafının bulunduğu gönderide, Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabı etiketlenerek Türkçe olarak, "Zafer Bayramınız kutlu olsun" denildi.

Paylaşımın devamında İngilizce, "Bugün Türk bağımsızlığının 100. yıl dönümü. Zafer ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü kutlamalarında NATO ve ötesindeki Türk müttefiklerimizin yanındayız" ifadeleri kullanıldı.

NATO'nun söz konusu paylaşım Yunan medyasında geniş yankı buldu.

Ta Nea gazetesi haberi 'NATO bombası: Türkiye'yi 1922'de Yunanistan'a karşı kazandığı zaferden dolayı tebrik ettiler' başlığı ile okurlarına sundu.

Daha önce Türkiye ile ilgili asılsız iddiaları sayfalarına taşıyan gazete haberde şu ifadelere yer verdi;

'Aslında bugün (30 Ağustos), Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Türk yetkililerin Yunanistan'a yönelik tehditlerle sert bir saldırı başlatmayı seçtiği gündür.'

CNN Yunanistan ise 'NATO Türkiye'yi Yunanistan'a karşı kazandığı zaferden dolayı kutladı' başlıklı haberinde paylaşımın 'şaşkınlık yarattığı' iddia edildi.

Haberde 'LANDCMD mesajında 'Zafer Bayramınız Kutlu Olsun' yazıyor. Esasen Türkiye'yi NATO ailesinin bir başka üyesi olan Yunanistan'a karşı kazandığı zaferden dolayı tebrik ediyor' denildi.

Yunanca yayın yapan pek çok haber sitesi de gelişmeye geniş yer ayırdı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/natonun-30-agustos-paylasimi-yunan-basinini-ayaga-kaldirdi-42128975
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1572 : 31 Ağustos 2022, 15:22:41 »
Bu yunanlar kadar şımarığını görmedim Nato bunlara her türlü silahı yığarken iyi, bize bir kuru kutlama mesajı yayınlanınca ovvv.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1573 : 31 Ağustos 2022, 17:42:14 »
Esas kutlamayı adalar üzerinde MMU uçarken yapacağız...Ağızları açık aval aval baksın yorgiler...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #1574 : 31 Ağustos 2022, 18:01:13 »
Ege denizinin tamamını toprakla doldurup Yunanistan'a versek yeni Yunanistan bizim Ege ve Marmara'nın toplamı kadar olur ancak.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1575 : 31 Ağustos 2022, 21:57:26 »
Twitter Conflict sayfasında Nato'nun yunan tepkisi sonrası 30 Ağustos kutlama mesajını sildiğine dair tweet atılmış. Nato'dan çıkalım demiyorum ama katkımızı en aza indirip içeriden Nato'ya her türlü engeli koymamız lazımken gittik İsveç ve Finlandiya'nın üyeliklerine olur izni verdik.
« Son Düzenleme: 31 Ağustos 2022, 21:58:23 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1576 : 06 Eylül 2022, 16:42:18 »
 - Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Yunanistan) Benim bu anlattıklarım bir rüya değil. Bir gece ansızın gelebiliriz diyorsak ne dedim, vakti saati geldiğinde, bir gece ansızın gelebiliriz."

Türkiye gerçekten saldırır mı arkadaşlar?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1577 : 06 Eylül 2022, 18:03:12 »
- Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Yunanistan) Benim bu anlattıklarım bir rüya değil. Bir gece ansızın gelebiliriz diyorsak ne dedim, vakti saati geldiğinde, bir gece ansızın gelebiliriz."

Saldırmaz...1.öncelik Suriye oraya bile giremiyoruz dıjj güjjler istemiyor diye...
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2022, 18:48:46 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #1578 : 06 Eylül 2022, 19:19:54 »

Bize yakıştırılmaya çalışan “Saldırgan Türk” imajını pekiştirmekten başka ne işe yarar bu sözler? Neden kurtlar vadisi replikleri tarzında beyan veriyoruz? Ayrıca bir gece geleceğimiz vs yok kimse beklemesin önce ekonomiyi toplamak şart.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1579 : 06 Eylül 2022, 20:05:12 »

Kisisel dusuncem ayak sesleri duyulmakta olan secim oncesi .Milliyetci duygular uzerinden oy hedeflemekten baska bir sey degil.

Son 15-20 yildan beri Ege de bulunan kac tane ada ve kayaligini gozumuzun icine baka baka ustune yatip sahiplendiler. Simdi bizler bunlari bir yana birakip cok daha eski hesaplari one cikariyoruz.

Niyeti olan ister gunduz ister gece gidecegi yere gider . Ancak ettigi lafin arkasinda durur.Temcit pilavi gibi isitip isitip dillendirmez .Gerekeni vakti geldiginde yapar.

« Son Düzenleme: 06 Eylül 2022, 20:09:12 Gönderen: metin62 »