Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 343207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1380 : 15 Mart 2022, 08:51:54 »
Miçotakis İstanbul'a gelip Erdoğan ile görüşmüş. İkisinin de ağzı kulaklarına varır şekilde poz vermişler. Ne konuştular çok merak ediyorum. Konu bir şekilde İsrail gazına bağlanacak gibi hissediyorum. Bu kadar gergin bir ilişkiyi paradan başka bir şey yumuşatamaz.

Konu sadece İsrail gazı değil bence. Akdeniz'deki tüm enerji kaynaklarının Avrupa'ya aktarımı ve Rusya'ya bağımlılıktan kurtulmak. Bizimle işbirliğine mecburlar. Bakmayın böyle sırıttığına Yunanlının, mecbur kaldı, abileri yolladı onu! Umarım bizimkiler bu konuda uyanık olurlar. Yunanistan ile sorunlarımızı bizim istediğimiz şartlarla çözsünler, kıta sahanlığı, adaların silahsızlandırılması, Kıbrıs vs, o enerji kaynakları rahatlıkla Avrupa'ya gider. Türkiye'nin Yunanistan'a karşı hiçbir zaman yayılmacı bir politikası olmadı. Ancak Yunanistan siyaseti Türk düşmanlığı ile ayakta durmaya çalışıyor. Bunu en iyi kendileri biliyorlar. Batının gazıyla maceraya giriştiler ve yine yüzüstü bırakılmak üzereler! Oysa şimdiye kadar Türkiye ile iyi ilişkiler içerisinde olsalardı bu Yunanistan ve AB için çok daha iyi olabilirdi. Aptallık bedava!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1381 : 15 Mart 2022, 11:59:29 »
Turk-Yunan Iliskilerindeki derin ve cozumu oldukca zor ve imkansiza yakin olan sorun sayisi bir elin parmaklarindan cok. Bir de nisbeten daha kolay ancak istek,anlayis,uzlasi ve en onemlisi zaman gerektiren sorunlar mevcut ki bunlarin sayisi oldukca kabarik. " yani lafin ozu bir veya  ziyaret sonrasi pencereden bogaz manzarisina bakmakle malesef olmuyor"  Gel gelelim o pencereden guzel manzaraya bakarken kimin kafasindan ne gecer onu bilemeyiz  ;D CB Erdogan bak istanbulun gorkem ve guzelligine deyip pencereden disarisini gosterirken Sn Mitsotakis ise ahhh Consatntinopol diye dusunur olabilir.

Neticede bu ziyaret Sn Skywolf un degindigi gibi baskalarinin on ayak olmasi hatta bir miktar iteklemesi ile yapilmistir. Peki niye zoraki bir ziyaret ansizin onun cevabi gayet acik son once Eastmed sonrasinda ise Ukrayna krizi nedeni ile Dogu Akdeniz gazinin ve enerji yollunun tekrar Turkiye uzerinden gecmesi olasiliginin artmasi hatta zorunluluga donusmesi yatmaktadir. "Yani esasinda aramizdaki sorunlari cozme istegi falan yoktur ve aranmamalidir"

Peki pek de birlikte olmayi beceremeyen bu ciftin "iki ulke" ne kadar tekrardan tartismadan birlikte olabilirler . Iste o da her iki ulkedeki konjenkture bagli  cunku bu birlektiligi bozmak cok ama cok kolay Sn Dandanis bir iki aciklama yapar, yunan savunma bakani gider yakin adalarda yuzunu Turkiyeye doner ve tatbikata istirak eder, Yunan CB hanim efendi cosar demec verir eh bizler de rotarli olsada cevap veririz.

Bu ciftin gecimsiz olduklarini " Yunanistan-Turkiye" cop catanlarda bilmekte onun icin mumkun oldugunca ana hedef olan Dogu Akdeniz Gazinin " Yani Israil,Misir ve bunlara ek olarak Azerbaycan "gazinin bir an once Turkiye uzerinden Avrupaya ulastirilmasi icin on ayak olacaklardir bunun gerceklesmesi icin de ABD dahil olamk uzere her iki tarafa da elma sekeri vaat edecektir. Oncelikli hedef  Avrupanin Rus gazina muhtac kalmamasi ve bagimligini azaltmasi.Peki bu listeye niye Azerbaycan da eklendi zaten Azeri gazi Tanap uzerinden Avrupaya ulastirilmakta . Bu sekilde Azerbaycan bir miktar daha Batiya entegre edilir goruntusu verilmeye calisilarak ,ayni zamanda Azerbaycan gaz hissinin artirilmasi yaninda , olasi bir boru hattinin da finansmaninda katkisaglanmis olur ne de olsa Azerbaycaninda Israile karsi odemesi gereken bir ufak hesabi mevcut karabag savasina karsilik.

Burada ulkemizin ulusal cikarlari, ve bizler icin onemli olan hedefler olmali bunu da gerceklestirirken gercek disi buyuk hayallere kapilmadan , soyletilenlere ve yazdirilanlara kulak asmadan kendi ulke cikarimizin cikarlarini gozeterek gerekli adimlari atmaliyiz.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1382 : 15 Mart 2022, 14:08:09 »
Bir ziyaret ve 3-5 demec ile Yunanistanin hedeflerinden vazgececegine inanan yok herhalde..

Enerji hatlari gececekse, Yunanistan icin bu hattin kendi uzerinden gecmesi lazim ki, AB icin "gozden cikarilabilir" konumuna dusmesin ve Turkiye ye karsi tezlerine destek bulmaya devam etsin..

Karar verici ben olsam, uzlasmaci bir tutum yerine daha sert bir tutum sergilerdim..
Yunanistan hem yazili hem somut adimlar atmadan kesinlikle dahil etmezdim herhangi bir projeye..

"Eger enerji konusunda soz sahibi olmak istiyorsan su sartlari hemen yerine getireceksin" diyerek agir sartlari onune koyar ve yerine getirmeyince de ornegin Bulgaristan uzerinden ya da dogrudan bizim limanlarin uzerinden gemi ile AB'ye enerji satmak icin girisimlere baslardim

Yani, ya istediklerimi barisla verirsin ve enerjide pay sahibi olup, guncel kalabilirsin ya da gozden cikarilma tehlikesiyle karsi karisya kalirsin, gozden cikarilincada istediklerimi tokatlayarak alirim mesajini anlayacaklari sekilde anlatmis olurdum

Agir sartlara ornek olarak da bir kac ornek vermem gerekirse;
1- 12 milden vazgectigini acikla
2- Mavi vatani tanidigini acikla
3- 12 adalarin Turkiyeye devret
4- Bati Trakya'ya ozerklik ver

DK. basi bizim karisimiza cikip atip tutuyorlar ya, biraz da biz dayilanalim..

100 senede bir gelir bu firsat, iyi cocuk olmakla bir yere varamayiz...

« Son Düzenleme: 15 Mart 2022, 14:19:17 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1383 : 15 Mart 2022, 15:30:25 »
İmkansız bu dört maddeleri beyinsizler kabullenmez.

Karşımızdaki komşu aklı selim değil psikolojik ve paranoyak  tedavi gören hasta.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1384 : 15 Mart 2022, 15:58:59 »
Bir ziyaret ve 3-5 demec ile Yunanistanin hedeflerinden vazgececegine inanan yok herhalde..

Enerji hatlari gececekse, Yunanistan icin bu hattin kendi uzerinden gecmesi lazim ki, AB icin "gozden cikarilabilir" konumuna dusmesin ve Turkiye ye karsi tezlerine destek bulmaya devam etsin..

Karar verici ben olsam, uzlasmaci bir tutum yerine daha sert bir tutum sergilerdim..
Yunanistan hem yazili hem somut adimlar atmadan kesinlikle dahil etmezdim herhangi bir projeye..

"Eger enerji konusunda soz sahibi olmak istiyorsan su sartlari hemen yerine getireceksin" diyerek agir sartlari onune koyar ve yerine getirmeyince de ornegin Bulgaristan uzerinden ya da dogrudan bizim limanlarin uzerinden gemi ile AB'ye enerji satmak icin girisimlere baslardim

Yani, ya istediklerimi barisla verirsin ve enerjide pay sahibi olup, guncel kalabilirsin ya da gozden cikarilma tehlikesiyle karsi karisya kalirsin, gozden cikarilincada istediklerimi tokatlayarak alirim mesajini anlayacaklari sekilde anlatmis olurdum

Agir sartlara ornek olarak da bir kac ornek vermem gerekirse;
1- 12 milden vazgectigini acikla
2- Mavi vatani tanidigini acikla
3- 12 adalarin Turkiyeye devret
4- Bati Trakya'ya ozerklik ver

DK. basi bizim karisimiza cikip atip tutuyorlar ya, biraz da biz dayilanalim..

100 senede bir gelir bu firsat, iyi cocuk olmakla bir yere varamayiz...

+1
İlk ikisini yaparlar çok sıkıştırırsak.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1385 : 26 Mart 2022, 13:16:36 »
Yunan ordusuna bağılı askeri birlik, Lozan Antlaşması’na göre gayri askeri statüde yer alan ve Bize çok yakın olan Sisam adasında tören yürüyüşü yapıyor!
NATO, Rusya'ya karşı birleşmişken, Türkiye bu dönemde bana sert çıkamaz diyor kısaca. Bakalım öylemi olacak...
« Son Düzenleme: 26 Mart 2022, 13:26:15 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1386 : 26 Mart 2022, 16:34:32 »
Bence en sert şekilde ne gerekiyorsa yapmamız lazım. Sahipleri tasmalarını bağlamıyorsa, başına gelecekleri kabul etmiş demektir.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1387 : 26 Mart 2022, 16:38:42 »
En azından Sisam açıklarında, Uluslararası sularda Navtex ilan edip gerçek mermili tatbikat yapmak yerinde olur.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1388 : 26 Mart 2022, 20:25:35 »
24 adet üzerine 6 tane ek RAFALE için  3 Belharra ile birlikte alım için imzalar atıldı...  2024'de uçaklar teslim...

30'u tamamlayıp 2 filo yaptılar Rafale sayısını...

Çevrimdışı torik

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1389 : 27 Mart 2022, 11:39:14 »
Yunanistan olası bir savaşta Sisam'ı savunamaz. Konumu itibariyle yem olmaya mahkum. Biraz mantıklı olsalar bizi kışkırtmazlar. Savaşı önde küçük adalarda yürütürüz, araya Abd - Ab girer, savaş kısa zamanda biter diye hesap ediyorlar sanırım. Sisam bizim obüs menzilinde, pahalı güdümlü sistemlere gerek bile yok. 2 saat içinde saf dışı kalırlar. O hesap ettikleri kısa zamandan daha kısa zamanda adayı kaptıracaklar.
« Son Düzenleme: 27 Mart 2022, 11:47:59 Gönderen: torik »