Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 344022 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1210 : 06 Ocak 2021, 00:24:27 »
hocam bende bunu sormuştum aslında. ne alacağız ne vereceğiz. diplomasi tabii ki olsun al gülüm ver gülüm hesabı. abd ab rusya eşitlik ilkesine göre değilde güçlü olduklarından daha fazla talepleri oluyor. suudilerle müslüman kardeşler, israil ile filistin konusunu çözsek de doğu akdeniz, libya, suriye konularında anlaşabilme ihtimalimiz düşük bence.

En azindan su konularda adim atabiliriz diye dusunuyorum.
Misir > Ic islerine karismamazlik ,Sisiye karsin daha diplomatik dille konusamaya calisabiliriz, Dogu akdenizde, bizlerle anlasmalari halinde ne kadar daha kazancli olacaklarini anlatabiliriz ,bulduklari gazi ,Turkiye uzerinden yapilacak bir boru hatti ile avrupa pazarina daha iyi kar marjini ile satilabilecegini rakamlar ile anlatabiliriz. yapilacak boru hatinda kendilerine imtiyazlar taniyabiliriz.

Israil> Dogu akdeniz gazi konusunda Misira yapilan teklifin benzeri yapilabilir. Israilli siyasiler hakkinda daha az yorum ve daha seviyeli yorum yapmayi deneyebiliriz.Israil ile iliskileri optimum olmasa da normallestirmek her zaman icin ABD ye karsin elimizi guclendir.

Suriye> devleti ile normallesme yollarini arayabiliriz,onlara ulkelerine istila amacli gelmedigimizi ne zaman kendi sinirlarmizi guven altinda oldugunu hissetigimiz zaman su anda guvenlik nedeni ile kontrolumuz olan bolgeleri suriye devleti kontrolune birakacagimizi anlatabiliriz. " Suriye devleti ile de dogu akdeniz konusunda calisabiliriz" ama Suriye kazani cok su kaldiri hemen olmaz.

Filistin> konusunda Filistine yapacagimiz siyasi destek surecegini ama bu destegin resmi platformlar uzerinden gerektiginde verilecegini belirtmeliyiz . Yani karsilikli ,tek tarfli degil.

Libya > Libya da su an itibari ile Biden goreve gelmesini ve takinacagi tavri bekliyoruz . Yani ABD Libya konusunda ne kadar istekli onu gormek istiyoruz. Sahadaki durum su asamada belli Rusyanin arka ciktigi Hafter ve bizim destekledigimiz UMH  her iki tarafin da bir biri uzerinde net ustunluk saglamasi su asamada imkansiz. Bu denklemin cozumu ABD,Rusayanin takinacagi tavira bagli Rusya Akdenizde ikinci bir usse yok demez . ABD de buna ne kadar goz yumar onu ilerki gunlerde takinilacak tavir ile ortaya cikar. Misir ile onceden alasabilirsek Libyada isimiz o oranda da rahatlar.

Yunanistan ,GKRY> Her iki ulke de bas belasi ama izole edildikce etkileri de o oranda azalacaktir.

Ingiltere ve Fransa> Her iki ulke de dogu akdeniz ,libya konulari ile ekonomik nedenlerden dolayi ilgililer. Dogu akdenizde bulacagimiz gaz sahalarinda kendilerinden yararlanabilme olanagi yaninda ortak isbirligi de yapilabilir.

Rusya > Rusya ile iliskilerde Ukrayna unsuru onemli oldugu kadar Karadenizdeki Nato olusumu hakkindaki tutumumuz  on plana cikar bu konular Suriye ve Libya konusunda rusya ile anahtar.

ABD > Israil ile daha iyi iliski kurulmasi ve hatta Ermenistan ile de Azerbaycan ile mutabik kaldiktan sonra kapali sinirimizi acmamiz Ermenistan diasporasinin ABD uzerindeki baskisini bir miktar azaltacagi kanisindayim. Geriye ABD ile puruzlu konular kalir ki onlar da Suriye,feto,S400 gibi cok daha uzun zaman gerektiren zor konular olarak bir miktar daha suruncemede kalir.

Bukadarini yapabilirsek kanaatim elimiz epeyi bir rahatlar .Tabii bunlari yapabilmek icin de once istek ve arzu olmasi gerek . Cunku bu konularin bircogu malesef siyasilerimiz tarfindan ic plitika malzemesi olarak kullanilmis ve halen de kullanilmaktadir ."iste asil elimizi ayagimizi baglayan budur "

Suriye konusundan haric tüm noktalarinizda mutabikim hocam.

+1

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1211 : 06 Ocak 2021, 01:45:14 »

...Efendim biz Arslandik ama su anda yaraliyiz vs gibi metaforlar kullanarak kulaga hos gelen ama konularin cozumune hic bir yapici etkisi olmayan sirf egomuza hos gelen soylevler de cok hosumuza gider.

Bu meselenin yapıcı çözümü yoktur, bozucu çözümü vardır. Hiç kimse savaş olsun istemez, fakat karşımızda öyle bir devletimsi var ki, bütün hesaplarını Türkiye' nin aleyhine olacak şekilde yapmaktadır. Şimdi sen bu ülkeyle oturup neyi konuşacaksın!

Şöyle düşünelim;

''Hırsız eve girmiş, soyup soğana çeviriyor. Ev sahibi de hırsıza diyor ki; bak hırsız kardeş! hırsızlık yapmak kötü bir şeydir. Dinde, vicdanda, ilim irfanda yeri yoktur. Yeter ki sen hırsızlıktan vazgeç; ben sana şuradaki televizyonu, bilgisayarı, koltuk takımı, yatak odası takımını hediye etmiş olayım'' denilebilir mi?

Hırsızla anlaşmanın, oturup konuşmanın, üstüne iki bardak çay içmenin yegane şartı budur. Hırsızlık yapacak olan imana gelmediği müddetçe, onu amaçlarından vazgeçirmek mümkün değildir. Ha..! ben hırsızlık yapmış olmayım da sen bana ver!! İşte Yunanistan' ın istediği budur.

Adam meselelere makul ve mantıklı yaklaşmıyor ki, akla gelebilecek her şeyi istiyor. Efendim karasularım 6 mil olabilir belki ama hava saham 10 mil olsun; yetmedi uluslararası anlaşmalara göre karasularımı 12 mile çıkartma hakkım var..! iyi de kardeş ben o anlaşmaya imza atmadım ki... Komşî, o beni ilgilendirmez.  Bana ne kardeşim o halde imzalasaydın. Ben anlamam, karasularımı 12 mile çıkartacağım arkadaş! diyor.

Öteki taraftan, hiçbir hakkı hukuku olmadığı halde Türkiye' nin 40 Bin km² lik deniz sahasını gaspetmeye çalışıyor. Kıbrıs' ı Türkiye' den koparıp ilhak etmeye çalışıyor. Bunları başarabilmek için de ağa babalarına güveniyor.

Yunanistan' ın yapmak istediği şey tam bir hırsız davranışıdır. Yukardaki örnek misali; Yunanistan' ın isteklerini karşılarsanız, Yunanistan ancak o zaman hırsızlıktan vazgeçer. Ege adalarını gıdım gıdım, ufaktan ufaktan götürmeye devam ediyor. Siz olsanız haneye tecavüz etmek isteyene ne yaparsınız? Gırtlağına çöküp canını boğazından çıkartmaz mısınız? Bunun başka usul ve kaidesi yoktur. Adam kapkaççı mantığıyla hareket ediyor. Bu mantıkla hareket eden bir ülkeyle, oturup anlaşabileceğimiz hiçbir mevzu olamaz. Gırtlağını çöküp, çaldıklarını geri almak lazımdır.

Çevrimdışı Galanth

• DefenceTurk
  • *
  • 9
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1212 : 06 Ocak 2021, 10:03:41 »

(Alıntıdır) Türkiye, bu gazın yıllık 750 milyon metreküplük bölümünü, 23 Aralık 2003 tarihinde imzalanan bir anlaşmayla Yunanistan’a satıyor. Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan gaz alım satım anlaşmasının süresi 2021 yılında sona eriyor. Türkiye, söz konusu anlaşmayı yenilemeyecek ve ithalat duracak.   15.09.2020

https://www.haberturk.com/2021-de-yunanistan-a-gaz-ithalati-duracak-2803679-ekonomi

Tabii tüm detaylara hakim değilim. Ama sorun ne ise Yunanistanın Doğal gazda bize bağlı olması bir savaş anında işimize yaramazmıydı. Hatta   bir baskı oluşturmaz mıydı?

USA son 10 yıldır hangi silahını kullanıyor? Atom bombası, F22 değil; EKONOMİK YAPTIRIM.Diğer silahlar sadece caydırıcı.

Şimdi düşünelim,Türkiye atom bombası sahibi olsa kullanabilecek mi? Hayır, sadece caydırı.Peki dediğini yaptıracak silahlar neler olmalı?

Yunanistan’ın doğal gazda  Türkiye’ye bağlı olması.

Not: Yukardaki haberi sadece anlatmak istediğimi anlatabilmek için, örnek aldım. Doğru örnek olmayabilir.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1213 : 06 Ocak 2021, 12:37:48 »

(Alıntıdır) Türkiye, bu gazın yıllık 750 milyon metreküplük bölümünü, 23 Aralık 2003 tarihinde imzalanan bir anlaşmayla Yunanistan’a satıyor. Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan gaz alım satım anlaşmasının süresi 2021 yılında sona eriyor. Türkiye, söz konusu anlaşmayı yenilemeyecek ve ithalat duracak.   15.09.2020

https://www.haberturk.com/2021-de-yunanistan-a-gaz-ithalati-duracak-2803679-ekonomi

Tabii tüm detaylara hakim değilim. Ama sorun ne ise Yunanistanın Doğal gazda bize bağlı olması bir savaş anında işimize yaramazmıydı. Hatta   bir baskı oluşturmaz mıydı?

Sn Galanth sormus oldugunuz sorularin belirtmekte olan kismina cevap vermeye calisacagim.

Yunanistan ile Turkiye arasindaki gaz anlasmasinin yenilenmeyecegi konusunda. Mevcut anlasma esasinda tamami ile iptal edilmiyor daha once Turkiye ile yapilmis olan anlasmayi simdi SOCAR in ustlenmesi beklenmekte.

Yunanistan Dogla gaz ihtiyacini sadece Turkiye uzerinden gecmekte Azerbaycan gazindan saglamiyor. Yunanistanin ayni zamanda Rusyadan da Gaz tedarik yapmakta. Ayrietten Magrep ulkelerinden LNG alimi yapiyor. Yani Yunanistan gaz ihtiyaci icin disa bagimli. Tabii Eastmed hayali gerceklesirse Dogu Akdeniz gazini uzerinden gecirmeyi planliyor.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2021, 12:40:55 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1214 : 06 Ocak 2021, 13:04:01 »
...Efendim biz Arslandik ama su anda yaraliyiz vs gibi metaforlar kullanarak kulaga hos gelen ama konularin cozumune hic bir yapici etkisi olmayan sirf egomuza hos gelen soylevler de cok hosumuza gider.

Bu meselenin yapıcı çözümü yoktur, bozucu çözümü vardır. Hiç kimse savaş olsun istemez, fakat karşımızda öyle bir devletimsi var ki, bütün hesaplarını Türkiye' nin aleyhine olacak şekilde yapmaktadır. Şimdi sen bu ülkeyle oturup neyi konuşacaksın!

Sn Partikül hocam ,Oncelikle " Arslana takilacaginiz biliyordum" ;)

Benim anlatmaya calistigim ve anlatamadigim gorus su . Yunanistan ,GKRY ile  " Yani Hirsiz" ile masaya oturalim demiyorum. Anlatmaya calistigim Yunanistan ve GKRY madem ki koc basi o zaman koc basinin arkasinda olan ulkelerden uzlasabilinecek olanlari ile uzlasma yolunu arayalim. Bunu yapmakle kendisinin tek basina gucsuz oldugunu bilen hirsizin hem moral gucu yaninda lojistik ve istihbaratini da zayiflatmis oluruz. Yani hirsiz izole olur veya ancak sayili destekcisi kalir. Iste o zaman da hirsiza geregini yapariz . Buna guzel bir sopa dahil olmak uzere.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1215 : 06 Ocak 2021, 13:32:28 »

Sn Partikül hocam ,Oncelikle " Arslana takilacaginiz biliyordum" ;)

Benim anlatmaya calistigim ve anlatamadigim gorus su . Yunanistan ,GKRY ile  " Yani Hirsiz" ile masaya oturalim demiyorum. Anlatmaya calistigim Yunanistan ve GKRY madem ki koc basi o zaman koc basinin arkasinda olan ulkelerden uzlasabilinecek olanlari ile uzlasma yolunu arayalim. Bunu yapmakle kendisinin tek basina gucsuz oldugunu bilen hirsizin hem moral gucu yaninda lojistik ve istihbaratini da zayiflatmis oluruz. Yani hirsiz izole olur veya ancak sayili destekcisi kalir. Iste o zaman da hirsiza geregini yapariz . Buna guzel bir sopa dahil olmak uzere.

Aslında hırsız uygun olsa da ben farklı bir benzetme ile görüşümü belirteceğim.

Yunanistan'la değil, onun ardındakilerle anlaşmak! Diplomasi her zaman öncelik olmalı tabi ki. Ancak ne kadar işe yarıyor ki! Mesela kendimi bildim bileli Ege'de diplomatik çözüm peşindeyiz. Çözümü görmeye ömrüm yetmeyecek herhalde. Kıbrıs için de benzer durum söz konusu mesela.

Yunanistan bir silah ve biz o silahı elinde tutanlarla mı görüşmeliyiz! Yunanistan sadece bir maşa! Birilerinin pis işlerini yaptırabileceği, kendisini çok akıllı sanan ama aslında kolay kandırılan zavallı bir karakter gibi. Görüşmenin, anlaşma yollarını aramanın bir zararı yok normal şartlarda. Ancak yıllardır görüşmediğimiz kaldı mı? Ya diplomasiyi iyi bilmiyoruz, ya da çok safız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1216 : 06 Ocak 2021, 15:32:41 »
Yunanistan bir silah ve biz o silahı elinde tutanlarla mı görüşmeliyiz! Yunanistan sadece bir maşa! Birilerinin pis işlerini yaptırabileceği, kendisini çok akıllı sanan ama aslında kolay kandırılan zavallı bir karakter gibi. Görüşmenin, anlaşma yollarını aramanın bir zararı yok normal şartlarda. Ancak yıllardır görüşmediğimiz kaldı mı? Ya diplomasiyi iyi bilmiyoruz, ya da çok safız.

Sn SKYWOLF hocam , Yunanistan ve GKRY konusunda evet haklisiniz yillardan beri gorusmekteyiz. Bu gorusmeler cesitli basliklar altinda ve degisik platformlarda gorusuldu konusuldu ancak dediginiz gibi ana anlasmazlik konularinda net olarak elle tutulur bir ilerleme saglanamadigi gibi hatta konularin derinligine inildigi zaman her iki tarfin gorusu bir birinden 180 derece farkli. "Mutabikiz"

"Ya diplomasiyi iyi bilmiyoruz, ya da çok safız konusuna gelince" Diplomasi konusunda elbette eksikliklerimiz var ancak hic bilmiyoruz demek dogru olmaz. Sorun Dis siyaset politikalarimizin yurt icerisindeki siyasetimize alet edilmesidir. Hal boyle olunca Dis siyasetimiz de yurt icerisindeki dengelere gore atilmakta ,bu nedenle gerekli olan adimlar dogru veya zamaninda atilamamakta.

Halbuki pek beyenmedigimiz Yunanistan veya GKRY dahil cogu ulke icin bu gecerli degil. Bu ulkeler ic siyasetlerini ve dis siyasetlerini ayira bilmekteler. Dis politikalarini tum siyasi partilerce meclislerinde tartisarak alinan kararlar cercevesinde uygulamaya koyarlar. Alinan kararlari yillarca sonuca ulasana dek ufak tefek degisiklikler olsa bile ana cizgiden ayrilmadan uygularlar. " Bizde malesf bu veya benzeri uygulama pek yok" millet kisi olarak da pek diyaloga acik oldugumuz soylenemez ,bizde  hersey bir birine karismis durumda.

Peki bunca yil bu ulkeler ile gorustuk ancak pek bir ilerleme kaydedemedik ne yapmaliyiz?

Yapmamiz gereken nelerin yapildigini ,nerede tikanildigini, bunun nicin artik asilamayacagini , meclisimize acikladiktan sonra alinacak ortak siyasi karar neticesinde makas degistirmeliyiz. Yani ucu acik hic bir konu sonsuza kadar gorusulmemeli. Ayni zamanda ic siyaset ve ulkemizin dis siyasetini bir birinden ayirabilir olmaliyiz.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1217 : 06 Ocak 2021, 15:44:56 »
Yunanlılar iflas etti. AB'ye borçlarını ancak onlardan silah sistemi alarak ya da Doğu Akdeniz'de enerji kaynaklarına hakim olarak ödeyebilir...

Silah ihtiyacını , iç kamuoyuna ancak düşman Türkiye algısıyla onaylatabilir.
Doğu Akdenizde de karşısında yine Türkiye var .

Sonuçta gerilim her halükarda onlara yarar.

Ama pratikte bizim ile yanlarına kimi alırsa alsın başedemezler. Eskiden olsa belki ama şu anki  savunma sanayimiz ile asla başedemez.

Eksiğimiz çok ama Yunan ve canlarını vermeyi asla göze alamayacak olan dostlarına 5 gömlek büyük geliriz...

Bunu bilmelerine rağmen hâlâ bu kadar agresif olmalarının tek nedeni; şu anda kendilerinden 5 gömlek üstün olan Türkiye 20 sene sonra 100 gömlek üstün olacak.

Uçak,gemi,tank,füze üreten bir Türkiye ile 20 sene sonra hiç başedemeyeceklerini çok iyi biliyor Yorgolar...

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1218 : 11 Ocak 2021, 13:37:18 »
Daha once bu konudaki iletilerimi yeniden okuyup bir toparlama yaptim..

1. Yunanistanla konusarak bir yere varilamaz, cunku hep maksimalist.Maksimalist olmasinin sebebi de abileri.
Bati dunyasi, dogru ya da yanlis bati medeniyetinin kurucusu olarak Yunanistani goruyor. Bati dunyasinin Yunan askini, Yunan kokenli gocmenlerin lobi etkisini (Amerika, Ingiltere, Kanada, Avustralya ya kadar ) ve "bahane bulsak da Turkiye yi cokertsek" diye bekleyen ulkelerin sayisini hesaba katin.

Yunanistanla savas demek dogrudan ya da dolayi tum bati dunyasiyla savas demek..

Askeri cozume gidilmek istenirse, bunun bir bedeli olur.

Odetilmek istenecek bedellerden bagzilari asagidakilerden bir ya da birkaci olacaktir;

1.Yunanistanin butun borclarini silinmesi
2.Ne kadar yeni silah sistemi varsa hibe edilmesi
3.Turkiye ye BMden ambargo karari cikartilmasi
4. Dolarin ucmasi
5. K. Irak bagimsizlik referandumu taninmasi
6. Sozde Emeni soykirimi herkes tarafindan resmi olarak taninmasi
7. Ne kadar radikal sol orgut varsa Yunan safina katilmasi ya da Turkiyeyi hedef almasi. PKK/PYD ye verilen destegin artmasi, terror listelerinden cikarilmasi, resmiyet kazanmasi.
8. Turizmin 10 sene bitmesi
9. Dagilmayi ve ic tartismalari onlemek isteyen AB kendine birlesebilecegi yeni bir dusman bulmasi, kendi ordusunu kurmayi hizlandirmasi, Avrupanin karsimizda birlesmismesi
10. Turkiye NATOdan cikartilmasi (kilifini bulurlar)
11. Hazir bahaneyi bulmusken, Turkiyeye dogrudan mudahale etmeyi bile akillarina getirmeleri
12. Turkiyenin diger cephelerde (Libya, Suriye, Karabag) sikistirilmasi

Hepsinin belli olcude caresi bulunur..
Mesela Cine ve Rusya ya Kibrista ya da adalarin birinde askeri us sozu verirsin, BM Guvenlik Konseyinden kararlar gecmeyebilir..

2. "Topunuz gelin" diye bir stratejik akil olamaz.."Topu"nun ekonomik ve askeri gucunu alt alta koyun bakalim ne cikiyor. Ittifaklara ittifak ile cevap verilir. Karsi ittifak, mumkunse parcalanir..Zaten arkadaslar ulke ulke neler yapilabilir yazmislar, derine inmiyorum.

3. Asil dusunulmesi ve cevap bulunulmasi gerekenler;
   Stratejik olarak hedefimiz nedir? 12 Ada mi, Tum Ege mi? Misak-Milli mi?  Dogu Akdeniz mi?
   Elimize gececeklerin artisi odenen bedele degecek mi?
   Catismadan bunlari elde edebilir miyiz, ya da catismadan istediklerimizin ne kadarini elde edebiliriz?
   Silah ile aldigimizi murekkep ile elimizde tutabilecek miyiz?

Bu sorularin cevabindan baslarsak, daha saglikli olur..

« Son Düzenleme: 11 Ocak 2021, 16:36:48 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1219 : 11 Ocak 2021, 13:57:03 »
Askeri üst?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com