Gönderen Konu: Türk - Yunan İlişkileri  (Okunma sayısı 343459 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk - Yunan İlişkileri
« Yanıtla #1020 : 15 Eylül 2020, 12:09:35 »
Tam olarak meali yada bir sonraki hamlemiz ne olur sizce ?

Senelere dayanan arastirmalarim sonucunda tahminimi soyluyorum..

Hicbir sey olmaz...:)
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1021 : 15 Eylül 2020, 12:19:50 »

Yanlış....

1.hamle : Eyyyyy Yunanistan... Sen kendini ne zannediyorsun....
2. hamle : Ben Miçotakis 'e ; " Bak Miçotakis, sen bu işlerde yenisin " dedim.
3.hamle : Bıçak kemiğe dayandı
4.hamle : Sizin yukarıda söylediğiniz şey yani " Hiçbir şey olmaz"

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1022 : 15 Eylül 2020, 12:42:44 »
İyi de nasıl Blok 70 yerli ve milli olarak yükselteceğiz. AESA radarımız yok, 10 senedir ASELSAN yapacak diyoruz ama kocaman gemiye 50 yıldır ortada olan eskiyen PESA radarı yapamıyoruz ve hala uğraşıyoruz. Radar konusunda taş devrindeyiz. Ufacık uçağın burnuna küçük ama çok etkili radar yapmak belimizi bükecek.

Neredeyse tüm avrupa EF-2000 AESA radarını 10 senede yaptılar. Köküne kadar ABD malı olan F-16`ya kimse onlar kadar iyi modernize edemez.

Hocam sizin kritik bakis acinizi begeniyorum. Aselsan personelini bulasikci statüsüne degrade ettiniz.

Cafrad prototip üzeri denemeler evet  devam ediyor ve PESA  günümüzde halen en yaygin radarlari.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1023 : 15 Eylül 2020, 12:46:30 »

Yanlış....

Ozur diliyorum haklisiniz...

Konusmayi "hamle" olarak tasnif etmemisim de ondan.. :)

Aydinlantiginiz icin tesekkurler
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 12:51:03 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1024 : 15 Eylül 2020, 14:17:02 »
Yunanistan Başbakanı Kriyakos Miçotakis: "Türkiye ile tek görüşmemiz gereken konu olan Ege ve Doğu Akdeniz’de deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusunda görüşmelere en kısa sürede başlamaya hazırız." açıklamasını yaptı.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3013884-son-dakikayunanistandan-turkiye-aciklamasi-gorusmeye-haziriz

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1025 : 15 Eylül 2020, 14:23:29 »

Yanlış....

Maalesef bu görüşlere katılamayacağım. Her ne kadar CB' yi, iktidar partisini ve onun İslamcı ideolojisini sevmesem de, Libya ve Doğu Akdeniz' deki hak ve menfaatlerimiz açısından uyguladıkları politikaları benimsiyorum. Hatta ben daha fazlasının yapılmasını talep ediyorum. Diyorum ki, Yunanın gırtlağına çökelim ve hakkımız olanı alalım! Çünkü Yunanistan artık kabak tadı vermeye başladı. Bu sorunları kökten çözelim, gelecek kuşakları yaşanabilir bir ülke bırakalım. Yunanistan' a ağzının payını verelim diyorum. 

O nedenle yayınlanmış olan Navtex' i bir aşama olarak görüyorum. İnşallah devamı gelir ve bütün adalar için aynı içerikli Navtex' ler yayınlar. Ondan sonraki aşama, bu konuyu uluslararası mecralara taşımaktır. Lozan anlaşmasına imza koymuş devletlere bir nota vererek, Yunanistan' ın anlaşma şartlarını ihlal ettiği ve o nedenle adaların statüsünün yeniden belirlemesi gerektiği deklare edilmelidir. Yetmez ama evet(!) devamında konuyu Birleşmiş Milletlerin gündemine getirip, Yunanistan' ın haksız uygulamaları dile getirilmelidir. Hukuku yoldan müracaat edilecek ne kadar mercii makam varsa hepsine taleplerimiz bildirilmelidir. Hatta işi abartmak istersek UEFA' ya bile gidilebilir:) Ondan sonrasını Yunan düşünsün!

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1026 : 15 Eylül 2020, 16:52:18 »
Cihat Yaycı paşa nın veya onun söylediği iddaa edilen eylemler yerine getiriliyor gibi. kendisi bazı adalara abluka altına alınmasını öneriyor.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1027 : 15 Eylül 2020, 16:52:59 »

Yanlış....

Maalesef bu görüşlere katılamayacağım. Her ne kadar CB' yi, iktidar partisini ve onun İslamcı ideolojisini sevmesem de, Libya ve Doğu Akdeniz' deki hak ve menfaatlerimiz açısından uyguladıkları politikaları benimsiyorum. Hatta ben daha fazlasının yapılmasını talep ediyorum. Diyorum ki, Yunanın gırtlağına çökelim ve hakkımız olanı alalım! Çünkü Yunanistan artık kabak tadı vermeye başladı. Bu sorunları kökten çözelim, gelecek kuşakları yaşanabilir bir ülke bırakalım. Yunanistan' a ağzının payını verelim diyorum. 

O nedenle yayınlanmış olan Navtex' i bir aşama olarak görüyorum. İnşallah devamı gelir ve bütün adalar için aynı içerikli Navtex' ler yayınlar. Ondan sonraki aşama, bu konuyu uluslararası mecralara taşımaktır. Lozan anlaşmasına imza koymuş devletlere bir nota vererek, Yunanistan' ın anlaşma şartlarını ihlal ettiği ve o nedenle adaların statüsünün yeniden belirlemesi gerektiği deklare edilmelidir. Yetmez ama evet(!) devamında konuyu Birleşmiş Milletlerin gündemine getirip, Yunanistan' ın haksız uygulamaları dile getirilmelidir. Hukuku yoldan müracaat edilecek ne kadar mercii makam varsa hepsine taleplerimiz bildirilmelidir. Hatta işi abartmak istersek UEFA' ya bile gidilebilir:) Ondan sonrasını Yunan düşünsün!

Cok daha fazlasinin yapilmasi gerektigi konusunda hemfikiriz..

Yapilanlar yanlis degil, eksik diyoruz...

Haklarimizi daha etkin savunmamiz lazim
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 16:58:14 Gönderen: Gökbörü »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1028 : 15 Eylül 2020, 17:13:25 »
Cihat Yaycı paşa nın veya onun söylediği iddaa edilen eylemler yerine getiriliyor gibi. kendisi bazı adalara abluka altına alınmasını öneriyor.

Bu savaş ilanıyla aynı şey... Olmazzzzz

Yapılacak şey basit , kendi tezlerimize göre enerji arama faaliyetlerimize devam edip  bütün doğalgaz ve petrol kaynakların çıkarmak...
İlk saldırıyı bizim yapmamızı bekleyenlere fırsat vermemeli. Onlar ateş açarsa biz haklı oluruz

Ben mutlaka İngiltere,İtalya,İspanya gibi bize karşı ılımlı ülkelerle gizli antlaşmalar yapıp siyasi-askeri destek sağlanmasının gerektiğini düşünüyorum...
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 17:30:18 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1029 : 15 Eylül 2020, 19:49:55 »
Vakit yok... MMU tek şans.... Tüm gücümüzle Mmu'ya yüklenelim....

Ben Hürjet'in uçacağını bile düşünmüyorum... Kokpit, görev bilgisayarı,uçuş sistemleri,iniş takımları vb için sadece bir testbed uçağı olarak kalacaktır.

Stealth bir uçağa çok hızlı ihtiyacımız var...Öncelik MMU...
Hürjet ile uğraşılacağına bu para ve zamanı da F-16 modernleştirmesinde kullanılır...

+1

vallahi bende düşünmüyorum... Uçak yapmak kolay iş değil. Hesapta tank yapacaktık, O projeyi bile tamamlayamadık. Bu motor problemi, Hürjet projesinde de karşımıza çıkacak gibi görünüyor. 

Totem yaptım! benim öngörülerime göre önümüzde 3-5 sene var. Ne yaparsak bu ara dönemde yapacağız. Aksi taktirde tufan geliyor. 'Ortalık karıştı, düzen bozuldu; yetiş ya Muhammed, yetiş ya Ali..!'' dememek için, bazı projelere öncelik vermek gerekmez mi? Savaş kapıda, ona göre!!

Düşünen beyinler için seçenek çok. Olmasa bile yaratırız. Ne demiştik,

1- JF-17' den 1 filo alıp tepe tepe kullanalım. Teröristleri O bombalasın, çift kişilik modellerinde harbe hazırlık eğitimini bunlar versin ve bu arada F-16' ların hal çaresine bakalım.

2- F-16' ların hal çaresine bakamıyorsak, İngilizlere yanaşmayı deneyelim. Belki EF-Th3' lerden 2 filo kadar koparabiliriz.

3- O da olmadı..! mecbur SU-35' in kapısını çalacağız. Görünüşe göre Ruslar dünden razı... Yalnız burada Amerikan kılçığı mutlaka devreye girecektir. Eee O zaman bari F-16/70 ver deriz. Hem onu verme, hem Ruslardan almama müsaade etme! Bi' de utanmadan gidip Yunanistan' la tatbikat yap!

Bütün gemileri yakacaksak; O zaman günah bizden gitti. Vallah agaya söylerim, Çin' i Akdeniz' e davet ederim... O zaman bizim uçaklarda otomatik J-31 oluverir. Önümüzde ki 150 yıl için Türkiye' yi kaybetmiş olursun.

Bu senaryolar, kendi uçağımızı yapmaya fırsat bulamayacağımız argümanıyla dile getirilmiştir. Yapabiliyorsak ne alâ!

Hocam bunu sizin özelinizde tüm bir yerden uçak bulalım, jf-17 alalım, hürjet alalım, Su-35'e bakalım vb. diyen arkadaşlar için söylüyorum.

Şu an Türkiye'nin sayısal anlamda yeni savaş uçağına ihtiyacı yok. Sen bir bak bakalım eldekileri düzenli bir şekilde uçuracak tecrübeli pilot var mı ?  Ne zamana kadro tamamlanır ? Ha Türkiye'nin daha fazla savaş uçağına sahip olması lazım o ayrı bir meseledir.

Bize şu an nitelikli uçak lazım. En birinci nitelikte Stealth. Geri kalan tüm nitelikleri F-16'ları geliştirerek elde etmek mümkün. Çünkü F-16 saf platform olarak çok güçlü bir uçak. Bunun dışında bize stealth kabiliyet vermeyecek bir uçak şu an için envantere alınmayı fayda/maliyet oranında hak etmiyor. (Bence)

Bizim ilk yapmamız gereken bir an önce F-16'larımızı istenen seviyeye getirmek, Stealth jet siha yapmak, MMU üzerine çalışmak. Ayrıca ihracat amaçlı daha önceleri anlattığım gibi muharip hürjet ve/veya stealth muharip hürjet üzerine çalışmak.

Muhtaç olduğumuz avcı, envanterimizdeki asil F-16'larda, mevcuttur!

Buna katılamayacağım malesef hocam.MMU yu beklemek büyük bir kumar oynamaktır.Sanki MMU nun başarıyla seri üretime geçmesi garantiymiş gübi olaya yaklaşmak ileride bize büyük sıkıntılar doğurabilir.Uçak almak bu ülkeyi iflas ettirmez herkes nedense öcü gibi bakıyor yeni uçak alımına.MMU nun herşey yolunda gitse dahi FOC kabiliyeti kazanması nereden bakarsanız bakın 2035 sonrasıdır belki de 2040.Biz bu 20 seneyi sadece 238 adet F-16 ile nasıl geçireceğiz Allahaşkına? Kaldı ki bu rakam aynı kalmayacak kaza kırımlar olacak.Bizim F-16 ların ilk envantere girmeye başladığı 1987 yılından itibaren son parti Block50+ ların alınmasına karar verilen süre içinde yani yaklaşık 20 yılda kaç tane F-16 kaybettiğimize bir bakın.90 lı yıllarda biz 3 tip uçak uçuran nicelik olarak çok daha fazla uçağa sahip bir ülkeydik.Şimdi bu devirde ortam bu kadar gerginken Akdenizde zengin gaz ve petrol yataklarının varlığı keşfedilmişken yunanistan,Mısır gibi dandik ülkeler bile çatır çatır uçak alırken ki İsrailden hiç bahsetmiyorum bile15-20 yıl uçak almadan nasıl bekleriz? Niteliği geçtim F-35 ler gelecek olsa +100 fazla uçağımız olacaktı.E şimdi gelmiyor yerine uçak koymayalım mı yani? Bakın hava kuvvetleri Türkiye için hayati bir güçtür zaafa uğratılması güçsüz düşmesi sonucunda bizim hayati çıkarlarımızı korumamız mümkün değildir.Türkiye derhal şu abd seçimlerinden sonra ki öyle olacağını düşünüyorum F-35 in yerine 4,5 nesil bir uçak almak için girişimlere başlamalıdır ve seçilecek uçak tipine göre lojistik altyapısını da kurmalıdır ve bunun için para harcamaktan da çekinmemelidir.Oluyorsa abd olmuyorsa istikamet doğuya döner her türlü zorluğa rağmen.Yapacak birşey yok.Bu konuda çaresizlik Türkiye çapında bir ülkeye yakışmaz.Unutmayalım ki bu bir gap filler alım olmayacak bu uçaklar 2030 larda da kullanılacak inşallah MMU gelirse birlikte uçacak
« Son Düzenleme: 15 Eylül 2020, 19:53:46 Gönderen: Hyperspace »