Gönderen Konu: Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi (KT-1)  (Okunma sayısı 40773 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Mühendis, uçağın camından fırladı!
« Yanıtla #70 : 18 Mart 2011, 11:44:43 »
Ankara'da akıl almaz kaza... Deneme uçuşu yapan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'ne ait uçak ters döndü. Kolltukta oturan mühendis camdan fırladı. Metrelerce yüksekten yere düşen mühendis, eşine gelen telefonla bulundu

Emre Soncan'ın haberi

Bu esnada, arka taraftaki koltuğun fırlatma mekanizması yanlışlıkla devreye girdi. Kokpitin camı kırıldı ve koltukta oturan mühendis binlerce metreden aşağı düşmeye başladı. Paraşütü açılan mühendis, Beypazarı bölgesine düştü ve şoku atlattıktan sonra hemen eşini aradı: "Karıcığım, uçaktan düştüm."

Eşinin olayı jandarmaya bildirmesiyle ekipler TAI mühendisini hastaneye kaldırdı.

TAI'de şu anda çok önemli projeler yürütülüyor. İnsansız Hava Aracı ANKA bunların başında geliyor. Yine TAI tarafından geliştirilen başlangıç ve temel eğitim uçağı Hürkuş, bu yıl gökyüzüne merhaba diyecek. Uçak, temel gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti ile öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturduğu bir tasarıma sahip olacak. TAI'de modernizasyon projeleri de devam ediyor. C-130 nakliye uçaklarına milli yazılım yükleniyor. Bu projeler devam ederken bir taraftan da eğitim uçaklarıyla test uçuşları gerçekleştiriliyor.

İşte geçtiğimiz günlerde böyle bir uçuş sırasında yaşanan kaza, yürekleri ağızlara getirdi. Uçağın ters döndüğü manevra sırasında fırlatma koltuğu yanlışlıkla devreye giren ve uçaktan düşen TAI mühendisinin durumunun iyi olduğu öğrenildi. Kazazede mühendisin olaydan ufak sıyrıklarla kurtulması, herkesi rahatlattı. Kazayla ilgili teknik çalışmalar devam ediyor.

ZAMAN

http://www.haber7.com/haber/20110318/Muhendis-ucagin-camindan-firladi.php

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #71 : 18 Mart 2011, 11:50:57 »
hem çift kişilik hemde  fırlatma koltuğuna  sahip  ??? uçak neymişki ?  f-16 olmasın.

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #72 : 18 Mart 2011, 12:00:50 »
KT-1 olabilir mi?

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #73 : 18 Mart 2011, 20:22:11 »
KT-1 Kore'nin uçağı değil mi?

TAİ nin uçağına verilen ad ayn mı bimiyorum..

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #74 : 18 Mart 2011, 20:26:35 »
KT-1 den düştü ama ilk okudugumda çok korktum Allah korumuş gerçekten geçmiş olsun.Biraz sakarlık yapmış ama ucuz kurtulmuş.

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #75 : 18 Mart 2011, 20:55:43 »
Kazazede muhendisin bir sakarligi sozkonusu olmamakla birlikte, tam aksine son derece alcak irtifada, tayyare basasagi iken olan bir teknik aksakliktan meydana gelen bu olay aninda son derece cabuk davranarak koltugu devreye sokabilmis ve kendini kurtarabilmis..

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
« Yanıtla #76 : 18 Mart 2011, 20:58:07 »
Ama ilk yaptıgı şey şu olmuş:''Karıcım ben iyiyim uçaktan düştüm.''.Eşini aramış ve iyi oldugunu bildirmiş.

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #77 : 18 Mart 2011, 21:02:59 »
Alıntı yapılan: Falcon
Eşini aramış ve iyi oldugunu bildirmiş.

Eh, kim suclayabilir ki?..  :)

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk