Gönderen Konu: Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi (KT-1)  (Okunma sayısı 41377 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı Projesi
« Yanıtla #40 : 26 Ocak 2011, 23:22:43 »
Geçen bir konuda da sormuştum, "silahlı hürkuşlar", TSK'nın bu yönde bir beklentisi, ihtiyacı, çalışması vs var mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #41 : 26 Ocak 2011, 23:35:22 »
sanırım silahlı kuvvetler ilk ağızdan bir beyanda bulunmadı  basına,ama bakan söylemişti hürkuş silah da taşıyabilecek diye.Muhtemelen Tsk nın da böyle bir isteği vardır.Zaten terörle mücadele icin cas görevlerinde kullanılmak üzere gayet mantıklı geliyor silahlı hürkuş. 

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #42 : 26 Ocak 2011, 23:39:23 »
Geçen bu soruyu sorduğum konuda, Hürkuşun TSK için değil, dış pazarlar için silahlandırılması düşünüyor gibi bir cevap almıştım. Bu daha mantıklı bir cevap. TSK'nın bu tip görevler için silahlı hürkuş kullanmak isteyeceğini pek sanmıyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #43 : 27 Ocak 2011, 00:53:08 »
TSK konvansiyonel bazda kuvvet çarpanı olmayacak bir sistemi tercih etmez bu tip silahlı "pır pır" platformlar COIN operasyonları için maliyet etkinlik arzetmekteler ama söz konusu sofistike bir CAS , muharebe sahası engelleme / tecrit , taarruz gibi görevler ise bu sefer bu "ucuz" platformları pahalılandırmanız lazım oda en baştaki tedarik mantığını çürütmekte.

Saygılar.

Çevrimdışı Hawkerx

• Yarbay John Sheppard
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
« Yanıtla #44 : 27 Ocak 2011, 12:02:51 »
Arkadaşlar o kadar söylendi SH de bile yazıyordu. Hatta Hükuşun silahlı ve silahsız versiyonu kokpit resimleri vardı.

Şöylede bir açıklama hatırlıyorum. Silahlı Hürkuş ordumuzda saldırı helikopteri ve f-16lar arasındaki kritik seviye boşluğunu dolduracaktır.

ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı süper çavuş

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #45 : 27 Ocak 2011, 14:37:09 »
Uçağın önce A modeli yapılacak uçacak sertifikalandırılacak kabul edilecek ardından silah taşıyabilen B modeli geliştirilecek.
Bu B modeli konvansiyonel tehdidin olmadığı ve jetletin kullanımının maliyet etkin olmadığı coğrafyalarda dış pazar için düşünülmekte.
Hürkuş helikopterle jetler arasındaki boşluğu dolduracaktır diyen kim ?
Tekrardan eğer TSK envanterine bu tarz bir bir çözüm koyarsa bu çözüm bomba/roket ,top podu taşıyan "silahlandırılmış" B modeli olmayacaktır konvansiyonel çatışmada hayatta kalabilecek ve gerçek manada taarruz helikopterlerinin önünde görev alıp jetlerin yükünü alabilecek sofistike bir "B" olacaktır.

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #46 : 27 Ocak 2011, 14:42:48 »
Tam olarak ne amaçla kullanılabilir ki bu B modeli. bizim ülke için o zaman geçerli bir yol değil dediğinize bakılırsa. Çünkü kullanım alanları mutlak tehditlerle dolu..

Ben yinede bu uçağı kullanacak yerlerimiz olduğunu düşünüyorum.. Özellikle olası karakol baskınlarında hızları ve caydırıcılıkları göz önünde olabilir..

İlk önce bir uçağı görelimde sonra silah takar yollarız nereye gerekliyse..

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #47 : 27 Ocak 2011, 14:45:37 »
bence baslica ustunluyu helikopterlere gore daha hizli mudahele etme yetenekleri

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #48 : 27 Ocak 2011, 14:58:52 »
t-129  ile  f-16  arasında  nasıl bir  boşluk  varki  bu  uçak  o boşluğu  dolduruyor?

Çevrimdışı shielt

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #49 : 27 Ocak 2011, 15:05:11 »
Evet, Hız büyük avantaj, Bir çatışma bölgesine helikopterin gelmesi nerden baksanız 45 dakika civarı, o da en iyi ihtimalle. tabii yer yer değişir. Ama bir uçağın intikali en fazla 30 dk dır. tabii bu da en iyi ihtimal. Bazen dakikaların değilde saniyeleri önemli olduğu zamanlarda uçaklar çok işe yarar. Özellikle bomba yükleri ve seri hareketleri helikopterlerden bir nebze olsun üstün kılar uçakları. Tabii dez avantajlarıda vardır. mesela uzun süre aynı bölgede kalamaz. veya gelişmiş mühimmat kullanmadıkca hedef alma oranı düşer. Yinede çok büyük caydırıcılığı olur. Tıpkı A-10 lar gibi. Destek uçağı olarak büyük iş yapar. Bakmayın bu tür uçakların küçük göründüğüne, boyundan büyük işler yapar..

Biz amerikanın A-10 ları kullandığı gibi kullanırmıyız bu uçakları bilmem ama bizimde işimize yarayacağı kesindir. Özellikle düşük riskli dar çaplı hava harekatlarında..

Bunlar uçağın silahlı versiyonunu yaptığımız zaman düşüneceklerimiz, Hele bir ilk modeli görelim ondan sonra yorum yaparız... Ne yapalım gönül herşeyi istiyor.. :)