Gönderen Konu: GÜR Sınıfı Denizaltılar milli sistemlerle modernize edilecek  (Okunma sayısı 1420 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
GÜR Sınıfı Denizaltılar, modernize edilecek. Denizaltıların yarı ömür modernizasyonuna ilişkin sözleşme, STM-ASELSAN-ASFAT-HAVELSAN İş ortaklığı (İO) ile SSB arasında imzalandı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde, Türkiye’nin savunma sanayii ve milli teknoloji hamlesinde önemli bir rol üstlenen STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli vurucu unsurlarından denizaltıların modernizasyon faaliyetlerinde kritik görevler almaya devam ediyor.

Denizaltı Filosu Komutanlığı’nın Mavi Vatan’daki bel kemiği; Preveze ve Gür Sınıfı denizaltılarda önemli bir kilometre taşına imza atıldı. Türk Donanması’nın envanterinde yer alan, Preveze Sınıfı Denizaltı Yarı ömür Modernizasyonu Projesi içeriğine Gür Sınıfı Denizaltı Yarı Ömür Modernizasyonu faaliyetlerini de ekleyen Sözleşme Değişikliği STM-ASELSAN-ASFAT-HAVELSAN İş ortaklığı (İO) ile SSB arasında 17 Ocak 2024 tarihinde imzalandı.

Sözleşme ile ilk aşamada, İş Ortaklığı tarafından Gür Sınıfı Denizaltıların kritik bazı seyir, makine ve muhabere sistemlerinin modernize edilmesi hedefleniyor. STM’nin sistem tedarik ve platform entegrasyonu sorumluluğunu üstlendiği projenin 6 yılda tamamlanması planlanıyor.

Denizaltılara Milli Savaş Yönetim Sistemi Platform Entegrasyonu STM’ye Emanet

Preveze-YÖM projesi ile çerçevesi çizilen tedarik ve entegrasyon işlemlerinin yanı sıra TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen Milli Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi (MÜREN) ile ADVENT MÜREN Savaş Yönetim Sistemlerinin PREVEZE ve GÜR Sınıfı Denizaltılara, platform entegrasyonu faaliyetleri de STM sorumluluğunda yürütülüyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nde 2004 yılından itibaren göreve başlayan 4 adet Gür Sınıfı Denizaltı bulunuyor.

https://www.savunmasanayist.com/gur-sinifi-denizaltilar-milli-sistemlerle-modernize-edilecek/

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
Ynt: GÜR Sınıfı Denizaltılar milli sistemlerle modernize edilecek
« Yanıtla #1 : 19 Şubat 2024, 21:44:32 »
Iyi güzel de 6 yıl uzun değil mi?

Cok kapsamlı şekilde mi elden geçiyor,  denizcilik bilgim çok sınırlı ondan soruyorum

6 senede değişik tersanelere versen 6 denizlati yaparsın sıfırdan...
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2024, 21:45:07 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 19 Şubat 2024, 21:49:15 »
Sayı belirtilmemiş yada benim gözümden kaçtı

4 gür
4 Preveze

Denizaltımız var yani toplam 8 denizaltı modernize edilecek.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #3 : 19 Şubat 2024, 21:50:35 »
Gemiler aynı yıl üretilmedi aynı yıl neden yaşlansınlar
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 19 Şubat 2024, 21:51:26 »

4 gür
4 Preveze

Prevezeler hali hazırda modernize ediliyor zaten buna 4 adet Gür sınıfını da dahil ettiler ondan Preveze sayısını vermemişlerdir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 19 Şubat 2024, 21:59:17 »
Gemiler aynı yıl üretilmedi aynı yıl neden yaşlansınlar

Eyvah eyvah sn.putty bunu siz söylemeyin gülmekten yerlere yattım

"Yaş ile alakalı değil modernizasyonlar her zaman "

Bazen gövde ömrü bazende teknolojik ömrü arttırmak için yapılır.

Mevcut naviyonik sistemler eski etkisiz modası geçmiş olacak ki bu yüzden modernize ediliyorlardır.teknolojik ömürlerini arttırmak için

F16 CCIP misali
« Son Düzenleme: 19 Şubat 2024, 23:45:07 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 19 Şubat 2024, 22:00:25 »

4 gür
4 Preveze

Prevezeler hali hazırda modernize ediliyor zaten buna 4 adet Gür sınıfını da dahil ettiler ondan Preveze sayısını vermemişlerdir.
Yok ben onu sn. gökbörünün 6 adet denizaltı demesine istinaden söyledim

Çevrimiçi Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 19 Şubat 2024, 22:18:58 »

Envarterdeki tüm denizaltılar Akya ve Atmaca atma kabiliyeti kazandırılmak isteniyor sanırım ve tabii başlamışken ortak diğer modernizasyonlar.

Aslında bize çalışır halde her türlü denizaltı lazım bence Stm500 gelesiye kadar Ay sınıfları da biraz modernizasyon geçirir.

Akdeniz'de ihtilaflı bölgelerde, Rum ve Yunanistan tarafından doğalgaz bulundu haberleri geliyor.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 19 Şubat 2024, 23:18:02 »

Envarterdeki tüm denizaltılar Akya ve Atmaca atma kabiliyeti kazandırılmak isteniyor sanırım ve tabii başlamışken ortak diğer modernizasyonlar.

Aslında bize çalışır halde her türlü denizaltı lazım bence Stm500 gelesiye kadar Ay sınıfları da biraz modernizasyon
Ay sınıfının iki adedi emekli edilip test ve eğitim için ayrılacaktı. Geriye kalan iki adedi de modernize edilip kullanıma alınacak idi. 4 adet Preveze denizaltısı yarı ömür geliştirme safhasındalar. Bu arada MÜREN sistemi ile de donatılacaklar.
6 adet Reis sınıfı ile denizaltı filomuz 16 adete yükselecek. Kullandığımız yerli sistemlerin rakip donanmaların tanımadığı tasarım olmasından kaynaklanan büyük bir avantajımız olacak.
STM-500 denizaltıları da bizim gizli silahımız olacak.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 20 Şubat 2024, 11:52:10 »
arkadaşlar ne kadar aviyonik koyarsanız koyun en fazla 3 ay sürer benim şahsi düşüncem denizaltılar uzatılıp midlasın denizaltı versiyonunu dikey lançer olarak montaj yapacaklar ayrıca topido atım kovanlarının atmaca,gezgin ve diğer füzelerin atılacağı şekilde yenilenecek ayrıca başka ek özelliklerde kazanılacak eğer böyle olmasa 6 yıl kesinlikle sürmez.
Ben yıllarca gemiler montaj ve demontaj ve onarım yaptım.
En büyük bakım onarım en fazla 6 ay sürer...