Gönderen Konu: TÜRKİYE ESSI PROJESİNE KATILDI  (Okunma sayısı 940 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
TÜRKİYE ESSI PROJESİNE KATILDI
« : 15 Şubat 2024, 17:34:45 »
Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorious, Türkiye ve Yunanistan’ın Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi’ne (ESSI) katılacaklarını duyurdu. ABD’nin F-16’lara yeşil ışık yakması sonrasında Türkiye’nin şimdi de ESSI’ye katılacak olması, NATO müttefikleriyle bağları güçlendirecek önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

https://www.milliyet.com.tr/dunya/turkiye-essi-projesine-katildi-almanlar-duyurdu-patriot-ve-eurofighter-ucaklari-masada-7079537

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: TÜRKİYE ESSI PROJESİNE KATILDI
« Yanıtla #1 : 15 Şubat 2024, 17:56:31 »
Eurofighter'ın ayak sesleri olabilir mi acaba ?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #2 : 15 Şubat 2024, 18:05:09 »
Radar ağı için Türkiye çok gereklide onun için. ABD bile benzer sistem için Türkiye de erken ihbar radarı konuşlandırmak zorunda kaldı İsrail Azerbaycan da radar kurdu. Bu iş uzaydan yada gemiden olmuyor karasal radarlar lazım. Biraz buda mecbur bırakmış olabilir fikrimce

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 15 Şubat 2024, 22:12:04 »
Şimdi uzun uzun okuyamıyacağım

Sistem veya radar ağı neyi kapsıyor Avrupa'nın balistik füzelere karşı erken uyarı radarı gibi birşey mi?

Açıklayabilecek biri var mı?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2024, 22:29:00 »

Sistem veya radar ağı neyi kapsıyor Avrupa'nın balistik füzelere karşı erken uyarı radarı gibi birşey mi?

Aynen öyle fakat radarlarla birlikte savunma sistemleri de kurulacak. Orta menzil hava savunması için İRİS-T SLM, uzun menzilli hava savunması için Patriot, atmosfer dışı savunma içinse Arrow 3 kullanmayı düşünüyorlarmış. Bizimkilerde Hisarlarla, Siperlerle katılmayı teklif etmişler.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 15 Şubat 2024, 23:10:53 »

Aynen öyle fakat radarlarla birlikte savunma sistemleri de kurulacak. Orta menzil hava savunması için İRİS-T SLM, uzun menzilli hava savunması için Patriot, atmosfer dışı savunma içinse Arrow 3 kullanmayı düşünüyorlarmış. Bizimkilerde Hisarlarla, Siperlerle katılmayı teklif etmişler.

Çok güzel bir gelişme o zaman hem yerli sistemlerin devreye sokulması hemde NATO ile iyi ilişkiler geliştirmek için yerinde karar

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 136
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 15 Şubat 2024, 23:33:59 »
Ben Avrupa ya da ABD ile ortak girilen hiçbir savunma ortaklığı/sistemin bıçak kemige dayandiginda bizi koruyacagina inanmıyorum...adamlar parasiyla mal satmaya bırakın parasini verdigimiz aleti bize vermiyorlar

En iyi ihtimalle bizi on uyarı sistemi olarak kullanma pesindeler, en kötü ihtimalle bizim savunma sistemlerine erişim/baglanti sağlayıp gerektiğinde etkisiz hale getirme pesindeler...

Umarım ne sistem varsa ya da ileride olacaksa hepsinden gerektiginde saniyeler içinde  çıkıp kendi sistemlerimizi onlardan soyutlayarak kullanabilme kaabiliyetimiz vardır ve bunlar dusunuluyordur..

What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 15 Şubat 2024, 23:39:16 »
Ben Avrupa ya da ABD ile ortak girilen hiçbir savunma ortaklığı/sistemin bıçak kemige dayandiginda bizi koruyacagina inanmıyorum...adamlar parasiyla mal satmaya bırakın parasini verdigimiz aleti bize vermiyorlar

En iyi ihtimalle bizi on uyarı sistemi olarak kullanma pesindeler, en kötü ihtimalle bizim savunma sistemlerine erişim/baglanti sağlayıp gerektiğinde etkisiz hale getirme pesindeler...

Umarım ne sistem varsa ya da ileride olacaksa hepsinden gerektiginde saniyeler içinde  çıkıp kendi sistemlerimizi onlardan soyutlayarak kullanabilme kaabiliyetimiz vardır ve bunlar dusunuluyordur..

Ben farklı düşünüyorum sn.Gökbörü.

Yıllarca o Avrupalı ve Amerikalı diye dışladığımız bana göre dostumuz olarak kabul edilen müttefiklerimiz sayesinde bu zamanlara geldik.

Onların verdiği

Tanklar
Gemiler
Denizaltılar
Uçaklar
Helikopterler
Füzeler

Sayesinde sıcak bir savaş görmedik bunu gözardı etmemeliyiz

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 15 Şubat 2024, 23:43:18 »
Hadi ya diyeceğim, sen alınma . Ama çok iddialı laf söyledin. Ortaya koyman lazım, sloganvari kalmasını.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 15 Şubat 2024, 23:48:45 »
Çok iddalı laf etmedim üstüme alınayım mı...😁

Benim birşey dememe gerek yok ki bir bize bakın birde komşularımıza hepsi sıcak savaş görmüş toprakları parçalanmış yok olma aşamasına gelmiş..

Biz bunları yaşamadıysak bu NATO ve bize verdiği ürünler sayesinde..