Gönderen Konu: Tobol Elektronik Harp Sistemi  (Okunma sayısı 1422 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
Tobol Elektronik Harp Sistemi
« : 24 Ocak 2024, 08:41:10 »
Rusya Avrupa'da savaş başlattı! İlk hedef Polonya ve İsveç

Rusya Avrupa'nın merkezine dev bir jammer-elektronik savaş cihazı (EWS) yerleştirdi. Cihaz Polonya ve İsveç'in GPS vericilerini etkisiz hale getirildi.

Cihaz Polonya ve İsveç'in GPS vericilerini etkisiz hale getirildi. 'Tobol' isimli cihazın daha önce de Starlink uydularını engellediği ortaya çıktı. NATO'nun ise karşı bir teknoloji ile cevap vermesi bekleniyor.

Küresel istihbarat gelişmelerine yer veren yayın organı Intelligence Online’da (IO) yayınlanan yazı Rusya’nın dev bir jammer-elektronik savaş cihazını (EWS) Avrupa’nın göbeğine yerleştirdiğini ortaya koydu. Rusya’nın Litvanya ile Polonya arasında, Baltık Denizi kıyısında yer alan Kaliningrad kentine yerleştirilen 'Tobol' sisteminin Avrupalı istihbarat örgütlerini “alarm durumuna geçirdiği” ifade ediliyor.

Rusya’nın Kaliningrad kentindeki 'Tobol' kompleksinin uydu görüntüsü.

APARTMAN BÜYÜKLÜĞÜNDE RADAR

Rusya’nın en gizli askeri teknoloji projelerinden kabul edilen ‘Tobol önleme ve elektronik harp cihazının’ iki ayrı görevi yerine getirmek üzere tasarlandığı bilinmekte. Cihaz karadan ve havadan gelen tüm füzelere karşı etkin. Sistem diğer yandan savaş uçağı, İHA/SİHA’lar ya da helikopterler gibi araçların elektronik sistemlerini engelleyen ya da bozan bir yer istasyonuna da sahip. Ancak savaş cihazını Avrupa ülkeleri ve NATO için tehlikeli hale getiren özellik ise Tobol’un uzaydaki uyduların veri akışını bile engelleyebilecek gelişmiş radar, önleme ve bozma ‘elektronik statik sistemlerine’ sahip olması. Kaliningrad kenti limanı başta olmak üzere kentin farklı noktalarına yerleştirilen uydu bağlantılı kürelerin görevi Batı’nın uydu iletişimini bozmak ve engellemek. Tobol sisteminin radar küresinin ise neredeyse bir apartman büyüklüğünde olduğu ifade ediliyor.

STARLINK UYDULARINI BOZDU

Rusya, Tobol sistemini ABD’li milyarder iş insanı Elon Musk’ın SpaceX projesi kapsamında dünyanın farklı bölgelerine internet erişimi sağlayan Starlink uydularına karşı da kullandı. ABD merkezli Washington Post gazetesinin verdiği bilgilere göre 2023 Nisan ayında Rusya GPS sinyallerine erişerek Starlink uydularının dünyaya internet erişimini yaklaşık 20 gün kadar kesintiye uğrattı. Pentagon’dan sızdırılan belgeler sayesinde varlığı öğrenilen Tobol sisteminin Rusya’da ‘14Ts227’ adıyla kodlandığı da ortaya çıkmıştı.

ABD CEVAP VERECEK

Pentagon belgeleri ABD’nin askeri uydularından Kiev’e gönderilen ve Ukrayna’nın Rusya’ya karşı SİHA saldırıları için planlama yapmasına yardımcı olan görüntü sinyallerinin de Tobol tarafından “büyük oranda etkisiz hale getirildiğini” ortaya koymakta. Belgelere göre ABD uydularının sinyallerini “düşük frekansa çekerek” Tobol saldırılarından kurtulma çabaları da beklenen sonucu vermedi. Rusya bu kez de uydu sinyallerini yer alıcı istasyonlarına ulaşırken yakaladı. ABD’nin Tobol karşısında yeni bir askeri teknoloji uygulamayı planladığı da iddia edilmekte.

7 BÖLGEYE YERLEŞTİRİLDİ

ABD merkezli Güvenli Dünya Vakfı verilerine göre Rusya’da yedi büyük Tobol kompleksi bulunuyor ve bu savaş komplekslerinin tamamı Rusya'nın Batı uydularını takip eden uzay gözlem istasyonları ile aynı bölgelerde yer alıyor. Bu bölgeler arasında Moskova, Sibirya ve Ukrayna'nın doğusu da yer almakta. SWF’nin Rusya’dan elde ettiği bilgilere göre sistemin baş tasarımcısı Vladimir M. Vatutin, Tobol’un “yüzde 90 oranında uydu verilerini engelleyebildiğini” iddia etmekte.

DONETSK’İ KİTLEDİ

Rusya’nın Tobol’u Ukrayna'da ise ilk kez geçtiğimiz Temmuz ayında denediği biliniyor. Washington Post’un elde ettiği bilgilere göre mobil Tobol sistemi Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesine yerleştirilmiş durumda. Donetsk bölgesini savunan Ukrayna birliklerinin komutanı Albay Pavlo Palisa da bölgedeki Tobol faaliyetleri dolayısıyla havadan hiçbir saldırı ve iletişim gerçekleştiremediklerini ifade etmekte.

AVRUPA DİKEN ÜSTÜNDE

IO ise Rusya’nın Tobol’u Polonya’ya karşı da kullanmaya başladığı bilgisini vermekte. Elde edilen bilgilere göre Kaliningrad'da konuşlanmış sistem 18 Ocak günü faaliyete geçirildi ve bu tarihte Polonya’nın yarısında GPS verileri belirli bir süre için engellendi. Rusya’nın Avrupa’daki elektronik savaş faaliyetlerine hız vermesi dolayısıyla Avrupalı istihbarat örgütlerinin karşı önlem planladıkları da ifade edilmekte.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3385233-rusya-avrupada-savas-baslatti-ilk-hedef-polonya-ve-isvec

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
Ynt: Tobol Elektronik Harp Sistemi
« Yanıtla #1 : 24 Ocak 2024, 11:28:53 »
Soğuk savaşın dev silah projeleri geri dönüyor galiba. Dev uçaklar helikopterler uzay mekikleri füzeler. 21 yy ın bilim üretim teknoloji ekonomi imkanları ile 1960-70 motivasyonu bir araya gelince ortaya çıkacaklar beni korkutuyor. Öyle bir çağdayız ki 1960-1970 lerin sadece yarım düzine ülkesinden ibaret süper güçlerinin başardıklarının bir çoğunu şimdi orta karar ülkeler bile başarabilir birde o boyutu olacak işin. Tekrar bir silahlanma periyoduna giriyor dünya. Bize etkisi tam zıt ihtimaller içerebilir. Belki biz dünya silahlanmayı savsakladığı dönemde motive olup iyi pozisyon aldığımız için ticari bir başarı sağlayabiliriz belki de tam tersi bir anda gücü yeten her ülke silaha abanınca bizim yükselişimiz silikleşebilir. Öyle bir çağki bugün Bulgarlar bile silahlanmaya bizim kadar motive olsa ürettiğimiz hemen her şeyi üretebilirler

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2 : 24 Ocak 2024, 13:26:16 »
Soğuk savaşın dev silah projeleri geri dönüyor galiba. Dev uçaklar helikopterler uzay mekikleri füzeler. 21 yy ın bilim üretim teknoloji ekonomi imkanları ile 1960-70 motivasyonu bir araya gelince ortaya çıkacaklar beni korkutuyor. Öyle bir çağdayız ki 1960-1970 lerin sadece yarım düzine ülkesinden ibaret süper güçlerinin başardıklarının bir çoğunu şimdi orta karar ülkeler bile başarabilir birde o boyutu olacak işin. Tekrar bir silahlanma periyoduna giriyor dünya. Bize etkisi tam zıt ihtimaller içerebilir. Belki biz dünya silahlanmayı savsakladığı dönemde motive olup iyi pozisyon aldığımız için ticari bir başarı sağlayabiliriz belki de tam tersi bir anda gücü yeten her ülke silaha abanınca bizim yükselişimiz silikleşebilir. Öyle bir çağki bugün Bulgarlar bile silahlanmaya bizim kadar motive olsa ürettiğimiz hemen her şeyi üretebilirler

Herşey doğru da hocam Bulgaristan örnegine katılmam mümkün değil. Siz Türkiye gibi 85 milyonluk büyük bir ülke ile Bulgaristan gibi 7 milyonluk bir ülkeyi kıyaslamaya kalkarsanız hata edersiniz.

Türkiye'nin savunma sanayi altyapısı yılların getirdiği birikimlerle kuruldu. Yüzlerce projeyi, ürünü Bulgarların bir çırpıda üretmesi mümkün değil. Kusura bakmayın fakat bu örneğiniz biraz abes olmuş.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 13:27:10 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #3 : 24 Ocak 2024, 15:03:36 »

Herşey doğru da hocam Bulgaristan örnegine katılmam mümkün değil. Siz Türkiye gibi 85 milyonluk büyük bir ülke ile Bulgaristan gibi 7 milyonluk bir ülkeyi kıyaslamaya kalkarsanız hata edersiniz.

Türkiye'nin savunma sanayi altyapısı yılların getirdiği birikimlerle kuruldu. Yüzlerce projeyi, ürünü Bulgarların bir çırpıda üretmesi mümkün değil. Kusura bakmayın fakat bu örneğiniz biraz abes olmuş.
Sayin putty nin dedigi gibi olsaydi yunanlar bizi 2 defa gecmis olurdu. Niyetleri var ama icraatleri yok.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2024, 15:11:47 »
15 yıl sonra savunma sanayinde Yunanistan İsrail gibi bir devlet olduğunda beni hatırlayın olurmu. Buraya yazdım

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 24 Ocak 2024, 15:18:17 »
Yunan milleti acayip derecede keyfine düşkün, siestacı, işin kolayına kaçar bir halde. O eski becerikli köylüleri bile yok. Kendi uçak, gemi ve silahlarının bakımını bile yapamayan bir kültürden bahsediyoruz. ABD, AB sermaye, teknoloji transferi yapsa bile kültürel yapıları son derece sıkıntılı.

Biz ise dünyanın en fazla çalışan iş gücüne sahibiz, bakmayın verimlilik söylemlerine, o üretilen malların marka değeri olmamasından kaynaklanıyor.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 24 Ocak 2024, 15:43:53 »
15 yıl sonra savunma sanayinde Yunanistan İsrail gibi bir devlet olduğunda beni hatırlayın olurmu. Buraya yazdım

Hocam kusura bakmayında 15 sene bizim de elimiz armut toplamayacak.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #7 : 24 Ocak 2024, 15:59:40 »
söyleneni doğru anlayamayanlara cevap vermiyorum

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 24 Ocak 2024, 16:05:36 »
söyleneni doğru anlayamayanlara cevap vermiyorum

Doğrudur sayın putty anlayışım kıttır. Belki de siz bazı şeyleri fazla gözünüzde büyütüyorsunuzdur? Neyse buna da cevap verme zorunluluğunuz yok konumuza dönelim artık.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 16:06:19 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #9 : 24 Ocak 2024, 17:45:29 »
fırtına ben sana bir şey anlatmaya çalışıyorum devir değişti diyorum artık bilgiye erişim eskisi gibi değil diyorum küçük ülkelerde isterlerse bir çok şeyi artık yapabilirler diyorum Bulgaristan bile istese yapabilir diyorum sen koca paragraftan dikkatini Bulgaristan ın bir şey yapabilme kapasitesine kafa yormayı seçiyorsun. Bir adam hakkında bir paragraf yazı yazsam sonuna da ayı gibi güçlü biri yazsam sen o paragraftan sonuç çıkarabilmek için ayının gücünü mü araştırırsın. Bunu yazana sen yanlışsın ayı bir ton güçte dedim mi adam kızar yani. Söyleneni anla diyorum kötü bir şey demiyorum Müslüman akıllı olur
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 17:49:36 Gönderen: putty »