Gönderen Konu: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.  (Okunma sayısı 4038 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.
« Yanıtla #30 : 05 Ocak 2024, 16:32:05 »
MKE için attık tutuk angarya işi çok dedik ama tabloya bakar mısınız iyi kazanmışlar

MKE güzel satışlar yapmış lakin Sn putty eğer yüksek hacimli roketatar, 155lik 105lik top mühimmatları, 120'lik tank mühimmatları ve 35mm 25mm gibi zırh delici mühimmatları, her türlü ATGM mühimmatlarını tam manasıyla yeterli sayıda üretebilseydi, şu an MKE için 2-3 milyar dolar ihracatları konuşuyor olacaktık. (Ukrayna'nın aylık sadece 122'lik roketatar ihtiyacı 250-350 milyon dolar olduğu söyelniyor.)

MKE sayesinde tutturmak istediğimiz hedefide çok rahatlıkla sağlayacaktık. MKE kazandığı karlılık ile ileride girmeyi hedeflediğimiz projeleri kendi finansmanı ile bugün girecekti.  Biz bu fırsatı kaçırdığımız için eleştiriyoruz. Olası savaş senaryosunda Türk ordusunu besleyememesi başlı başına çok tehlikeli zaten.

Amerika İsrail için kendi deniz kuvvetlerinin ve deniz piyadelerinin mühimmatlarını vermek zorunda kaldı. Aslında İsrail savaşı başlamasıyla Batı Ukrayna'yı biraz terk etmiş oldu. Bu dönemde Amerika Pakistan'dan bile roketatar mühimmatlar almak zorunda kaldı. Kısacası biz Ukrayna'ya üretmesek bile Amerika bizim üzerimizden Ukrayna'ya vermek zorundaydı. Akıllı bir ticari politikayla da tüm paramızı alırdık.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı AlicanAli__

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 05 Ocak 2024, 16:36:34 »
MKE için attık tutuk angarya işi çok dedik ama tabloya bakar mısınız iyi kazanmışlar

Zaten sayın Merzionlunun dediği bu sanırsam, ballı yerlere odaklanıp asıl gerekli ve elde edilmesi zor olan ürünleri seri üretmiyorlar. Deli gibi fişek satıyor, ama ayda 1 boran obüs üretebiliyorlar. Oysa fişek işi bir şekilde çözülür ama 155mm top ve boranları bunlardan başka üretecek yok.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 05 Ocak 2024, 16:51:22 »
Zaten sayın Merzionlunun dediği bu sanırsam, ballı yerlere odaklanıp asıl gerekli ve elde edilmesi zor olan ürünleri seri üretmiyorlar. Deli gibi fişek satıyor, ama ayda 1 boran obüs üretebiliyorlar. Oysa fişek işi bir şekilde çözülür ama 155mm top ve boranları bunlardan başka üretecek yok.

Hay klavyenize sağlık! Aynen öyle. Hacimli ve kaliteli seri imalatı:

-nasılsa bir şekilde yürüyecek,
-kârsız
-angarya

iş olarak gördüler bence, 10 yıllar boyunca. Yönetimsel zihin eforunu bu alana değil, bürokrasiye açtırdıkları ballı-çörekli alanlara hasrettiler, diye düşüüyorum. Mühimmat kayıtlarındaki tırtıklamaları örtbas etmek için, "yıllık geleneksel MKE fabrikası yangını şenliği(!)" düzenlediklerine dair dedikoduklar işittim.

Ayda 1 adet Boran üretmek nedir arkadaş? Kaan mı bu? Ayıp yani. Bunu şirket broşürüne yazmaya utanırsın, eğer normal birisi isen.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2024, 16:58:56 Gönderen: Merzifonlu »

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 05 Ocak 2024, 16:55:17 »

Fişekler için Mite Defence diye özel bir şirket kuruldu. Aslında mümkün ise MKE'nin fişek fabrikalarını obüs ve diğer ürünler için revize edilebilir. İçinde bulunan fişek üretim makinaları Sarsılmaz ve Canik'e aktarılabilir. Bu 3 şirket kendi aralarında fişek üretimini bölüşerek agresif fiyat politikaları ve yeni nesil üretim teknolojileri ile yurtdışı ihracat pazarlarıyla istediğimiz başarıları getirebilir. Örneğin Sarsılmaz 35mm 30mm 25mm 40mm ileride olursa 50mm farklı türdeki mühimmatlara odaklanabilir. Canik, Amerika pazarında etkili olduğu için 9mm 5,56 7,62x51, 7,62x39 gibi küçük kalibre mühimmatlara yönelebilir hem de marka bilinirliği ile Amerikan sivil silah pazarından ciddi paylar alabilir. Amerikan iç pazarının fişek satışının yüzde 10'unu üretse bile muhteşem olur. Mite Defence'de TSK ve diğer ordulara küçük kalibre üretimi yapabilir.
 Bu sayede esnek, dağıtık mimaride ve özel sektörde fişek hatlarımız olur.

MKE'de bu tip ürünlere yönelmek ve üretmek zorunda kalır. Ama yine söylüyorum MKE'de baştan sona bir kadro yapılanması olmadan o üstündeki hantallığı atılamaz, zihniyet olarak eskimiş ve köhnemiş bir yapısı var.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 05 Ocak 2024, 16:57:18 »

Hay klavyenize sağlık! Aynen öyle. Hacimli ve kaliteli seri imalatı:

-nasılsa bir şekilde yürüyecek,
-kârsız
-angarya

iş olarak gördüler bence, 10 yıllar boyunca. Yönetimsel zihin eforunu bu alana değil, bürokrasiye açtırdıkları ballı-çörekli alanlara hasrettiler, diye düşüüyorum. Mühimmat kayıtlarındaki tırtıklamaları örtbas etmek için, "yıllık geleneksel MKE fabrikası yangını şenliği(!)" düzenlediklerine dair dedikoduklar işittim.

Ayda 1 adet Boran üretmek nedir arkadaş? Kaan mı bu? Ayıp yani. Bunu broşürüne yazmaktan utanırsın, eğer normal birisi isen.

Ellerindeki bu tip fabrikaları Asfat alabilir. Zaten 20'nin üzerinde askeri fabrika var MKE'nin yaptığı işi gayet bilen ve deneyime sahip bir kadro var Asfat'ta. Ayrıca bu tip fabrikalar Asfat'a daha uygun sanki.
« Son Düzenleme: 05 Ocak 2024, 16:58:03 Gönderen: Kaptan-I Derya »

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 05 Ocak 2024, 17:57:23 »
Hemen sayısal eyyorlama yapayım.

* 105 mm hafif top ihtiyacı takribi 1000 diyelim. (komando tugayı+hudut tugay ve alayları+yurt içi ve dışı üs bölgeleri)

* topun ömrünü genel olarak tüm askeri malzemelerdeki gibi 40 yıl kabul edebiliriz.

* halihazırda kullanımdaki tüm topların muhtelif yaşlarda eski ve yenilenmesi gerektiğini kabul edelim.. Tüm topların yarı sayısını oluşturan en eski topları yenilemek için hedeflenen süreyi 10 yıl, müteakiben  daha yeni olan diğer yarısını da ömür devrinde 40 yıl sonuna kadar değistirmeyi planladığımızı kabul edelim.

Buna göre ;

*öncelikle en eski 500 topu 10 yılda değistirmek ve tamamlamak için İlk 10 yıl boyunca yılda 50 top üretimi;

*Müteakiben daha yeni 500 topu değistirmek icin 11 ilâ 40 yıl arasındaki 30 yıl boyunca 500/30=yılda 16-17 top üretimi yeterli olacaktır.

*Tüm üretimi ömür devri temposuyla yapmak da mümkün. Bu durumda 1000/40= yılda 25 top üretimi gerekir.  Bunları sürdürülebilir üretim planlaması mantığı ile ve yuvarlak farazi 1000 rakamı üzerinden anlaşılsın diye yazdım.

Gelelim açıklanan yıllık üretim kapasitesi olan 15'e ; buna göre 40 yılda 600 üretilebileceğinden planlanan top ihtiyacı gerçekte 600 civarı diyebiliriz.

Kadro gerçekten de 600 bile olsa ihracat yapmak isteyen veya seferberlik durumunu  düşünen birisi  üretim bandı kapasitesini en az bir o kadar daha fazla kurmalıydı ve hatta başka askeri fabrikalarda da zorunlu hallerde üretim için kullanılabilecek , barışta ise  fabrika seviyesinde bakım yapabilecek yedek bant ve tezgahlar da bulundurmalıydı.

Sonuç olarak yılda 15 top üretimi konusunda mke'ye zayıf verdim. Otur sıfır!!!
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2024, 17:59:59 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 05 Ocak 2024, 19:39:03 »

MKE ihracaatı 3.sırada gözüküyor...

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #37 : 05 Ocak 2024, 23:12:27 »
Sevgili Mehmet Bey kötümser bir tahmin yapayım. Topların hizmet ömrünü 40 yıl değil tıpkı eldekiler gibi 50 hatta 60 yıl kabul edelim. Buna göre planlanan toplam ihtiyaç 750-900 adet olur. Üzgünüm.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 06 Ocak 2024, 05:48:32 »
Sevgili Mehmet Bey kötümser bir tahmin yapayım. Topların hizmet ömrünü 40 yıl değil tıpkı eldekiler gibi 50 hatta 60 yıl kabul edelim. Buna göre planlanan toplam ihtiyaç 750-900 adet olur. Üzgünüm.

İhtiyaç öyle bile olsa, topçu sistemleri sahada dronların öncelikli hedefi haline geldiler. Ne kadar korursanız koruyun, topçu sistemlerinin kaybı, önceki savaşlara nazarın artan ölçülerde ve kaçınılmaz olacak. Durum böyleyken, iş dönüp dolaşıp üretim kapasitesine dayanıyor.

Ayda 1 adet Boran üretmekle bir yere varılamaz. Ha, şunu yazsalar şirket broşürüne, o kabulümdür: "Ayda 1 adet Boran üretiyoruz şu anda. Ancak, emir geldiği anda ve herhangi bir hazırlığa gerek duyulmaksızın, fabrikanın ayda 10 adet Boran üretebilecek kapasitesi vardır." Yazmışlar mı bunu broşüre? Hayır, bildiğim kadarıyla yazmamışlar.
« Son Düzenleme: 06 Ocak 2024, 07:35:23 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #39 : 06 Ocak 2024, 18:46:08 »
Boran özelinde şöyle bir durum da olabilir. Malum, Boran çekili ve hafif bir top. Bu sebeple sadece komando tugayları için düşünülmüş olabilir. Bu durumda 100 adetlik ihtiyaç aslında toplam ihtiyaç da olabilir.