Gönderen Konu: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.  (Okunma sayısı 4034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
Ynt: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.
« Yanıtla #20 : 19 Aralık 2023, 12:26:20 »
Bu üretim problemimizin temel sebebi sanayi ülkesi olamamamız. Avrupa’nın büyük şirketleri askeri kabiliyetlerini sivil pazara aktararak (her alanda olmasa da) üretim devamlılığı ve verimliliğini sağlıyor. Bizim askeri endüstrimizde doğal olarak sadece kafa yapısı askeri ürün geliştirmede. Onun dışındaki endüstrilerde beyaz eşya ve otomobilde varız. Başka sektörlerde hacimli bir üretimimizde yok bu da genel endüstrimizin problemli olmasıyla kaynaklı. Savunma sanayi mühendislerimize de hak veriyorum sivil alana girmemesinde , zaten elde kısıtlı bir mühendis var. Üstüne kısıtlı bir Ar-Ge bütçesi. Yığınla proje ne yapsınlar. Bu sorun Türk sanayicisinin sorunudur. Ülkedeki her şeye ASELSAN TUSAŞ TÜBİTAK vs vs yetişemez. Bayrak şirketlerimiz hep savunma sanayi odaklı olduğu için hep onların ortaya koyduğu birşeyler ile bazı gelişmeler ortaya çıkıyor. Bu böyle ne kadar zorlasak da gitmez. Farklı bir yöntem koymalıyız.
120mm top özelinde söylenebilecek bir şey yok. Öngörüsüzlük.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 12:28:37 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #21 : 19 Aralık 2023, 12:38:52 »
Türkiye Cumhuriyet öncesinde savaşlardan kafasını kaldıramadı neden gelişemediğinin savunması var ama uzun savaşsız Cumhuriyet döneminde neden kalkınamadık bunun izahı yok. Bayağı kalkındık ama layığı bu değil bu güzel ülkenin. Bizim şu anda Fransa olmamız gerekirdi. Nedeni belli bizim her kesimimizin bir gizli mevzusu var kalkınmak hep ikinci önemde kalmış önce gaye olsun biz her türlü kalkınırız düşüncesinde yıllarımız geçti. Bakın bu son 20 yılda aynısı oluyor tam zıttı iktidar ama bununda kalkınmaktan daha ulvi dertleri var. Ne oldu duvara tosladık kalkınma yolunda yine. Bunlarda fasa fiso çıktılar al birini vur öbürüne. Şu ülkeyi 20 seneliğine Portekiz'e verelim bize 20 yıl sonra Fransa gibi bir ülke geri verirler. Hitit devleti Yunan devleti Osmanlı devleti Anadolu'da süper güç oldu biz olamadık toparlayamıyoruz bir türlü bir asır geçti hala perişanız bu Cumhuriyeti bir türlü ihya edemedik yazık bize
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 12:44:44 Gönderen: putty »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 19 Aralık 2023, 14:47:25 »
Bir sürü hatamız, yanlışlarımız var. Lakin yine de Cumhuriyet başarılı, haksızlığa gerek yok. Evet, diğer devletler de savaş gördü ama hiç birisi eğitimli nüfusunu kaybetmedi. Biz savaşlarda eğitimli nüfusumuzu bile kaybettik. Galatasaray Lisesi talebeleri bile savaşa gitti.
Sonuçta her şeye rağmen iyi gidiyoruz. Cenab-ı Allah bize harpsiz bir 10-20 yıl nasip etsin.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #23 : 19 Aralık 2023, 15:04:04 »
Onlar andersenden masallar savaşta kaybedilen insanlarla ülkeler batmaz. Bir asır geçti hala toparlayamadık ayıp valla. Bu ülkeyi 1950 de bana verselerdi şimdi Fransa olmuştuk çoktan. Bu ülkeyi idare edenlerin kafasında A Tipik Türkiye B tipik Türkiye mevzusu o kadar öncelikli ki kalkınmak hep geri plana düşüyor. Her kesimin kendi gayesi var onu değil öbürünü seçeyim şansında yok hepsinin derdi bu ülke A Tipik mi olacak A tipik olmayacak mı meselesi. Bakın B tipik olacak mı demedim dikkatinizi çekerim A tipik olmayacak mı dedim çünkü B Tipik Türkler ülkeyi B tipik Türkiye yapmaya çalışmıyorlar A Tipik olmayan Türkiye yapmaya çalışıyorlar. Bu mevzu bizim ulusal birlik sorunumuzdur bu yüzden kalkınamadık bir türlü yoksa bu ülke için gelişmek teferruattır tırnağının ucuyla süper refah toplumu olurduk. Gelene köstek olmada var gelende zihin bulanıklığı da var ikisi bir araya gelince memleket kalkınamıyor. Birde B Tipik kesimin batıya olan muhtaçlığı batı tarafından sömürülmüş üstüne birde o sorun var zararı tespit edilmesi mümkün değil. Bize uçak füze yapmayın talimatı bile verilmiş olabilir. Kulağa şehir efsanesi kahvehane muhabbeti gibi geliyor ama değil Amarika bize onu yapma bunu yapma diyordu bence ve bizde yapmıyorduk. Desteğin bir bedeli vardı önemli olan kalkınmak değildi o sonraki yüzyılda da yapılabilirdi kalkınmak bu ülke için her zaman teferruat olmuştur. Türkler ne zaman gönülden karar verirlerse 25 yılda süper ülke olurlar ister bu yüzyılda ister geçen yüzyılda. Şimdi neden olmuyoruz şimdide kafalar karışık değişen bir şey yok ki al birini vur öbürüne. Yeminle biz Yunanlılar kadar içsel huzuru olan ülke olsak 25 yılda Fransa oluruz. ama içimiz mevzu dolu bizim. Konuşmak istemiyorum konuşursam yer yerinden oynar Türkiye daha hazır değil gerçekleri duymaya

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #24 : 19 Aralık 2023, 15:15:34 »
çünkü B Tipik Türkler ülkeyi B tipik Türkiye yapmaya çalışmıyorlar

Çalışıyorlar. Sadece öyle görünmüyorlar, o da şimdilik. Neyse, konuya dönelim. Konumuz ne olacak bu Fener'in, pardon MKE'nin hali!

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 20 Aralık 2023, 01:07:20 »
Mkeyi savunmak için yazmadım sadece mkenin aynı politikayı güttüğünü ama özel sektörün bu işi kotaramadıgini yazdım.
Her ne kadar ben dahil mke ürünlerini beğenmesekte yılların seri üretim birikimi var kurumda.
Özel sektör makineli tüfekleri bile teslim edemedi Tskya.
Mermi üretimi özel sektöre geçti daha doğru düzgün 9 mm tabanca mermisi üretebilen çıkmadı. Mke mermi üretimi ve Pt üretiminde ülkemizde en iyisi konumunda.
Kurumun eksikleri var ama özel sektöre de çok güvenmemek lazım.
Her ne kadar Mke de memur zihniyeti olsada özel sektör de aç gözlülük var. Maaliyeti kısıp  karı yükseltmek için adam akıllı bir şeyler üretme derdinde değiller.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 20 Aralık 2023, 01:20:10 »
MKE konusunda şunu söyleyebilirim. Çok partili seçim öncesinde Prof Hıfzı Veldet Velidedeoğlu bir makale yazar İnönü'ye verip veriştirir. KİTleri Arpalık haline getirdin, kadroları şişirdin, hepsi zarar etmeye başladı, şimdi özelleştirmeyi tartışıyorsunuz der ve ekler, bunlara karşın çok partili seçime gidiyorsun ve bu politikaların yüzünden kaybedeceksin. Gördüğünüz gibi ne Arpalık ne de özelleştirme tartışmaları yeni değil. Hele özelleştirmelerin peşkeş olması hiç yeni değil. Malesef Arpalık haline gelmesi bir kurumun kültürünü de yok eder. Geçen yüzyılın ilk yarısı sonunda MKEnin iktisadi, sınai kurum kültürü bitmiştir. İnisiyatifi, yenilikçiliği, yatırımcılığı yoktur. İdareten görev verilirse yapmaya çalışır, ama kültürü kalmadığı için nasılı tekrar tekrar keşfetmesi gerekir

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #27 : 20 Aralık 2023, 01:26:02 »
MKE konusunda şunu söyleyebilirim. Çok partili seçim öncesinde Prof Hıfzı Veldet Velidedeoğlu bir makale yazar İnönü'ye verip veriştirir. KİTleri Arpalık haline getirdin, kadroları şişirdin, hepsi zarar etmeye başladı, şimdi özelleştirmeyi tartışıyorsunuz der ve ekler, bunlara karşın çok partili seçime gidiyorsun ve bu politikaların yüzünden kaybedeceksin. Gördüğünüz gibi ne Arpalık ne de özelleştirme tartışmaları yeni değil. Hele özelleştirmelerin peşkeş olması hiç yeni değil. Malesef Arpalık haline gelmesi bir kurumun kültürünü de yok eder. Geçen yüzyılın ilk yarısı sonunda MKEnin iktisadi, sınai kurum kültürü bitmiştir. İnisiyatifi, yenilikçiliği, yatırımcılığı yoktur. İdareten görev verilirse yapmaya çalışır, ama kültürü kalmadığı için nasılı tekrar tekrar keşfetmesi gerekir
Harfi harfine katılıyorum yazdıklarınıza.
Özellikle son cümleler, insanda fıtrat ne ise şirkette de bu dedikleriniz aynı. Baştan sona bir değişim olmaz ise  ve o kültür kazanılmaz ise bu şirket düzelmez, düzelemez. 
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2023, 01:27:18 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #28 : 20 Aralık 2023, 03:13:22 »
Malesef Arpalık haline gelmesi bir kurumun kültürünü de yok eder. Geçen yüzyılın ilk yarısı sonunda MKEnin iktisadi, sınai kurum kültürü bitmiştir. İnisiyatifi, yenilikçiliği, yatırımcılığı yoktur. İdareten görev verilirse yapmaya çalışır, ama kültürü kalmadığı için nasılı tekrar tekrar keşfetmesi gerekir

İletinizin hepsine katılıyorum ama bence bu kısmı özellikle önemli. Aynen öyle oldu. Tam da bu nedenle, arpalık kültürünün en önemli bileşeni olan ballı-çörekli gelir kalemlerinin, bu kurumun elinden alınmasını önermiştim.

Görülen o ki, MKE'nin arpalık olmaktan çıkması için "A.Ş." olması kafi değil. Arpalık gelirlerinin de kesilmesi gerekiyor ki, yatırımcılığı-yeniliği vs yani nasılını yeniden keşfetsin.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #29 : 05 Ocak 2024, 16:06:37 »
MKE için attık tutuk angarya işi çok dedik ama tabloya bakar mısınız iyi kazanmışlar