Gönderen Konu: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.  (Okunma sayısı 4033 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
Ynt: MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2023, 03:09:31 »

Sayın Merzifonlu

MKE arpalık olmuş düzenleme şart dediğimizde birileri bizi "Atatürk'ten kalan fabrikaları satmaya çalışmakla" suçluyordu.

A.Ş çevirmekle biraz silkelendiler ve bir şeyler üretmeye başladılar ama yine rehavete kapılacaklar, hangi devlet işletmesi kâr etmişki bu etsin, önce "biz dokunulamaz bir kurumuz" algısı içindeki memur zihniyeti değişmeli.

Dolayısıyla tek çare en azından bir vakıf şirketine çevirmek veya bir SAN çatısı altında birleştirmek gerisi kendiliğinden gelir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #11 : 19 Aralık 2023, 08:29:16 »
Suriye'ye giriyoruz 120 milimetre HE tank mühimmatımız olmadığını öğreniyoruz Kore den alelacele alıyoruz. Tank top mühimmatını da yapmadıysan ne işe yararsın ki.
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 08:30:21 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2023, 09:05:47 »
Mke'nin yılda kaç tane 155mm mermi uretebildigini bilen var mı? Tahmini rakam da olur. Ukrayna Savaşı'ndan çıkan derslerden biri de uzun bir savaşta bu kapasitenin çok önemli olduğu.

Çevrimdışı kojiro_hyuga

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2023, 09:33:21 »
Bu alanda özelleştirilmesi gereken bir kurum varsa MKE dir. Zannedersem sorun hem yapısal hem niteliksel.Belki uygun bir şirketle ortaklık kurularak sorun aşılabilir.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2023, 09:44:42 »
MKEK, MPT'yi tasarlarken de Kale Kalıp'tan ciddi destek aldı.

MKE'den tasarım yapmasını beklemiyorum. O işi mesela Tubitak-Sage becerebilir ve beceriyor da. Tek beklentim, yüksek adetlerde sarf edilecek bazı malzemeleri, belli bir kalite standardını koruyarak adetli üretmesidir.

O sarf malzemesinde bile kısıtlamaya gittim. Küçük kalibreli namlulu sistemleri ve mühimmatlarını pekala Sarsılmaz ve Canik ve benzeri firmalar üretebilir.

Ama MKE de bir zahmet, mesela onlarca ton RDX üretsin artık. Kısıtlı adetlerde gerekecek niş malzemeler için verimli bir tedarik zinciri oluştursun. Ölçeklenebilir üretim sistemleri kursun. Yıllık sportif faaliyet(!) olarak fabrikasını havaya uçurmasın. Dikkatini üretimle alakası olmayan ballı-çörekli gelir kalemleri yerine, kaliteli ve adetli üretime versin. "Angarya" olarak görmesin yani yaptığı işi! Çok şey mi istiyorum?!

+1

Makina Ve Kimya Endüstrisi olan ismine yanaşır bir Kimya şirketi olsun. Yüksek mukavemetli çelik üretimi gibi amanyetik çelik gibi çelik sanayisinde Türkiye’nin ihtiyacını karşılasın. İhtiyaç duyulan polimer ve seramik gibi malzeme teknolojilerinde de ülkenin Ar-Ge üssü olmasını dilerdim. Bunun için artık çok geç gibi gözüküyor. Tabi sizin dediğiniz ve benim dediğimiz bu kabiliyetleri sivil pazarda üreten bir şirket olması da lazım. Doğru yatırımlar zamanında yapılsa birkaç sektörde milyar dolarlık gelirler elde etmesi hiç de zor değil. Düzgün işleyen bir MKE olsa OYAK grubunun aldığı Millux’un yapabileceği işleri MKE’nin başarması lazımdı. Ya da Lithium , Mangan gibi metallerin madenden çıkardıktan sonra işlenmesini Türkiye’de bir ekosistem haline getirmesi gibi vs vs. Yazıldıkça yazılır MKE hakkında. Normalde böyle bir tarihi olan ve elinde kapasitesi olan bir şirketin 10-15 milyar dolarlık bir cirosu ve ülkenin ağır sanayi üretim üssü olması gerekirdi. Olmadı.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 19 Aralık 2023, 10:23:38 »
Suriye'ye giriyoruz 120 milimetre HE tank mühimmatımız olmadığını öğreniyoruz Kore den alelacele alıyoruz. Tank top mühimmatını da yapmadıysan ne işe yararsın ki.

O olay tek başına MKE'nin suçu değildi. Çok yakın bir tarihe kadar, TSK şirketlerin kendi başlarına inisiyatif alarak ürün çıkartmalarını istemiyordu. Çünkü savunma sanayi ihracat ağırlıklı değildi. E müşterinin talep etmediği ürünü de üretmemelisiniz.

Özellikle MKE ihracatı hiç düşünmediği için bu isteğe uydu. TSK'nın öngörüsüzlüğü ile MKE'nin ihracatı düşünmeden üretim yapması birleşti ve o konuda sıkıntı çıktı. MKE ihracatı da düşünseydi, TSK'dan talep gelsin gelmesin, ürün gamında o mühimmat bulunurdu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #16 : 19 Aralık 2023, 10:34:02 »
Hatiyece değil neticeye bakarım. Savaş bekliyorsun sonra beklenen savaş başlıyor bir bakıyorsun ordunun bel kemiği silah olan 120 mm toplu tankların en lazım varsayılan mühimmatı depolarda layığıyla yokmuş yerli üretimide yokmuş. Bunu üretecek tek yer MKE olduğuna göre kabahati aralarında paylaşsınlar. Yeminle bu durum Sultan Süleyman zamanında olsa buna sebep olanlar vezirden on başıya MKE müdürüne kadar kelleleri giderdi. Hiç bir asker hiç bir sivil bunu nasıl düşünememiş dert etmemiş hayret bir şey. Telsizin arabanın bir parçası fila ndeğil en birinci silahın en birinci mühimmatı yokmuş meğer savaşı öyle beklemişiz biz.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 19 Aralık 2023, 10:49:17 »
Ben bu savas durumunda butun ulkenin ayni benzer kaderi yasayacagini dusunuyorum. Bizim milletin planlama gibi bir ozelligi yoktur. Tatbikatlar bile gostermelik yapilir. MKE belki bu konuda hepsinden kotudur bilmiyorum fakat savasi iyi silahlari olan degil kursunu cok olan kazaniyor. Rusya aylik 100-150 tank uretim kapasitesine ulasmis. Savas basladiginda eski sovyetler tanklari ile dalga geciliyordu. Onlarin da bizden farki yoktu fakat savas aninda uretimi toparladi. Ruble savas oncesi seviyesinden bir tik yukarida. Su anda muazzam bir uretim var. Hem de batili ulkelerin destegi ile yapiyor bunu. Bizim boyle bir opsiyonumuz da olmayacak. Bir sekilde buradaki problemleri cozmemiz lazim.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #18 : 19 Aralık 2023, 10:57:04 »
Tabiki savaşın bütün şiddetine barış zamanı tam hazır olunamaz ama 120 mm mühimmata hiç çalışmamak nedir ne ayıp affedilmez bir kabahat. Çalışır üretirsin ama ekonomik gerçeklerle paran yoktur stoku asgari düzeyde tutarsın savaş başlar yada başlama işareti gösterdiğinde imkanları seferber edip üretirsin ek hatlar açarsın filan. Elinde bir ürün olsun tamam onu üretme ama kenarda dursun. MEK ve tabi ordu hiç uyanmamış mı akıl alır gibi değil. Kıyıda köşede gözden kaçan bir şeyde değil en birinci silahın en birinci mühimmatı bu. Bu mühimmat olmadan ordu nasıl savaş kazanmayı planladı merak ediyorum
« Son Düzenleme: 19 Aralık 2023, 10:58:05 Gönderen: putty »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 19 Aralık 2023, 12:18:05 »
.

Burada bir de 120 mm topun envantere girişinden başlayan bir süreç dahil kurmay problemi yok mu?