TÜRK SAVUNMA SANAYİ > MKE

MKE için diyete girme reçetesi öneriyorum.

(1/9) > >>

Merzifonlu:
Bence MKE'de bazı yapısal değişiklikler şart. Rejime sokulması lazım MKE'nin. Sadece "A.Ş." olmakla olmuyor belli ki!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1- En başta ithal silahlar ve fişekler üzerinden MKE için yaratılmış ballı-çörekli bir gelir kaynağı var. O ayrıcalığı elinden alınmalıdır MKE'nin. Hatta o uygulama bütünüyle iptal edilmelidir. https://urunler.mke.gov.tr/SilahSatis

Bu sayede, silaha erişim bireyler için kolaylaşmasa bile atış poligonları için kolaylaşabilir. Atış poligonları için fikirlerimi ayrı bir başlıkta açıklasam, bu noktada daha uygun olacak.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2- MKE için yaratılmış başka bir ballı-çörekli kaynak, MKE'nin Hurdasan işletmesidir. Bu işletme karlı bir oluşum olduğu için ayrı bir şirket olarak yapılandırılmalıdır ve derhal özelleştirilmelidir.

https://www.mke.gov.tr/tr/geri-donusum-isletme-mudurlugu/sayfalar/30-07-2021-isletme-mudurlugu-hakkinda
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3- Küçük kalibreli namlu ve fişek imalatı tamamen MKE'den alınmalıdır. Küçük kalibreden kastım ne? Bana göre, 35 mm dahil, 35 mm'ye kadar olan kalibreler küçük kalibredir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Geriye sadece, büyük kalibreli namlu sistemleri için namlu ve mühimmat üreten ve tek işi bu olan, ballı-çörekli gelir kaynakları olmayan, ve bu nedenle de rekabet etmek zorunda olan MKE A.Ş. kalacak.

Archangel99:
MKEK'i TSKGV şirketi haline getirip profesyonelleştirmek lazım. A.Ş, LTD. vs ile olmaz bunlar.

Ciddi bir dönüşümden geçirilmeli kurum. Olmayacaksa Sarsılmaz, Kale, Canik gibi şirketler desteklenip MKEK'in yaptığı işleri bunlara yaptırmak gerek.

Bogü Alp:

--- Alıntı yapılan: Archangel99 - 17 Aralık 2023, 22:49:24 ---MKEK'i TSKGV şirketi haline getirip profesyonelleştirmek lazım. A.Ş, LTD. vs ile olmaz bunlar.

Ciddi bir dönüşümden geçirilmeli kurum. Olmayacaksa Sarsılmaz, Kale, Canik gibi şirketler desteklenip MKEK'in yaptığı işleri bunlara yaptırmak gerek.

--- Alıntı sonu ---
Zaten özel sektörün önünü açmak için işi saydığınız firmalar dahil ozel sektöre yaptırma derdinde ama işi kotaran yok.
Sarsilmaz bile lisanslı Colt üretimi olmasına rağmen Mpt de mkeden destek almak zorunda kaldı.
Her ne kadar eksikleri olsada Mkek seri üretim hattı yetişmiş mühendisleri ile en iyi silah fabrikamizdir.
Şirkete yapılabilecek en iyi revizyon şirketin yönetimin özelleşip  bir vakıf tarafından yönetilmesi.

putty:
MKE nin çok angaryası var arkadaşlar. Ordunun bütün emekte yoğun parada az angarya işleri MKE ye yıkılmış. Senede bir düzine üretilmesi gereken mühimmatı bile MKE üretiyor ürün gamında tutuyor. Kocaman obüs üretiliyor Aselsan parayı kazanıyor MKE en ağır işi namluyu üretiyor hepi topu o kadar ondada eminim en az kar ona kalıyordur yaptığı emeğe yatırıma işe karşılık. Aselsan Roketsan nerde alengirli iş var kapıyor geriye angaryalar MKE ye kalıyor. Stinger üretileceği zaman Roketsan kuruldu haydi güzel ballı bir teknolojik iş elinden alındı. Füzeleri MKE üretse üretirdi Roketsan kurulmasa olmayacak iş değil ha roket ha bomba aynı faaliyet sahası aslında ama o iş bile MKE ye layık görülmedi. MKE nin yerinde bir özel sektör olsa dükkanı kapatır gider uğraşamam ben bu işle der.

İbrahim:
Reçete yazmadan önce MKE'deki sorunun kaynağını tespit etmek gerek. Bu da bizim yapabileceğimiz bir iş değil.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git