Gönderen Konu: TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı  (Okunma sayısı 8977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
Ynt: TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı
« Yanıtla #10 : 05 Kasım 2023, 16:19:14 »
Bu TB3 zaten yoldaydi TB2nin devamı olarak...

Donanmanin istemesi ya da istememesinin bir alakası yok...

Zaten yapılacaktı...

1.  Helikopterler Ukrayna savaşında patır patır dusurulmeye başlayınca
2. Anadoludan kalkacak VTOL Uçak alinamayip/bulunamayinca
3. SIHAlari etkili biçimde kullanmayı başarıp marka haline getirince

Elden geçirilip Anadolu'dan kaldırılmasına karar verildi...

Anadolu zaten uçak gemisi olarak tasarlanmadi..hatta benim bildiğim VTOL Uçak bile dusunulmuyordu ama sonradan çıktı F35 B muhabbeti...siparişi bile verilmemişti diye biliyorum, verilenler F35A yani olağan şekilde pistlerde inip kalkan modeli...

Gelinen durumda mantikli, çünkü Anadolunun amacı güç yansıtmak ise, bunun için hava gücü lazim...bunun için eldeki en ucuz, gözden çıkarılabilir vasıtamiz SIHAlar...

HSSleri kuvvetli hasimlara karşı etkisiz olabilir ama bu bütün SIHAlar için geçerli, nereden kalkarsa kalksın onun için bu veriyi göz ardı ediyorum...

« Son Düzenleme: 05 Kasım 2023, 16:25:42 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #11 : 05 Kasım 2023, 16:22:50 »
Fergani'de ne yapacaklar gerçekten çok merak ediyorum. Orada da çok sıkı bir ekip çalışıyor. BAYKAR'ın iş ilanlarından bile 500+ üstünde mühendis alımı yapıldı 1 yıl içinde. Arif Hoca ve ROKETSAN roket teknolojilerinde çalışıyorlar. İğneada'dan gelen inşaat görüntüleri heyecan verici. Aselsan ve Ulak 5G  haberleşmede ciddi çalışıyor. Kuantum haberleşme ve kriptografide  çok güzel projeler başladı. BAYKAR'ın marka ve reklam gücü ile sanki 2027 den sonra bu roket fırlatma ve Uydu projelerinden çok büyük ihracatlar başaracağız gibi  bir his var içimde. Özellikle Balkan ve Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere Güney Amerika'dan Afrika'ya TB2'de olduğu gibi bir mini haberleşme uydularında başarı sağlayacağız gibi. Bu başarı Small Geo ve İmece gibi uydularımıza da yansır ve dünyayı Türk uyduları gözlemler.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 05 Kasım 2023, 17:23:34 »
Etkin bir silahlı kuvvetler istiyorsak bize ağ merkezli çalışabilecek birlikler, silahlar ve sistemler lazım. Yerli link sistemlerimizi biran önce aktive etmeliyiz. Bunun için uydular mı, yerli yerden veya uydusal konumlama sistemleri mi,  röleler mi, kuantum kriptolamalar mı, 5G mi artık ne varsa alt yapı olarak çalışmak lazım.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 05 Kasım 2023, 19:49:53 »
Etkin bir silahlı kuvvetler istiyorsak bize ağ merkezli çalışabilecek birlikler, silahlar ve sistemler lazım. Yerli link sistemlerimizi biran önce aktive etmeliyiz. Bunun için uydular mı, yerli yerden veya uydusal konumlama sistemleri mi,  röleler mi, kuantum kriptolamalar mı, 5G mi artık ne varsa alt yapı olarak çalışmak lazım.

Günümüzde bütün silahlar robottur. Robotlarda da şu unsurlar müşterektir:

1) Gövde veya kaporta,
2) Güç kaynağı,
3) Gücü harekete çeviren motorlar,
4) Sensörler ve iletişim sistemleri,
5) Sensörlerden gelen verileri işleyen işlemciler,
6) Robotun DNA'sı olan yazılım.

Üretimleri kolay olandan zora doğru sıraladım. Merdiven adım adım çıkılır. Biz şu anda motor safhasının sonlarında ve sensörler ve iletişim sistemleri safhasının başlarındayız. Motor dosyasını kapatır, kapatmaz iletişim sistemleri ve sensörler dosyasına geçeceğiz. O da hallolunca, işlemci faslı gelecek. En sona @putty'nin bahsettiği yazılımcı ordusunu kurmak kalacak.
« Son Düzenleme: 05 Kasım 2023, 21:27:46 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimiçi Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 20 Kasım 2023, 22:17:05 »

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #15 : 21 Kasım 2023, 06:35:08 »
Fergani'de ne yapacaklar gerçekten çok merak ediyorum. Orada da çok sıkı bir ekip çalışıyor. BAYKAR'ın iş ilanlarından bile 500+ üstünde mühendis alımı yapıldı 1 yıl içinde.

Merhaba,

Öncelikle TB-3 versiyonun ailemizin yeni üyesi olarak hoşgeldin diyoruz.
Navalize versiyonunda radom kısımdaki alanda bazı belirli ilginç özellikler olduğunu belirtebilirim ama şu an söylemek doğru değil.
TB-4 için ise çalışmalar devam ediyor.
Delta kanat akımına yeni boyutlar getirebilicek bir proje üzerinde çalışmalar yürütülüyor. Süprizler görebiliriz 1-2 sene içerisinde.

Saygılarımla

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 21 Kasım 2023, 11:02:10 »
Sayın VLS,
TB3  uçağında kısa mesafeden kalkış için PD222 motorunun kullanılacağını sanıyordum;  ancak şu ana kadar verilen demeçlerde hep pd170  deniliyor.
bu konuda paylaşabileceğiniz bir bilgi var mı?
çünkü  PD222 kalkış anında  belirli bir süre 220bg güç verebiliyorsa ve kısa mesafeden kalkacak bir uçak yapıyorsan,  o uçakta o motorun kullanılması beklenir.
gemiden kalkacak modelde  PD170 mı  222 mi olacak?

bir de,  TB4  dediğiniz firmanın iç projesi mi?  yoksa yabancı ortaklı mı?
benim tahminim,  çift motorlu ve gövde içinde Kemankeş filan taşıyacak  bir şey olabilir.
---
umarım TB3  ve üzerindeki sistemler sadece stratejik ortaklara satılır.
TB3  ile birlikte,  katlanabilir kanat ve kısa mesafeden iniş kalkış  yapan,  özel maksat uçakları sınıfına girmiş oluyoruz.
tahminen üzerinde AF500 c  olur bunların artık.
silah yükü olarak da,  Kemankeş tarzı  yenilikçi silahlar  filan.
bu saydığım üç başlıkta,  parası olan herkesin bu teknolojilere ulaşmasını doğru bulmuyorum.
TB2  ve Anka için o  dönem artık geçti;  ama bu uçaktan itibaren  sıkı bir ihracat rejimi uygulamalı devlet.
sadece uçağa da değil,  AF500 c ve Kemankeş gibi  tamamlayıcı teknolojilerde de   sıkı bir ihracat rejimi yerinde olur.

madem ki uçak seçmek bir  yerde pakt seçmek,  bizden olmayan,  bizim stratejik ortağımız olmayan  hiç kimse  bu özel teknolojilere  bizim üzerimizden erişememeli.
bunlar,  sadece Türkiye'nin stratejik ortaklarına sunulan özel teknolojiler olursa,  işte o zaman  tıpkı bir Patriot veya F35  gibi,  ülkenin dış politikasında bir mıknatıs halini alır orta vadede.

bunun iktisattaki karşılığı  malum,  neden 1kg altın 1kg demirden daha kıymetli?
çünkü altın az bulunuyor.
geliştirdiğimiz teknolojiler ne kadar az bulunursa,   itibarımız ve kıymetimiz o kadar artar.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 21 Kasım 2023, 13:21:34 »
Merhaba,

Bu konuda açıkçası hatırlanırsa sene başında KE ve TB-3 için TCG Anadolu da kalkış ve iniş simülasyon testlerinin yapıldığı ve başarılı şekilde bu sistemlerin iniş ve kalkışlarında sorun olmadığını yazmıştım.

Bu noktada TB-3 için yapılan simülasyon testlerinde motor güç parametreleri iniş ve kalkış için girilirken PD170 ile PD222 için ayrı ayrı yapılmıştı.

Nihai raporu söylemem biraz zor ama ikisi de bu noktada yeterli güç üretebilen motorlar diyebilirim.

TB-4 projesi de en az TB-3 projesi kadar ses getirecek bir proje. Detay açıklamam zor ama Baykar'a sınıf atlatabilecek projelerin ilkini oluşturabilir.

Büyük kadrolar büyük projeleri beraberinde getirir.

Saygılarımla

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 21 Kasım 2023, 17:58:35 »
Merhaba,

Bu konuda açıkçası hatırlanırsa sene başında KE ve TB-3 için TCG Anadolu da kalkış ve iniş simülasyon testlerinin yapıldığı ve başarılı şekilde bu sistemlerin iniş ve kalkışlarında sorun olmadığını yazmıştım.

Bu noktada TB-3 için yapılan simülasyon testlerinde motor güç parametreleri iniş ve kalkış için girilirken PD170 ile PD222 için ayrı ayrı yapılmıştı.

Nihai raporu söylemem biraz zor ama ikisi de bu noktada yeterli güç üretebilen motorlar diyebilirim.

TB-4 projesi de en az TB-3 projesi kadar ses getirecek bir proje. Detay açıklamam zor ama Baykar'a sınıf atlatabilecek projelerin ilkini oluşturabilir.

Büyük kadrolar büyük projeleri beraberinde getirir.

Saygılarımla
Sayın VLS detaylarını çok bahsetmeyin ama TB4 ne için kullanılma amacı var ve donanmada mı kullanacağız genel olarak ve jet motorlu bir konsept mi yoksa hayalete yakın gövde içi silahları bulunan TB2 varyantı bir ürün mü?
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #19 : 21 Kasım 2023, 19:33:51 »
Merhaba,

Detay malesef veremem ama şunu diyebilirim ufak bir bilgi notu olması açısından Anka-3 ile TB-3'ün birleşimi olarak düşünebilirsiniz.

Biraz uç tasarımlar birbirleri arasında lakin ortaya çıkması planlanan ürün gayet yeterli seviyede olabilicek ve ihracat şansı yüksek bir ürün olacak.

Saygılarımla