TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Türk Savunma Sanayinden Genel Haberler

Detay: En çok Ar-Ge harcaması yapan savunma sanayi firmaları

(1/2) > >>

fırtına06:
Türkiye Ar-Ge 250 araştırmasının sonuçları belli oldu. En büyük 250 şirket arasında, Türk savunma sanayii şirketleri ön plana çıktı.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Ar-Ge 250 araştırmasına, savunma sanayii şirketleri damgasını vurdu. 2022 yılı verilerine göre hazırlanan listede, 16 Türk savunma sanayii şirketi yer aldı. Aynı zamanda listedeki en fazla Ar-Ge harcaması yapan ilk 3 şirket ise savunma sanayii sektöründen çıktı.

TUSAŞ’ın 12.5 milyar ₺’lik Ar-Ge harcaması ile 1’inci olduğu listede; ASELSAN, 9.9 milyar ₺’lik Ar-Ge harcaması ile 2’nci; Roketsan ise 2.2 milyar ₺’lik Ar-Ge harcaması ile 3’üncü sırada yer aldı.

Öte yandan listede;

-TEI 6’ncı,

-HAVELSAN 8’inci,

-FNSS Savunma 17’nci,

-MKE A.Ş. 19’uncu,

-STM 23’üncü,

-Nurol Makine 35’inci,

-ALP HAVACILIK 36’ncı,

-Kale Arge 97’nci

-LENTATEK (daha önce Vestel Savunma olarak biliniyordu) 102’nci,

-SAVRONİK 105’inci,

-HAVELSAN TEKNOLOJİ RADAR 177’nci,

-Nurol Teknoloji 191’inci,

-Samsun Yurt Savunma ise 250’inci sırada kendine yer buldu.

Savunma sanayiinin Ar-Ge istihdamı

Listeye göre en fazla Ar-Ge personeli, 5910 personel ile ASELSAN’da bulunuyor. ASELSAN’ı; 4531’le TUSAŞ, 1988’le Roketsan, 1351’le HAVELSAN ve 1026 ile TEI takip ediyor.

FNSS Savunma bünyesinde 329 Ar-Ge personeli bulunurken; STM 295, ALP HAVACILIK 177, LENTATEK 176, SAVRONİK 134 ve Nurol Makine 122 ise Ar-Ge personeline sahip.

https://www.savunmasanayist.com/en-cok-ar-ge-harcamasi-yapan-savunma-sanayi-firmalari/

Yasar:
Bu AR-GE kültürünün endüstrinin her kesimine yayılması lazım. Yoksa Batı ile devamlı takip oyununu oynamayı devam ettiririz. Oysa konularında lider olup takip edilen olmamız için ar-ge kilit tir. Bunun tekstilden çelik üretimine , beyaz eşyadan chip üretimine varıncaya kadar yaygınlaşması gerekir.

putty:
Size bir motivasyon yazısı yazıcam bu liste vesilesi ile. 

Ben yazılımcı değilim mahalledeki halk eğitimde kızlar var diye kursa yazıldım yazılımı orda çok sevdim hobi olarak ek iş gibi yaptım.

Bu önceki listede 16 firma var ben 6 sına kendi yazdığım programı sattım 2 tanesi de amirleri istedi bilgi işlem katı kuralları gereği izin vermedi satamadım

Bürküt:

--- Alıntı yapılan: re - 30 Eylül 2023, 13:55:57 ---Size bir motivasyon yazısı yazıcam bu liste vesilesi ile. 

Ben yazılımcı değilim mahalledeki halk eğitimde kızlar var diye kursa yazıldım yazılımı orda çok sevdim hobi olarak ek iş gibi yaptım.

Bu önceki listede 16 firma var ben 6 sına kendi yazdığım programı sattım 2 tanesi de amirleri istedi bilgi işlem katı kuralları gereği izin vermedi satamadım

--- Alıntı sonu ---

+1 güzel bir motivasyonla başlamış güzel bir hikaye  :)

putty:
inanmadın yani

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git