Gönderen Konu: Ankara'da F-4 Yakıt Tankı TPAO Bahçesine Düştü  (Okunma sayısı 5154 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ankara'da F-4 Yakıt Tankı TPAO Bahçesine Düştü
« Yanıtla #40 : 07 Eylül 2023, 12:55:18 »
Aynı olaydan bahsediyorsanız; 30 ağustos provasında daha önce orada olmayan, ve yapilirken çakallıkla gereğinden fazla uzatilan ve tam da tören alanına dönüş ve alçalış yapılan uçuş paterninde olan bir minarenin alemine sürtmüştü.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 07 Eylül 2023, 12:58:37 »
Aynı olaydan bahsediyorsanız; 30 ağustos provasında daha önce orada olmayan, ve yapilirken çakallıkla gereğinden fazla uzatilan ve tam da tören alanına dönüş ve alçalış yapılan uçuş paterninde olan bir minarenin alemine sürtmüştü.

"Çakallıkla", google otomatik düzeltme kazası galiba???

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #42 : 07 Eylül 2023, 13:03:40 »
Sayın mehmet05 çok uzun ama durumu güzelde özetlemişsiniz. Sadece her görüşünüze katılmasam da bu yorumunuzda gereken cevabı Ocak bey verdi. İkinize de birer beğeni  ateşledim.

Size şunu belirteyim Amerikan birleşik devletleri böcek Kıbrıs rum kesimine de iflasi Yunanlara karşı Türkiye’yi normalde değişmez. Tam tersi onarı kenara atar arkasına dönmeden Türkiye ile çalışmak ister. Ama kendi şartıyla kendi güdümünde ve kendi direktifiyle. Amerika’yla dost olacaksan kendi başına buyruk olmayacaksın siyasi ve ekonomik olarak kendilerine bağlı ve her şeyi onlara danışacaksın. Yunan rum ve Ermeni Demokles kılıçından öte bir vasıfları yok. Stratejik ve ekonomik olarak zaten hiç çıkarları yok. Çünkü onlar kontrol edilebilir bir Türkiye istiyorlar o bölgede. Durumun basit ama açık özeti de bu.

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 07 Eylül 2023, 14:31:45 »
Aslında ABD nin Ortadoğu daki asil hedefinin Türkiye olduğunu bilmeyen yoktur. Bilmemezlikten veya hesabına gelmeyen vardır. Türkiye'yi
Rusya ve İran ile kazanılması mümkün olmayan bir savaşa sokup  yetişmiş insan kaynaklarımızı tüketip altyapımızı  yok edip  parçalamak için hazırladıkları becereksiz adamlarla dolu feto örgütü nü himaye etmeye devam ediyorlar ve edecekler  Yani anlamak çok kolay
ABD nin Kürtleri  düşündüğü falanda yok  PKK da onlar tarafından içimizdeki hainlere  kurdurulmuş ve önü açılmış bir piyon örgüttür amaçları Kürtleri yok etmek fetonun Türkleri yok etmek olduğu gibi . Bu ibneler kardeşi kardeşe düşürmede mahirdirler. Çok sinsi ve plancıdırlar tuzağa döşersiniz gırtlağa kadar batınca anlarsınız oyunu,  kimine düşman görünüyor ama dosttur,  kimine dost gürünür ama düşmandır.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 07 Eylül 2023, 15:17:42 »
Arkadaşlar bırakın bu ABD, Türkiye düşmanıdır hikayelerini. Devamlı aynı nakarat. Komik oluyor.

ABD kendi ve İsrail çıkarlarına uymayan herkesle düşmandır. Nokta.

Ha! Düşmanlık oranı dişini geçirebildiği oranda kendisini gösterir.
Örneğin;
Japonya ve Almanya 1990 öncesi ekonomik olarak kendisine tehdit olunca, savaş çıkartıp, Kuveyt ve Irak petrollerinin akışını durdurup Almanya ve Japonya’nın ana endüstriyel girdisinin fiyatını yükseltip, ekonomilerine çeki düzen verdirdi. Japonya hala bunun etkisinden kurtulmuş değil. (Bu benim düşüncem değil. Londra Brunel Üniversitesi Siyasal Bilimler Kürsü Başkanı bir Profesörün bana anlattıklarıdır)

Amerika’da savaş lobisi ile barış lobisi memnun edilmek zorunda. Bunun için, “American-Way-Of-Life” (Amerikan yaşam şekli) düzenini koruma mazereti adı altında her türlü halt işlenir. Zamanında kendi başkanları JFK’yi bile bunun için vurdular bunlar. Bu iki lobiyi de yahudiler kontrol ederler.

Savaş olursa, ABD silahları satılır. Barış olursa, Bilgi-İşlem güdümlü ekonomi yaygınlaşır. Bu iki endüstrinin de beyni ve yularları ABD ‘nin elindedir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 07 Eylül 2023, 16:09:20 »
"Şu ülke bize düşman, bu ülke anlaşmalara uymuyor, o ülke terörü destekliyor, şurası burayı, orası öteki tarafı bölmek istiyor" gibi şeyler üzerinde fazla tartışmaya gerek yok..

5000 yıllık yazılı tarihte 100 kusur sene barış olmuş, bu da kesintisiz değil, toplam...

Uzun lafin kisasi işin doğası bu...herkes kendi devletinin milletinin cikarini azami sekilde arttirma pesinde..Ona göre hesap kitap yapıp hamleni yapacaksın.. sana karşı doğrudan ya da dolaylı hamle yapani nerede olursa olsun dogduguna pişman edip biletini keseceksin

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2023, 16:55:15 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 07 Eylül 2023, 17:13:49 »
Öncelikle pusudan kurtulmanın en rahat yolu pusuya düşmemektir. Düşersen çıkma şansın olmayabilir  güvendiğin dağlara kar yağabilir  bir anda yalnız kalabilirsin Kurulan pusuları  hatırlatmanın bir zararı yoktur. Faydası vardır. 

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #47 : 07 Eylül 2023, 17:35:32 »
Savunma sanayii için devlet özel bir tahvil gibi finansal bir enstrüman çıkarsa belki yastık altına konanlarin bir kısmı sisteme dahil edilebilir...

Savunma sanayiinin itibarı göreceli olarak daha yüksek

+1 %100 katılıyorum

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #48 : 07 Eylül 2023, 19:42:17 »
Arkadaşlar bırakın bu ABD, Türkiye düşmanıdır hikayelerini. Devamlı aynı nakarat. Komik oluyor.

ABD kendi ve İsrail çıkarlarına uymayan herkesle düşmandır. Nokta.

+1

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 07 Eylül 2023, 20:12:07 »
Konu sadece F-4 ve düşen yakıt tankı etrafında gelişseydi daha güzel olurdu ama sağlık olsun. Doğaçlama olarak konu böyle gelişmiş.

Neyse, ben şimdi yine bizim F-4'e ve düşen yakıt tankına dönmek istiyorum.

Birinci söylemek istediğim yakıt tankının pilot hatasıyla düşmesi neredeyse imkansız. F-16'dan örnek vermek gerekirse yakıt tankını uçuş esnasında uçaktan bırakmak için prosedür aşağı yukarı şöyle (F-4'de prosedür nasıl bilmiyorum ama F-16'dan çok farklı olacağını düşünmüyorum, çünkü F-4'ler modernize edilmişti):

1- MFD ana sayfası üzerinden SMS menü seçilir.

2- SMS menü ana sayfasından S-J alt menüsüne girilir. (S-J menüsünde o anda uçakta yüklü mühimmat, tank ve podlar isimleriyle pilota listelenir)

3- Pilot S-J menüsünde listelenen mühimmat ve tanklardan uçaktan serbest düşüşle bırakmak istediği mühimmat ve tankları yanındaki düğmeye basarak tek tek elle seçer.

4- Master Arm ON yapılır.

5- Lövyedeki atış butonuna basılarak ilgili tank veya mühimmat ateşlenmeksizin uçaktan bırakılır.

Bu durum genellikle bir sam füzesinden veya dogfight'ta  düşman uçaktan kaçarken uçağı hafifletmek için, acil bir iniş durumunda yangın ve patlamayı engellemek adına yakıt tankları ve mühimmatları bırakmak için vb. durumlarda kullanılır.

Yani pilot hatası olması neredeyse mümkün değil.

Diğer yandan uçaktaki mühimmat ve yakıt tankı bağlantıları hem yüklemeyi yapan yer personeli tarafından, hem de uçuş öncesinde pilot tarafından mutlaka elle ve gözle tek tek kontrol edilerek kabulü yapılır. Ben bu aşamada da bir hata olacağına ihtimal vermiyorum.

Aklıma gelen tek şey eskiyen F-4 filomuzun artık ileri derecede yorgun olması nedeniyle bir bağlantı parçasının kopmuş olması. Yani teknik arıza. Öyle çok da büyütmemek lazım...

Ama bu olay bize bir kere daha gösterdi ki bir an önce belli bir program dahilinde F-4'leri emekli etmek gerekiyor. Yoksa modern bir orduya karşı artık kullanılabileceğini düşünmüyorum bizim emektarın.