Gönderen Konu: Ankara'da F-4 Yakıt Tankı TPAO Bahçesine Düştü  (Okunma sayısı 5157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
Ynt: Ankara'da F-4 Yakıt Tankı TPAO Bahçesine Düştü
« Yanıtla #30 : 06 Eylül 2023, 21:16:18 »
İnsan diyor ki; sektöre hayvan ebatlarında uçakla girmek yerine 2 orta motorlu (süper hornet veya tayfun ebatlarında ve kf-21 felsefesinde) bir uçak ile girseydik keşke. Motoru da , ederi de makul ve coklu sayılarda edinmek daha ulaşılabilir olurdu. F-35 ipral olur olmaz konsepti değiştirmek gerekiyordu.üstelik o tarz bir uçağı denizciler de kullanabilirdi. Halâ orijinal plandaki kaan/f-35 ikilisi olacakmış gibi alelacele Kaanı ete kemiğe büründürdük.

Kaan envantere bir miktar girdiğinde  f-16'lar çıkmaya baslamış olacak. Bize yine hafif/orta bir uçak lazım olacak. Sihalarla dolmaz o boşluk.
Bizim eskisehir, bandirma, balikesir, malatya, merzifon, diyarbakır'a 2'şer  ve konya'ya en az 1 filo (test/tatbikat) barış durumunda  savaş uçaği konuslandırmamız gerekli ki bu da çevre ülkelere bakınca minumum sayılarda. 13 filo x 20 = 260 uçak eder. Eskisehir ve malatyaya 3'er filo ve konyayı 2 filo derseniz 320 uçak eder.

Bosverdim 320'yi hadi gidin minumum sayı olan 260 adet Kaan alın bakalım. Tedarik 30 bakım 30 deseniz en az 60 milyar dolares para gidecek. Üstwlik tüm hangarlar yeniden yapılacak. F-16 hangarına sığamaz.

Benim sığ kafamla  120 high (kaan)+240 low uçak(geleceğin f-16/f-18/rafale'i) nden oluşacak bir filomuzin olması lazımdı. Bu low uçak da bana göre tam olarak kf-21 tipi.

Korelileri seviyorum akıllı adamlar. Tankından topuna, denizaltisindan gemisine,  ucagindan , helikopeterine kadar  düzgün ve uygun iş çıkardılar. Bir tek mühimmat ailesi ve siha konusunda fark bizden yana , ona da ihtiyaçları olmadı amerikanyadan aliyorlar lazım olanı.

Bir konsept, bir akıl, bir mantık arıyorum.

ABD ambargo uygulamasa bile Kaan için 5. nesil bir motor muhtemelen yine ABD tarafından verilmeyecekti. KF-21 aslında o kadar akıl karı da değil. İç mühimmat yuvası olmadığı için mühimmatlarla o uçak radarda ampül gibi parlar. Ona rağmen manevra kaabiliyeti de diğer 4,5 nesiller kadar mıdır zannetmem. Burada Kore'nin teknolojiye, alternatiflere ulaşma avantajları da çok konuşuldu.

Şu aşamada Altay biterse zırhlı araçta eşit durumda oluruz, Kaan biterse uçakta daha üstün. Uçaksavar ve güdümlü mühimmat türlerinde üstünüz. Helikopterlerde üstünüz. Gemide bir türlü başlanamayan TF-2000 dolayısıyla onlar üstün. Piyade silahlarında biz. Bizde tek problem teknoloji kısıtlamaları değil. Yanısıra bütçe kısıtlamaları da var, ARGE'de olmasa bile  TSK siparişleri veya Dz. K. özelinde projelerin hayata geçirilmesinin bütçe kısıtlamalarından  etkileniyor. 

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #31 : 06 Eylül 2023, 23:06:39 »
Ben artık dilek şart kipi ile konuşmak istemiyorum.

Bugün denk geldim eski bir asker kisi videoda gürzü tanıtıyor. Aman allahım dünyada ilk, söyle vuriyor, böyle kaçıyor. 5 kaplan gücünde. Sahadaki taktik birliklerin koruyucusu , bizden başka yapan yok... Falan filan..

E baba elinde olsun sen yine hobi olarak gene abart.. daha envantere girmemiş ve hatta belki testleri bile yapilmamış bir ön prototipin kapısından alice harikalar diyarına girdik.

Elde ne var; stinger!

Adam gibi envantere aldığında konuşuruz. Adam tankını üretmekle kalmamış hem sana destek satmış hem polonya ordusunu döşemiş.. siz prototip üzerinden egalite ilan ederseniz olmaz o iş.. 3000+ ton vls'li aipli lionlu denizaltilar envantere girmeye baslamiş denklik yok.. fa-50'ler cayır cayır üretilimiş , ihraç da ediliyor.. yıllardır adamin kt-1'i ile pilot yetistieiyoraun.. ilk tertip yarı gömülülerden sonra dahili istasyonulu kf-21 lerin gelecegi aciklanmış (ki bu endonezya ve test versiyonu) ki ayrica coktan ucurmuş kaçinci prototiple havada.. sen f-100 alabileksin de 20 adet lrip ureteceksin.. devamindaki uretim için safak karanlık, zira 35000 libre tei motorunu bekleyeceksin.

Vatan savunmasinda sen beni bi on sene bekle o zaman kapişalim diyemezsin. Elinde ne varsa olay odur. Sanayinin neler gelistirebildigi, neler tasarlayabildigi, neler test ettigi ayri bir konudur.

Elinde ne var? M-48/m-60a3,m-113 türevleri, m-44t/m-52t,  m-110 ile donatılmış kolordularımız var yahu.. sanırsın vietnam dönemi. Etraf f-35/f-15/rafale/su-30+ ile dolarken sen 90 model f16'lar ile devam.. daha bugün internete düştü gabya sinifi bir firkateynin mk2 radarı bozulunca bayraktar lst'lerden söküp takmışlar.. muhtemelen ambargo vb sebeplerle tamir edemiyorlar demek ki.

İlaveten hyundai, kia,daewoo,samsung,lg,kai  falan filan. Bu adamlarla kafa kafaya gidiyorsuk biz 90'lara kadar. Sonra bizim kafa gitti.. neyse olur diyelim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #32 : 06 Eylül 2023, 23:35:55 »

Bugün denk geldim eski bir asker kisi videoda gürzü tanıtıyor. Aman allahım dünyada ilk, söyle vuriyor, böyle kaçıyor. 5 kaplan gücünde. Sahadaki taktik birliklerin koruyucusu , bizden başka yapan yok... Falan filan..

E baba elinde olsun sen yine hobi olarak gene abart.. daha envantere girmemiş ve hatta belki testleri bile yapilmamış bir ön prototipin kapısından alice harikalar diyarına girdik.

Elde ne var; stinger!

Adam gibi envantere aldığında konuşuruz. Adam tankını üretmekle kalmamış hem sana destek satmış hem polonya ordusunu döşemiş.. siz prototip üzerinden egalite ilan ederseniz olmaz o iş.. 3000+ ton vls'li aipli lionlu denizaltilar envantere girmeye baslamiş denklik yok.. fa-50'ler cayır cayır üretilimiş , ihraç da ediliyor.. yıllardır adamin kt-1'i ile pilot yetistieiyoraun.. ilk tertip yarı gömülülerden sonra dahili istasyonulu kf-21 lerin gelecegi aciklanmış (ki bu endonezya ve test versiyonu) ki ayrica coktan ucurmuş kaçinci prototiple havada.. sen f-100 alabileksin de 20 adet lrip ureteceksin.. devamindaki uretim için safak karanlık, zira 35000 libre tei motorunu bekleyeceksin.

Vatan savunmasinda sen beni bi on sene bekle o zaman kapişalim diyemezsin. Elinde ne varsa olay odur. Sanayinin neler gelistirebildigi, neler tasarlayabildigi, neler test ettigi ayri bir konudur.

Elinde ne var? M-48/m-60a3,m-113 türevleri, m-44t/m-52t,  m-110 ile donatılmış kolordularımız var yahu.. sanırsın vietnam dönemi. Etraf f-35/f-15/rafale/su-30+ ile dolarken sen 90 model f16'lar ile devam.. daha bugün internete düştü gabya sinifi bir firkateynin mk2 radarı bozulunca bayraktar lst'lerden söküp takmışlar.. muhtemelen ambargo vb sebeplerle tamir edemiyorlar demek ki.

İlaveten hyundai, kia,daewoo,samsung,lg,kai  falan filan. Bu adamlarla kafa kafaya gidiyorsuk biz 90'lara kadar. Sonra bizim kafa gitti.. neyse olur diyelim.
+1
Yazdıklarınız çok doğru. Ama morali bozmayın.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #33 : 07 Eylül 2023, 02:13:31 »

Elde ne var; stinger!

Ya TV yorumcularından etkilenen var mı bu forumda ? Herhalde forumu düzenli okuyan bir kişi silah teknolojileri ve gelişimleri konusunda onların genelinden daha bilgilidir.

Ama o kadar da karamsal olmayın. Bildiğim kadarıyla sınırlı da olsa hava savunma/ HH füzeleri seri üretimde veya düşük seviyeli üretimde . O kısımda bir sıkıntımız yok. Motor sıkıntısı olmasa Tank üretiminde sıkıntımız yok. Zırhlı araç üretiminde sıkıntımız yok. IDEF'de görmüştüm, elin Bulgar'ı BAE'de şirket kurmuş, Gebze'de 3-4 çeşit zırhlı araç üretiyor. İhraç ediyor. Motor sıkıntısı olmasa Hürjet bir iki yıla tamam gibi, Kaan eninde sonunda olacak.

Ambargo dediğimiz olayın S-400 ile bağlı bir konu olmadığını onun bahanesi olduğunu sokaktaki çocuk bile biliyor artık. Sovyetler dağıldıktan sonra NATO ile bir kan uyuşmazlığımız var, bu açık. 1990larda TSK ve Türkiye ilk Irak Operasyonunda ilk kez ABD/Nato Politikaları ile çelişti. O dönem de operasyona katılmak isteyen siyasilere karşı G. Kurmay Başkanının istifası ile karşılaştık. Sınıra kaydırılan birliklere takviye giden arkadaşlarım vardı, ne kadar isteksiz ve moralsiz olup, zaten dökülen ekipmanların yanısıra, kendilerinin barış zamanı bir saatte yaptıkları hazırlıkların nasıl ertesi güne sarktığını, kimyasal silah kaygısını anlatan. Neyse ABD çekilirken biraz M-60 biraz M-113 bıraktı da hala o M-60ları kullanıyoruz.  İkinci Körfez harekatına TSK'nın direnmesine ABD'nin cevabı ise bu sefer çok acımasız oldu. Bu acımasızlık belli isimler ile sınırlı kalıp kadro değişiklikleri ile geçici şekillendi ise de,

CIA'ci kocaları eşliğinde  Amberin ZAMAN ve Yasemin ÇONGAR'ın Taraf operasyon gazetesi yazarı FETÖ'nün Bavulcusu Mehmet BARANSU'nun , o dönem başbakan olan Tayyip EROĞAN'a " Bir ipte iki canbaz oynamaz deyip" Tayyip ERDOĞAN'ın "Haddinizi bilin oyu alan benim" demesiyle ortaya çıkıp, darbe girişimine uzayan süreç sonunda, aynı zamanda o üzerinde oynanan ipin ORTADOĞU/AFRİKA POLİTİKASI olduğunu başta pek kimse de anlamış değildi. 2008-09 lar gibi APO'ya af yasa tasarısının hazırlandığı süreci PKK lehine geçirmeye asit kuyuları operasyonları bile yetmemişse de, Peşmerge'nin davullu zurnalı Suriye'ye gönderilip, YPG eşliğinde, Kürt Milletleşmesinin borazanlığı yapılır hal iken, kısa bir süre sonra YPG'nin Akdeniz'e ve Türk sınırına  ulaşmasını engellemek amaçlı Fırat kalkanı ve diğer harekatlar başlar oldu. Ancak  artık Suriye; ABD, Türkiye ve Rusya ile yan aktör olarak da İsrail ve İran'ın ilginç dansına sahne olmakta ise de, bu dansın ABD'nin ambargolara uzanan çok açık tepkilerine yol açtığı, zaman zaman da açıktan tehdit edildiğimiz bilir oldu. 

1934 Irak-İsrail Petrol Boru hattının yeniden canlandırılması ve Suriye üzerinden İsrail'e giden otoban ile Türkiye'nin bir yerde enerji yollarından dışlandığı, Doğu Akdeniz'de asıl aktörler olarak Kürt/İsrail tarafının parlatıldığı halde,

ABD'nin tüm istikrarlı açıklamalarında bölgede en büyük istikrarlı müttefiklerinin YPG (PKK) olduğu açıklamasının, aynı zamanda bir tercih ve izledikleri politikanın önceliğini ifade ettiğini anlamamak da ancak saflık olabilecekti.

Kaldı ki Doğu Akdeniz, Kıbrıs Politikaları ise bunun diğer boyutları iken, 

ABD ve AB'nin 2000'li yılların başında;
1- Kıbrıs'tan Türkiye'nin çekilmesi
2- Kürt Devletine evet denilmesi, üniter devletten vazgeçilmesi,
3- Ermeni soykırımının tanınması,
4- Ekümenik Patriğin tanınması,
5- PKK ve APO'ya af gibi hususlarda politika bastırdığı ve bu konularda içerideki etki ajanları aracılığıyla da   psikolojik operasyon yürüttükleri sır olarak kalmamıştı.

Ergenekon, Balyoz operasyonları eşliğinde psikolojik harekata da hız verilirken, bu şartlarda artık güvenilir ortak olan Türkiye'ye Leo-2A4lerin verilmesi, ortak projelere katılımlar dikkat çekici hale gelmişti.

Özetle kimse bize kara kaşımıza kara saçımıza bakıp birşeyler vermiyor, hatta onlar bizlerin kara kaşımızdan, kara saçımızdan da nefret ediyorlar.

ABD ile çıkar çatışmasına bakarsak, bu işin NATO için artık bir tampon devlet olmaktan çıkmamız ile başladığını görmek gerekiyor. Ki bu aynı zamanda 1992 yılı Brüksel Büyük Kürt Kurultayına da denk geliyor. 1990larda ABD, PKK işinde hep Almanya, Avrupa üzerinden hareket etmiş ise de, 2000lerde mızrak çuvala sığmaz oldu. Büyük Kürt Kurultayında, her Kürt toplumunun öncelikle kendi bulunduğu devlette özerklik, üniter devleti ortadan kaldırma, devletleşme ve birleşme olarak bir yol haritası çizilmiş olmakla, en büyük hedef ülkenin de Türkiye olmadığını görmemek mümkün değildir. Bu gelişmeleri yakından takip ederek önlemler almaya çalışan Eşref BİTLİS Paşanın suikasti aslında daha o dönemden Türkiye'nin ve TSK'nın içinin operasyonlara ne denli açık olduğu konusunda alarm vermeliydi.

Evet sonuçta adı konulmamış bi savaş içindeyiz. Yeni savaş konsepti böyle. Biraz vekillere, biraz asillere karşı bir mücadele. Bir yerde mücadele ettiğinle diğer tarafta işbirliği yapıp, öteki tarafta nötr kalabiliyorsun. Ama bu hayati bir savaşın içinde olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor. Kıbrıs, Suriye, Azerbaycan, Irak ve belki İran çok ince, çok yönlü dengeler üzerinde, kritik noktalarda bulunuyor.

Şikayet etsen de , etmesen de gerçek bu, artık tampon devlet değilsin. Büyük Ortadoğu Politikasında cephe devletisin. Öyle bir cephe devletisin ki, politikalarda üs olarak kullanılacak iken,  haritalarda senin de bölüneceğin gözüne sokulmuş bir haldesin. Osmanlı'dan nefret ediyorlar, ama belki Atatürk'ten ondan daha fazla nefret ediyorlar. Seni  dışlanması gereken, rakip bir kültür olarak görüyorlar. Küçük bir Ermeni diasporası, Rum diasporası , 80 milyonluk devlete tercih ediliyor. YPG, 80 milyonluk devlete tercih ediliyor. Biz kırmızı çizgilerimizi çoktan ilan etmiştik. Ergenekon ve Balyoz sonrası o çizgilerin de silindiğini zannettiler. Ama o çizgilerin bizim için hayatiyeti bulunmaktadır. Biden'ın tek dünya devletinden bahsettiği bir noktada, Üniter devlet kalacaksa onlardan biri de biz olacağız, hedefimiz budur . Yoksa savunma sanayini tartışmak saçmalıktır. Savunulmayacaksa devleti, savunma sanayini niye tartışayım. Vergilerimle ABD politikalarına ABD menşeli silah mı sağlayayım?   

Şimdi gelelim asıl konuya, 1960larda ,idealist birkaç mühendisin çabaları ile %100 yerli DEVRİM arabasını üretirken, belki bu aracın seri üretime giremeyeceği, seri üretim için altyapının olmadığı düşünülüyordu. O sebeple sadece mühendislerimizin bir hayal kırıklığı, ülkeye olan inancını kaybetme abidesi oldu. Oysa Kore bildiğim kadarıyla saçma sapan araçlarına garantiler vererek , devamlı destekleyerek belli noktalara geldi. Yanlış hatırlamıyorsam GM ile ortak üretimleri de belli aşamalara kadar olabilir. Ama biz FİAT, Renault,  Ford çizgisinden yerli markaya bir türlü geçemedik. Belli ki şirketlerimizin ortaklık yapısı, zihniyetleri de doğru değildi. Anadol aracını fiberglas (???)  yerine saçtan yapmak çok mu sıkıntılı maliyetli idi acaba ? Bir Hyundai , KİA olamaz mıydı Anadol. Alım gücümüz düşük diye kendimizi düşük modellerle , para eden mallar üretip zengin olamaz konuma soktuk.

Velhasıl  savunma sanayinde yeni DEVRİMler orada, tarih tekerrür mü etsin? Makus talihimiz yeniden mi bizi bulsun. Düne kadar bazıları hatta bazı asker emeklileri de (hani sizin o dediğiniz TV'deki uzmanların zıtları, Muhalif Uzmanlar), bu uçmaz, bu maket, bunlar göstermelik diyorlardı. Şimdi maket , uçmaz masalı artık yenmez oldu, bu sefer bunlar envantere girmiyor, bunlar seri üretime girmez denilmeye başlandı.

İşte yaptılar çocuklar, mühendis kardeşlerimiz, gümbür gümbür uçuyorlar.  Altay takır takır gidiyor, atıyor, vuruyor. 3-4 ülkenin yapabildiği aktif koruma sistemine sahipsin. 4-5 ülkenin sahip olduğu tek hücre kristal türbin bıçağı üretme kapasiten var. sayılı ülkenin ürettiği GaN modüllerini üretiyorsun. Kore'nin helikopterinin gövdesini onlar için dizayn ediyorsun. Dünya'da helikopter transmisyonu üretebilen 5-6 ülkeden birisin. Fırtakeynini, zırhlı aracını, zırhını, hafif, ortta ve ağır silahını, dünyada hemen hiçbir ülkede olmayan çeşitlilikte mühimmatı üretebiliyorsun. hem de bunları diğerlerinden çok daha maliyet etkin üretip, ihalelerde onları şaşkın bırakabiliyorsun.

Ambargolar konuyor, sonuçta tankını, gemini, helikopterini, uçağını hemen hiçbir ülkenin olmadığı oranda yerli üretiyorsun, ambargo konuldukça bu oran da artıyor.

Tekrar seri üretime geri dönersek,

Tank, Radar, Füze, Zırhlı Araç, Uçak muhtemelen bunların hiçbirinde seri üretim sıkıntısı olmayacak. Ta ki motor, transmisyon. Tank motor ve transmisyon üretimin de belli noktadan sonra patlayacak. sabırla, azimle olacak herşey.

Şimdi asıl mesele bütçe olarak gözüküyor bence. Özellikle deprem de düşünüldüğünde , TSK siparişlerinin çok zayıf olması muhtemel. Aslında çok zengin bir ülkeyiz ama biz birbirimizi yiyoruz. Hep böyle oldu. DEVRİM'de de bu vardı. Bugün maden mühendisi bir öğretim üyesi arkadaşım ile konuşuyorduk. Altın üretimi konusunda bir iki şirketin danışmanı imiş. Dünya'da altın madeni olarak en zengin ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti. Buna karşın cari açığımızın 25 milyar dolarlık kısmı da altın ithalatı kaynaklı. Yastık altındaki altın miktarı 1 trilyon dolara yakın. Bankalarda ve yastık altında döviz miktarı ise 300 milyar dolar civarında. Muhtelemen yastıkaltı altının piyasalara çıkma ihtimali yok. Zira kültürümüzde öyle birşey yok. Son 5-6 yıldır insanlar korktukça daha fazla altını yastık altına atar oldu. Ama bizde yastık altına giren ev, araba gibi bir ihtiyaç olmadıkça tekrar çıkmaz o yastık altından. Bu fiyatlarla ev araba için yastık altından çıkması da zor. Neyse konuyu da fazla dağıtmayayım. ne yapıyorsak biz kendimize yapıyoruz. Sayın Yaşarın dediği gibi morali bozmayalım.                   

« Son Düzenleme: 07 Eylül 2023, 02:30:08 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 137
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #34 : 07 Eylül 2023, 09:27:32 »
Savunma sanayii için devlet özel bir tahvil gibi finansal bir enstrüman çıkarsa belki yastık altına konanlarin bir kısmı sisteme dahil edilebilir...

Savunma sanayiinin itibarı göreceli olarak daha yüksek
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Ocak

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #35 : 07 Eylül 2023, 09:51:40 »
 Sayın Mehmet05  genel olarak fikirlerinize katılmakla birlikte birkaç hususa değinmek istiyorum.

İlk körfez harekatında sözde Irak bataklığına girmek istemeyen ordu içinde bir klik vardı ve akabinde süreç Torumtay paşanın istifası ile sonuçlanmıştı, eğer o gün Amerika ile birlikte hareket etseydik Özal'ın deyimiyle belki Musul ve Kerkük'ü biz alacaktık hatta Erbil diye bir özerk durum ortaya çıkmayacaktı, belki sadece toprakları alır ama altındaki Petrolü yine Amerikaya yedirirdik ama ne PKK sorunumuz, ne faili meçhul suikastler, ne Muavenet olayı gibi şeyler başımıza gelmezdi.

İkinci körfez harekatında yine Erbakan'ın son meclis konuşması ile yine Dini duygularla hareket edip Amerikayı son dakika satmıştık, bunun cezasını da halen çekiyoruz ama Allah'tan o günlerde hükümet ve şimdki Cumhurbaşkanı Amerikancı ve Batı yanlısı gözüküyordu da bu öfke fırtınasından çuval hadisesi gibi bazı sarsıcı olaylarla kurtulduk.

yani aslında 90'lı yıllardan itibaren Amerikan politikaları ile uyumlu hareket etseydik, Saddam ve Baba Esat'ın daha o yıllarda kökünü kazıyabilirdik, bu diretmelerimiz bize onbinlerce şehit, trilyonlarca dolar ve kayıp enaz 20 yıla mâl oldu.

2010 yılından sonra yine Amerikan politikaları ile uyumsuz hareket edince Obama, Türkiyeyi geri dönülemez şekilde gözden çıkarmış ve Kürtleri tercih etmişti.

Yani aslında başımıza gelen bu musibetlerin en büyük nedeni yine bizim çapsız politikalarımız. Biz girmeyelim diye, içimizdeki bazı taraflar Ortadoğu coğrafyasını bize hep bir bataklık olarak lanse etti, sonuçta bataklığı kurutamadık ve yaydığı mikroplardan dolayı hastalandık.

Bu çapsız politikalarımız sonucu beka sorunumuz ortaya çıkınca Devlet seçimini Ulusalcı Avrasyacı yönde  kullandı aradaki savaşı kazanarak içimizdeki Natocuları tasfiye etti. Bu süreçleri açıklamaya gerek yok konu uzamasın.

Halihazırda geldiğimiz bu durum bize ağrılı ve sancılı, yavaş yavaş tam bir bağımsızlık getirecek ama daha en az 10 yılımız var, Bu arada inşallah Trump tekrar gelir ve belki Amerika ile bazı ortak paydalarda buluşabiliriz, yoksa konjönktür bizi Irak ve Suriyeye hatta Kafkasya ve hatta Adalara bile müdahele etmeye doğru zorluyor, umarım bu 10 yıllık süreci savaşsız atlatırız.

Konuya dönecek olursak, Devrim arabaları yıllarından 2010'lu yıllara kadar "biz yapamayız, biz edemeyiz" düşüncesi beyinlerimize işlenmişti ama artık ben hiç olmadığım kadar umutluyum, artık Cin şişeden çıktı, Kurdun dişine kan değdi, savunma sanayisi özelinde bazıları engellemeye kalksa bile artık özel şirketler paranın tadını aldı, ileride ihale almak için çok torpil ve rüşvet olaylarını göreceğiz yani bir şekilde sektör ister istemez bu rüzgarı arkasına almış vaziyette ve kamu-özel işbirliğiyle tüm projeler ve daha fazlası birer birer sonlandırılacaktır.

Tek sıkıntımız motor projelerinde eğer Amerika ile iyi geçinebilirsek Hürjet ve Kaan ilk parti motorları gelecektir yoksa bu projeler seri üretim safhasına geçemez ve bizi yine 5 yıl sarkıtır ama sonuçta yine kendi motorumuzu yaparız.

Son olarak radar projelerimiz için olmazsa olmaz İşlemci üretimi işini bir şekilde yoluna koymalıyız. Gördüğüm kadarıyla hem Rus tarafıyla hem de Katar üzerinden Batı tarafıyla işi kotarmaya uğraşıyoruz, öyle veya böyle enaz 90 nm ile başlamamız 65 ve 40 nm ve ileride daha yüksek seviyelere gelmemiz gerekiyor, Aesa radar mevzusunun seri üretimi İşlemci ile mümkün.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #36 : 07 Eylül 2023, 10:42:47 »
Son olarak radar projelerimiz için olmazsa olmaz İşlemci üretimi işini bir şekilde yoluna koymalıyız.

Diğer konular spekülasyon olduğu için onlara girmiyorum. Ölmüşle olmuşa çare yoktur.

İşlemci konusunda çok haklısınız. Umut verici olansa, bu durumun üst kademeler de farkında. Motor konusu hal yoluna girer girmez, tüm Ar-Ge kaynaklarımızı o alana aktarmalıyız. Çünkü şakası yok bunun.

21. Yüzyılda tüm silahlar robottur ve tüm robotlarda (güç kaynağı+motor+sensör+işlemci) mevcuttur. Bu 4 alanda tam bağımsız olamazsak, savunma sanayisine kilit vuralım gitsin!
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2023, 11:46:50 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #37 : 07 Eylül 2023, 10:58:38 »
+1
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2023, 12:11:19 Gönderen: re »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #38 : 07 Eylül 2023, 11:03:05 »
Azacik  ironi kimseye zarar vermez.

Gecenlerde Ankara'da F-4 Yakıt Tankı nin TPAO Bahçesine dusmesi olayi bizleri nerelere kadar goturmus. "Bazi saygin Medya TV savunma yorumcularina gore gokten  F-4 AKSAMI /Parcalari dustu! hemen karabasan gibi bu F-4 nereden kalkti ve niye ANK uzerinden gecti? Aceba Yakit tanki mesaj vermek amaci ile mi atildi?

Bir de vakti zamaninda bizler uyurken Israil hava kuvetlerinin topraklarimiz uzerinden gecip komsumuza dalmadan once ulkemizin guneyine ekelemis oldugu yakit tanklari vardi ki o konuyu untmusuz!

Aslinda bizler YAKIT tankina asina olmamiz gerekir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #39 : 07 Eylül 2023, 12:44:32 »
Azacik  ironi kimseye zarar vermez.

Gecenlerde Ankara'da F-4 Yakıt Tankı nin TPAO Bahçesine dusmesi olayi bizleri nerelere kadar goturmus. "Bazi saygin Medya TV savunma yorumcularina gore gokten  F-4 AKSAMI /Parcalari dustu! hemen karabasan gibi bu F-4 nereden kalkti ve niye ANK uzerinden gecti? Aceba Yakit tanki mesaj vermek amaci ile mi atildi?

Bir de vakti zamaninda bizler uyurken Israil hava kuvetlerinin topraklarimiz uzerinden gecip komsumuza dalmadan once ulkemizin guneyine ekelemis oldugu yakit tanklari vardi ki o konuyu untmusuz!

Aslinda bizler YAKIT tankina asina olmamiz gerekir

Yine vakti zamanında hararetli haberler dolaşıyordu. Hatta video görüntüsü bile vardı. Hava kuvvetlerine ait bir F-4 uçağımız, bir bayan pilot komutasındaydı yanlış hatırlamıyorsam, bir eğitimde alçak uçuş sırasında kazara bir caminin minaresine hafif dokunmuş veya teğet geçmişti. Bazı medya ortalığı yıkmıştı. Uçakla camiye saldırı, darbe tehditi, ordu ve din düşmanlığı vs. Aklıma geldikçe bu saçma haberlere halen gülerim. Hiçbir eğitimli askeri pilot, uçuş esnasında uçağı ile bir binaya bilinçli olarak temas etmez. Havada uçan bir cisim bu, çok tehlikeli bir kazaya neden olabilir. Bunu akıl edebilmek bu kadar güç olmamalı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com