Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 143651 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #660 : 01 Aralık 2020, 11:06:28 »

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #661 : 01 Aralık 2020, 11:30:50 »
Azarbaycan Türkiye silahlarının ne kadar işlevsel olduğunu anladı ve savas boyunca Ruslar Ermenistana askeri malzeme gönderirken biz Azarbaycan'a silah gönderdik.
Türkiyenin askeri alanda gelişmesi Azarbaycan'ın lehine oldu. Hal böyleyken Azarbaycanlı kardeşlerimizin bizim projeleri fonlamasi hem bizim hem onlar için oldukca iyi olacaktır.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #662 : 01 Aralık 2020, 19:01:08 »

Ben bu Laçin koridoru meselesini tam anlayamadım....Laçin koridoru  alınınca  Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ın bağlantısı kopuyor değil mi?

Peki Laçin'in alınmasıyla Azerbaycan'ın Nahçivan ile bağlantısı nasıl oluşuyor onu anlamadım...Harita'ya bakınca Nahçivan ile Azerbaycan arasındaki topraklar Ermenistan toprakları olarak yeşil renkli olarak belirtilmiş...Buradan bir kara bağlantısı nasıl olabiliyor ki?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #663 : 01 Aralık 2020, 19:57:30 »
Laçin koridoru  alınınca  Ermenistan ile Dağlık Karabağ'ın bağlantısı kopuyor değil mi?

Peki Laçin'in alınmasıyla Azerbaycan'ın Nahçivan ile bağlantısı nasıl oluşuyor onu anlamadım...Harita'ya bakınca Nahçivan ile Azerbaycan arasındaki topraklar Ermenistan toprakları olarak yeşil renkli olarak belirtilmiş...Buradan bir kara bağlantısı nasıl olabiliyor ki?

Lacin koridoru koptugu zaman Karabagda Agdere,Hankenti ,Susa da kalan Ermenilerin Ermenistan ile olan baglantisi kopmus olur. Bu koridor Rusya ile yapilmis anlasma neticesinde acik birakildi.

karsiliginda ise karbagin Nahcivan ile kara baglantisi Ermenistan uzerinden anlasildi. Savas oncesinde Nahcivan baglantisi ancak Iran uzerinden yapilmakta idi.

Yani soyle dusunelim taraflardan biri bu baglantilari kestigi anda diger taraf da etkilenir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #664 : 01 Aralık 2020, 20:01:58 »
Teşekkürler.. Yani biz Ermenistan'a "Eğer bizim Nahçivan ile bağlantımızı sağlamazsanız biz de sizin Karabağ ile bağlantınızı keserim" demişiz öyle anladım ben....

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #665 : 01 Aralık 2020, 20:19:52 »
Teşekkürler.. Yani biz Ermenistan'a "Eğer bizim Nahçivan ile bağlantımızı sağlamazsanız biz de sizin Karabağ ile bağlantınızı keserim" demişiz öyle anladım ben....

Oyle de dusunebilirsiniz. Rusyanin yapmis oldugu plana gore her iki tarfa da olanak saglayarak bir birlerini noturlemis .

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #666 : 04 Aralık 2020, 00:08:37 »
Fransa Ulusal Meclisi, Azerbaycan toprağı olan Karabağ'ın 'bağımsız bir devlet olarak tanınmasını tavsiye eden kararı' onayladı.

https://www.sozcu.com.tr/2020/dunya/fransadan-krizi-tirmandiracak-karar-daglik-karabagi-bagimsiz-devlet-olarak-tanidi-6152752/

***Fransa karabag savasi suresi ve sonrasinda Ermenistana destek saglayamamasi neticesinde ulkesinde bulunan zengin ve etkin Ermeni diyasporasi uzerinde olusmus olan derin hayal kirikligini gidermenin yollarini aramakta.
« Son Düzenleme: 04 Aralık 2020, 00:10:43 Gönderen: metin62 »

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #667 : 04 Aralık 2020, 00:35:13 »
Heriflerin kuyruğuna değil kafalarına basmışız. Beyin travmasından sonra iyice şaşırdılar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #668 : 04 Aralık 2020, 10:27:29 »
Kendimizi yıllarca kandırdık Mitterand gidici, Chirac gidici , Macron gidici diye... Biri gidiyor gelen daha bok çıkıyor...Adamların zürriyeti bozuk...Hitler bunların içinden boşuna geçmedi...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #669 : 11 Aralık 2020, 17:47:44 »
Karabağ Savaşında görevden alınan Azerbaycan Genel Kurmay Başkanı ''Necmeddin Sadıkov'' ihanetle suçlanıyor. İddiaya göre Cebrail ve Hadrud reyonları alındıktan sonra Fuzuli' nin Şükürbeyli köyünde konuşlanmış Azerbaycan kuvvetlerinin koordinatlarını Ermenilere vermiş. Bu ihanet sonucunda 703 Azerbaycan askerinin şehit olduğu iddia ediliyor. Şayet iddia doğruysa Necmeddin Sadıkov' un ibreti alem için sallandırılması gerekiyor. Hatta sallandırmak da kâfi gelmez... dinamit lokumuyla hava uçuracaksın!

Mevcut durumda Necmeddin Sadıkov tutuklanarak kodese tıkılmış durumda. Bakalım bu işin sonu nereye varacak! Azerbaycan ordusunda hatırı sayılır oranda Rus ajanının olduğu iddia ediliyor. Aynen bizde ki FETÖ gibi... Azerbaycan bürokrasisi büyük ölçüde Rus ajanları tarafından kuşatılmış durumda. Şayet bu Rusçular temizlenemezse, Türk-Azerbaycan ilişkilerine dinamitleyeceklerinden hiç kuşku duymamak lazım.