Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 142193 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ugurkarakaya25

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #590 : 10 Kasım 2020, 21:40:20 »
Yani Nihai harita şöyle olacak... Yorumsuz.........

haritada neden karabağ farklı renkte gösterilmiş anlamadım. Alyev in açıkca belirttiği gibi ve anlaşma maddelerinde de görülmüyor, özerk bölge yok. belki geçiş sürecinde mevcut yönetim devam edebilir ama en nihayetinde azerbaycan toprağı artık orası. rusların şimdilik orda olması azerbaycan devleti karabağa giremez diye değil herhalde.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #591 : 10 Kasım 2020, 21:48:20 »
kelbecer  lacin kuzeyi bölgesi karabag degilki harita yanlis

bu  bölge azerbeycanin

kelbecer  lacin kuzeyi bölgesinin dogusu karabag

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #592 : 10 Kasım 2020, 21:56:26 »

burada eski hani harita

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #593 : 10 Kasım 2020, 22:04:25 »
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye-Rusya ilişkileri ile Dağlık Karabağ ve Suriye başta olmak üzere bölgesel gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, görüşmede, Dağlık Karabağ konusunda dün akşam kalıcı çözüme giden yolda doğru bir adım atıldığını belirtti.

Türkiye ve Rusya'nın beraber yoğun katkılarda bulunduğu bu önemli fırsatın heba edilmeden adil ve kalıcı bir barış ile bölgede istikrarın tesisi için kullanılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada en önemli hususun Ermenistan'ın ateşkese ve ortak açıklamada kayıtlı taahhütlere uyması olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin de Ermenistan işgalinden kurtarılan topraklarında Azerbaycan tarafından belirlenecek bir mahalde tesis edilecek Ortak Merkez marifetiyle Rusya ile ateşkes için gözlem ve denetim faaliyetinde bulunacağını, dolayısıyla bu noktada Rus tarafına da önemli bir sorumluluk düştüğünü dile getirdi.

Erdoğan, Ermenistan işgali nedeniyle Karabağ'ı terk etmek zorunda kalan Azerbaycanlıların evlerine dönmesinin ve Azerbaycan-Nahçıvan arasında bir koridor açılmasının öneminin altını çizdi.

Dağlık Karabağ'ın, bölgesel çatışma ve krizlerin çözümünde Türkiye-Rusya iş birliğinin önemini gösterdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı iş birliği ruhunun Suriye krizi için de yürütülmesi gerektiğini ve burada da benzer bir mekanizma kurabileceklerini ifade etti.(AA)

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #594 : 10 Kasım 2020, 23:19:13 »
Arkadaslar yapilan anlasma ile ilgili yapilmis olan bazi yorumlari netlestirmek istiyorum.

Oncelikle karabagin Azerbaycan ordusu tarfindan kurtarilmis rayonlari disinda kalan tum topraklar bu yapilan anlasma ile belirtilen takvim cercevesinde Azerbaycan kontrolune gececek.

Ermeni nufusun ikamet etmeye devam edecegi Hocali ve Han kenti Azerbaycan topragi olarak kalacak. yani bu bolge ozerk olmayacak.

Kast edilen temas hatti Ermenistan topraklari ve Karabag siniridir.

Nahcivan kara yolu baglantisi zaten 30 yil oncesi ermenistan topraklarindan gecisle saglanmakta idi. Alternatif kara yolu ise Iran uzerinden her zaman olmustur .

Rusyanin bu anlasma ile bolgede kendisini bir 5 yil daha saglama aldigi net olarak gorulmekte.  Neticede Ermenistani cok daha agir bir yenilgiden kurtarip Azerbaycanin da istedigini yaparak denge politikasini idamesini sagladi.

Rus silahli gozlem birliklerinin karabag ermenistan temas hatti ile lacin koridoru uzerinden Nahcivan baglantisinin guvenligi yaninda Ermenilerin ikametinin yogun oldugu Han kenti ve Hocalida gozleci olarak konumlasacaklar.

Turk askerinin gozlemci olarak karabaga konuslanmasi konusunda kanimca gec kalindi. "Bizler maliye bakanin istifasi konusunu tartisirken karambolde unutuldu"  hatta belki de bastan kabul gormedi cunku AZ CB  ve Sn CB nimizin bu anlasma konusunda istisarede bulunmamalari imkansiz.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #595 : 11 Kasım 2020, 01:18:14 »
Degisik konu basliklari altinda donup dolasip hep ayni yorumu yapmak zorunda kaliyorum;

Turk Milleti olarak bu Ruslardan cektigimiz kadar hicbir milletten cekmedik

Mars'a falan yerlesip topluca kurtulsak diyecem orada da bulurlar bizi..
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2020, 01:19:43 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #596 : 11 Kasım 2020, 13:50:03 »
Yani Nihai harita şöyle olacak... Yorumsuz.........

haritada neden karabağ farklı renkte gösterilmiş anlamadım. Alyev in açıkca belirttiği gibi ve anlaşma maddelerinde de görülmüyor, özerk bölge yok. belki geçiş sürecinde mevcut yönetim devam edebilir ama en nihayetinde azerbaycan toprağı artık orası. rusların şimdilik orda olması azerbaycan devleti karabağa giremez diye değil herhalde.

Antlaşmaya göre Kırmızı bölge Azerbaycan kontrolünde olmayacak ve ermeni nufusun kalacağı bölge..

Tekrar belirteyim, Hankendi zaten sözde ermeni özerk bölgesinin başkentiydi ve onunda arasında bulunduğu bölge Azerbaycan'a Devredilmiyor..!
Bu kırmızı bölge Rus gözetiminde ve Ermenistan bağlantısınıda  Rusya 3 yıl M12 yolundan sağlıyacak.. 3 içinde Ermenistan-Hankendi arasında yeni yol yapılacak ve bunun karşılığında da Megri bölgesinden, Azerbaycan-Nahçıvan bağlantısı olacak..

Yani Hankendi, Agdere ve Hocalı Ermeni ve Rus kontrolünde kalacak.. Bunlar net ve manipilasyona dahi açık olmayan bilgiler..!

Türkiye ise Azerbaycan'dan stratejik olarak Zengilan bölgesi ve Kerbecer bölgelerinde üs/gözlem noktası talep ediyor..

Sonuç; Hankendi, Agdere ve Hocalı, Karabağda 2. çekiç güç oldu. Orada var olan Özek yönetimde Rus korumasına alınmış oldu..

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
« Yanıtla #597 : 11 Kasım 2020, 15:48:44 »
Sonuç; Hankendi, Agdere ve Hocalı, Karabağda 2. çekiç güç oldu. Orada var olan Özek yönetimde Rus korumasına alınmış oldu..

Olayı doğru anlamadığınızı düşünüyorum. Azeri ,Ermeni hatta Rus kaynaklarında özerk bir bölgeden bahsetmiyor. "Karabağ da Ermenilerin yoğunlukta olduğu bölgelerde Rus askeri koruması sağlanıyor" Karabağ'ın tamamı Azeri yönetimi ve kontrolünde olacak. Dediğiniz gibi olsa Ruslar 5 yıl sonra çekileceğini ilan etmezdi.

Perde arkasında asıl galip gelen Ruslar. Tek kurşun atmadan Avrupa ve ABD ye yanaşan Ermenistan'ı tekrar avucunun içine aldılar.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #598 : 11 Kasım 2020, 15:55:30 »

Olayı doğru anlamadığınızı düşünüyorum. Azeri ,Ermeni hatta Rus kaynaklarında özerk bir bölgeden bahsetmiyor. "Karabağ da Ermenilerin yoğunlukta olduğu bölgelerde Rus askeri koruması sağlanıyor" Karabağ'ın tamamı Azeri yönetimi ve kontrolünde olacak. Dediğiniz gibi olsa Ruslar 5 yıl sonra çekileceğini ilan etmezdi.

Perde arkasında asıl galip gelen Ruslar. Tek kurşun atmadan Avrupa ve ABD ye yanaşan Ermenistan'ı tekrar avucunun içine aldılar.
+1
Olayın özeti

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #599 : 11 Kasım 2020, 17:55:08 »
Hocam gerçek, farklı açılardan da baksak gerçektir, bunu görüp ona göre gerçekçi adım/önlem almak gerektiğini vurguluyorum.

İşgal altında ki Azerbaycan topraklarının "%80'i alındı" olarak da elbette görebiliriz. Fakat o %20 geriye kalan %80 ortadan ayıran bir paysa, işte orada iki kere düşünmek gerekir.

Antlaşmada özerk bölge yazmıyor, Zaten özerkliğin var olduğu 3 bölgeyi kapsıyor Rus gücü, biz buna yok, öyle değil veya anlaşmada yazmıyor desek de gerçek bu.

Buda Rus savunma bakanlığından bugün yayınlanan Rus gücü görev bölgesi, Sarı renkli bölge ve bu bölge görüldüğü üzere Rus kontrolünde olacak.  Azerbaycan kontrolünde olacak bölgeler sarı bölge (Hankendi, Hocalı ve Agdere) haricindeki bölgeler..

« Son Düzenleme: 11 Kasım 2020, 18:02:15 Gönderen: DoganTuran »