Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 142149 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #410 : 06 Ekim 2020, 21:20:45 »
Türk SİHA’ları, Kanada merkezli L3Harris WESCAM tarafından geliştiriken MX-15 tipi FLIR yani görüntüleme sistemlerini kullanıyorlarmış.

Hürkuş motoru da Kanada üretimi ama Hürkuş şu an için çatışmalarda kullanılmıyor o bakımdan Siha optikleri daha kritik bir açık verir. .

CATS , bu sisteme kalite olarak yaklaşamadı diyordu geçen forumdan bir arkadaş...
Tam da Kanada ambargosunun akşamında İsmail Demir'in " Cats seri üretime geçiyor" açıklaması bana hiç inandırıcı gelmedi ne yazık ki...

F-35 gelmeyince MMU bitiyor , Leopar gelmeyince Altay bitti , F-35B olmayınca Uçak gemisinden siha kaldırıyoruz türünden bir haber...

CATS'ın bu kadar gecikmesi bence Altay fiyaskosundan beter bir aymazlık....

2016 haberi;
2o16 yılı sonuna kadar 8 adet CATS HD Elektro-Optik [EO/IR] Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi teslimatı gerçekleştirecek Aselsan, 2o17’den itibaren teslimat hızını ayda 3 adede çıkarmayı böylelikle yılda 36 adet CATS teslimatı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Buna göre 2o16 yılını sistemi olgunlaştırma ve Seri Üretim Fazı’na hazırlık çalışmaları için planlayan Aselsan, Ocak 2o17’den itibaren ayda en az 3 adet CATS teslimatı yapabilmek için gerekli altyapı hazırlık ve malzeme tedarik/sipariş çalışmalarına şimdiden başlamış durumda

Yıl 2021 olmak üzere😡😡😡😡
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2020, 21:22:32 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #411 : 06 Ekim 2020, 21:24:57 »
Türk SİHA’ları, Kanada merkezli L3Harris WESCAM tarafından geliştiriken MX-15 tipi FLIR yani görüntüleme sistemlerini kullanıyorlarmış.

Hürkuş motoru da Kanada üretimi ama Hürkuş şu an için çatışmalarda kullanılmıyor o bakımdan Siha optikleri daha kritik bir açık verir. .

CATS , bu sisteme kalite olarak yaklaşamadı diyordu geçen forumdan bir arkadaş...
Tam da Kanada ambargosunun akşamında İsmail Demir'in " Cats seri üretime geçiyor" açıklaması bana hiç inandırıcı gelmedi ne yazık ki...

F-35 gelmeyince MMU bitiyor , Leopar gelmeyince Altay bitti , F-35B olmayınca Uçak gemisinden siha kaldırıyoruz türünden bir haber...

CATS'ın bu kadar gecikmesi bence Altay fiyaskosundan beter bir aymazlık....

2016 haberi;
2o16 yılı sonuna kadar 8 adet CATS HD Elektro-Optik [EO/IR] Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi teslimatı gerçekleştirecek Aselsan, 2o17’den itibaren teslimat hızını ayda 3 adede çıkarmayı böylelikle yılda 36 adet CATS teslimatı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Buna göre 2o16 yılını sistemi olgunlaştırma ve Seri Üretim Fazı’na hazırlık çalışmaları için planlayan Aselsan, Ocak 2o17’den itibaren ayda en az 3 adet CATS teslimatı yapabilmek için gerekli altyapı hazırlık ve malzeme tedarik/sipariş çalışmalarına şimdiden başlamış durumda

Yıl 2021 olmak üzere😡😡😡😡

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, ASELSAN tarafından geliştirilen CATS FLIR sisteminin seri üretime geçtiğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “Savunma Sanayiimiz engelleme ve ambargo kararlarına aldırmadan yoluna devam ediyor. SİHA’larımıza takılıp kullanıma alınacak CATS kameralarımız seri üretime geçiyor, emeği geçenlere teşekkürler. ASELSAN’da bir üst modeli geliştirme çabalarımızı da hızlanarak devam ettiriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Hatırlanacağı üzere Kanada hükümeti; Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA), Dağlık Karabağ bölgesindeki çatışmalardaki rolü sebebi ile geçtiğimiz gün Türkiye’ye silah ambargosu kararı almıştı. Türkiye tarafından Kanada’dan tedarik edilen en önemli savunma ürünlerinden biri ise Kanada merkezli L3Harris WESCAM tarafından geliştirilen ve Türk yapımı Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) tarafından kullanılan MX-15 tipi FLIR yani görüntüleme sistemiydi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından bahsi geçirilen “bir üst model FLIR” sisteminin ise “ASELFLIR-400 Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi” olduğu tahmin ediliyor.

ASELSAN tarafından geliştirilen ASELFLIR-300T/D; T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, MİLGEM Korvetleri, ANKA ve HERON İHA’lar tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. ASELSAN’ın yeni geliştirdiği ASELFLIR-400 ise ASELFLIR ailesinin en gelişmiş modeli konumunda bulunmaktadır. ASELFLIR-300T/D’ye göre daha yüksek çözünürlüğe ve daha küçük yapıya sahip olan ASELFLIR-400, 20 kilometre menzile sahiptir.

https://www.savunmasanayist.com/sihalarin-yerli-gozu-cats-seri-uretime-geciyor/

« Son Düzenleme: 06 Ekim 2020, 21:26:11 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #413 : 06 Ekim 2020, 21:41:53 »
Paşinyan ,  “taviz vermeye hazırız. Ama Azerbaycan da taviz vermeli’” demiş.
Sıkıştı ki geri adım atmaya başlamış!
İnşallah Azerbaycan kabul etmez ateşkesi falan.
Karabağ ve kaybedilen toprakları komple almadan harekatı durdurmamaları gerek.
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2020, 21:42:42 Gönderen: Yasar »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #414 : 06 Ekim 2020, 22:36:38 »
Yanlışım varsa duzeltin ama asel-flir zaten yıllar önce seri uretime girmemis miydi ? Hatta yanlış hatırlıyor olabilirim ağır diye pek ilgi görmemişti... Burda yıllar önce bunun üzerine ne denli yorumlar yapmıştık.  Dejavu mu yaşıyorum anlamadım.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #415 : 06 Ekim 2020, 22:59:42 »
Yanlışım varsa duzeltin ama asel-flir zaten yıllar önce seri uretime girmemis miydi ? Hatta yanlış hatırlıyor olabilirim ağır diye pek ilgi görmemişti... Burda yıllar önce bunun üzerine ne denli yorumlar yapmıştık.  Dejavu mu yaşıyorum anlamadım.

O Aselflir 300T modeliydi  ağır olan...95 kg

Hafifletip CATS (61 kg) yapıyoruz dediler ama 2000 yıl oldu CATS seri üretime giremedi maalesef...
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2020, 23:01:47 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #416 : 07 Ekim 2020, 08:47:52 »
Ermenistan, Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'na füzeyle saldırdı

Ermenistan ordusunun Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı'na füze saldırısı düzenlediği bildirildi. Ayrıca Ermenistan ordusunun saldırısı "terör eylemi" olarak nitelendirildi.
Azerbaycan Başsavcılığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun saat 21.00 sularında Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'nın Yevlah ilinden geçen kısmına füze saldırısı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, saldırının Azerbaycan ordusunca önlendiği kaydedildi.

BTC Petrol Boru Hattı'nın Avrupa'nın enerji güvenliğinde önemli rol oynayan büyük stratejik proje olduğu vurgulanan açıklamada, Ermenistan ordusunun saldırısı "terör eylemi" olarak nitelendirildi.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/ermenistan-baku-tiflis-ceyhan-petrol-boru-hattina-fuzeyle-saldirdi-41629639
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #418 : 07 Ekim 2020, 15:45:05 »
Çatışmalar ne zaman bitecek? Aliyev'den son dakika açıklaması

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den Ermenistan'la devam eden çatışmalar hakkında kritik bir son dakika açıklaması geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Azerbaycan'ın Ermenistan'la barış görüşmelerine askeri çatışmaların akut evresi bittikten sonra döneceğini açıkladı.

Reuters'ın Rus TASS ajansına dayandırdığı habere göre Aliyev Türkiye'nin müzakere görüşmelerinde yer almaya hakkı olduğunu da belirtti.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise dün yaptığı açıklamada ülkesinin sadece Türkiye'nin Azerbaycan - Ermenistan çatışmalarında yer almaması koşuluyla ateşkes görüşmeleri yürüteceklerini belirtmişti.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-catismalar-ne-zaman-bitecek-reuters-duyurdu-aliyevden-son-dakika-aciklamasi-41630240

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #419 : 07 Ekim 2020, 15:48:20 »
Alıntı
PUTİN'DEN ERMENİSTAN'A SOĞUK DUŞ!
Rusya Devlet Başkanı Putin, Dağlık Karabağ'da çatışan Ermenistan ve Azerbaycan'a ateşkes çağrısında bulundu. Putin, Rusya Ermenistan'ı koruma yükümlülüğüne sahip olmadığını ifade ederek, "Azerbaycan ile savaş Ermenistan topraklarında gerçekleşmiyor" dedi.

https://www.hurriyet.com.tr/galeri-son-dakika-haberi-azerbaycan-ermenistan-catismalari-surerken-ermenistan-haziriz-dedi-41629751/8