Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 144073 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #330 : 01 Ekim 2020, 10:25:14 »
Bolgenin siyasi yapisindan ve cografyasindan dolayi kanimca Azerbaycan silahli kuvetleri ne kadar hizli hareket edip savunabilecekleri genis alan hakimiyetine gecseler sanki iyi olacak gorusundeyim. Unutmayalim harekat baslayali 4 gun yani bu harekatin haftalarca uzamasi beklenilmemeli hafta ateskes siyasi cagrilari birkac gun sonra baskiya donmesi yaninda Ekim ayindan itibaren bolge cografyasindaki hava sartlari her iki tarafin hareketi surdurebilirligi acisindan kisitlamalar getirecektir. Bolge yuksek irtifalara sahip oldugu kadari ile kirac ve yogun yagis alan bir bolge.
Arazi dagliksa onlara da dağlık bize dağlık silah var mühimmat var neden ilerleme olmasın ki

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #331 : 01 Ekim 2020, 11:08:17 »
Azerbaycan'a ateskes icin cok baski gelecek, onun icin dayanabildigi kadar dayanip hizli sekilde toprak almasi lazim..

Istedigin kadar tank top HSS vur, Rusya'nin bir sevkiyatina bakar, hepsi hatta daha iyisi yerine konur..

Onemli olan toprak almak..ozellikle Ermenistan Karabag ve Iran Karabag baglantisini kesmek hayati, tum gucuyle yuklenmesi lazim..

Onumuzde ornegi var, bizde Suriye'de Esad'in anasini aglattik, M4 muydu M5 miydi her neyse oraya kadar aldi, uzerine oturdu..

Kaybettiklerini Rusya yerine koymustur bile..

Umarim stratejik dusunebilirler..
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2020, 11:10:51 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #332 : 01 Ekim 2020, 11:14:56 »
Bizim sınır ötesi operasyonlarımızda amacımız teröristleri etkisiz hale getirmekti. Ya teslim olacaklardı ya da öleceklerdi. Ancak şu anki durum farklı. Amaç Ermeni askerlerinin işgal ettikleri bölgeyi terk etmeleri, işgali sonlandırmaları isteniyor. Bu nedenle de teslim olmaları ya da geri çekilmeleri için genelde hava saldırısı ve topçu ateşiyle vuruluyorlar. Kara savaşı bu nedenle şimdilik beklemede. Geldiğimiz noktaya bakacak olursak etkili de oluyor. Ermenilerde büyük bir moral bozukluğu ve panik görülüyor. Dünyayı ayağa kaldırmaya çalışıyorlar ancak sanki hiç etkili olmuyor. Yedek kuvvetleri dahil vuruluyor. Bütün bunlar olurken de neredeyse hiç kayıp verilmiyor. Bir süre daha böyle devam eder. İyice patakladıktan sonra halen geri çekilmezlerse karadan ilerleme başlar.

Mesela Körfez Savaşı da bu şekilde olmuştu. Günlerce hava saldırısı düzenlenmiş, binlerce Irak askeri teslim olmuştu. Kara savaşı neredeyse hiç olmadı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #333 : 01 Ekim 2020, 11:26:40 »
Bizim sınır ötesi operasyonlarımızda amacımız teröristleri etkisiz hale getirmekti. Ya teslim olacaklardı ya da öleceklerdi. Ancak şu anki durum farklı. Amaç Ermeni askerlerinin işgal ettikleri bölgeyi terk etmeleri, işgali sonlandırmaları isteniyor. Bu nedenle de teslim olmaları ya da geri çekilmeleri için genelde hava saldırısı ve topçu ateşiyle vuruluyorlar. Kara savaşı bu nedenle şimdilik beklemede. Geldiğimiz noktaya bakacak olursak etkili de oluyor. Ermenilerde büyük bir moral bozukluğu ve panik görülüyor. Dünyayı ayağa kaldırmaya çalışıyorlar ancak sanki hiç etkili olmuyor. Yedek kuvvetleri dahil vuruluyor. Bütün bunlar olurken de neredeyse hiç kayıp verilmiyor. Bir süre daha böyle devam eder. İyice patakladıktan sonra halen geri çekilmezlerse karadan ilerleme başlar.

Mesela Körfez Savaşı da bu şekilde olmuştu. Günlerce hava saldırısı düzenlenmiş, binlerce Irak askeri teslim olmuştu. Kara savaşı neredeyse hiç olmadı!

Anladim, ama Azerbaycan Amerika degil..Amerikaya ateskes cagrisi, yaptirim baskici yapan yoktu..aylarca bombalar kara harekatina baslamadan..

Azerbaycanin boyle bir sansi oldugunu sanmiyorum, Ermenilerin de geri cekilecegini sanmiyorum kara savasi baslamadan..

Uzun lafin kisasi zaman yok...
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2020, 11:27:26 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #334 : 01 Ekim 2020, 11:34:14 »
http://twitter.com/i/status/1311577576859734016

Bu videoda 30 ve 31 saniyede uçan çisim kamikaze dron mu? Sürü saldırısı yapılmış gibi...

Harop galiba... Bataryayı vuran Harop mu , MAM-L mi?
« Son Düzenleme: 01 Ekim 2020, 11:39:33 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı KRAL14

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #335 : 01 Ekim 2020, 12:00:09 »
http://twitter.com/i/status/1311577576859734016

Bu videoda 30 ve 31 saniyede uçan çisim kamikaze dron mu? Sürü saldırısı yapılmış gibi...

Harop galiba... Bataryayı vuran Harop mu , MAM-L mi?

Bataryayı vuran MAM L
HAROP beya neyse bilmiyorum o tesadüfen geçmiş galiba.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #336 : 01 Ekim 2020, 12:14:05 »
O geçen Birdeye ihaya benziyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #337 : 01 Ekim 2020, 12:17:25 »
Oncelikle sunu tekrardan belirteyim cunku sanirim bazi arkadaslar yazdigimi yanlis anlamis veya kendimi iyi ifade edemedim .  Azerbaycanin yapmakta oldugu harekat mesru kendi, topragini geri almayi amaclayan bir harekatan ibaret . Zaman konusuna gelince halen zamanin su tempoda devam etmekte oldugu harekat temposu ile, cografi ve hava sartlarindan dolayi su an itibari ile tum karabagi kurtarmak icin yeterli zamanin olmadigi kanisindayim.

Gercekci olalim ne Rusya ne de ABD bu harekatin tum Karabagin kurtarilmasi sonlanincaya kadar  gereken zaman dilimine izin vermez. Oncelikle Rusya Ermenistanin tamami ile maglup olmasini ve Karabagi tamami ile kaybetmesini tercih etmez. Rusya Ermenistanda bulunan uslerine ihtiyaci vardir. Bu nedenle amaci su an Ermenistanin bati yanlisi CB baskanini olan kisiyi tokatlatip yipranmasini yipranmasini saglayarak bolgenin kendi kontrolunde oldugunu tekrardan Ermenstana hatirlatmayi amacladigini dusunuyorum. Karabagin tumunun de Azerbaycan tarafindan kurtarilmasina izin verecegini sanmayacagini dusunuyorum nedeni gayet basit her iki tarafa karsin oynayacagi bir kartin her zaman elinde tutmasi daha dogru bir yaklasim olmasindan.

ABD ye gelince gerek Trum gerekse Baiden her iki baskan adayi da secimler arifesinde Ermeni lobisinin destegine ihtiyaci vardir.Bu nedenden dolayi Ermeni lobisine has gorunmeleri sart cunku Ermeni lobisi hem zengin hem de yuksek oy potansiyeline sahip. Hali ile su anda sesiz olan Israil lobisininde bu durumu dikkate alacagi kesin.

Gelelim bolgenin cografi yapisina bahsetmis oldugumuz bolgenin  en alt  yukseltisi 1200mt  ve yukarisi . Bolgede birakin isgal oncesinde dahi yollarin yetersiz olmasini ,Ermenistan isgali sonrasinda Ermenistanin Erivandaki yollarin tamirine dahi parasi olmadigindan savasilan bolgedeki yollar bakimsiz ve yetersizdir. Yerlesim birimleri disindaki bolgede ulassim tamami ile stabilize toprak yollardan olusmakta yani yagislar ile camur deryasi olacak .Bolge irtifadan dolayi surekli sis ve bulut tabakalari ile kapli olacak yani bugun kullanilmakta olan Siha ,ucak vs  gorus olani olumsuz sekilde etkilenecek. 

Bu nedenle ben kisisel dusuncem olarak  Azerbaycan ordusun acmis oldugu cepleri birlestirme yaninda mumkun oldugunce alan kazanimi yoluna gitmesinin daha dogru olacagi kanisindayim . Gun gelip mayasa oturuldugu zaman yipranmis Ermenistan arti maksimum kurtarilmis alan sahibi olarak . Geriye kalan isgal altindaki kurtarilamayan bolgelerin belirli bir takvim icerisinde Azerbaycana devredilmesini talebi cok daha etkili olacagi kanisindayim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #338 : 01 Ekim 2020, 12:17:54 »
O geçen Birdeye ihaya benziyor.

BirdEye 650D model galiba...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #339 : 01 Ekim 2020, 12:29:06 »
Ben Azerbaycan'ın harekatının yavaş ilerlediğini düşünmüyorum. Ermeni askerlerinin ilk saldırısında gördüğümüz vurulan tanklar gibi olayların yaşanmaması için öncelikle bölgedeki top, roket, HSS vs imha edilmesi gerekli. Birkaç ileti önce paylaşılan videoda da görüldüğü gibi halen Ermeni topçu bataryaları vurulmakta. Güvenlik yeterli seviyeye gelmeden karadan ilerlemek mantıklı değil. Ancak yapılanlara bakarsak kara harekatının başlaması fazla sürmeyebilir.