Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 143650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #780 : 14 Eylül 2022, 10:06:01 »
Azerbaycan ın iki parçası arasındaki Zengezur 1920 öncesi işgal edilmiş yerler. Yani bizim Erzurum filan nasıl işgal edildi o savaşalar. Bir ülkenin bir parçasını 1920 de alıp onun üstüne çökebilirsin buna karşı tarafta istemese de boyun eğer ama bir ülkeyi ortadan ikiye bölen toprak kaybını kimseye anlatamazsın aradan bunca zaman geçti oralar artık kazanılmış toprak oldu diyemezsin. Bu Zengezur öyle bir şeyi 500 geçmiş olsa kaybedeli yine alınır. Bu kara parçası alınacak gerekirse dünyaya meydan okunur 25 yıl ambargolarla yaşanır ama kalan yüzyıllarda rahat edilir. Rusya'yı da kışkırtacak bir durum yok eğer biz alsak İran alsa benim mirasımı talan edemez başka ülkeler diyebilir ama zaten Sovyetlerden dağılan iki ülke arasındaki anlaşmazlık bu ikisin dede kalsa eski Sovyet sınırları içinde bir anlaşmazlık. Savaş çıksın ben en önde giderim önce beni yazsınlar.

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #781 : 14 Eylül 2022, 10:08:30 »
Alıntı
Ermenistan Başbakanı Paşinyan

Azerbaycan bizden tam teslimiyet istiyor.

Asker sayımızı sınırlandırmamizi topraklarımızın %30 nu istiyor.

Azerbaycan 'in talepleri arasında Ermenistan Ordusunun maksimum 10.000 askerle sinirlanmasi ve Ağır silahlardan arınması da var Ermeni kaynakları.

Türk Devletleri Teşkilatı:

Türk Devletleri Teşkilatı, Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş sınırlarının toprak bütünlüğüne ve dokunulmazlığına desteğini yinelemekte ve Ermenistan'ı iki komşu ülke arasında varılan mevcut anlaşmalara uymaya çağırmaktadır.

Bayraktar TB-2 Ermenistan'ın 17 km içinde S-300 hss yi vurdu.

2. Bir Ermeni S300 hss bataryasi imha edildi. Türkiye'ye ait İHA'lar Ermenistan yakınında uçuş yapıyor.

Ermenistan meclisi seferberlik ilanı için toplanacak. Kazakistan ve Kırgızistan Kolektif güvenlik örgütünün Azerbaycan Ermenistan çatışmasına müdahalesini öngören kararını veto etti.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919

KC-135R tanker uçağımız Ağrı-Erzurum-Kars üçgeninde tur atıyor.

Azerbaycan ordusu Jermuk yönünde Ermenistan ordusunu ağır bir şekilde vuruyor.

https://mobile.twitter.com/Frknwar

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #782 : 14 Eylül 2022, 11:32:38 »
Eski Sovyetler birliği sınırları içinde kalan ülkelere dışardan bir saldırı ile bu ülkelerin kendi aralarındaki çatışmalar Rusya için aynı önemde görülmez. Bu ülkelerin kendi aralarında bir sürü sınır anlaşmazlığı var bu anlaşmazlıklardan savaş çatışma çıkması çok kabul edilemez bir şey değildir. İran Azerbaycan a saldırsa Türkiye Ermenistan a saldırsa o zaman Sovyet mirası topraklara çöreklenmek gibi bir durum oluşuyor ama Ermenistan Azerbaycan arasındaki savaş Sovyet sınırları içindeki bir savaştır.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #783 : 14 Eylül 2022, 11:38:09 »
Bu Zengezurdaki çatışmalarda sınır ötesine geçilip toprak alındımı ben onu merak ediyorum. Bazı videolarda tepe alındı üs alındı diyor ama bana biraz pek şu aşamada bu mümkün değil gibi geldi. Eğer bir karış bile sınır geçildiyse burada beklenen Zengezur savaşı başlamış demektir ama karşılıklı çalışma var ise bu bir sınır çatışmasıdır ikisi arasında çok frk var ondan soruyorum.

Çevrimiçi カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #784 : 14 Eylül 2022, 11:59:39 »
Alıntı
Ermeni kaynaklar : Zod kentinde konuşlu Ermenistan ordusunun Zırhlı birligi  vuruldu kent korumasız. Yüzlerce ölümüz var.

Azerbaycan ordusu Operasyona yeniden başladı.  Şanlı ordu sınırı hattında bulunan Düşman unsurlarını Ağır topçu ateşi ile vuruyor.

Bayraktar Tb2 ler Ermenistan hava sahası üzerinde
Azerbaycan zengezur 'da ilerliyor.

Ermenistan meclisi seferberlik ilanı için toplanıyor.

Yardıma gelen Rus konvoyunda bulunan  kamyonlar Azerbaycan ordusu tarafından imha edildi. Ruslar geri çekildi.

Azerbaycan Ordusunun ilerlediği alan.

https://mobile.twitter.com/temmuz1919

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
« Yanıtla #785 : 14 Eylül 2022, 12:35:36 »
Öyle bir haritaki bu insanın inanası gelmiyor. Erivan'ı mı işgal edecek Azerbaycan diyesi geliyor insanın bu haritaya bakınca. Zengezur neresi bu harita neresi biraz inanması zor bu haritaya. Bu harita gerçek olsa zaten savaş ilan ederdi iki ülke bir birine çoktan. Çoluk çocuğun haritaları arasında bilgiye ulaşmakta zor bu işlerde onu demek istiyorum. Ama olur mu olur biz kurmay değiliz ne bileceğiz ne var akıllarda.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2022, 12:39:19 Gönderen: re »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #786 : 14 Eylül 2022, 17:31:49 »
Ruslar pek karışmıyor ama İran bir dengesizlik yaparsa, Türkiye İran'a kafadan girer sonrası kaos

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #787 : 14 Eylül 2022, 18:37:04 »
Rusya kendi askeri yardım konvoylarini göndermiş. Karabağ savaşında olduğu gibi kendi askerlerinin vurulmasıni sebeb gösterip araya bal gibi girer.
Kafkaslar Ruslar için oldukça önemli zaten Karabag savaşı Ruslarin araya girmesiyle son bulmuştu.
Çatışmalar Karabagin içerisinde Laçin ilinde İran fiilen müdahale edemez bölgeye.

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 43
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #788 : 14 Eylül 2022, 19:04:21 »
BM de Azarbaycan Dogalgazinin alınmaması ve bir dizi ambargo tedbiri önerilmiş. Muhtemelen Ermeni Lobisi önermiş.
Malum Ukrayna savaşı yüzünden Avrupanin yaşadığı sıkıntılar varken Azarbaycan Erivana girse Avrupa sesini çıkarmaz.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 132
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #789 : 14 Eylül 2022, 19:24:21 »
Rusya kendi askeri yardım konvoylarini göndermiş. Karabağ savaşında olduğu gibi kendi askerlerinin vurulmasıni sebeb gösterip araya bal gibi girer.
Kafkaslar Ruslar için oldukça önemli zaten Karabag savaşı Ruslarin araya girmesiyle son bulmuştu.
Çatışmalar Karabagin içerisinde Laçin ilinde İran fiilen müdahale edemez bölgeye.

Ruslar sıktı biraz, Azerbaycan askerleri Rusları paket yaparsa şaşmamak lazım