Gönderen Konu: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi  (Okunma sayısı 143768 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Azerbaycan-Ermenistan Gerilimi
« Yanıtla #160 : 16 Temmuz 2020, 01:05:52 »
Düsünmeden yazmadim  o nükler santral  Azerbeycan menzilinde olmani orayi yikmani

ermeni bozuklar iyi ders olur  Türkiye bu gidisle ermeniyi vuracak o durum gözüküyor

rusya olmus olmamis  bundan sonra onlar düsünsün

nahcivanida karistirmak istiyormus ermeniler  o zaman ne yapmamiz gerekir

nahcivan isi karabagdan olayindan daha kötü sonuclari olur
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2020, 01:08:09 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #161 : 16 Temmuz 2020, 01:52:56 »
Rus uçakları El-Bap'ta hava saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırının amacı belki ortak devriye sırasında konvoya gerçekleştirilen bombalı tuzak saldırısı sonrası tespşt edilen hedeflerin imhasıdır. Ya da daha önce de belirttiğim gibi Rusya ile karşı karşıya kaldığımız Libya'daki sorun için Rusya'nın Ermanistan'ı kullanması gibi bir saldırıdır. Bunu yakında anlarız.

Dediğim gibi geçenlerde bizimkiler Ukrayna'da açıklama yaparak Rusya'nın Kırım'ı ilhakını tanımadıklarını duyurdular. Bu konuda biz ayrıca Ermenistan'ın işgal ettiği topraklar için de aynı açıklamayı yapmalıyız. Gerekirse Suriye'de son yaptığımız operasyondaki gibi, işgal altındaki bölgede bulunan bütün Ermeni hedeflerini yok etmeliyiz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #162 : 16 Temmuz 2020, 10:41:57 »
Ben her zaman söylerim Türk hava kuvvetleri som füzesi ile birlikte ve yine ığdır ile karabağ arası nedir ki 100 km 'yi geçmez türk hava kuvvetlerinin hareket geçirecek yetkilisi olsam ığdır üzerinden kgk lar ile şu an askeri hedefleri vuruyor olurdum sınır ihlali olmadığı için kimse de birşey diyemezdi.

Nahcivan eyer bize bazı serbestlikler tanıyabilirse burdan da karabağ için yardım yada saldırı birlikleri gönderebilir.

57 adet atak helikopteri boşa envantere alınmadı böyle operasyonlarda kullanılmıcaksa bidaha kullanılmaz.birde israil ile ara iyi olsaydı spike nlos gibi füze ile atak bambaşka güzel keyif veren platform olurdu kısmet değilmiş.

Ben hava kuvvetleri ve kgk mühimmatları sonuç alıcı operasyonlar yapabilceğimizi düşünüyorum.

Yani açık konuşmak gerekirse sözde destek değil somut olarak destek olunmalı.

Zaten 1991 sovyetler yıkıldıktan sonra 93 hocaali katliamının esas sebebi Türkiye ile Türki cumhuriyetler arasında oluşabilcek bağı haritasal yada yol olarak kapatmaktı.Karabağ işgalinin birinci amacı bu .

Karabağ alındığı zaman nahcivan ile sınır birbirine yaklaşıyor çok az mesafe kalıyor.haritayı alıp incelediğinizde görürsünüz ben olsam diyet olarak sadece karabağı ermenistanı almam ibreti alem olsun diye bu karabağın diyeti olarak nahçivan sınırına yaklaşıcak olan topraklarıda dahil ederek bedel olarak alırım aksi takdirde nahçivana kadar sınırı olmazsa azerbeycanın türki cumhuriyet yada azerbeycanla birleşmek hayal olur.karabağı alsak bile gene ulasım olmuyor iş yine tiflis yani gürcistana bakıyor.Bunuda gözönünde bulundurmak gerekir

+1

Ana amac Azerbaycan ve Turkiye arasinda kesintisiz kara baglantisini saglamak olmali..

Rusya ile zaten dolayli her yerde kapisiyoruz, birde burada kapisalim..

Dedigim gibi, iki ulke Ermenistan icin birbirleriyle olan iliskilerini koparmaz, bir yol bulunur..yeterki hizli sekilde Azerbaycanla ortak harekat olsun, onlar dogudan batiya biz batidan doguya dogru..

Etrafimizdaki sorunlarin lehimize cozme zamani geldi de geciyor, dondurarak ya da yarim hamleler ile cozulseydi simdi ye dek cozulurdu...
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2020, 10:46:38 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #163 : 16 Temmuz 2020, 12:42:01 »
Ben her zaman söylerim Türk hava kuvvetleri som füzesi ile birlikte ve yine ığdır ile karabağ arası nedir ki 100 km 'yi geçmez türk hava kuvvetlerinin hareket geçirecek yetkilisi olsam ığdır üzerinden kgk lar ile şu an askeri hedefleri vuruyor olurdum sınır ihlali olmadığı için kimse de birşey diyemezdi.

Nahcivan eyer bize bazı serbestlikler tanıyabilirse burdan da karabağ için yardım yada saldırı birlikleri gönderebilir.

57 adet atak helikopteri boşa envantere alınmadı böyle operasyonlarda kullanılmıcaksa bidaha kullanılmaz.birde israil ile ara iyi olsaydı spike nlos gibi füze ile atak bambaşka güzel keyif veren platform olurdu kısmet değilmiş.

Ben hava kuvvetleri ve kgk mühimmatları sonuç alıcı operasyonlar yapabilceğimizi düşünüyorum.

Yani açık konuşmak gerekirse sözde destek değil somut olarak destek olunmalı.

Zaten 1991 sovyetler yıkıldıktan sonra 93 hocaali katliamının esas sebebi Türkiye ile Türki cumhuriyetler arasında oluşabilcek bağı haritasal yada yol olarak kapatmaktı.Karabağ işgalinin birinci amacı bu .

Karabağ alındığı zaman nahcivan ile sınır birbirine yaklaşıyor çok az mesafe kalıyor.haritayı alıp incelediğinizde görürsünüz ben olsam diyet olarak sadece karabağı ermenistanı almam ibreti alem olsun diye bu karabağın diyeti olarak nahçivan sınırına yaklaşıcak olan topraklarıda dahil ederek bedel olarak alırım aksi takdirde nahçivana kadar sınırı olmazsa azerbeycanın türki cumhuriyet yada azerbeycanla birleşmek hayal olur.karabağı alsak bile gene ulasım olmuyor iş yine tiflis yani gürcistana bakıyor.Bunuda gözönünde bulundurmak gerekir
Bu kadar kolaydısa esad için neden yapılmadı ? İdlib de askerlerimizin üzerine bomba yağdırdılar. Esad gibi cani için yapmayan hükümet Ermenistan için mı yapacak ? Ayrıca Aliyev gibi Rus yanlışı bir kişi iktidarda. 5 milyar dolar Rusya ile silah anlaşması yaptılar. 5 milyar dolar israil ile silah anlaşması yaparken Türkiye den sadece Kasırga roketi aldılar. Zırhlı araçları bile israilden alıyorlar. En iyi olduğumuz konularda bile bizden silah almıyorlar. Hal böyleyken mevcut durumda böyle bir ihtimal yok. Bizim için Suriye, Libya varken. Mısır ve Yunanistan tehdidi varken yeni bir cephe zor. Aliyev de zaten böyle bir işe kalkışmaz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #164 : 16 Temmuz 2020, 17:37:40 »
Esad işi karışık uzun mesele Rusya'nın müdahil oluncağı bilinseydi devrilirdi sn.mermi burda bir öngörüsüzlük oldu Rusya geldi ve esad'ı ipten aldı.
Yapacak birşeyimiz yok resmi devletin yetkisi ile orda meşruiyeti kazandılar.

Idlip şehitlerimize karşılık yüzlerce zırhlı araç pick up ve bilumum sayıda militan öldürüldü tabiki keşke şehitimiz olmasaydı üstelik hava saldırısı ile bize zaafiyetimizi gösterdiler bizde onlara bayraktar tb2 ve anka görüntülerindeki gibi yüzlerce tanka ve açıkta olan askerlerini öldürerek karşılık verdik.

Tabiki olası ermenistan harekatını başta siyasi merciler olmak üzere karar alıcı makam verecektir.Bize kalsa çoktan harekatı başlatırız.

Siyasi mercide artık neyi hesaplıyacaksa yada hesaplaması gereken bir durum kaldıysa kısaca darbe vurmak için neyi bekliyorsa orasıda ayrıca tartışılır.

Sn.mermi verdiğiniz ve söylediğiniz nedenlerde haklı olabilirsiniz ama Türk kamuoyu böyle düşünmüyor.
Bende biliyorum azerbeycan'ın yüklü silah alımlarını rusya ve israil üzerinden gerçekleştirdiğini

Yoksa elimizde

Alpagu
Kargu gibi lotering mühimmatları bizde üretiyoruz.

Kısaca satılabilcek sistemler
Alpagu
Kargu
Umtas
Omtas
Cirit
Mam l
Mam c
Bayraktar tb2
Anka
Mpt76
Tulpar
Fnss kaplan 20 ve 30
8x8 - 6x6 araçlar 25-30 mm insansız silah kuleleriyle
Fırtına obüsü
Trg300
Yıldırım
Kasırga
Bora
Kalkan radarı
Kms stinger ve igla

Sadece fırtına obüsünü motoru ukraynadan bularak ve birde trg300 kaplan roketini satabilmişiz.Halbuki azerbeycan daha çok alım yapabilirmiş yukardaki listeden belirtildiği üzere.

Ve birçok kalem var halihazırda sipariş alabilceğimiz ama olmuyor birçok üründe israil bu pastayı yada ihtiyacı karşılıyor.

İlerde ise

Atak
Hürjet
Hürkuş
T625 gökbey
Akıncı
Aksungur

Gibi ürünleri pazarlayabiliriz

Denizcilikte

-Milgem
 -Tuzla sınıfı karakol botunun hücumbota evrilmiş olanını
Mrtp34 45 ve daha ileri seviyelerini verebiliriz.

Kısaca haklısınız azerbeycan tercihini israil ve rusyadan silahlar ile karşılamayı tercih ediyor

Ama bizde tam hazır değiliz majör platformlar örneğin atak platformu motor abd ,Dişli kutusu ve transmisyon ve topu italyan sonra bunu niye ihrac edemiyoruz.

Bizde bazı şeyler prototip derken boşuna belirtmedim.zaten hazır olsa kendimiz üretip envantere alırız

Kısaca kabul hem biz gercek ihtiyacı karşılayacak ürün konusunda sıkıntı çekiyoruz. Hem bizde olsa bile azerbeycan başka ülkelerin silahını tercih ediyor.

Bu konuların dışında

Ama türk kamuoyu yani halk bu saldıralara karşı cevap verilmesini yani karşılık verilmesini bekliyor sadece kınama ile bu işi bırakmamazı istiyor.

Ben ise ığdır üzerinden karabağa doğru ermenistan askeri hedefleri için hava kuvvetleri ile kgk mühimmatı kullanımı fikrim ile bir kabiliyeten bahsetmek istedim aslında.Siz sn.mermi ise daha önce esada bu tarz silahları kullanırdık o kadar kolay olsa idi şeklinde haklı bir serzenişte bulundunuz.Yada hangi gerekçe ile kullanabilceğimiz şeklinde bir sorgulama yaptınız kendinizce.

Bana göre yeterince neden var bu kabiliyetlerimizi kullanmamak için hiçbir sebep yok

En kötü kars tiflis ve bakü hattına doğru daha doğrusu gürcistan üzeri Azerbeycan'a konuşlandırmak amaçlı bayraktar tb2 ve anka gibi siha ve ihalarımız gönderilmeli.

Bayraktar tb2 ve anka'larımız burda da tarih yazsın madem.

Halkımız bunu görmek istiyor.

« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2020, 17:39:35 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #165 : 16 Temmuz 2020, 18:43:27 »
Alıntı
Tavuz'da çatışmalar çok şiddetlendi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Aliyev savaş halindeyken Dışişleri Bakanına ulaşamadıklarını açıklamıştı.
https://mobile.twitter.com/temmuz1919/status/1283720350379933701
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954/status/1283525343488483330

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #166 : 16 Temmuz 2020, 19:49:18 »
Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki çatışmalarda Azerbaycan ordusundan 1 asker şehit oldu

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, sınırın Tovuz bölgesinde sabah saatlerinden itibaren aktif muharebe operasyonları gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklamada, Ermenistan ordusundan yaklaşık 20 askerin öldürüldüğü, 1 zırhlı araç, 1 radyoelektronik harp aracı ile bazı mevzilerinin imha edildiği belirtildi.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan bir sözleşmeli erin şehit olduğu kaydedildi.

12 TEMMUZ'DA SALDIRI GİRİŞİMİNDE BULUNULMUŞTU

Ermenistan ordusu, 12 Temmuz'da sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları da dahil saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesi üzerine kayıp vererek geri çekilmişti.

Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker hayatını kaybetmiş, 4 asker yaralanmıştı.

Sonraki günlerde de devam eden çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 asker şehit olmuştu.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-ermenistan-azerbaycan-sinirindaki-catismalarda-azerbaycan-ordusundan-1-asker-sehit-oldu-41566288
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 68
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #167 : 16 Temmuz 2020, 20:43:57 »
Birşey öğrenmek isterim bileniniz olabilir.

Peki bu ermenistan türkiye-gürcistan-azerbaycan arasında nasıl destek bulabiliyor ki burdan kastım ermenistan daki rus askeri birliği desteğini yada lojistiğini hangi ülke üzerinden alıyor gürcistan mı yoksa azerbeycan bile bile lades mi diyor.

Öteki yandan bu ermenistan gerekli tedarik malzemelerini hangi ülke üzerinden gerçekleştiriyor.aynı şekil uçuşlarını.Türkiye mi gürcistan mı azerbeycan üzerinden mi.

Şöyle bakıyorum da bu üç ülke anlaşsa ambargo koysa bu ülkeye bir tane iğne bile girmez demek ki destek olan bir ülke var Türkiye gürcistan azerbeycan tarafının birinden
« Son Düzenleme: 17 Temmuz 2020, 15:06:01 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #168 : 16 Temmuz 2020, 22:45:52 »
irandan destek olabilirler

Çevrimdışı apak

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #169 : 17 Temmuz 2020, 00:21:45 »
Birşey öğrenmek isterim bileniniz olabilir.

Peki bu ermenistan türkiye-gürcistan-azerbaycan arasında nasıl destek bulabiliyor ki burdan kastım ermenistan daki rus askeri birliği desteğini yada lojistiğini hangi ülke üzerinden alıyor gürcistan mı yoksa azerbeycan bile bile lades mi diyor.

Öteki yandan bu ermenistan gerekli tedarik malzemelerini hangi ülke üzerinden gerçekleştiriyor.aynı şekil uçuşlarını.Türkiye mi gürcistan mı azerbeycan üzerinden mi.

Şöyle bakıyorum da bu üç ülke anlaşsa amabargo koysa bu ülkeye bir tane iğne bile girmez demek ki destek olan bir ülke var Türkiye gürcistan azerbeycan tarafının birinden
irandan çok büyük destek görüyorlar ama ilginçtir azerbaycanda irana karşıda büyük sempatisi olan grublar var sayılarıda az değil