Gönderen Konu: NATO  (Okunma sayısı 54529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: NATO
« Yanıtla #350 : 24 Ocak 2024, 17:58:02 »
F16lar için değil,  F35 karşılığında onaylanmaliydi...

Gonder 100 F35, al onayı denmeliydi...

Neyse artık üstüne bir baraka su
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #351 : 24 Ocak 2024, 22:00:42 »
İsveç'in NATO'ya girmesine ben şahsen sonuna kadar karşıyım, lakin veto etseydik yiyeceğimiz baskılar, ekonomik saldırılar da dahil her şey çok daha kötüye gidebilirdi.

Sonra orada burada yine mi kandırıldık diye kafa ütüleyen tipler ekonomik faturayı ödemeye gelince yan çizip değdi mi? Ne gerek vardı diyeceklerdi.

Nereden biliyoruz? Papaz mevzusunda. Papaz konusunda vermeyin, ajan bu diyenler ekonomik saldırı sonrasında ne gerek vardı? Papaz için ekonomiye bu kadar zarar vermeye gerek var mıydı demişti. Şimdi de aynısı denmesin diye İsveç'e veto verilmedi.

Yahu İsveç falan filan hepsi hikaye. Bugün NATO'daki ABD tüm düşmanlarımıza kamyon kamyon, uçak uçak silah göndermiyor mu? Almanya silah ambargosu uygulamıyor mu? Eurofighter uçaklarını en az 2 yıldır Almanya nedeniyle alamıyoruz. Bunlar ortada iken İsveç'i bu kadar büyütmeyi anlamlı bulmuyorum.

Haa evet, İsveç'in genel olarak NATO'ya girmesine karşıyım, NATO'ya vereceği hiçbir şey yok ama İsveç'e gelene kadar 70 yıllık müttefiklerimiz bizi arkamızdan vuruyor. İsveç gelmiş hoş gelmiş. Ne gele gele.  ::)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #352 : 24 Ocak 2024, 22:49:01 »
İsveç'in NATO'ya girmesine ben şahsen sonuna kadar karşıyım, lakin veto etseydik yiyeceğimiz baskılar, ekonomik saldırılar da dahil her şey çok daha kötüye gidebilirdi.

Sonra orada burada yine mi kandırıldık diye kafa ütüleyen tipler ekonomik faturayı ödemeye gelince yan çizip değdi mi? Ne gerek vardı diyeceklerdi.

Nereden biliyoruz? Papaz mevzusunda. Papaz konusunda vermeyin, ajan bu diyenler ekonomik saldırı sonrasında ne gerek vardı? Papaz için ekonomiye bu kadar zarar vermeye gerek var mıydı demişti. Şimdi de aynısı denmesin diye İsveç'e veto verilmedi.

Yahu İsveç falan filan hepsi hikaye. Bugün NATO'daki ABD tüm düşmanlarımıza kamyon kamyon, uçak uçak silah göndermiyor mu? Almanya silah ambargosu uygulamıyor mu? Eurofighter uçaklarını en az 2 yıldır Almanya nedeniyle alamıyoruz. Bunlar ortada iken İsveç'i bu kadar büyütmeyi anlamlı bulmuyorum.

Haa evet, İsveç'in genel olarak NATO'ya girmesine karşıyım, NATO'ya vereceği hiçbir şey yok ama İsveç'e gelene kadar 70 yıllık müttefiklerimiz bizi arkamızdan vuruyor. İsveç gelmiş hoş gelmiş. Ne gele gele.  ::)

Ne dediniz hiçbir şey anlamadım...
 "Zaten çok PKK destekçisi müttefik görünümlü devlet var ; 1 tane daha olması çok da önemli değil" demek istediniz galiba...

« Son Düzenleme: 24 Ocak 2024, 22:49:48 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #353 : 24 Ocak 2024, 23:08:53 »

Ne dediniz hiçbir şey anlamadım...
 "Zaten çok PKK destekçisi müttefik görünümlü devlet var ; 1 tane daha olması çok da önemli değil" demek istediniz galiba...

Hem onu diyorum, hem de ekonomik maliyeti ödememek için veto etmedik diyorum. NATO'nun yarısıyla büyük sorunlarımız var. Hatta İsveç bunların yanında masum bile kalır. ABD dediğimiz ülke Türkiye'de darbe yaptırdı, terör örgütlerine destek veriyor, Türkiye'nin kadim düşmanlarına silah ve politik destek veriyor.

Almanya yıllardır PKK'nın en büyük hamilerinden birisi. Bugün PKK Avrupa'da en çok nerede yapılandı desek Fransa ve Almanya akla gelir. Fransa yine bizim Doğu Akdeniz ve Afrika politikalarımıza tamamen ters.

Bunlar NATO'dayken İsveç'in NATO'ya girmesinin bize hiç bir etkisi olmaz.

Üstelik diyelim İsveç'i veto ettik. Ne olacaktı? Dolar uçuşa geçer, borsa çakılır, piyasalar karışırdı. Bizatihi ABD eliyle. O zaman İsveç'in NATO'ya girmesini veto etmedik diye eleştiri getirenler ekonomiyi ön plana alıp öldük bittik diyecekti. Ne gerek var? Bu milletin dini imanı parayken Türkiye İsveç'i veto edemezdi. Devleti idare edenler bunu iyi biliyor. Bunu iyi görüyor. O nedenle evet dediler.

Ayrıca dışarıya karşı tek yumruk, tek bilek, tek yürek bile değiliz. PKK/PYD'yi terör örgütü olarak görmeyen partiler mecliste fink atıyor. Birisi de ele geçirilen Atatürk'ün partisi maalesef. Böyle bir durumda adam demez mi senin meclisinde bile bu örgütleri terörist görmeyen partiler var bana niye tepki gösteriyorsun. Ben de adamlar haklı derim.

Bu ekonomik ortamda devlet ve hükümet bazı şeyleri sineye çekiyor. Suriye'ye operasyon bile 1-2 yıl ötelendi. Ekonomi rayına otursun, enflasyon düşsün diye bekliyor devlet. Bu süreçte İsveç'i de NATO'ya aldık. Buna karşı koyacak ekonomik gücümüz yoktu.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
TBMM'nin İsveç kararı Resmi Gazete'de
« Yanıtla #354 : 26 Ocak 2024, 08:26:01 »
İsveç'in NATO'ya katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı. İsveç Başbakanı Kristersson kararı memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç'in Kuzey Atlantik Antlaşması'na katılımına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen kanunun yayımlanmasına karar verdi ve İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararını imzalayarak ilgili protokolü onayladı.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in NATO'ya üyelik protolokünü onayladı. Karar Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinin onaylanmasına ilişkin protokol Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Genel Kurul'daki oylamada, AK Parti, CHP ve MHP "evet" oyu kullanırken İYİ Parti, Saadet Partisi ve DEM Parti "hayır" oyu kullanmıştı.

İsveç'in NATO'ya üyeliğinde son noktayı ise Macaristan koyacak. Macaristan Başbakanı Victor Orban, ülkesinin İsveç'in NATO'ya üyeliğini desteklediğini açıklamıştı. Şu an kapalı olan Macaristan Parlamentosu Şubat ayında açıldıktan sonra İsveç'in NATO'ya üyeliğini görüşüp karar verecek. Kararın ardından İsveç'in NATO'ya üyeliğinin önünde hiçbir engel kalmayacak.

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİK SÜRECİ
İsveç, Ukrayna - Rusya savaşının başlamasının ardından Finlandiya ile birlikte NATO'ya girme kararı almıştı. Ancak Türkiye her iki ülkenin de üyeliğine itiraz etti. İtiraza, iki ülkenin terör örgütleriyle ilişkileri, terör örgütü üyelerinin iade edilmemesi ve Türkiye'ye yönelik silah ambargoları gerekçe gösterildi.

Geçen yıl mayıs ayında Madrid'de yapılan NATO zirvesinde İsveç ve Finlandiya, Türkiye'ye dönük taahhütleri içeren üçlü muhtıraya imza attı. Oluşturulan daimi mekanizma çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirince, Ankara Finlandiya'nın üyeliğine vize verdi.

İsveç'in NATO üyelik işlemleri ise hem yükümlülüklerini yerine getirmediği hem de Kuran-ı Kerim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik provokatif eylemler nedeniyle askıya alındı. Temmuz ayında Vilnius'ta gerçekleşen NATO Zirvesi'nin ardından İsveç'in NATO Katılım Protokollerinin Meclis'e sevk edilmesi kararı alındı.

23 Ekim'de de Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecine ilişkin teklifi Meclis'e gönderdi. Meclis'te yapılan oylamada İsveç'in NATO'ya üyeliğine onay çıktı.

İSVEÇ NATO ÜYELİĞİ KARARININ RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANMASINI MEMNUNİYETLE KARŞILADI

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Kuzey Atlantik Antlaşmasına (NATO) İsveç Krallığının Katılımına İlişkin Protokolün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun'un Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanmasına ilişkin, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Kristersson, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Böylece İsveç'in NATO üyeliği yolunda önemli bir kilometre taşı daha aşıldı." ifadesini kullandı.

"GERİYE YALNIZCA MACARİSTAN'IN ONAYI KALDI"

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström de X paylaşımında, "Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip ) Erdoğan'ın imzasıyla Türkiye'nin (İsveç'in NATO üyeliği) karar alma süreci tamamlandı. Bundan sonra İsveç'in üye olabilmesi için geriye yalnızca Macaristan'ın onayı kaldı." değerlendirmesinde bulundu.

ORBAN İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİĞİNE SICAK BAKTIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, X hesabından yaptığı açıklamada, "NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'le bir telefon görüşmesi yaptım. Macaristan hükümetinin İsveç'in NATO üyeliğini desteklediğini bir kez daha teyit ettim. Macaristan Ulusal Meclisi'ni, İsveç'in NATO'ya katılımı lehinde oy kullanmaya ve onay işlemini mümkün olan ilk fırsatta sonuçlandırmaya çağırmaya devam edeceğiz." ifadesini kullanmıştı.

https://www.haber7.com/guncel/haber/3385767-tbmmnin-isvec-karari-resmi-gazetede
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2024, 08:31:27 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #355 : 07 Mart 2024, 22:14:12 »
İsveç resmen NATO'ya katıldı