Gönderen Konu: ALPAR Ağır Sınıf Paletli İnsansız Zırhlı Aracı  (Okunma sayısı 3312 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ALPAR Ağır Sınıf Paletli İnsansız Zırhlı Aracı

Otokar, Sakarya’daki fabrikasında düzenlenen basın toplantısında global pazarlarda fark yaratan kabiliyetlerini anlattı; yeni araçlarını tanıttı.
Otokar’ın toplantıdaki süprizi ALPAR Ağır Sınıf Paletli İnsansız Zırhlı Aracı oldu. ALPAR, silahlı kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı ihtiyacını karşılamak üzere, muharebe sahasında insanlı ve insansız unsurlarla beraber görev icra edebilecek şekilde insansız bir platform olarak Otokar tarafından geliştirildi.
15 ton azami yüklü ağırlığa sahip araç, sahip olduğu otonom sistemler ve yapay zeka sistemleriyle şu konulara çözüm bulmayı hedefliyor:
• Muharebe sahasında personel riskini azaltmak
• Yapay Zeka ve veri analitiğinin kullanılmasıyla sahadaki personel sayısını azaltarak, başta rutin görevler olmak üzere görevlerin başarısını artırmak
• İnsansız Hava Araçları ve muharebe sahasındaki diğer unsurlar ile haberleşerek muharebe sahasındaki etkinliği arttırmak

İnsansız olarak tasarlanmış ilk ağır kara aracı olan ALPAR, Türkiye savunma sanayisi için bir ilk olma özelliğini taşıyor. Seri hibrit elektrikli tahrik altyapısına sahip, tamamen sessiz görev yapabilen araç otonom ve uzaktan komuta ile görev yapabilme özelliğine sahip. ALPAR düşük termal izi, uçakta taşınabilme özelliği ve hızlı değiştirilebilen batarya altyapısı ile dikkat çekiyor. Üstelik ALPAR, bünyesinde taşıyabildiği bir mini insansız kara aracı sayesinde görev kabiliyetini de arttırıyor.

https://www.linkedin.com/company/otokar/?miniCompanyUrn=urn%3Ali%3Afs_miniCompany%3A120487
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
Ynt: ALPAR Ağır Sınıf Paletli İnsansız Zırhlı Aracı
« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2023, 12:37:26 »
Böyle bir araca ihtiyacımız olsada gidip almazlar

Birde birşey dikkatimi çekiyor elin Avrupalısı Amerikalısı bu tarz kuleyi 6-8 ton'luk araca sığdırırken biz 15 ton'ları bulabiliyoruz...

En azından 15 ton olması iyi bu havadan paraşütle atılabilir demek en azından 18,5 tonu aşmamışlar..

Birde TSK'da kanun gibi kitap var hem antitank hem otomatik top aynı kulede olan aracı almazlar..

Tanksavar tanksavarlığını
Topçu top atışını yapsın derler

Hibrid kule tasarımı bize göre değil...

Amfibi tugay içinde güzel araç

Acaba rakipleri FNSS ve BMC ne yapacak ?

Sahi birdaha baktım kule 25 mm bari 30 mm yapsaydınız..

Gerçi 12 ton ağırlığındaymış
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2023, 12:51:19 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2023, 12:54:34 »
Yapay zeka makine öğrenmesi görüntü işleme gibi konularda çok ama çok acil mükemmelliyet merkezleri kurmamız gerekir. Zaten çok geç kaldık ama bari daha fazla geç kalmayalım. Ben öbür forumlarda dedim on yıl önce beni dinlemediler şimdi artık geç kaldık. Bundan sonra yapay zekada geri kalan çamaşır makinesi asansör bile yapamayacak. Bize en az 10 bin mühendisin çalışacağı mükemmelliyet merkezi lazım. GPT4 ü görüyorsunuz bunun askeri sivil yansımaları her yerden karşımıza çıkabilir. Otonom uçaklar askeri GPT 4 ler beşler onlar ile çalışacaklar. Tesla böyle çalışıyor mesela. Makine öğrenmesi oturup yazılan bir yazılım değildir daha çoğu işle data işleme işidir. 10 milyon km insanlı bir araba dolusu sensör bilgisayar ile araba kullanmadan otonom tesla üretilemiyor. Trilyon tane veri ve her bir veriye gösterilen insan tepkisi sınıflandırılarak ne durumda ne yapılıyor bu matris çarpmalar ile akıla dönüştürülüyor Bunlar bu yüzden yıllar isteyen işler jeton düşünce çok geç kalırız. Otokar işbirliği yapmış koca makineyi görünce sanıyoruz işi otokar yaptı ama aslında asıl işi yapay zekaya kendini yıllardır adayan partner firma yaptı otokar mahkum kaldı o firmaya parayı verip teknolojiyi aracında kullanıyor
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2023, 12:57:44 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4 : 14 Temmuz 2023, 13:34:37 »
Yapay zeka makine öğrenmesi görüntü işleme gibi konularda çok ama çok acil mükemmelliyet merkezleri kurmamız gerekir. Zaten çok geç kaldık ama bari daha fazla geç kalmayalım. Ben öbür forumlarda dedim on yıl önce beni dinlemediler şimdi artık geç kaldık. Bundan sonra yapay zekada geri kalan çamaşır makinesi asansör bile yapamayacak. Bize en az 10 bin mühendisin çalışacağı mükemmelliyet merkezi lazım. GPT4 ü görüyorsunuz bunun askeri sivil yansımaları her yerden karşımıza çıkabilir. Otonom uçaklar askeri GPT 4 ler beşler onlar ile çalışacaklar. Tesla böyle çalışıyor mesela. Makine öğrenmesi oturup yazılan bir yazılım değildir daha çoğu işle data işleme işidir. 10 milyon km insanlı bir araba dolusu sensör bilgisayar ile araba kullanmadan otonom tesla üretilemiyor. Trilyon tane veri ve her bir veriye gösterilen insan tepkisi sınıflandırılarak ne durumda ne yapılıyor bu matris çarpmalar ile akıla dönüştürülüyor Bunlar bu yüzden yıllar isteyen işler jeton düşünce çok geç kalırız. Otokar işbirliği yapmış koca makineyi görünce sanıyoruz işi otokar yaptı ama aslında asıl işi yapay zekaya kendini yıllardır adayan partner firma yaptı otokar mahkum kaldı o firmaya parayı verip teknolojiyi aracında kullanıyor

Sadece algoritma oluşturmak için binlerce test ve donanımı sayısız senaryo ile sınamamız lazım...

Evet size tamamen katılıyorum

Türk silahlı kuvvetleri kurmayları
Doktrin komutanlıkları
Yazılımcı Arkadaşlar
Donanımcı Arkadaşlar

Bir araya gelip isterleri belirleyip "o"isterleri gerçekleştiribilen insansız sistemler konusunda yazılımlar ortaya çıkarabilmeli...

Şimdi Alpar diyoruz ...

Örnek bir mevzi var bir tank var ve bir tank savar var..

Tanksavar kendine lazer işaretleme yapınca sis havanlarını çalıştırıp sis havanından kaçıyor mu..?

Bunu yapmadan önce tanka omtas'ı sevk ediyor mu?

Daha sonra 25 mm top ile tanksavar bataryasını ateş altına altına alıyor mu?

Vesaire vesaire algoritmalar sahip mi?

Bana daha çok uzaktan komuta edilen rcs araçları gibi geldi...

Otonom özelliklerini bilmiyoruz...
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2023, 13:36:15 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 14 Temmuz 2023, 13:42:10 »
Sn re sizce böyle algoritma ve yazılım enstitüsü,labratuvarı yada merkezi bize kaç milyar dolar'a malolur...

İlla askeri düşünmeyin

İlerde otomobiller için insansız sürüş yapıcak araçlar kullanıcak; otomotiv sektöründe bunların öncüsü ve ticari bir ürün ortaya çıkardığımızı düşünsenize...
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2023, 13:51:17 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 295
« Yanıtla #7 : 14 Temmuz 2023, 13:57:11 »
Bu ülkeye önce bir tane ilim kurulu lazım uyanamıyoruz bu işlere siyasilerin aklı yetmiyor.
Senede 1 milyar dolara olur. 10 bin mühendise ayda 5000 dolar veririz bir o kadarda diğer masraflar tutar oldu bitti bu kadar basit. Bu yatırım bize trilyonlarla geri döner on yıl sonra. İnsan kaynağımız var bilgide var bu işler bilgiden çok emek işi. Otonom araba yapmak otonom uçak yapmak için aylarca yıllarca bu araçları insanların sürmesi gerekiyor. Makine öğrenmesi gerçekten makine öğrenmesidir. Örneğin araba sürüyorsun rüzgar yandan esti siz onu hissedip direksiyonu ince ayar refleks ile yaparsınız yada önüne kedi çıktı direksiyonu kırarsın ama ağaca da çarpmazsın. İşte bunları sensörler ve şoför yanıtları ile makine öğreniyor bir daha bir daha aynı şeyleri yapınca bunu doğru olduğu sınıflandırılıyor. Tabi trilyon tane gerçek hayat ihtimalini sınıflamak zaman alacak hala daha Tesla insan kalitesinde değil ama olacak inanması zor.  Tesla da çok basit iş yapan on bin çekirdekli işlemciler çamaşır makinesi kadar soğutucular ile durmadan otoyollarda dolaşıyor. Bu fark ofiste pc başında akıllı adamlarla kapatılamıyor saha çalışması ve zaman gerekiyor bu yüzden geç kalınamaz. Gençler oyun firması kuracağına makine öğrenmesi firmaları kursunlar yeminle iki sene sonra ellerindeki data ile 100 milyar dolara satarlar. Daha arama motorumuz bile yok ip yi yaz siteye gir yazıları indexle bunun zor yanı yok ki herkesin girebildiği siteler bunlar ama yapmıyoruz. Zaman geçiyor datalar kayboluyor değişiyor geç kalmanın da bedeli var. Bu datalar ile GPT4 üretildi insan gibi konuşuyor bizimle. Tesla zor iş ama girin internete tüm datayı indexleyin bütün siteler size açık ve o datayı matris çarpma ile biraz yapay zeka mühendisliği ile yapay zekaya dönüştürün alın size GPT4. Bunun için google olmaya gerek yok aynı anda milyon kişiye cevap vermek için google olmak gerek ama web deki bilgileri toplamak basit bir iş. Ben cahil adamım ben yapamam akıllı adamlar yapacak bunu. Ama cahiliz diyede görmüyor da değiliz
« Son Düzenleme: 14 Temmuz 2023, 14:07:56 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 71
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 14 Temmuz 2023, 14:15:05 »
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/turkiyenin-ilk-agir-sinif-paletli-insansiz-zirhli-araci-tanitildi-yerli-otonom-tank-42298408
Gölge süvarinin sadece yüreği mi büyüktü, bu nasıl haber başlığı? :D

Gölge süvari'ye alışamadım m113 bozması olduğu için ...

Bu Alpar daha özgün gözüküyor..