Gönderen Konu: Rusya'da Askeri İsyan  (Okunma sayısı 7093 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
Ynt: Rusya'da Askeri İsyan
« Yanıtla #50 : 24 Haziran 2023, 22:58:56 »
1 gündür seyrediyorum olayı yakından.

Bu olayın arkasında bir iş var. O kadar basit bir konu değil bu. 25 bin adetlik mevcudu olan kıçı kirli bir askeri paramiliter grup Moskova'nın kapısına dayanıyor öyle mi? Eğer gerçekten bu kadar basitse biz ordumuzla değil polis teşkilatımızla bugün yola çıksak haftaya Cumartesi Moskova'da Kremlin meydanında votka içiyor oluruz.

Bu işin altından bir şey çıkacak. Moskova'nın kapısına gelip geri dönmeleri falan sizce de komik değil mi? Bu kadar basit mi yani? Koskoca Rusya'nın ordusu 25 bin adetlik paramiliter bir gruba diş geçiremedi mi yani?

Benim kanaatim burada bir danışıklı dövüş söz konusu. Kokusu yakında çıkar.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 24 Haziran 2023, 23:23:27 »
Geçenlerde Wagnerin kirli parası ele geçirilmiş. Wagner'in ilişki boyutunun Rus kontrolünü aşıp, yabancı istihbaratlarla bağımsız ilişki boyutuna geldiği iddia diliyor ki, bu halde Rus Yönetiminin bir şekilde Wagner'i pasifize etme istemi yerinde olacaktır. Ancak çok kötü yürütülen bir savaş sırasında bu operasyonun öyle birden bire, iç savaş niteliğinde olamayacağı da anlaşılabilir bir durumda iken, kendisi ile sözleşmesi yenilenmeyen Wagner'in, durumu anlayıp, önce ben hamle yapayım derken, sonradan, umduğu desteği bulamaması ile (gö....)  yememesi gibi bir durum da söz konusu olabilir.     

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 25 Haziran 2023, 00:15:51 »
Putink artık fiilen devriktir. Çünkü Rusya'nın yeniçerilerine kelle vermiştir. (Şoygu ve Gerasimov görevlerinden alınmışlar.)

Dahası, silahlı isyan çıkartan o yeniçeri ağası, yani Prigozhin hayatta kalabilmiştir. Muhteşem Yüzyıldaki Kanuni'yi hatırlayın: Yeniçerilerin isteklerini kabul etse dahi, isyan çıkartan yeniçeri ağasının kellesini almıştı. O sayede Sultan olarak iktidarda kalabilmişti.

Siyaset güçsüzlüğü kaldırmaz. Fetret devri Rusya için hayırsız olsun.
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2023, 00:25:21 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #53 : 25 Haziran 2023, 09:04:45 »
Bu savaş şehirleri alarak değil bir birini psikolojik olarak yılgınlığa uğratmakla kazanılacak özel bir savaş. Rusya Kiev i işgal etmeden savaşı kazanmak zorunda ama Kiev yılgınlık göstermedi sıkı bir direniş ile Rusya nın planını bozdu. Geçen zamanda iki tarafın askerleri öldükçe işgalci tarafta doğal olarak daha önce isyana sebep oldu. İki başkentte bu savaşın yıkımına önce hangi taraf pes edecek diye bekliyor. Rusya önce pes etti asker savaşacaksak adam gibi savaşalım Kiev i alalım bu dert bitsin bizi bu dronlarla havanlarla neden kaç senedir kahrediyorsunuz diyor. Burada öfkeli Rusya askerine karşı bir anlayış var çünkü Moskova biraz asker kaybını göze alarak sabırla karşı düşmanın yılmasını zorluyor buna ama askeri isyan etti beni öldürerek savaşı bekleyerek kazanman çok ahlaksızca diyor. Bunu demiyor tabi ama yaşanan savaş bunu hissettiriyor askere. İlerde binaların ötesinde düşman var ezer geçeriz diyorlar ama izin yok ileri gitmeye sınırda durun düşman en sonunda pes edecek masaya oturacak şartlarımıza boyun edecek siz sabredin biraz daha ölün planımız bu diyorlar. Kiev i bir haftada alırlar ortada düşman kalmaz ama Moskova kalan yüzyılı yönetemez o koşullarda

Bunu Ukrayna üstün diye okumak çok yanlış. Hiç bir şartta senaryoda klasik anlamda askeri olarak Ukrayna dengeyi sağlayamaz. Ama psikolojik üstünlüğü bu şartlarda Rusya yerinde durduğu sürece sağlayabilir. Buda vatanı işgal edilenin zaten doğal avantajıdır. Bu psikolojik kararlılık Rusya yı yenmeye yeter mi dersek asla yetmez Rusya psikolojik dezavantaj ile bozguna uğrayacak bir ülke değil. Devrim olsa yine savaş değişmez ordu devlet ilişkisi çok köklü orada

Bu son kalkışma Moskova nın askeri kırarak savaşı bekleyerek kazanma politikasına bir haklı öfkeydi ve Moskova kabahatini bilerek buna tolerans gösterecekti öylede oldu. Yani günde 50 Rusya askerini feda ederek bir savaşı yerinde durarak kazanmayı planlamak ayıp geldi askere kurmaya onu gösterdiler. Bunun sonu Kiev in işgali olabilir
« Son Düzenleme: 25 Haziran 2023, 09:13:53 Gönderen: re »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #54 : 25 Haziran 2023, 10:02:08 »
Arkadaşlar herkes ordu birimini yada paralı asker diye wagner'i topa tutuyor fakat;

Savaşta size ikmal gelmese
İleri harekatınıza izin verilmese
Merkezi yönetim hataları yüzünden sürekli kayıplar verseniz ne yaparsınız

Satıldığınızı harcandığınızı çöp muamelesi gördüğünüzü,ihtirasları yüzünden bir kişinin pisi pisine gittiğinizi görseniz ne yaparsınız ....

İsyan etmez misiniz baş kaldırmaz mısınız?

Buna başıbozukluk denmez ....Gerekli tepkinin verilmesi denir kimse koyun veya kurbanlık değil

Tarihte hep yeniçerilere kızmayın sürekli halvet peşinde haremde dolanan padişahlarında olduğunu bildiğimiz bir tarihimiz olduğuna göre her hareketi için yeniçerilere de kızamayız unutmayın yeniçeri de Osmanlı'nın belkemiğiydi...

Bizler var ya bizler biz Türkler....Avrupa'nın çocuklarını alıp Avrupalılar'a karşı savaştırıp zaferler kazanan milletiz..

Sizin bu Wagner için başıbozukluk olarak adlettiğiniz şeyi..

Örnekleme açısından;

Sürekli açlık ve sefalet çeken bir milletin yönetimine biat etmek ,itaat etmek zorundadır...

Demeniz ve bunda diretmeniz gibi bir hadise sözkonusudur....Bunu diyebilir misiniz açlık ve sefalet çeken halka..

Öteki taraftan wagner Rusya Kadirov yesinler birbirini beni zerre ilgilendirmez...

Kısaca sizi şu açıdan anlamıyorum merkezi yönetim merkezi komuta kademesi doğru onun dışına çıkan herkes tukaka onlar yanlış yapar hata yapar ihanet içerisinde bulunabilirkarşı gelirsen cadısın afaroz edilmen lazım...

böyle bir dünya yok....

Ben Wagner in tepki ve merkezi yönetime küfürlerini haklı buluyorum başkaldırısınıda...

« Son Düzenleme: 25 Haziran 2023, 10:45:36 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #55 : 25 Haziran 2023, 10:56:16 »
Rusya'da Askeri İsyanin dun aksam itibari ile sonlanmis oldugu aciklandi.

RF da gerceklesmis olan bu isyan her ne kadar da RF nun ic melesi olsa da bulundugumuz cografya itibari ile bizleri de direk olarak etkilemistir. 

Komsumuz RF cok guclu olmasi ulkemizin yararina olmadigi gibi zayif ve  gucsuz olmasi da yararimiza degildir.

RF ile guclu ekononomik iliskilerimiz olmasi yaninda ,RF nin halen dunyadaki 1 numarali nukleer silah sistemine sahip olan bir ulke oldugunu gozden kacirmayalim. Farz edelim ki RF  merkezi yonetimi birtarap hale dusup yeniceriler veya baska ne oldugu belli olmayan guruplar tarafindan yonetilecek olsun .O zaman RF nun elinde bulunmakta olan nukleer sistemlerin de korunabilirligi o derece zor olacagi gibi dunyamiz icin tehlike arz edecektir.

Bir de olaya tersten bakacak olursak RF nin dagilmasi veya birtarap olmasi halinde  bugun Finlandiyadan baslayip Girite , oradan da Suriyenin kuzeyinde konuslasmis ABD ile bas basa kalacagiz!  " Gerisini de artik sizler dusunun "

Bu gunku haberlerde WP gazatesi ki PRAVDANIN  karsiligidir.  ABD yonetiminin RF daki Askeri Isyan harekatindan onceden haberdar oldugu belirtilmekte. Bu da bizlere Wagnerin ABD ile de dirsek temasi icerisinde oldugunu gosterir. "Yani kalkisma halinde Nukleer silah depolari ve usleri icin guvence verilmis demektir"  Sayet guvence alinmamis olsa her ne kadar da RF baskani Putin ile ABD arasi bozuk olsa da isyan haberini putine bir sekilde ulastirirdi.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #56 : 25 Haziran 2023, 11:07:15 »
olaylara başka açıdan bakmanız için bende fikrimi yazayım. prigojin neden belirli askeri üsleri ele geçirmeye bu kadar çabaladı sizce. o askeri üslerde taktik nükleer silahlar olmasından dolayı olabilirmi. rusyaya nükleer kartı çekmiş olabilirmi? neden olmasın. wagner artık nükleer güçtür demememiz için bence hiçbir sebep yok. wagner safına bir sürü generalin geçtiği söyleniyordu.olaylara bu şekilde bakarsak bence wagnerin olduğu bir çok bölgede artık nükleer tehdit kapsamındadır. buna bizde dahiliz. wagnerin bu tarz bir güce ulaşabileceğini aylar önce yazmıştım. eğer öngörülerimde haklıysam wagner şu an rusyadan istediği herşeyi alabilir. hatta toprak alıp devlet bile kurabilir. öz rusya devleti diye yeni çarlık bile kurar prigojinde çar olur.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 25 Haziran 2023, 11:07:31 »
Acı durum

Azerbaycan ve Ermenistan konusunda bu durumdan istifade edemiyoruz
Türki Cumhuriyetleri ile işbirliği geliştirme konusunda bu durumdan istifade edemiyoruz
Suriye konusunda istifade edemiyoruz

Zayıf ekonomi
Zayıf Ordu
Zayıf siyasetçi
Zayıf politikacı
Zayıf bürokrat
Zayıf medya yönetimi

Vesaire vesaire

Rusya'nın bu durumundan istifade edemiyoruz....

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #58 : 25 Haziran 2023, 11:13:31 »
O askeri üslere gerek yok Rus ordusundan satın alabilceği generallerlede nükleer güce ulaşırdı

O üslerde nükleer silah olması kullanacağı anlamına gelmiyor nihayetinde şifreli ve kodlu cihazlardan bahsediyoruz..

Son olarak dediğiniz gibi kartı olsaydı bugün belarus'a sürgün'e gitmezdi...

Yani varsayımlarınızın dayanağı olmadığını düşünüyorum..

Elinde nükleer kartı olan kedinin fare ile oynadığı gibi oynar..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #59 : 25 Haziran 2023, 12:26:24 »
O askeri üslere gerek yok Rus ordusundan satın alabilceği generallerlede nükleer güce ulaşırdı

O üslerde nükleer silah olması kullanacağı anlamına gelmiyor nihayetinde şifreli ve kodlu cihazlardan bahsediyoruz..

Son olarak dediğiniz gibi kartı olsaydı bugün belarus'a sürgün'e gitmezdi...

Yani varsayımlarınızın dayanağı olmadığını düşünüyorum..

Elinde nükleer kartı olan kedinin fare ile oynadığı gibi oynar..

Muhtemelen ulaşmış! Ya da elinde nükleer silahlar kadar etkili başka şeyler var.

Yoksa 25.000 kişilik bir güçle Moskova'nın kapısına dayanamaz, Moskova da bu kadar kalabalık konvoyları vurmak yerine izlemekle yetinmezdi.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com