Gönderen Konu: Süper Bilgisayarlarda Nükleer Deneme  (Okunma sayısı 1761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 514
  • 0
Süper Bilgisayarlarda Nükleer Deneme
« : 23 Temmuz 2009, 15:33:57 »
Rusya, süper bilgisayarlarda nükleer deneme yapacak.

Türkiye'nin Mersin Akkuyu'da inşa etmeyi planladığı nükleer santral ihalesi ile ilgili süreçte sona yaklaşılırken, Rusya Devlet Başkanı uluslar arası nükleer enerji piyasasında yüzde 25 hedef belirledi. Ultra-modern teknolojiler kullanarak sektörün kendisini yenilemesini isteyen Rusya lideri, "Bir çok ülke enerji çeşitliliği için nükleer enerji arayışında. Biz de potansiyel ülkelerle diyaloga geçerek pozisyonumuzu almalıyız." dedi.  
 
Rusya'nın Volga bölgesi Sarov şehrinde Modernizasyon ve Teknolojik Gelişim Komisyonu yetkilileri ile birlikte gerçekleştirdiği toplantıda, "Uranyum üretiminden, nükleer santrallerin kurulması ve bunların uzun vadeli teknik desteklerin sağlanmasına kadar, tüm uluslar arası piyasanın en azından yüzde 25'ine ulaşmalıyız. Bu güçlü bir durum olur." değerlendirmesinde bulundu. Medvedev yeni nesil nükleer santrallerin gelişimi için 2010 ve 2012 yılları arasında 120 milyar ruble (5,4 milyar dolar) yatırım yapmayı planladıklarını belirtti.
SÜPER BİLGİSAYARLARDA NÜKLEER DENEME

Rusya'nın nükleer caydırıcılık gücünün verimliliğinin, geliştirilecek süper bilgisayarlarda yapılması ile ilgili Güvenlik Konseyi'nde müzakere yapılacağını kaydeden Rusya lideri, "Nükleer denemelerle ilgili yasak var. Rusya'nın nükleer caydırıcılığını ancak süper bilgisayarlarla simülasyonlar oluşturarak deneyebiliriz. Bu yüzden en güçlü süper bilgisayarlar federal nükleer merkezimize konmalı." dedi.

2011 yılına kadar aynı anda bir katrilyon işlem yapabilen süper bilgisayarların yerleştirilmesini isteyen Medvedev, "Bunun için 2,5 milyar ruble (80 milyon dolar) ödenek ayırdık. Bu az bir rakam değil. Biz bilgisayar teknolojilerinin de gelişimini istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek teknoloji ekibi ile Kasperski laboratuarlarında geçen ayda bir görüşme gerçekleştiren Medvedev, Rusya'da AR-GE çalışmalarına ayrılan oranın çok düşük olduğunu kaydetti. Japonya'da yüzde 75, ABD'de yüzde 70 ve Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 25-65 arasında değişen rakam, Rusya'da son dönemde yüzde 6'lara kadar inmiş durumda.

Kaynak:http://www.veteknoloji.com/super-bilgisayarlarda-nukleer-deneme-20373-.html