Gönderen Konu: F-16 İçin Yarı Stealth Bir Gövde Geliştirmek Mümkünmüdür ?  (Okunma sayısı 5530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com

Sadece şunu düşünüyordum ve fikirlerinizi merak ettim arkadaşlar ;

F-16 Özgür projesine eş eksenli bir çalışma grubu oluşturup standart f-16 block-30 ve 40 lar için onlardaki motoru temel alan 2x sidewinder + 2x amraam veya               
2x sidewinder + 2 x seyir füzesi taşıyabilen bir F-16 gövdesi temelli ram boyalı ve stealth açılı bir gövde geliştirmek ve f-16 block -40 ve 30 daki alt sistemleri direk buna geçirmek. Hatta birde özgürdeki modernizeli halini geçirdiğimiz daha gelişmiş bir versiyonunu yaparız. 

Eğer sadece çok değil düşman stealth uçaklara 50-60 km'lerde tespit edilebilen bir uçak olsa yeter. Çünkü bu menzillerde iir güdümlü füze yapmak mümkün. Zaten stealth olmayan hedeflere karşı özellikle mig ve su serisine karşı çok ölümcül olacaktır. Kara hedeflerine ilk saldırıda hele düşünemiyorum.

Mesela :

Direkt block 30 ve 40 larını bu gövdelere çevirmek isteyen ülkeler için : Silent Falcon isimli bir modernize
Özgür Projesindeki son halli daha gelişmiş versiyonu çevirmek isteyen ülkeler için : Advanced Silent Falcon isimli bir modernize

Bence güzel olur abd daha önce bunu düşünürdü ama F-35 siparişlerini kesmemek için hiç girmedi bence buna. 4.600 adet üretilmiş bir uçaktan bahsediyorum burada.

Sırf bizim envanterde bile kullansak deli iş yapar.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
Stealth bileşenlerini ve çalışma prensibini bilmiyorum ama tahminimce gövde tasarımında sert çıkıntıları ortadan kaldırdığımızda gövde açılarının önemi kaplama malzemesinden fazla değildir diye düşünüyorum.

F-16 üzerindeki hatları kompakt hale getirip de güzelce boyanırsa neden olmasın :)
İşte o ram boya muhabbetini halletmek mesele. Radar impulse’ları esasen elektromanyetik enerji. Bu enerjiyi absorbe edebilen malzemenin bulunması gerekiyor. Absorbe etmese bile nasıl ki iki farklı yoğunlukta ışığın (o da elektromanyetik tayfta yer alan görünür dalga boyunda) indis farkları sebebiyle bir yönde kırılması gibi gövdeye gelen elektromanyetik enerji kaplamadaki indis farkıyla kaplama içinde yüzey boyu iletilip uç kısımlarda toplanırsa da bu başarılabilir gibi düşünüyorum.

İşte bu; “yahu ne işimize yarayacak” demeden bilime yatırım yapılmasıyla başarılır. Büzde de o yok.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Stealth bileşenlerini ve çalışma prensibini bilmiyorum ama tahminimce gövde tasarımında sert çıkıntıları ortadan kaldırdığımızda gövde açılarının önemi kaplama malzemesinden fazla değildir diye düşünüyorum.

F-16 üzerindeki hatları kompakt hale getirip de güzelce boyanırsa neden olmasın :)
İşte o ram boya muhabbetini halletmek mesele. Radar impulse’ları esasen elektromanyetik enerji. Bu enerjiyi absorbe edebilen malzemenin bulunması gerekiyor. Absorbe etmese bile nasıl ki iki farklı yoğunlukta ışığın (o da elektromanyetik tayfta yer alan görünür dalga boyunda) indis farkları sebebiyle bir yönde kırılması gibi gövdeye gelen elektromanyetik enerji kaplamadaki indis farkıyla kaplama içinde yüzey boyu iletilip uç kısımlarda toplanırsa da bu başarılabilir gibi düşünüyorum.

İşte bu; “yahu ne işimize yarayacak” demeden bilime yatırım yapılmasıyla başarılır. Büzde de o yok.

Ram boyası hakkında çok ama çok önceden beri çalışmalarımız var.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
Nasıl yapılacak bu yeni bir gövde yapmanız yeni kanat yapmanız yeni arka kanatları yapmanız gerekecek. Yeni uçak yapacaksınız yani sonuçta. Ses hızını aşan bir makinenin kaportasına altındaki iskeleti taşıyıcı kısmı tam uyumlu yapmadan değiştirmek mümkün olurmu akıl var mantık var. Bu aliminyum yüzeyin altında onun sabitlendiği bir aliminyum iskelet var bu ikisi birlikte uçağı oluşturuyor altındakini değiştirmeden üstünü değiştirmek mümkün olmayacağına göre bu işin tek yolu tüm uçaktaki her şeyi söküp çıkartıp yeni bir gövde tasarlayıp üretip her şeyi ona takmaktır. Buda yeni bir uçak yapmak oluyor zaten
beğen

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
F-16 yari stealth  ucak olmaz olmaz olmaz olmaz olmaz

abd liler duymasin belli olmaz

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
Nasıl yapılacak bu yeni bir gövde yapmanız yeni kanat yapmanız yeni arka kanatları yapmanız gerekecek. Yeni uçak yapacaksınız yani sonuçta. Ses hızını aşan bir makinenin kaportasına altındaki iskeleti taşıyıcı kısmı tam uyumlu yapmadan değiştirmek mümkün olurmu akıl var mantık var. Bu aliminyum yüzeyin altında onun sabitlendiği bir aliminyum iskelet var bu ikisi birlikte uçağı oluşturuyor altındakini değiştirmeden üstünü değiştirmek mümkün olmayacağına göre bu işin tek yolu tüm uçaktaki her şeyi söküp çıkartıp yeni bir gövde tasarlayıp üretip her şeyi ona takmaktır. Buda yeni bir uçak yapmak oluyor zaten

İddialı bir stealth beklenemez zaten ama pilonların olmadığı ufak bir gövde altı boşluk oluşturulup (içinde sadece A-A veya anti radyasyon mühimmat alabilen) kaplamasıyla düşük RCS  değerine sahip bir uçak olabilir. 250 km değil de 70 km uzaktan görülsün o bile kötü değil. Kanat vs ana tasarıma çok ellemeden de bir nebze düşük rcs olabilir diye düşünüyorum.

Alıntı yapılan: BATTLESTAR
Ram boyası hakkında çok ama çok önceden beri çalışmalarımız var.

Bu konuda sonuca ulaşmış başarılı çalışmalar var mı bilmiyorum ancak malzeme bilimi üretimde önemli bir yer ve bu konuda genel eksikliğimize deyinmiştim. Devlet tarafından Fizik ve kimya gibi ana dallardaki araştırmalar teşvik edilmeli. (Proje yapana para vs verirler ortalık yine sahte tezlerle projelerle dolar gerçi)

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
Muhtemelen hava alığının motoru fazlaca göstermesi en büyük problem olacaktır. İkincisi ise hava hava füzelerinin açıkta olması. Ama yukarıdaki çizimler güzel olmuş