Gönderen Konu: Türk Eğitim Sistemi  (Okunma sayısı 11551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Eğitim Sistemi
« Yanıtla #70 : 25 Şubat 2024, 23:01:44 »
Sn putty biraz çocuklardan bahsederken örneğin Avrupa'da ve Amerika'da çocukların daha doğrusu bebeklikten çocuğa geçerken aileler çoçukta zeka geriliği yada kabiliyet eksikliği var mı? Diye çocukların motor becerilini ölçerler...

Nedir bu motor testi ?

Örnek LEGO gibi oyuncaklar vardır.yada yıldız bir şekli yıldız şeklinde bir cismi yuvaya yerleştirmesi yada yuvarlak şekli yuvarlak bir yuvaya yerleştirmesi gibi...zekayı tanımlamaya yönelik oyun şeklindeki testler..

Şimdi Türkiyede kaç ebeveyn motor kabiliyeti şeklinde var olan bu gerçekliği biliyordur sorun bakalım etrafınızdaki ebeveynlere motor kabiliyeti deyince ne anlayacak.

Kısaca zeka kavramı IQ testinden ibaret olmasa gerek.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2024, 00:09:20 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #71 : 25 Şubat 2024, 23:22:47 »
Bir diğer sorun şu; özel okulların sayısı arttı ve Devlet yeni okul yapımını azalttı son 10 senede özellikle. Görece küçük bir şehirde yaşıyorum ve 6-7 özel okul var ancak son birkaç yılda fahiş fiyatlar çekince insanlar çocuklarını Devlet okuluna almayı seçti ancak bu sefer de Devlet okullarında öğrenci sayısı artmaya başladı. Devlet eğitim işinde sırtını özel sektöre yaslamış gidiyor. Yeni yerleşimin olduğu bir semt var burada; ortasında bir özel okul ama kilometrelerce yakınında Devlet okulu yok.

Milli Eğitim Bakanının kendi özel okulları olduğu söyleniyordu. Sektörde şirketi olan insanları o sektörde Bakan yapmalarını çok yanlış buluyorum. Otel zinciri olanTurizm Bakanı, Hastane sahibi Sağlık Bakanı olmamalı.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 25 Şubat 2024, 23:33:10 »
Lise hariç oğlumu bir özel okul bir devlet okulu şeklinde okuttum. İlk okulun ilk üç sınıfını özelde, sonrasını memnun olmamam sebebiyle devlette, liseyi ise özel okulda okuttum. İşin açıkçası güvenlik, sigara, uyuşturucu gibi kaygılar olmasa lisede de özel okula boşuna vermişim. İngilizceyi kendisi öğrendi ve liseye başladığında devletten gelmesine rağmen sınıfının en iyisiydi. alan derslerinde ise eninde sonunda herkes ya özel ders aldırıyor, yada dershaneye gönderiyor. İşin açıkçası özel okulların da özel bir numarası yok. Hatta derece yapan birçok öğrenci son sınıfta açık liseye girip, okula gitmeksizin sınava hazırlanıyordu. Bizim de en son düşüncemiz oydu ama MEB açık liseyi çok çok kısıtladı. Artık normal öğrencilerin açık liseye gitmesi imkansız. Tabi bu sınav odaklı eğitim sitemimizden kaynaklanıyor.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2024, 23:44:06 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #73 : 25 Şubat 2024, 23:36:51 »
hepinize beğeni ateşledim bunlar faydalı yorumlar