Gönderen Konu: TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze  (Okunma sayısı 31837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
Ynt: TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze
« Yanıtla #350 : 11 Haziran 2023, 18:14:30 »
Merhaba,

Tayfun balistik füzesinin  1.000 km atış testleri olmadığı gibi , bu füzenin 1.000 km vuruş kapasitesi hakkındaki görüşleri tamamen gerçek dışıdır.

Cenk füzesi üzerinden menzil kabiliyet artışları devam etmektedir.

İlgili kişinin konu hakkında söyledikleri kesinlikle gerçek dışı ve kaynağı olmayan verilerden oluşmaktadır.

Saygılarımla

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #351 : 11 Haziran 2023, 18:26:42 »
İşin kötüsü ortalıktaki bilgileri gerçek gibi bir akademisyenin yayınlaması çok ayıp iken bu bilgileri kafasında bir akıl süzgecinden geçirip tutarlı bir fikre sahip olma konusunda da eksikleri olması daha üzücü. Bizde aynı haberleri okuyoruz ediyoruz ama 1000 km de 1.5 metre sapıyor demiyoruz içimize sinmiyor bu rakamlar. Ben merak ediyorum bir akademisyen bir füzeye 1000 km menzili var sapması 1.5 metre demesi için nerden o bilgiyi aldıda söyledi. Bu bilgiye sahip akademisyenler işleri gereği vardır ama onlar zaten ağzını bile açmaz ben bu işte çalışıyorum bile demez gizlilik kuralları gereği. Devlet ilan etmediğine göre bunu bilen söylemez sadece kafadan atacak rahatlıkta olanlar söyleyebilir. Nasıl kafadan atabilir bir akedemisyen forumdaki bizler bile kafadan atamıyoruz edebimize yakışmıyor zaten atsakta madar ederler anında arkadaşlar

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #352 : 11 Haziran 2023, 19:12:14 »
Sn re,
Her önüne gelen profesör Türkiye’de. Kaba bir tabir vardır halk arasında “ itine dök” derler. Yani o kadar bol ki köpek yemi yapmaya bile uyan ucuzlukta anlamında.
Bizde de herkes profesör.
Biraz İtalyanların “Dottore” (Doctor) terminolojisi gibi. 3-4 yıllık Üniversite mezuniyet diploması olan herkese “Dottore” diyorlar. Ben de hakikaten konu üzerine doktora tezi vermişler diye düşünmüştüm ilk duyduğumda.
Böyle olunca “ağzı olan konuşuyor”.  Dottore Eray Güçlüer ‘de konuşuyor. Hem de asker kökenli ve Silahlı kuvvetler akademisi mezunu.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 197
« Yanıtla #353 : 11 Haziran 2023, 22:35:29 »
Şu dünyada yok sadece bizde var ,dünyada tekiz lafı beni öldürüyor...

ABD'nin GPS'si olmasa yolumuzu bulamıcaz birde ona rağmen 1,5 m cep payı 1000 km de ne diyebiliriz ki ....

GPS‘in olduğu halde yolumuzu bulamıyoruz. Biri bana ne olur bu kağıt tepenin nerede olduğunu söylesin.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #355 : 29 Temmuz 2023, 20:13:41 »
Yerli balistik füze Tayfun'un farklı varyantları geliştiriliyor
Rize'den yapılan atışlarıyla Yunan basınında büyük yer bulan Türkiye'nin en uzun menzilli füzesi Tayfun'da yeni gelişmeler yaşanıyor. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci "Tayfun balistik füzesinin farklı varyantları geliştiriliyor." dedi

https://www.ensonhaber.com/gundem/yerli-balistik-fuze-tayfunun-farkli-varyantlari-gelistiriliyor

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #356 : 29 Temmuz 2023, 22:20:26 »
Bizim ihtiyacımız olan sistemler yanında taktik ucuz
Sistemlere ihtiyacımız var

Tayfun srbm mertebesi ile bizim için stratejik bir silah

Bize taktik silahlar lazım çok ama çok sayıda üretip kullanabilceğimiz

Örnekler her zaman ne istediğiniz ifade etmede işe yarar

1)0-45 km lazer güdümlü 155 mm top mermisi (geliştiriliyor)
2)0-70 km ins güdümlü 155 mm top mermisi
3)0-17 km 105 mm top mermisi
4)0-20+ km umtas GM
5)0-32+ km umtas GM blok2
6)0-40 km Kuzgun ky
7)0-100 km kasırga tr300
8)0-120 kaplan trg300
9)0-180 kmTolun roket destekli
10)0-150 km çakır seyir füzesi
11)0-180 km kuzgun tj
12)0-150 km yıldırım balistik füze
13)0-90 km deli İHA(kamikaze)

Arkadaşlar mühimmat envanterinizde özellikle Ukrayna ve Rusya savaşından sonra gördük ki en önce eriyen şey mühimmat stoğunuz...

Herkez platforma ve platform sayısına odaklanmışken mühimmat stoğumuz gözden kaçıyor

Bizim aylık

300bin top mermisi
100 bin topçu roketi
10 bin adet tanksavar
1000 adet seyir füzesi
500 adet balistik füze
5000 adet kamikaze iha

Kullancakmış gibi mühimmat stoğumuz olmalı..

Birde son olarak

Daha hafif mobil 230 kg harbaslığı yada 500 lb süzülen mühimmat tasayabilen bir balistik füzemiz olmalı 1000-1200 kg ağırlığında 0-150 km menzilli taktik bir füze ucuz ve çok üretilebilen..

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #357 : 30 Temmuz 2023, 03:18:17 »
Arkadaşlar garip bir teklifim yada fikrim var

Biz balistik füzeler ile genelde kara ve yüzey hedeflerini vurmaya çalışıyoruz...

Peki hava hedefi vurulabilir mi?

Sözüm ona awacs uçakları,soj uçakları,jstars,kargo uçakları,bombardıman uçakları gibi; iri gövdeli ,yavaş uçan ve manevra kabiliyeti düşük uçaklara karşı geliştirsek ve kullansak...

Örneğin;

500-1000 km öteden bir Tu 160 vurduğumuzu düşünsenize...

Hayal etmeniz açısından hedefin üstüne şahin gibi dalan bir füze düşünün yada uçağı vurmak isteyen meteor...

Hava savunma füzesi ile aynı mantık sadece yerden havaya yerine ...

Doğru balistik yörünge ve tepeye varış irtifasını belirleyip vurmak istediğiniz hedefle kesişim noktasını belirleyip hedefin üstüne meteor gibi çarptırcan...

Füze atmosfer içinde hareket edip yerçekimi ve sürtünmeden dolayı menzili düşeceğine;atmosfer dışına çıkıp sürtünme ve yerçekiminden muaf olacağından menzili artacak

Sizler ne düşünürsünüz?

Madem çeşitli varyantı geliştiriliyor bunu da düşünsünler.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #358 : 30 Temmuz 2023, 03:46:28 »
Şu anda balistik füzeler ile uçak gemisi vurulabilir mi, o gündem. Hava hedefi vurmak ise bundan çok daha zor. Füze atmosferin üst kademelerinden veya uzaydan hava hedefine süzülecek. Hava hedefi yüksek hızda hareket halinde, balistik füzede yükseliş ve özellikle uzayda manevra kısıtlı olmalı. Mümkün değil demek doğru olmasa da, en azından maliyeti bakımından,hedefler AWACS veya tanker uçak gibi çok kıymetli hedef olmalı. Ağ merkezli olarak çok uzun mesafelerden bu hedefler tespit edilip takip altında bulunup füze yolu hedef konumuna göre mümkün olduğunca güncellenmeli. Terminal safhada füze kendi arayıcı başlığına geçmeli.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #359 : 30 Temmuz 2023, 08:13:55 »
Hayal etmeniz açısından hedefin üstüne şahin gibi dalan bir füze düşünün yada uçağı vurmak isteyen meteor...

Garip değil, bence harika bir fikir. Bir süredir benim de aklımdaydı ve üzerinde düşündüm epeyce. Önceleri saçma bulurdum, çünkü atmosferden çıkış maliyetli bir iştir. Ancak biz parafin-sıvı oksijen motorunda ciddi yol kat ettik. Yani atmosferden çıkış maliyeti düştü.

Ama yine de bu tekniğin ciddi teknolojik zorlukları var. @mehmet05'İn bahsettiklerinden başka, bir diğer önemli zorluk şudur: Arayıcı başlık nasıl arayacak? Füzenin ucundaki atmosfere giriş modülü, terminal safhada hipersonik hızlara ulaşıyor.

Bu hızda giden modülün önünde ve yanlarında iyonize gazdan oluşmuş bir "zarf" vardır. Bu iyonize gaz katmanı, hemen hemen tüm elektromagnetik tayfı soğurur. Yani modül kör olur. RF veri bağı, MMW ve IIR güdümü işlemez bu ortamda.

Neyse ki işleyebilecek bir çözüm buldum; bende saklı kalsın o.  ;)

Dip Not: ABD'nin üzerinde çalıştığı 6. nesil NGAD gibi çok yüksekten ve çok hızlı uçan bir uçağı, (tespit edebilirsen elbette!) ancak ve ancak bu sistemle indirebilirsiniz. Klasik HSS'lerin irtifası ve menzili NGAD için yetersiz kalıyor. O nedenle ciddiye alınması gereken bir fikir.
« Son Düzenleme: 30 Temmuz 2023, 12:47:24 Gönderen: Merzifonlu »