Gönderen Konu: TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze  (Okunma sayısı 31742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
Ynt: TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze
« Yanıtla #280 : 27 Mayıs 2023, 02:38:26 »
Sayın tigerfish balistik füzelerden kesinlikle rahatsızlık duymuyorum en çok istediğim şey bana sorarsanız her kolordu veya ordu seviyesi birliklerde füze ve topçu tugayı olmalıdır...

Benim amacım gayem 1000 kg yükü 1000-1500km uzaklığa 3-5 sapma payı ile sevk edebilmek ...

Balistik füzeyi durdurmak bile başlı başına bela...

O yüzden

2000-2500 km için ya NBC olacak yada vakum bombası tarzı en az 4000kg yükü sevk edebilmeniz lazım...

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #281 : 27 Mayıs 2023, 04:14:54 »
Saddam ın Scud larının cep değeri şehri vuracak kadardı bu tartışma oradan başladı Tel Aviv e bombalar rasgele düşüyordu tek gaye şehre isabet etmesi idi . INS ile giden füzenin cep değeri eskidende kötüydü şimdide çok daha iyi ins cihazları olsada yinede yeterli değil mesafe uzadıkça daha da feci olur. Amaaa bu füzelerde bir şeyler yapıyorlar binaları köprüleri filan vurabilmeye başladılar. Azerbaycan israilden aldığı füze ile köprü vurdu Rusya İskender ile bina vuruyor depo vuruyor. Yani bir şeyler bizim bildiğimiz gibi değil. Ya karadan radarla izlenerek balistik düzeltme yada rota bilgisi füzeye iletilerek INS in hatası çok azaltılıyor yada ins harici güdüm var belki GPS glonas filan. Ben bilmiyorum ama bu füzeler Saddam ın Scut ları gibi değil artık bir şeyleri vurabiliyorlar artık nasıl yapıyorlarsa yapıyorlar oluyor. En azından 200 km altı için tepesine düşürüyorlar füzeleri. Çokta ketum davranılan bilgi paylaşılmayan silahlar bunlar herkes kendi yaptığını kendine saklıyor. Bir gerçek var artık vuruyorlar bir şekilde. Benim şahsi düşüncem bu silahlar konvansiyonel halleriyle bile savaş kazandırır o kadar kahrediciler artık. Rusya mesela şimdi istese Kiev'de ayakta bina bırakmaz

Bakın 4 yıl önceki Bora video su. Ortadan vurdu hedefi hiçte tek başına INS gibi görünmüyor.

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2023, 04:23:00 Gönderen: re »

Çevrimdışı zirfak

• DefenceTurk
  • *
  • 17
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #282 : 27 Mayıs 2023, 08:18:47 »
Konu köprü ya da hangar tam isabetle vurmak değil, konu caydırıcilik.  En iyi savunma hücumdur prensibine binaen, bize karşı olumsuz planları olanları,  adamlar oturdukları yerden baskentimizi vururlar korkusunu yüreklerine kazımak. Allah bu füzeleri kullanmayı gerekli kilmasin inşallah.
Tayfunla komşu ülkelerin hepsi menzilimiz dahilinde.  2. Halkada ise en uzak başkent 2500 km mesafede. Ben bu minvalde tayfundan sonraki füzenin 2500 km yi görmesini bekliyorum. 3. Halkayi iseoturup iyice düşünmek lazım.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2023, 08:26:25 Gönderen: zirfak »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #283 : 27 Mayıs 2023, 09:18:22 »
2500 km ne yapcaz Londra'yı mı vurcaz ....

Caydırıcılık saddam'ın Kuveyt'e Suudi Arabistan'a İsrail'in şehirlerine attığı gibi başı boş füzeler mı atıcaz içinede şarbon lu kimyasal başlık koyalım tam olsun bir sıra meşhur olan şarbonlu mektuplar gibi ...

Bizim ve diğer dünya devletleri için en kolay şey biyolojik ve kimyasal silahlardır...

İstesek 2 haftalık sürede biyolojik ve kimyasal silahlar üretiriz

Arkadaşlar Türk silahlı kuvvetleri caydırıcılık adına bu tarz talep ve istekde bulunmaz Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti bu tarz işlere girişmez

Bizim için öncelik konvansiyonel silahlanma yani amacımız asla herhangi bir b ülkesine karşı Saddam yada gayriresmi İran İslam Cumhuriyeti gibi terör estirmek değil...

Ben açık konuşayım gerçek bir askeri zafer; ancak işgal veyahut karşı tarafın tüm saldırı unsurlarını bertaraf etmek veya karşı tarafa dayattığımız maddeleri imzalatmakla mümkündür...

Bunun için gerekli askeri güc konvansiyonel silahlarla gerçekleşir bkz.Abd istediği yere gider istediği ülkeyi işgal eder eee tabi 24 trilyon dolar gmsh olunca ve teknoloji ve donanma olunca böyle oluyor....

Kısaca bizim ulaşmamız gereken hedef konvansiyonel güç ile noktasal vuruş kabiliyetidir.

Saygılarımla...

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #284 : 27 Mayıs 2023, 09:28:57 »
Arkadaşlar biz niye tayfun'un;

- tam menzili ne kadar
-kaç kg başlık taşıyor
-ne kadar irtifaya çıkıyor
-düz yörünge balistik yol mu yoksa gizlenmek ve saklanmak radarları yanıltmak için İskender füzesi gibi manevralar mı yapıyor
-vuruş noktası görüntüleri var mı?
-Cep değeri ne kadar?

Bu tarz verileri doneleri konuşabilsek keşke...

Arkadaşlar bu füzenin önemini kavrayamadık Türkiye Cumhuriyeti ilk defa 300 km üzeri bir füzeyi resmi olarak açıkladı...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #285 : 27 Mayıs 2023, 10:49:10 »

Caydırıcılık saddam'ın Kuveyt'e Suudi Arabistan'a İsrail'in şehirlerine attığı gibi başı boş füzeler mı atıcaz içinede şarbon lu kimyasal başlık koyalım tam olsun bir sıra meşhur olan şarbonlu mektuplar gibi ...

Bizim ve diğer dünya devletleri için en kolay şey biyolojik ve kimyasal silahlardır...

Arkadaşlar Türk silahlı kuvvetleri caydırıcılık adına bu tarz talep ve istekde bulunmaz Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti bu tarz işlere girişmez

Bizim için öncelik konvansiyonel silahlanma yani amacımız asla herhangi bir b ülkesine karşı Saddam yada gayriresmi İran İslam Cumhuriyeti gibi terör estirmek değil...

Ben açık konuşayım gerçek bir askeri zafer; ancak işgal veyahut karşı tarafın tüm saldırı unsurlarını bertaraf etmek veya karşı tarafa dayattığımız maddeleri imzalatmakla mümkündür...

Bunun için gerekli askeri güc konvansiyonel silahlarla gerçekleşir bkz.Abd istediği yere gider istediği ülkeyi işgal eder eee tabi 24 trilyon dolar gmsh olunca ve teknoloji ve donanma olunca böyle oluyor....

Kısaca bizim ulaşmamız gereken hedef konvansiyonel güç ile noktasal vuruş kabiliyetidir.

Saygılarımla...
+1

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #286 : 27 Mayıs 2023, 10:55:33 »
Bence de caydırıcılık açısından gerekli. Hatta nükleer başlık da olmalı! Ülkemize saldırmaya yelteneceklerin buna karar vermeleri kolaylıkla olmamalı. Defalarca düşünmeliler. Böylelikle enerjimizi güvenlik endişeleri yerine daha farklı alanlarla yoğunlaştırabiliriz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #287 : 27 Mayıs 2023, 11:24:03 »
Saddam ın Scud larının cep değeri şehri vuracak kadardı bu tartışma oradan başladı Tel Aviv e bombalar rasgele düşüyordu tek gaye şehre isabet etmesi idi . INS ile giden füzenin cep değeri eskidende kötüydü şimdide çok daha iyi ins cihazları olsada yinede yeterli değil mesafe uzadıkça daha da feci olur. Amaaa bu füzelerde bir şeyler yapıyorlar binaları köprüleri filan vurabilmeye başladılar. Azerbaycan israilden aldığı füze ile köprü vurdu Rusya İskender ile bina vuruyor depo vuruyor. Yani bir şeyler bizim bildiğimiz gibi değil. Ya karadan radarla izlenerek balistik düzeltme yada rota bilgisi füzeye iletilerek INS in hatası çok azaltılıyor yada ins harici güdüm var belki GPS glonas filan. Ben bilmiyorum ama bu füzeler Saddam ın Scut ları gibi değil artık bir şeyleri vurabiliyorlar artık nasıl yapıyorlarsa yapıyorlar oluyor. En azından 200 km altı için tepesine düşürüyorlar füzeleri. Çokta ketum davranılan bilgi paylaşılmayan silahlar bunlar herkes kendi yaptığını kendine saklıyor. Bir gerçek var artık vuruyorlar bir şekilde. Benim şahsi düşüncem bu silahlar konvansiyonel halleriyle bile savaş kazandırır o kadar kahrediciler artık. Rusya mesela şimdi istese Kiev'de ayakta bina bırakmaz

Bakın 4 yıl önceki Bora video su. Ortadan vurdu hedefi hiçte tek başına INS gibi görünmüyor.

Error 404 (Not Found)!!1

Sn Re,
Aşağıdaki resimde görüleceği üzere balistik ve quasi balistik füzelerin yörüngeleri farklıdır.
Tam balistik bir MRBM, atmosferi terk eder sonra geri atmosfere girer. Bu füzenin yakıtı Apogee noktasına geldiğinde bitmiştir. Bundan sonraki uçuşunu yer çekimi ile gerçekleştirir.
Quasi balistik füzenin yörüngesi bastırılmıştır. Bora, Tayfun ve İskander gibi füzeler 60 ile 80 km yükseklikte uçuşlarını gerçekleştirirler. (Bizim TRG300 sınıfı topçu roketi füzelerimizde bastırılmış yörüngeyle 40-50 km yükseklikte uçarlar) . Bu füzelerinde yakıtı orta uçuş sırasınca bitmiştir. Hedefe doğru inerken tekrar hız kazanırlar. Ancak 20km irtifadan aşağıdaki hava katmanlarındaki yoğunluktan ötürü hızları düşer.
Tüm balistik ve quasi balistik yörüngeye sahip füzeler ne kadar ağır ve ne kadar aerodinamik yapıya sahiplerse o kadar yüksek hızla hedefi vururlar. (1.5 tonluk bir füze hedefi 2 mach hızla vururken 100 tonluk bir ICBM hedefi 8-10 mach hızla vurur.)
Azerbaycan köprü vurdu. Ama köprünün kenarını vurdu. Kullandığı füze 280km menzilli İsrail yapımı Lora füzesiydi. Bu füze bizim Bora eşdeğeri ihraç modeli bir füzeydi. Köprü işlerliğini kaybetmedi; bu arada.
İskander füzesi de Bora ve Lora füzesi ayarında quasi balistik füze. Midcourse uçuşu hipersonik. Khinzal füzesi de aynı füzenin uçaktan atılan versiyonu. Ama görüyoruzki atılan bu füzelerin %95’ini Patriot bataryaları vuruyor Kiev’de. Azerbaycan’da da İskander’leri Barak 8 füzeleri vurmuştu.
Bu füzeler MRBM’lere oranla çok daha hassas vuruş kabiliyeti olan füzeler. CEP değerleri 2m ile 20m arasında değişiyor menzillerine göre. Bunlara bir de hareketli hedef vurabilme kabiliyeti kazandırılırsa çok daha ölümcül olacaklardır.

Nükleer başlık konusunda Sn Skywolf ile hemfikirim
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2023, 11:26:56 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı TCG Dumlupınar

• DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #288 : 27 Mayıs 2023, 11:33:55 »

Saygılarımla...

Tartışmayı sulandırmak istemem ama heyecan ile hızlı hızlı yazayım derken türkçeyi geri plana atmamaya özen göstermeliyiz diye düşünüyorum. Yapcaz, etcez yerine yapacağız, edeceğiz, vuracağız... gibi mesela.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #289 : 27 Mayıs 2023, 13:48:32 »
Nükleer güç sahibi bir ülke bize saldıracak olursa ne yapacağız? Eyvallah mı çekeceğiz...

Ama elimizde en azından orta menzilli füze kapasitesi olursa olası bir savaşta -ki ilk başlarda konvansiyonel bir savaş olur bu- Cumhurbaşkanı çıkar televizyonlara konuşmasının satır arasında inceden :
"Türkiye Cumhuriyeti 2 haftada kimyasal silah üretme kapasitesinde olan bir ülkedir" der bakın o zaman bize karşı nükleer kullanmak isteyen bir ülke buna cesaret edebilir mi? 5 kere 10 kere düşünmek zorunda kalmaz mı düşman?

Bir kere çoğu arkadaşım yukarıda da yazmış en azından bize komşu olup hasmane tutumda olabilecek ülkelerin topraklarının tamamını vurabilecek balistik-hipersonik füze kapasitemiz olmalı...
ABD ,İngiltere vb bizden çok güçlü bir ülkelerin  ; bize komşu ülkelerdeki üsleri kullanma planına darbe vururuz...Kendi topraklarının vurulacağını bilen hiçbir komşu ülkemiz bize karşı ABD vb ülkelere üs vermez verirse de bedeli olacağını bilir...

İran bile söylüyor ABD bizi İncirlik'ten vurursa İncirlik hedefimiz olur diye.... Alemin safı biz miyiz...?