Gönderen Konu: TAYFUN Kısa Menzilli Balistik Füze  (Okunma sayısı 31443 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 184
  • DefenceTurk.com
Ynt: TAYFUN Balistik Füzesi
« Yanıtla #100 : 20 Ekim 2022, 22:23:13 »
Tam bir geri zekalı bunlar. Ege'deki tüm serveti istiyor demiş bir de. Sanki kendiniz çok paylaşımcı, çok barışçılsınız.

Kendi MEB'lerinde bizi sanki Akdeniz ülkesi değilmişiz gibi gösterip sonra Türkiye'yi gerginliği arttırıp Ege'deki tüm servete konmaya çalışmakla suçlamak anca bunlara yakışırdı zaten.

Yunanlılar ve Ermeniler tarih boyunca sırtlarını birilerine dayamayı ve sırtını dayadıkları dayıları sayesinde başkalarına da dayılanmayı çok seven 2 millettir. Hep mazlumu, hep mağduru, hep ezilmişi oynar ama eline biraz güç geçince herkesi ezmeye kalkan şımarık milletler.

Tek dertleri Türkiye'yi anlaşmayı sevmeyen, sürekli savaşı düşünen uzlaşılmaz bir ülke gibi gösterip batıdaki abilerinin desteğini almak. Silahsız olması gereken adaları silahlandıran, MEB haritalarında Türkiye'yi yok sayan sanki kendileri değiller. Egedeki tüm hidrokarbon rezervlerine tek başına çökmeyi arzulayan kendileri değiller. Kudurun şimdi. Diken üstünde yaşayın. Tüm ülkenizin her karışı, her gemisi, her üssü, her uçağının Türk füzelerinin menzili içinde olduğunu bilip titreyin. Biz savaş istemiyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Yok hakkımız olana çökmeye kalkarsanız işte o zaman Osmanlı Tokadı gibi bir tokat yemeye hazır olun.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #102 : 21 Ekim 2022, 00:38:40 »
Bu füzenin güdüm sistemi düşman tarafından devredışı bırakılabilir mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #103 : 21 Ekim 2022, 01:58:57 »
Bora'da GPS ve INS beraber vardı. GPS karistirilabiliyor. INS tek başına da vurur ama özellikle uzun mesafede hata payı artar.

SOM ve kara atmaca fuzelerinde yeryüzü referanslı gudumleme eklemislerdi. Onu tayfun'a da adapte edebildilerse GPS olmadan da isabetli bir şekilde vurur.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #104 : 21 Ekim 2022, 02:06:05 »
Bu füzenin güdüm sistemi düşman tarafından devredışı bırakılabilir mi?
GPS sistemi bloke olabilir. Ama buna karşı, hareketli hedefi vuracak bir arayıcı terminal safha başlığı olduğu düşünülecek olursa biraz zor bloke etmek. Karıştırmaya  dayanıklı güdüm sistemleri vardır bu tip füzelerin. Bildiğim kadarıyla yeni Atmaca ve bu füzede hibrit arayıcı başlık teknolojisi kullanılıyordu. Yani INS ile hedefe doğru gider ve RF başlık gibi ya da IIR başlık gibi bir başlıkla terminal safhada hedefi bulur.
Bu füze büyük ihtimalle terminal safhada Bora’dan da hızlı. Ortalama hızı 4.3 Mach olan füze ara uçuş safhasında hipersonik uçuyor demektir. Bu safhada vurmak neredeyse imkansız. Zaten manevra da yapar bunlar o safhada, radar kilidi tutmasın diye. Bunu ancak Barak 8 gibi bir füze terminal safhada belki vurabilir. Patriotların hiç şansı yok.
Bu füze steroid yüklemesi yapılmış İskander füzesi işin özünde.
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2022, 02:08:53 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #105 : 21 Ekim 2022, 09:32:27 »
Biliyorsunuz Atmaca vb. sınıftaki füzeler savaş gemileri için tehlikeli ama bir uçak gemisine karşı neredeyse etkisizler. Vurulmaları da balistik füzelere kıyasla daha kolay.

Eğer zihni sinir projesi demezseniz, şunu merak ediyorum: bu füzeye Atmacadaki gibi bir arayıcı başlık eklense (RF veya IR), "uçak gemilerine" karşı gemi savar olarak kullanılabilir mi? Eğer böyle bir konfigürasyon mümkün olabilirse doğu Akdenizde bize yan bakacak bir devlet kalmayacaktır. Ne Fransa, ne Amerika.

« Son Düzenleme: 21 Ekim 2022, 09:52:05 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #106 : 21 Ekim 2022, 10:05:55 »
Biliyorsunuz Atmaca vb. sınıftaki füzeler savaş gemileri için tehlikeli ama bir uçak gemisine karşı neredeyse etkisizler. Vurulmaları da balistik füzelere kıyasla daha kolay.

Eğer zihni sinir projesi demezseniz, şunu merak ediyorum: bu füzeye Atmacadaki gibi bir arayıcı başlık eklense (RF veya IR), uçak gemilerine karşı gemi savar olarak kullanılabilir mi? Eğer böyle bir konfigürasyon mümkün olabilirse doğu Akdenizde bize yan bakacak bir devlet kalmayacaktır. Ne Fransa, ne Amerika.
Sn buraktunahan,
Bu füzenin öyle olmadığını nereden biliyorsunuz?
Bora-2 geliştirilirken hedef, hareketli deniz hedeflerini 500+ km’den vurabilecek bir füze olarak geliştirildiği bilgisi sızmıştı 2-3 yıl önce. Burada da bunu paylaşmıştım ben.
Bu füzenin hibrit arayıcı başlığı var deniyor.

Füzelerin vurulma durumuna gelince, denizin 1 metre üzerinden hedefine zig zag çizerek uçan bir Atmaca’yı vurmak daha zordur aslında.
Ukrayna, Tayfun benzeri İskander füzesini durduramadı savaşta. Ancak ihraç versiyonu olanını Azerbaycan, Karabağ’da, Barak-8 ile vurdu. Tabii Ermenilerin kullanım beceriksizlikleri ve Azerbayca’ın elindeki İsrail füzesinin de en ileri teknoloji olması burada ana nedendi.
Genelde vurulamayacak füze yoktur; vurabilecek füzeniz oldukça. Ama en iyi HSS dahi %95 etkindir. (Demir Kubbe)

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #107 : 21 Ekim 2022, 10:41:33 »
Sn buraktunahan,
Bora-2 geliştirilirken hedef, hareketli deniz hedeflerini 500+ km’den vurabilecek bir füze olarak geliştirildiği bilgisi sızmıştı 2-3 yıl önce. Burada da bunu paylaşmıştım ben.

Foruma kısa bir süre önce katıldığım için eski yazışmalardan pek haberdar değilim açıkçası.  8)

Benim bildiğim kadarıyla balistik füzeler büyük harp başlıkları taşıyabiliyorlar ve fırlatılmalarını takiben GPS veya INS vb. ile hedefe yönlendiriliyorlar. Belli bir hata payıyla (cep değeri) hedefin üzerinde veya çok yakınında yüksek miktarda patlayıcı infilak ettirilerek hedefi imha ediyorlar. Bu hedefler genellikle sabit ve değerli hedefler oluyor. (uçak gemisi vb. değerli hareketli hedeflere karşı kullanıldıklarını hiç duymadım)

Harp başlıklarındaki patlayıcı miktarı yüksek olduğundan ve hedefler de sabit hedef olduğundan çok hassas bir vuruşa da pek ihtiyaçları yok. Bu nedenle de ayrıca bir güdüm sistemleri (RF veya IR) yok diye biliyorum. Bu nedenle bunlara güdüm sistemi entegre edilebilir mi diye merak ediyorum. 

Ve eğer bu dediğiniz doğruysa ve benden önce birileri bunu düşündüyse Mavi Vatan aslında "Mavi Kale" demektir artık.  :)

Hatta böyle bir şey yapılabilirse, Türkiye'den atılan bir MRBM ile, uydudan elde edeceğiniz istihbaratla veya  bir balıkçıdan elde edeceğiniz koordinat istihbaratıyla Basra Körfezindeki Amerikan uçak gemisini bile vurabilirsiniz. Veya hasım devlete ait yük gemilerini, petrol tankerlerini, LNG gemilerini bile 1000+ km'den açık denizlerde vurup düşman devlete büyük zararlar verebilirsiniz. Ve hatta uçak gemilerinin bile devri kapanır :)
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2022, 11:02:07 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #108 : 21 Ekim 2022, 14:04:49 »
Sn buraktunahan,

Foruma kısa bir süre önce katıldığım için eski yazışmalardan pek haberdar değilim açıkçası.  8)

Benim bildiğim kadarıyla balistik füzeler büyük harp başlıkları taşıyabiliyorlar ve fırlatılmalarını takiben GPS veya INS vb. ile hedefe yönlendiriliyorlar. Belli bir hata payıyla (cep değeri) hedefin üzerinde veya çok yakınında yüksek miktarda patlayıcı infilak ettirilerek hedefi imha ediyorlar. Bu hedefler genellikle sabit ve değerli hedefler oluyor. (uçak gemisi vb. değerli hareketli hedeflere karşı kullanıldıklarını hiç duymadım)

Harp başlıklarındaki patlayıcı miktarı yüksek olduğundan ve hedefler de sabit hedef olduğundan çok hassas bir vuruşa da pek ihtiyaçları yok. Bu nedenle de ayrıca bir güdüm sistemleri (RF veya IR) yok diye biliyorum. Bu nedenle bunlara güdüm sistemi entegre edilebilir mi diye merak ediyorum. 

Ve eğer bu dediğiniz doğruysa ve benden önce birileri bunu düşündüyse Mavi Vatan aslında "Mavi Kale" demektir artık.  :)

Hatta böyle bir şey yapılabilirse, Türkiye'den atılan bir MRBM ile, uydudan elde edeceğiniz istihbaratla veya  bir balıkçıdan elde edeceğiniz koordinat istihbaratıyla Basra Körfezindeki Amerikan uçak gemisini bile vurabilirsiniz. Veya hasım devlete ait yük gemilerini, petrol tankerlerini, LNG gemilerini bile 1000+ km'den açık denizlerde vurup düşman devlete büyük zararlar verebilirsiniz. Ve hatta uçak gemilerinin bile devri kapanır :)
Çin DF21 füzesini (1800-2000km menzilli) bu iş için yeniden geliştirdi ve buna “carrier-killer” füze diyorlar. 500kg patlayıcıyı 2000km ötedeki hareketli bir hedefe yollayıp 30m CEP değeri ile vurmayı başarmışlar. Çölde ray üstünde hareketli hedef testleri gerçekleştirmişlerdi. Bu füzenin terminal hızı hipersonik sonra. Yani patlayıcı taşımasa dahi taşıdığı kinetik enerji ile bir uçak gemisini batırmasa da uzun bir süre için kullanılamaz hale getirebilir. Yüksek terminal hızından dolayı da ABD’nin bunu durduracak bir savunma sistemi yok.
Bizim Bora’nın da CEP değerleri çok düşüktü. Her ne kadar katalogda 10m’den düşük olarak veriyor olsa da test atışlarında 1 metre sapmayla hedef vuruyordu. Bora-2’de (Tayfun) arayıcı başlığı daha da geliştirip hibrit başlık kullanılacağı ve hareketli deniz hedeflerini vurabileceği ima edilmişti.

https://www.roketsan.com.tr/en/products/khan-missile

İsrail’in Lora füzesi de hareketli hedefleri vurabilecek bir füze.

Quote:

The missile is a long-range sea-to-ground and ground-to-ground weapon system used for destroying targets deep in enemy territory. It can be launched to attack both fixed and movable targets as well as infrastructure assets.

Unquote.

https://www.army-technology.com/projects/lora-precision-strike-tactical-missile/
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2022, 14:06:36 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #109 : 21 Ekim 2022, 14:24:08 »
Çin DF21 füzesini (1800-2000km menzilli) bu iş için yeniden geliştirdi ve buna “carrier-killer” füze diyorlar. 500kg patlayıcıyı 2000km ötedeki hareketli bir hedefe yollayıp 30m CEP değeri ile vurmayı başarmışlar. Çölde ray üstünde hareketli hedef testleri gerçekleştirmişlerdi. Bu füzenin terminal hızı hipersonik sonra. Yani patlayıcı taşımasa dahi taşıdığı kinetik enerji ile bir uçak gemisini batırmasa da uzun bir süre için kullanılamaz hale getirebilir. Yüksek terminal hızından dolayı da ABD’nin bunu durduracak bir savunma sistemi yok.
Bizim Bora’nın da CEP değerleri çok düşüktü. Her ne kadar katalogda 10m’den düşük olarak veriyor olsa da test atışlarında 1 metre sapmayla hedef vuruyordu. Bora-2’de (Tayfun) arayıcı başlığı daha da geliştirip hibrit başlık kullanılacağı ve hareketli deniz hedeflerini vurabileceği ima edilmişti.

https://www.roketsan.com.tr/en/products/khan-missile

İsrail’in Lora füzesi de hareketli hedefleri vurabilecek bir füze.

Quote:

The missile is a long-range sea-to-ground and ground-to-ground weapon system used for destroying targets deep in enemy territory. It can be launched to attack both fixed and movable targets as well as infrastructure assets.

Unquote.

https://www.army-technology.com/projects/lora-precision-strike-tactical-missile/

Çok teşekkür ederim Sn Yasar verdiğiniz bilgiler için. Umarım bir gün biz de bu seviyeye erişiriz.

Bu arada, ben de orijinal bir fikir buldum sanıyordum uçak gemilerine karşı :)

Fikrimi çalmış alçak Çinliler  ;D
« Son Düzenleme: 21 Ekim 2022, 14:52:41 Gönderen: buraktunahan »