Gönderen Konu: Taigei Sınıfı Dizel/Elektrik Motorlu Denizaltılar  (Okunma sayısı 378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

  • Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • *****
  • İleti: 4355
  • 191
  • DefenceTurk.com
Japonya Taigei sınıf denizaltılarının üçüncüsünü denize indirdi

Mitsubshi Heavy Industries tarafından Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri için geliştirilen Taigei sınıfı yeni nesil dizel/elektrik motorlu denizaltıların üçüncüsü olan “Jingei” denize indirildi.Japonya’nın en yeni denizaltısı “Jingei” (515), Kobe’deki Mitsubishi Heavy Industries (MHI) tersanesinde düzenlenen törenle denize indirildi. Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri için geliştirilen “Jingei” dizel/elektrikli denizaltıların en son sınıfı olan yeni Taigei sınıfı denizaltıların üçüncüsüdür.

Jingei, Japonca’da “hızlı yüzen balina” anlamına gelmektedir ve Japon İmparatorluk Donanması’nın bir denizaltı ihalesinin adı olarak kullanılmıştır. Taigei sınıfı denizaltılar, adını balinalardan veya büyük balıklardan almaktadır.

Sınıfın ilk denizaltısı olan Taigei Mitsubishi Heavy Industries tarafından Ekim 2020’de denize indirildi ve Mart 2022’de Japon Donanmasında hizmete girdi. Kawasaki Heavy Industries (KHI), ikinci denizaltı Hakugei’yi Ekim 2021’de denize indirdi. Sınıfının en son denize indirilen denizaltısı Jingei ise 2023’te Japon Donanmasına teslim edilecek.Taigei Sınıfı Denizaltılar

Taigei sınıfı denizaltılar (29SS), Japonya Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF) için geliştirilmiş Sōryū sınıfı denizaltıların halefi olan yeni bir Dizel/Elektrikli saldırı denizaltıları sınıfıdır. Taigei’nin dış görünümü Sōryū sınıfından çok farklı değildir, ancak özellik ve kabiliyet bakımından tamamen farklı bir denizaltıdır.

İlk olarak, Taigei sınıfı denizaltılar 4V-275R Mk bataryalar yerine lityum iyon piller kullanmaktadır. İkinci olarak, sonar ve muharebe komuta sisteminin yetenekleri iyileştirilmiştir, denizaltını daha sessiz hale getirmek için yeni akustik emici malzemeler ve yüzer bir zemin yapısı kullanılmıştır. Ayrıca, düşman torpidolarından kaçınmak için yem fırlatan Torpido Karşı Tedbirleri (TCM) ile donatılmıştır.

Taigei Sınıfı denizaltılar 84 metre uzunluğa, 9.1 metre genişliğe ve 10.4 metre drafta ve ayrıca 3.000 ton deplasmana sahiptir. Silah yükü olarak, Type 89 torpido ve Harpoon gemisavar füzelerini fırlatabilen 6 adet HU-606 21 inç (533 mm) torpido tüpünden oluşmaktadır.

https://www.defenceturk.net/japonya-taigei-sinif-denizaltilarinin-ucuncusunu-denize-indirdi