Gönderen Konu: Yerli Çip Çakıl / Yongatek.  (Okunma sayısı 6123 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Yerli Çip Çakıl / Yongatek.
« : 02 Ekim 2022, 20:55:08 »
Alıntı
Yongatek'in yerli çipi "Kırmık"ın seri üretimi 2023'te başlayacak.

#Teknoparkİstanbul firmalarından Yongatek Microelectronics’in geliştirdiği ilk yerli video işleme çipi ‘Kırmık’, ilk testlerini ve saha denemelerini başarıyla geçti. 2023’te seri üretime geçecek

#ASELSAN, #TUSAŞ gibi savunma sanayinin öncü firmalarının çözüm ortağı olan Yongatek Microelectronics’in ikinci hedefi, özellikle askeri ve sivil endüstrinin birçok farklı alanında kullanılan FPGA çiplerinin ve kartlarının milli ve yerli üretimini gerçekleştirmek.

@yongatek #Kırmık defensehere
https://mobile.twitter.com/ogzhn_uyg/status/1576619500971372544?cxt=HHwWgMDR1abFo-ErAAAA

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: Yerli Çip Çakıl / Yongatek.
« Yanıtla #1 : 02 Ekim 2022, 20:59:22 »
2023' de nerede üretime geçilecek ?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Çakıl / Yongatek.
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2023, 11:48:12 »

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 23 Nisan 2023, 13:51:49 »
Bari türkiye de üretselerdi, 20 sene öncesinin çip üretim teknolojisi 65 nm

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #4 : 23 Nisan 2023, 21:09:23 »
Biraz magazinsel seviyede bilgim var yanlışım varsa bilen düzeltsin afedersiniz. Bu chip tasarım işi yazılımla yapılan bir iş transistörleri tek tek insanlar dizmiyor sadece algoritma yazılıyorlar derleyince chip transistorları seriliyor sonra onun şeysini chip fabrikasına gönderince o kalıpla tasarım silikona işleniyor chip oluyor. 4 mikron mu olacak 60 mikron mu olacak bunun bir teknolojisi tasarım aşamasında yok fabrikada makinelerde teknolojik fark var. Tayvan'da ki fabrikaya bizde istesek 4 mikron yada 10 mikron chip bastırabiliriz bu yüzden 60 mikronu görüp bu 20 yıl öncenin teknolojisi demek doğru değil. Tasarım yazılım işi algoritma geliştirme işi mekanik bir iş değil.  Bu chip giriş seviyesi bir chip ama bu onun 20 yıl öncesinin teknolojisi olduğu anlamına gelmez yada öyle bile olsa gidip yeni makineler almak gerekmiyor daha iyisini yapmak daha iyi kodu yazmak işi sadece. Bunu şimdi iki çekirdekli yapacaklar ram ini daha iyi yapacaklar yada bazı görüntü işleme fonksiyonları koyacaklar filan bunlar hep yazılım işi kadroya on tane daha chip tasarımı bilen adam koyma işi sadece. Bu chip bizim işimize lazım olan olmayandan öte böyle bir durumda var bu chip günümüz teknolojisidir sadece ölçeksel bir fark var teknolojik değil. 60 mikron eleştirisi bizim tarafın işi değil fabrikanın işi bizde zaten fabrika yok Tayvan'da bastırıyoruz
« Son Düzenleme: 23 Nisan 2023, 21:10:59 Gönderen: re »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2023, 23:33:34 »
En az 30nm'leri yapmalıyız, İsrail gibi...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #6 : 24 Nisan 2023, 11:52:53 »
Biraz magazinsel seviyede bilgim var yanlışım varsa bilen düzeltsin afedersiniz. Bu chip tasarım işi yazılımla yapılan bir iş transistörleri tek tek insanlar dizmiyor sadece algoritma yazılıyorlar derleyince chip transistorları seriliyor sonra onun şeysini chip fabrikasına gönderince o kalıpla tasarım silikona işleniyor chip oluyor. 4 mikron mu olacak 60 mikron mu olacak bunun bir teknolojisi tasarım aşamasında yok fabrikada makinelerde teknolojik fark var. Tayvan'da ki fabrikaya bizde istesek 4 mikron yada 10 mikron chip bastırabiliriz bu yüzden 60 mikronu görüp bu 20 yıl öncenin teknolojisi demek doğru değil. Tasarım yazılım işi algoritma geliştirme işi mekanik bir iş değil.  Bu chip giriş seviyesi bir chip ama bu onun 20 yıl öncesinin teknolojisi olduğu anlamına gelmez yada öyle bile olsa gidip yeni makineler almak gerekmiyor daha iyisini yapmak daha iyi kodu yazmak işi sadece. Bunu şimdi iki çekirdekli yapacaklar ram ini daha iyi yapacaklar yada bazı görüntü işleme fonksiyonları koyacaklar filan bunlar hep yazılım işi kadroya on tane daha chip tasarımı bilen adam koyma işi sadece. Bu chip bizim işimize lazım olan olmayandan öte böyle bir durumda var bu chip günümüz teknolojisidir sadece ölçeksel bir fark var teknolojik değil. 60 mikron eleştirisi bizim tarafın işi değil fabrikanın işi bizde zaten fabrika yok Tayvan'da bastırıyoruz

Güncel teknolojide chip boyutları 4 nm'e kadar indi. Çoğu makinede daha büyük boyutlu chipler kullanılabiliyor onda da sıkıntı yok ama benim derdim Türkiye'mde üretim imkanları çok kısıtlı. Rusya'ya bile diz çöktürdüler adamların elinde güdümlü mühimmat yeterince olmadığı için uçak - helikopter kayıpları fazla oldu ayrıca güdümsüz mühimmatlar ile dağ taşı bombaladılar .....

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 24 Nisan 2023, 12:01:41 »
Çamaşır makinelerini çaldılar sırf çip için.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 24 Nisan 2023, 12:19:05 »
benim derdim Türkiye'mde üretim imkanları çok kısıtlı.

Aynen öyle! Modern silahların tamamı aslında robottur. Robotlarda da 5 ortak bileşen vardır. 1) Enerji kaynağı, 2) Motorlar, 3) Sensörler, 4) İşlemciler ve 5) Yazılım. Bu bileşenlerin tamamı mili&yerli olmazsaaa, eh geçmiş olsun. Rusya'nın konumuna düşersiniz.

Enerji kaynağı, yazılım ve sensör kısmı çözüldü sayılır. Motor mevzusu da Allah'a bin şükür, kapanmak üzere. O mesele de çözülür çözülmez, işlemci üretimine abanmamız şart.
« Son Düzenleme: 24 Nisan 2023, 12:53:46 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 24 Nisan 2023, 13:20:11 »
Yıllar önce üniversite de hocam ile bu çip konusu üzerinde konuşmuştuk..boyut küçüldükçe zorlaşır, Tayvan vs deki teknolojiyi yakalayamayiz, uğraşmaya değmez, para daha başka alanlarda harcanirsa daha faydalı olur tarzinda şeyler söylemişti...

Bende nasıl yani koskoca Türkiye kafayı takarsa nasıl çip yapamaz demiştim ona...stratejik ürünlerde para pul hesabi ikinci sırada kalir demistim...2000li yıllar idi..

« Son Düzenleme: 24 Nisan 2023, 13:21:33 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?