Gönderen Konu: Yerli Çip Çakıl / Yongatek.  (Okunma sayısı 6566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
Ynt: Yerli Çip Çakıl / Yongatek.
« Yanıtla #40 : 23 Ocak 2024, 09:16:24 »
Benim inancım şöyle. Bu sektör ite kaka bir başlasın artık tutamazsın böyle bir ülkede logaritmik büyür chip sektörü ondan sonra. İddia ediyorum devlet 5 milyar dolarlık üretim tesisi kursun iki sene içinde 50 milyar dolarlık yabancı yatırım Türkiye ye gelir chip yatırımı olarak.

Yıllar önce bu konuda devlete cimer aracılığı ile bazı tavsiyelerde bulundum.
Bunlar
1-Ücretsiz arazi tahsisi
2-Elektrik su internet iletişim ücretsiz olacak
3-Her türlü işletme vergilerinden en az 10 yıl muaf veya komple muaf olmaları ve başka avantajlar sunulmalı diye tavsiyede bulundum fakat tavsiyemiz sadece yazımızda kalmış bu yazıyı yanılmıyorsam 18 yıl önce yazmıştım o zaman GATE ELEKTRONİK firmasında çalışıyordum kart onarımcısı olarak....ordan kamuya geçtim. (torpilsiz)

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 42
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #41 : 23 Ocak 2024, 10:57:18 »
Bu var ya bu neyse..

Eskiden ben de sadece eğitim şart derdim. Ama artık fikrim degisti. Sanki Türkiye için en gerekli meslek psikolog ve psikiyatr..

Hatta sadece bireysel degil ; tv ve radyolardan 24 saat yayınla toplumsal grup seansları verilmeli. Doktor tamam demeden baska yayın yapmamalı.

her mahalleye bir rehberlik ve danışma merkezi kurup ,yüksekçe bir platformdan bir psikolog marifetiyle günde 5 vakit toplu seanslar da yapılabilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #42 : 23 Ocak 2024, 11:29:18 »
Türkün gücü
YONGATEK in yerli chipleri kullanıma hazırlım yerli beyaz eşya firmasından yıllık 25 milyon sipariş almış
Üç tip yonga varmış biri bildiğimiz cpu işlemci öbürü grafik işlemci yongası öbürü de programlanabilir yongalarmış.
Üretim Tayvan da ama yerli ihtiyaçlar için beyaz eşya üreticisinden yıllık 25 milyon sipariş bu işin tutacağının göstergesi bence. Arçelik Vestel TOGG filan bayağı Türkiye'de pazar var aslında. Bu iç talep imalat ihtiyacını da hızlandırır
bu konularda ilmi olanlar yorumlasın bu haberi lütfen

https://www.star.com.tr/ekonomi/ilk-olacak-milli-cip-bae-yolcusu-haber-1844239/

Tasarım yapmak önemli değil sonuçta elektronik mühendislerimiz bir çok tasarım yapmış ve bu tasarımlar tübitak sage ve aselsan tarafından üretilmiştir önemli olan o teknolojiyi ülkemize getirmektedir.
Şunuda belirteyim dünyada silisyum madeninin  %72 si türkiyede germanyum ise sıkıstırılmış kok kömür madeninin belli bir derecedeki fırından 4-5 saatte bir kaç defa geçirilmesi sonucu elde ediliyordu hatırladığım kadarı ile.
Kısa sözün özü önemli olan teknolojiyi ülkemize kazandırmak gerisi her şeyi yaparız...

Eyvah yine en sevdiğim diyalog başladı "Dünya'daki X madeninin %87'sini Türkiye tek başına çıkarıyor ; X teknolojili İHA'yı Dünya'da üreten 3 ülkeden biri Türkiye ; X elementini Türkiye üretmezse Dünya roket üretimi sekteye uğrar vb...."

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #43 : 23 Ocak 2024, 11:34:04 »
hayırdır!!!

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #44 : 23 Ocak 2024, 11:54:16 »
hayırdır!!!

Zor diyorum bu işler , öyle şu madenin %80'i bizde ile olmuyor... Her işimizi Sage-Aselsan'a havale edemeyiz... Adamların iş Yükü dağları aştı...

Bu iş için özel ayrı şirketler sadece bu işe girecek şirketler ve milyarlarca dolarlık yatırımlar lazım...Ermaksan ve AB Mikro Nano iki  çip firmamız var Aselsan destekli bu firmalara milyarlarca dolarlık destekler lazım...

Çevrimdışı aydındurmus

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #45 : 23 Ocak 2024, 12:10:05 »
hayırdır!!!

Zor diyorum bu işler , öyle şu madenin %80'i bizde ile olmuyor... Her işimizi Sage-Aselsan'a havale edemeyiz... Adamların iş Yükü dağları aştı...

Bu iş için özel ayrı şirketler sadece bu işe girecek şirketler ve milyarlarca dolarlık yatırımlar lazım...Ermaksan ve AB Mikro Nano iki  çip firmamız var Aselsan destekli bu firmalara milyarlarca dolarlık destekler lazım...

Yazınızın noktasına virgülüne kadar katılıyorum zaten 18 yıl önce bende bunu yazdım vestel koç ve diğer beyaz eşya üreticileri ortak olarak yapmaları yukarda belirttiğim destekler verilmeli diye yazmıştım...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #46 : 23 Ocak 2024, 12:10:42 »
hayırdır!!!

Motor belasından kurtulur kurtulmaz, fiziki imalat anlamında ilk işimiz çip tasarımı ve imalatı olmalıdır. Motor konusunda canımı en çok sıkan şey, motorun kendisi değil aslında. Çip işine odaklanmamıza ayak bağı olması. Motor mevzusunu 60'lar veya 70'lerde, hadi bilemedin 80'lerde halletmiş olmalıydık. Bu zamana sarkmamalıydı.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #47 : 23 Ocak 2024, 21:58:06 »
Güneydoğu asya ülkelerinden eskiyen çip makinaları buraya getirtilebilir örneğin 500'den 28 nm'e kadar olan litografi makinelarını getirsek başlangıç için yeterli olur. Yabancı şirketler ile onlar için yağlı ballı ortaklıklar kurup kendi personellerimizi ve akademik kadromuzu 10 seneye anca yetiştiririz. Çip tasarım ve imalat teknolojileri havacılık veya nükleer teknolojiler gibi bir kültür olup 10 seneden aşağı ülkemize kazandıramayız....

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #48 : 23 Ocak 2024, 22:22:44 »
60 nanometre işlemci günümüzde konuşulan 5 nanometre yanında mukayese edince taş devri işlemcisi gibi hissiyat yaratıyor olabilir ama dünyada 2005 yılında bir tane bile 60 nanometre işlemci yoktu pc lerdeki en şahane intel işlemciler bile daha kötüydü. Birde şu var ben % 100 bunu iddia edecek ilmim yok ama bu letografi yani silikona tasarım filmini pozlama işi nedeniyle chip tasarımı nanometre ile çok alakalı bir şey değil. Bunun tabiki çok muhtemel bazı küçük uyum detayları vardır illaki ama 60 dan 5 nanometre ye geçerken sil baştan hadi yeni bir chip tasarlamıyor mühendisler mantıksal çıkarımıma göre. Bu yüzden ürettiğimiz çipin değerini nanometre ile tukaka yapmayalım ha 5 ha 60 nm ikiside aynı bizim alacağımız aferin açısından. Yani bir güzel fotograf çekmişsin o vesikalık boyundamı oalcak duvar kağıdı boyundamı olacak bu makine meselesi artık biraz onun gibi. Birde insnalar chip tasarlamayı telsiz yapmak bilgisayar kartı yapmak gibi nano boyutta elektronik işi sanıyor oysa chipler muhasebe programı gibi yazılım kodları ile hazırlanır kod derlenince yazılımlar o transistörü milyarlarcasını dizer işlemci ortaya çıkar. Bunun için özel yazılımlar var ama çok uç noktada chip tasarımlarında muhtemelen firmalar kendi çözüm araçlarını üretmek zorunda kalmışlardır. Ama sonuçta bu bir yazılım işi elektronik işi değil zannedildiği kadar benim zannımca. Birisi itiraz edecek haklı olarak tabiki elektronik işi ama bildiğiniz kadar elektronik işi değil.

Çevrimdışı tujue

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #49 : 23 Ocak 2024, 23:54:06 »
Nasıldı o söz? Koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler :) 60 olsun bizim olsun. Gerisi gelir bir şekilde.