Gönderen Konu: STM500  (Okunma sayısı 2393 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
STM500
« : 10 Eylül 2022, 12:46:18 »
STM500

Alıntı
STM500.

42m uzunluğunda, suüstünde 485 ton, dalmış durumda ise 542 ton ağırlığındaki STM500 Mini Denizaltı 5 knot seyir süratine ve 18+knot azami seyir süratine sahip olacak. dizel motorlar ile 3.500nm Lityum İyon batarya ile de 75nm seyir yapabilecek.

AIP opsiyonel. Dizel+AIP ile seyir siası 4.000nm olarak öngörülüyor. 250m+ derinlikte görev yapabilecek STM500'de yerli çelik sacın kullanımına yönelik görüşme ve çalışmalar devam ediyor.

30 gün denizde kalabilen denizaltıdaki 4 adet 21 inç 533mm kovandan 2'sinde Weapon Expulsion System (WES) kabiliyeti olacağından AKYA ve DM2A4 HWT'ler yanında sualtından güdümlü mermi de atabilecek.

8 torhido ve güdümlü mermi taşıma kapasitesine sahip olacak STM500'e mayın dökme kabiliyeti de kazandırılacak. STM-500 (yelken kısmında) ve SDV üzerinde STM-Bahçeşehir Üniversetiesi işbirliği ile geliştirilen Optik Muhabere Sistemi donanımı yer alacak bu sayede su altında 75m mesafeye kadar haberlesme mümkün olabilecek. Pakistan, Azerbaycan ve Türkiye ilk aşamadaki hedef pazarlar.
https://mobile.twitter.com/BRAHMSNNETC1/status/1568523956705005574
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2022, 15:15:49 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 291
Ynt: Türk Deniz Kuvvetleri Stratejisi ve Gelecek Projeksiyonu
« Yanıtla #1 : 10 Eylül 2022, 14:03:45 »
Bu 500 ton luk denizaltı biraz yanlış anlaşılıyor. İlk denizaltı olduğu için yapabileceğinin en küçüğü ile başlanması gerektiği gerçeği bizim 500 ton a mecburen başladığımız hissiyatı yaratıyor ama öyle değil tam olarak. Biz gerçekten de 500 tonluk bir denizaltı da istemiş olabiliriz. Belki 1000 tonluk bir denizaltı ile başlamak çok daha kolay da olacaktı çünkü elimizin altında 1000 tonluk gölcük te yapılmış AY sınıfı denizaltı deneyimi tecrübesi de var. Şu soru sorulsaydı yapabileceğiniz en küçük denizaltı hangisi diye ben sanmıyorum 500 ton başlangıç için iyidir deneceğini en az 1000 ton ile başlardık bence. Ama bizim denizlerimiz deniz ilgi alaka alanlarımız için bize böyle cep denizaltısı kadarda küçük olmayan ama çok pratik bir küçük ama gerçek anlamda denizaltı denebilecek bir denizaltı lazım oldu. Bizim bu 500 tonluk denizaltı İran ın üç beş kişilik cep denizaltısı değil 20-30 personeli var ağır torpidoları var bildiğin denizaltı ama yine de çok küçük denizaltı dünyasında. Türkiye neden özel peki çünkü biz okyanus kıyılarında bir ülke değiliz açın haritaya bakın bizim gibi denizi olup ta okyanusa kıyısı hiç olmayan bir düzine ülke ya vardır ya yoktur. Dünyada deniz demek okyanus demektir haliyle gemilerde okyanus için tasarlanır kimsenin aklına 500 tonluk denizaltı gelmez bu yüzden.  Bize küçük denizaltılar da lazım gittik ay sınıfı yaptık en küçüğü oydu dünyada nerdeyse ama o bile bunun iki katıydı. Demek istediğim bu 500 ton gerçekten lazım olduğu için yapılıyor ilk denizaltı küçük olur kuralından değil. Bu kurala uysaydık belki 1000 de olurdu 1200 de olurdu altından kalkardık bence iksinede on yıllardır inşa ettik kullandık

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Pakistan STM500'ü seçti.
« Yanıtla #2 : 12 Kasım 2022, 19:27:10 »
Alıntı
Pakistan 3 adet kıyı tipi denizaltı için STM-500 denizaltısını seçti.

https://mobile.twitter.com/Dromercay/status/1591459528133976064?cxt=HHwWgICxjcmAgJYsAAAA

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
DATUM Çok Amaçlı Mini Denizaltı.
« Yanıtla #3 : 01 Mart 2024, 20:46:04 »
Alıntı
DATUM Çok Amaçlı Mini Denizaltı.

Çok Amaçlı Mini Denizaltı (ÇAMD) Geliştirme Projesi, 02 Temmuz 2021 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Sefine Tersanesi ile yürüttüğü DİMDEG Projesi’nin Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü çerçevesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bir iştiraki olan DATUM Denizaltı Teknolojileri ve Uygulamalı Müh. A.Ş. tarafından yürütülen bir AR-GE projesidir.

DATUM Çok Amaçlı Mini Denizaltı

Projede ana amaç Türk Savunma Sanayii şirketlerinin “denizaltılar için geliştirdiği sistemlerin entegre edilebileceği ya da test yardımcısı niteliğinde bir platform” geliştirmektedir. 4 Mürettebatın görev yapacağı mini denizaltıda fuel-cell, sonar modülleri, torpido ve torpido aldatıcıları gibi birçok sistem test edilebilecek. Denizaltıda 4 adet 100cm x 50cm x 50cm ebatlarında faydalı yük haznesi vardır. 400 kg ağırlığa ve 5 kWh elektrik tüketimine sahip sistemlerin testi denizaltı testi yapılabilecek.

12 metre uzunluğa sahip olacak ÇAMD, tır dorsesinde kara yolunda taşınmaya uygun olarak geliştirildi.

DATUM Çok Amaçlı Mini Denizaltı
8 metrelik boya ve 2 metre çapa sahip ana mukavim tekneyi inşa etmeden önce üretim tekniğinin denenmesi amacıyla 2 metre boya ve 1,5 metre çapa sahip küçük ölçekli mukavim tekne üretildi ve 11 Temmuz 2023 günü İğneada açıklarında test dalışı yapıldı.

400 metrede 40 bar basınç altında 45 dakika kalan teknede herhangi bir bozulma olmadı ve 8 metrelik mukavim teknenin üretimi başladı. 2023’ün Ekim ayında asıl teknenin üretimi tamamlandı.

https://mavivatan.net/datum-cok-amacli-mini-denizalti/