Gönderen Konu: Mk41 VLS Kara Konuşlu Hale Getiriliyor  (Okunma sayısı 923 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Mk41 VLS Kara Konuşlu Hale Getiriliyor
« : 17 Ağustos 2022, 19:22:29 »
ABD tarafından deniz platformları için geliştirilen Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS), Mid-Range Capability (MRC) Programı kapsamında kara konuşlu hale getiriliyor.

Lockheed Martin, Mk41 Dikey Atım Sistemi üzerinden kara konuşlu bir satıhtan satha füze sistemi geliştiriyor. Gelecek yılın sonuna kadar ABD Ordusu’na teslim edilecek Orta Menzilli Kapasite (MRC) Silah Sistemi, SM-6 ve Tomahawk Füzelerini kullanacak. İlk etapta ABD Ordusu, 4 batarya MRC Silah Sistemi teslim alacak.

ABD Ordusu’nun Hızlı Yetenekler ve Kritik Teknolojiler Ofisi (RCCTO), Lockheed Martin’i 2020’nin sonlarında şu anda ‘Typhon’ olarak adlandırılan ve fırlatıcılar, füzeler ve bir batarya operasyon merkezi içeren MRC prototipini üretmekle görevlendirmişti.

Buradaki fikir, 500 ila 1.800 km aralığındaki veya gelecekteki Hassas Saldırı Füzesi’nden (PrSM) daha büyük, ancak Uzun Menzilli Hipersonik Silah (LRHW) sisteminin menzilinden daha kısa olan hedefleri vurma yeteneği yaratmaktı. Bunu yapmak için ABD Ordusu yetkilileri, Mark 41 Dikey Atım Sistemi (Mk 41 VLS) ve Tomahawk ile SM-6 Füzeleri gibi mevcut yeteneklerden yararlanmak için ABD Donanması ile güçlerini birleştirdi.

Tomahawk

Tomahawk, uzun menzilli bir subsonik seyir füzesidir. Yaklaşık 450 kilogram harp başlığı ağırlığına sahip füze, 1500+ kilometre menzile sahiptir.

SM-6 Füzesi

SM-6 füzesi sabit kanatlı uçaklar, helikopter ve seyir füzeleri gibi hava soluyan hedefleri imha etmesinin yanı sıra terminal safhasında olan balistik füzeleri de etkisiz hale getirebiliyor.

SM-6 aynı zamanda sabit kara hedefleri ve hareket halinde olan gemileri vurma kabiliyetine de sahip. Füze, uzun mesafelerden yüksek hassasiyetle hedeflerini avlayabiliyor. Füzenin yüksek hızı ve balistik füzesine benzer saldırı modlarından dolayı füzeye karşı savunmak yapmak bir hayli zor.

Füzenin menzili hakkında ise net bir bilgi yok. Değerlendirmelere göre füzenin menzili 240-460 km arasında değişiyor.

https://www.savunmasanayist.com/mk41-vls-kara-konuslu-hale-getiriliyor/